Přírodní barvení vlasů: praktické zkušenosti od našich čtenářek

Také neholdujete chemickým barvám na vlasy, ale chcete si je nabarvit? Potřebujete skrýt své šediny a máte strach, že to přírodní barvy nezvládnou? Váháte, co s tím a nevíte, jak na to, aby barva dobře chytla? Naše čtenářky se  v reakci na nedávný článek podělily o své zkušenosti. Díky všem za praktické rady a důležité postřehy na téma vlasy!

Za ten pocit zdravých a vyživených vlasů to stojí

„Před 2 lety jsem se rozhodla přejít na přírodní tuhý šampon a současně i na přírodní barvení. S hennou jsem nikdy žádnou zkušenost neměla a v mém okolí taky nikoho neznala… Takže když jsem si poprvé míchala zelený prášek, a konzistenci špenátu nanesla na hlavu, byla ve mně malá dušička, která toužila po tmavě hnědém odstínu. Výsledek super, používám indickou barvu Khadí (bylinky) a můžu doporučit. První den vlasy voní jako mokré seno, a zdají se trochu sušší, takže po barvení 1x použiji vlasový olej Amla od Khadí a je to ok. Interval barvení 4 – 5 týdnů, časově to zabere cca 2 hodiny mít čepici na hlavě. Moje kadeřnice mi vlasy chválí a nenápadně zjišťuje, co to vlastně používám. A navíc když řeknu, že se barvím, většinou mi to nikdo nevěří, protože vlasy jsou přirozené, na šediny chytne lehounce míň, tak to není ta jednolitá helma.” (čtenářka NET)

Nepoužívejte šampony, tužidla a laky se silikony

„Já hennu používám několik let. Je třeba používat šampony bez silikonů a nepoužívat tužidla a laky atd. To pak henna nedrží. Barvím si každé 3 týdny. Déle mi nevydrží. Překrývám i šediny. K barvení Mí stačí 4 hodiny.“ (čtenářka Giana)

Ženy, nenechte se odradit!

„Vlasy si barvím hennou už spoustu let. Po každém barvení (1x za 4 týdny) vlasy ožijí. Rozhodně nepadají, jsou lesklé a zdravé. A to je mám dost dlouhé. proces barvení není až tak příjemný, ale jde to. Barvím se sama, doma, celkově časově to vychází asi na 2,5 hodiny. Henna sice ušpiní ručník nebo oblečení, ale vše se dá perfektně vyprat. ženy, nenechte se odradit! Výsledek je perfektní.“ (čtenářka Taťána)

Henně neprospívá chemie – šampony, laky a chlor z vody

„barvím si vlasy hennou asi 20 let. Objevila jsem značku Khadi a této značce jsem věrná. Vzniklá pasta je jemná a pěkně barví. Také jsem musela teda projít tím “objevem”, že pokud budu používat chemické šampony a laky, tak se mi henna nechytne. Přišla jsem na to po dlouhém vztekání kvůli tomu, že mi nešly obarvit ty odrosty, barva na ně vůbec nechytala. Také tomu neprospívá chlorovaná voda (je to prostě chemie). A pak že je potřeba dodržovat teplotu vody, kterou se prášek zalívá, když se z něj dělá pasta. Opravdu čistá henna (ta rudá) se má zalívat cca 90 stupni horkou vodou. Ale ty barvy, ve kterých je indigo a jiné byliny, snesou pouze 50 stupňů, jinak by nebarvily.
Mám hodně šedin, ale dvoufázové barvení s Khadi není potřeba. Míchám si svou barvu, vždy si přidám malou lžičku červené henny k barvě. Vzniklá kombinace (po zalití 50 stupni horkou vodou) mi krásně šediny obarví. Barvu si nechávám na hlavě cca 2 hodiny.“ (čtenářka Helena)

