Domů > Magazín > Blog

10 důvodů, proč ženy žijí déle než muži

Prožít dlouhý a spokojený život ve zdraví chce každý z nás. Délka dožití je v současné době výrazně vyšší, než tomu bývalo za dob našich prababiček. Ale proč žijí ženy déle než muži? 

Příroda muže diskriminuje

Muži jsou od počátku svého narození biologicky znevýhodněni. Už v děloze dochází u plodu mužského pohlaví k pomalejšímu vývoji. Také se traduje, že při předčasném porodu mívají dívky větší šanci na přežití než kluci. Jako by příroda měla větší zájem na jejich zachování coby pokračovatelek lidského rodu.

Mají muži chatrnější zdraví?

Mohlo by se zdát, že muži mají již od narození zdraví chatrnější. Do jisté míry to tak je. Na rozdíl od žen totiž nejsou geneticky vybaveni ochrannými mechanismy, které ženy až do přechodu chrání před nebezpečnými kardiovaskulárními chorobami. Například u aterosklerózy (zúžení tepen) může k rozvoji onemocnění u mužů docházet už kolem čtyřicátého roku života, u žen se tak může stát až o deset i více let později. Ochranu ženám poskytuje pohlavní hormon estrogen, který pomáhá udržovat jejich cévy silné a pružné. Ženy po přechodu sice začínají v srdečních onemocněních a mrtvicích muže dohánět, ale nikdy je úplně nedoženou.

Ženy jsou opatrnější

Další důvod, proč jsou muži náchylnější k dřívějšímu úmrtí, je mužský pohlavní hormon testosteron. Tento hormon zvyšuje nejen svalovou sílu, ale také rizikové chování. V běžném životě muži častěji riskují (například při řízení auta či motorky), více se věnují adrenalinovým aktivitám nebo se prostě jen předvádějí a to všechno jsou důvody, proč mívají větší počet úrazů včetně těch smrtelných.

Muže více trápí obezita

Podle dostupných statistik se problém s nadváhou týká přes 70 % mužů, z nichž 27 % trpí obezitou. Mezi ženami se s nadbytečnými kilogramy potýká 54 % a obézní je polovina z nich. Počet obézních žen se dlouhodobě drží na přibližně stejné úrovni, ale u mužů stoupá.

Muži častěji kouří

Po cigaretě sahá třetina mužů, u žen je to „jen“ čtvrtina. Kouření zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob a zhoubných nádorů, zejména rakoviny plic. Muži velmi často přichází do ordinace lékaře s rakovinovým nádorem v pokročilém stadiu a to je důvod, proč vysoké procento těchto pacientů umírá.

Mužů alkoholiků je víc než alkoholiček

Vznik závislosti na alkoholu ovlivňuje řada faktorů, přičemž jedním z nich je i dědičnost. Je prokázané, že děti alkoholiků mají zhruba 40 % pravděpodobnost, že alkoholismu propadnou. Chlapci jsou v tomto ohledu mnohem rizikovější skupinou než dívky.

Muži častěji páchají sebevraždy

Muži svůj život dobrovolně ukončí čtyřikrát častěji než ženy. Hůře zvládají samotu, ztrátu zaměstnání, existenční potíže, problémy v mezilidských vztazích, a to bez ohledu na to, že ženy jsou nepochybně citlivější a častěji je trápí deprese a úzkostné stavy. Jenže ženy se zpravidla snaží svoji situaci řešit a vyhledají odbornou pomoc. 

Ženy mají větší zájem o svoje zdraví

Ženy se všeobecně chovají ke svému zdraví lépe než muži, více dodržují zdravou životosprávu a zajímají se o zdravou stravu. Ženy také častěji a pravidelněji navštěvují lékaře, všeobecně více dbají o své zdraví a v případě zdravotních potíží vyhledají pomoc

Seniorky jsou aktivnější

Odchod do důchodu pro ženy obvykle neznamená tak velký životní zlom jako pro muže. Pro stárnoucí ženy je typický i další jev: větší aktivita. Mají svoje koníčky, navštěvují různé kurzy, chodí na výlety a pěší túry. Muži, kterým klesá hladina testosteronu, začínají být mnohem pohodlnější a méně podnikaví.

Ženy jsou prostě jiné než muži 

Dalším faktorem jsou ženské vzorce chování, pro které jsou typické pečovatelské sklony, empatie, lepší společenské a sociální vazby, ale také zodpovědnost. Ženám v životě hodně pomáhá to, že jsou obvykle v těsném kontaktu s rodiči, s dětmi i vnoučaty, také si často volají s kamarádkami. Naopak muži dávají méně najevo své city, spíše mají tendenci je potlačovat a „řešit“ vše sami, což ne vždy dobře zvládají.

PS: Jdete s námi letos do Jarní očisty? Zavíráme vstup - poslední šance

Rozhoupejte se a pojďte udělat něco sebe 😊. Pojďte skoncovat s únavou, kily navíc a špatnou náladou. Už za pár týdnů uvidíte výsledky. Pročistíme tělo podle připraveného zdravého jídelníčku. Mrkněte na 8 týdenní Jarní očistu a naskočte!

Zaměřuji se na zdravý životní styl, výživu a kvalitu potravin. Také se věnuji zdravotní problematice a alternativním metodám léčby. Jsem autorkou řady knih, které se zabývají tím, jak zdravě a spokojeně žít.

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

S těmi sebevraždami je to trochu jinak. Ženy páchají sebevraždy častěji než muži, ale muži jsou mnohonásobně “úspěšnější” (používají způsoby, které častěji vedou opravdu ke smrti).

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

klub
42
26

Jak se stravovat mezi zimou a jarem

Přechod ze zimy do jara je pro většinu lidí příjemnější než přechod z léta do podzimu. Přesto v tomto období mnoho běžně se stravujících lidí každoročně ma...

Lepší postava a zdraví za 14 dnů? Jde to vůbec?

Pro spoustu lidí je těžko uvěřitelné, že 14 dní dobrého jídelníčku může způsobit nějakou výraznější změnu. Ale je to skutečně tak. Však si tady můžete přeč...
10

Železo – jeden z nejčastěji chybějících minerálů

Cítíte se unavení, bez života a máte bledou pokožku? Ze všech důležitých minerálů nám nejčastěji chybí právě železo. Jeho nedostatkem jsou nejvíce ohroženy...
8
4

Jarní očista začíná – víte, jak vstoupit?

Dnes jsme otevřeli vstup do programu. Někteří z vás nevědí, kudy se do něj vchází a jak kurz funguje. Je to velmi jednoduché. Klikněte vpravo nahoře na svo...
1
17

Výzva se blíží. Jdete do toho se mnou?

Od té doby, co jím jinak, miluju podzim, který jsem dříve protrpěla. Znám fígl, jak na podzim nepřibrat a přitom se dobře najíst, svátky si užívat a do jar...
6
28

Hubnutí začíná v hlavě

Jestli mě nějaká věta v době mé nejvyšší váhy dokázala naštvat, byla to právě tato. Co s tím mám jako dělat, říkala jsem si. To mám tu svou hlavu uříznout ...