Začala jsem s hennou, protože mi po melírech padaly vlasy

„Hennou se barvím asi 10 let. Přešla jsem na ni po té, co jsem si často dávala melíry a začaly mně hodně padat vlasy. Padání vlasů mělo určitě i spojitost s velkým stresem, nicméně celostní lékařka mně zjistila v hlavě těžké kovy, a tak bylo rozhodnuto. Vzpomínám, že ze začátku, jak byly vlasy zmelírované, tak henna nechytala, ale postupně, jak odrůstaly, tak to bylo lepší. Barvím se tak za 3 týdny (protože jsou vidět odrosty), jinak na vlasech barva drží pěkně a stačí taky tak 3 – 4 h. Určitě mám i šediny (ale ty tedy nevidím, tak vlasy vypadají jako jemný melír). Vlasy mám lesklé, silné, na sluníčku úplně září.“ (čtenářka Irma)

Chodím už 14 let šťastně šedivá, kvůli zdraví!

„Barvím se od 25-ti let, postupně melír kvůli šedinám. V 45-ti letech problémy, hlava po barvení svědivá, puchýře atd. Testy zjistily alergii na PPD. Hledaly jsme alternativy, protože jsem nechtěla chodit šedivá, bohužel samé jedy. Jedy se mi ukládaly v těle a způsobily mi, že jsem i prodělala operaci nezhoubného nádoru slinné žlázy. Bylo mi doporučeno si vlasy nebarvit. Nejhorší bylo, když odrůstají a je vidět šediny. Jak to udělat? Překonala jsem to, i když jsem zažila nepříjemné poznámky od lidí. Moc mi pomohlo srovnat si to v hlavě a myslet na sebe a zdraví. Chodím už 14 let šedivá, zvykla jsem si myslím, že mi to i sluší. Když vidím děvčata, že se barví na ŠEDIVO….:-)

Takže my ženy to hodně řešíme, ale ať si to každý srovná a udělá podle sebe. Když to vidím, kolik máme kolem sebe CHEMIE, ničíme se sami i životní prostředí, tak někdy PŘEMÝŠLÍM, jak to vše půjde dále.“ (čtenářka ajka)

Rodina má ráda můj „natur look“, to jen já chci občas změnu

„Prakticky 20 let mám své vlasy (a přírodní kosmetiku bez tužidel a laků) a občas mi rupne v bedně a obarvím se. pak s tím rok zápasím, protože mě nebaví a obtěžuje dobarvování čímkoli. Nesnáším odrosty a vadí mi, že vypadám stádově , a ne jako já. Naposled jsem se po fázi zrzka (hena) nechala ostříhat na ježka, aby se to ozdravilo a já se na to odrůstající nemusela dívat (nikdy jsem to 100% nevymyla) a speciálně o to pečovat. Celá rodina je na mě se šedinami zvyklá, nikdo změnu nechce, to je jen můj občasný problém.

Jak ráda stojím u zrcadla a upozorňuji manžela (který má můj natur look rád a rovněž ví, jaký jsem občas pošuk): Vidíš, šediny jsou tam, už lezou, už se to vymývá, a rozhrnu pramen, ve kterém se jich skrývá nejvíc, aby je opravdu viděl.“ (čtenářka Janča)

Vypadalo to jako pracně vytvořený melír (Eva, Jíme Jinak)

Abych potvrdila slova čtenářek o dobrém výsledku přírodního barvení, přidám čerstvou zkušenost. Včera jsem jedné paní na plese chválila (při setkání u umyvadla na toaletě) šik účes a skvělou zrzavou barvu. Ohromně jí to slušelo a já po ní celý večer pomrkávala. Dalo se tušit, že v jejím věku už to nebude její vlastní barva. Překvapilo mě však, když řekla: „Ale to je jen henna, mě to takhle chytá.“ Chytalo jí to skvěle, vypadalo to jako pracně vytvořený melír. Žádná helma, jednolitý odstín, jak píšou holky. Krásně probarvené proužky, někde světlejší, někde tmavší, vypadalo to velmi přirozeně. Hned jsem jí vyzpovídala, čím si myje vlasy a bylo to jasné – přírodní šampony. Kondicionér apod. nepoužívá, protože má krátký bezúdržbový sestřih. Takže dámy, směle do toho!

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Všechna jídla jsou vynikající a jejich příprava je hračka (Lenka)

Lenka: Všechna jídla jsou vynikající a moooc mi chutnají....

Potěšilo mě, že jste to vzali za správný konec

Štěpánka: Holky, mate to krasne. Daly jste si hodne...

Jak mi to jde? Parádně. (Radka)

Radka: Jak mi to jde s kurzem Vánoce jinak?...

Bolesti hlavy zmizely, krevní obraz výtečný (Lenka)

Lenka: Ahojte. Inspirovala mě kamarádka. Nesměle jsem k vám...

A ejhle, ono to funguje (Olga Š.)

Olga Š.: I já jsem za svůj dospělý život...

Za těch pár korun za kurz jsem dostala nálož informací

Vlasztovka: Přesto, že podle stránek JJ jím už od...

Upravil se mi tlak, cholesterol i astma (v 73 letech)

Proda4: Dobrý den, patřím sice k začátečnicím ve stravování...

Já sladkoholik potvrzuji: Když má člověk všechny živiny, nepotřebuje sladkosti

Jana: Přesně tak jak tu píšou holky! Když člověk...

Díky Jíme Jinak lépe zvládáme vést firmu (Lenka)

Lenka: Dobrý večer, milá Evičko! Skláním se a tleskám!!!...

První výsledek se dostavil hned druhý den (Kaninska)

Kaninska: Hezký den všem, mám za sebou Hubneme do...

Břicho se mi zploštilo a já si pyšně vykračuji městem (Hana, 56 let)

Hana: Chci moc moc poděkovat za Vaše stránky a...

Mám dole 3 kg a 3 cm v pase (Veve)

Veve: Evi, chci vám poděkovat za krásně připravený kurz....

„Mami, pizzu už viac nechcem.“ (Ivajanig)

Ivajanig: Strava mi veľmi chutí. Zatiaľ varím podľa Jíme...

Jak krásný je svět, když máte zdraví

Vladka: Holky, chci Vám napsat krátký komentář. Byla jsem...

Anna: Objevila jsem vás díky České televizi

Anna: Dobrý den, jsem na těchto stránkách poprvé díky...
 1. Jako musím říct, že já už taky nějakou dobu přemýšlím nad obarvením vlasů hennou, jenže jak se tak znám, tak to dopadne asi stejně, jako když jsem přemýšlela nad tímto a nic se konat nebude :) No a z DM mám obecně docela dobré zkušenosti, ale hennu jsem odtud tedy logicky nezkoušela a úplně ani nevím, jak by dopadlo, kdybych si takhle bavila vlasy sama :)

 2. Evi, prosím, měla bych ještě jeden dotaz, ale u toho článku nelze přidávat komentáře a nebo jsem úplně slepá, tak to napíšu sem, pokud to bude vadit, klidně ho smaž. :) (https://www.jimejinak.cz/seminka/#respond)
  Mám téměř 9ti měsíčního chlapečka a stravuje se formou BLW, respektive teprve začal kousky ožužlávat a okusovat. Zajímá mě, zda mu můžu dávat lněné či chia semínko (jako pojivo) v plackách? Tudíž namleté? Nikde jsem to pořádně nevyhledala. A v těch semínkách a oříšcích si nejsem vůbec jistá, jak a kdy je začít podávat. A kdy je vhodné začít s lepkem? Pediatrička mi doporučovala, že už může, a že výborným zdrojem vápníku jsou naklíčené ovesné vločky.. Malý už není úplně malý, ale stejně jsem ostražitá. Děkuju za info. Hezký den. B.

  • Báro hoď to do poradny v Klubu, prosím, tam řešíme děti pořád, tam ti to zodpovím.

 3. Před několika lety jsem se barvila Hennou, odstín nebyl nic moc, ale to jen kvůli tomu, že je člověk, bohužel, zvyklý na ten nepřirozený, který vytvoří barva chemická. Tak jsem se zase začala barvit chemickými, byť složení není tak drastické, stejně jde o chemii. V době těhotenství jsem dala šanci opět Henně, jenže po aplikaci jsem dostala neuvěřitelnou migrénu a došlo i na zvracení. Vše jsem přikláněla jinému stavu. Včera jsem se pokusila o smířlivý pokus s Hennou a dopadl přesně jako v době těhotenství. Odpoledne cca po 2 hodinách po aplikaci neuvěřitelná bolest hlavy a večer následovalo zvracení. Čím to?, může to být jen značkou Henny? Alergická reakce? Co vám budu povídat, do třetího pokusu se mi moc nechce, ten stav nebyl nikterak příjemný. :/ Hezký den všem. ☺

  • Baru, mrkni na složení, nevím, jakou značku používáš, ale možná je tam přidaná nějaká látka a ta ti vadí. Nedívím se ti, že se ti to nechce znovu zkoušet. A byla pokaždé stejná značka? Naštěstí na trhu už dnes je víc přírodních značek, tak kdyby Henna byla problém ve své podstatě, můžeš zkusit jiný typ barvy.

   • Ahoj Evi, děkuju za info. Teď dvakrát naposled byla značka stejná, přiznám se, že složení jsem moc nepročítala. Když jsem barvila úplně prvně před lety, tak to bylo značkou Khadi a je fakt, že reakce žádná nebyla.

       • Taky mě to napadlo, ale jelikož už mám dost šedivých vlasů, tak na ně chci pořád něco „patlat“. :/ :D

         • Třeba se ti spraví, mě sice tehdy taky začaly, ale po změně jídla mám jen sem tam šedivý vlas, zatím mám pořád svoje ;-)

        • Jím dle JJ od ledna, a není to zcela 100%ntní. Dodržuju denně kompletní talíř k obědu a snídám ranní miso polévku (bez který si už snídani nedovedu představit). Ale jinak občas „uklouznu“ a dám si něco z „dřívějška“, třeba bramborovou kaši s nějakým polotovarem. :D A taky jsem zvládla kyblík vegan zmrzky. :D Ale netrestám se za to, vím, jak to mám nastavené a co správně jíst, tak si myslím, že mi tohle neublíží a třeba časem to už nebudu ani vyhledávat. Co tím vlastně chci říct, že mi asi tím pádem šedivět nepřestanou, což? Jak dlouho to u tebe trvalo?, kdy jsi začala vidět změnu? :) Od začátku jsi jedla striktně?

         • Já ti nevím, před asi 7 lety mi navrhovala kadeřnice, že mi po létě nabarví vlasy, byla jsem u ní poprvé, tak jsem jí nevysvětlovala, že to nehrozí a nechala se jen ostříhat. Po létě ale byla zticha a od té doby o tom ani nepípla. za tu dobu už teda asi pochopila, že bych si barvu nedala :-)) Vlasy se mi zlepšily asi po roce dvou, ani nevím přesně, nějak jsem to nepozorovala, najednou byly tmavší a zdrvější, méně mastné. Striktní jsem byla na začátku, když jsem se potřebovala vyléčit, jinak si taky sem tam něco dám, co není zrovna ukázka zdravé výživy 😃

    • Henou se taky barvím čas od času a zjistila jsem, že ne všechny výrobky nesoucí nápis Henna jsou „čisté“. Já ji kupuji v DM a tam je kromě henny ještě xantanová guma, která se používá v potravinářství a ta tu henu zahustí , aby směs po smíchání s vodou byla více kompaktní (ta od Khádí mi trošku tekla, když se mi nepodařilo dobře odhadnout množství vody). Jednou jsem si chtěla koupit Hennu v jiné prodejně a byla jsem zděšená, že tam kromě toho hena prášku ještě byly nějaké chemikálie. Je možné, že jste natrefila na něco takového.
     K těm šedivým vlasům – slyšela jsem, že ne každému barva henny chytne na šediny.

     • Děkuju za reakci a info.
      Upřímně, mě by vůbec nenapadlo, že v Henně může být něco, co tam vlastně být ani nemá. Teď zvažuju, jestli koupit jinou a nebo to nechat být a nebo barvu. :)

      • Báro, koukni na složení, to bylo první, co jsem se ptala. U kosmetiky platí to samé co u jídla – to, že se něco jmenuje „zdravá svačinka“, ještě neznamená, že je fakt zdravá, bez cukru atd. Pohanková tyčinka obsahuje klidně pšenici, šampony a barvy taky obsahují jiné látky než ty, co bychom očekávali.

       • Evi, máš pravdu, je to jako s potravinami, jenže jsem protentokrát byla hodně naivní, přitom si na kosmetiku dávám pozor, jsem poučená pro příště. Jak vidno, člověk se stále dozvídá nové informace a stále se učí, byť se tím už nějaký ten pátek zaobírá.
        Když jsem mrkla na složení, bylo tam asi přes 20 složek, koukala jsem jak blázen a na té od Khadi jenom 3. Upřímně všem složkám nerozumím, takže když nerozumím, pak nebrat. :)

        • Baruško, taky jsem se nechala párkrát napálit a od té doby čtu fakt všechno, a když si to výjimečně náhodou nepřečtu v obchodě (když pospíchám), tak doma spolehlivě zjistím, že je tam něco, co jsem nechtěla. Vlasovou kosmetiku pečlivě vybírám, protože mám vlasy jemné a řídké. Najdu si výrobky na netu a když nerozumím složení, zadám si suroviny do vyhledavače, popř. si to nechám přeložit. Všechno, co jsem hledala od Khádí byly bylinky, asi to míchají v různém poměru, aby to mělo patřičné odstíny.

    • Ahojky, taky se barvím hennou, Když jsem si o barvách něco zjišťovala, tak ty z obchodu ( levnější) nebývají jen přírodní… Khadi by měla být kvalitní henna, ale je Německá. Jednou jsem jí také použila. Jinak já použivám Voono, ta je česká. Českých kvalitních je více, určitě to s hennou nevzdávej :-) I u přírodních barev doporučují dělat alergický test. Může tam být bylina, která ti může vadit….tak hodně štěstí :-)

 4. Hennou se barvím necelé 3 roky. Od posledního chemického barvení mi bylo doporučeno začít s hennou nejdříve za 3 měsíce. To jsem dodržela a od té doby jenom henna. Barva chytá skvěle a vydrží tak měsíc až 5 týdnů. Nepoužívám šampony ani kondicionéry. Vlasy umývám jílem, který míchám s tulsi, moringou s pár kapkami levandulového oleje. Místo kondicionéru Amlu nebo vlasy přeliji octovou vodou. Vlasy nemam vysušené, pokožka není podrážděná a na slunci je ten lesk úžasný. Pokaždé mě fascinuje jak jednoduše jdou vlasy umýt a barvit bez chemie…

 5. Je mezi námi někdo, kdy by mi poradil s přechodem na hennu? Téměř deset let si nechávám vlasy zesvětlovat melírem a ráda bych s tím přestala. Jak a s jakou barvou henny mám začít? Ráda bych měla vlasy co nejsvětlejší. Předem díky za rady a zkušenosti

 6. Barvím se Hennou už spoustu let. Použivám obyčejný šampon před barvením, při výmývání použiji kondicionér na jemne vlasy, urychlí to vyplavení zbytků henny, barva mi krásně chytá a vlasy mám krásně lesklé, mezi barvením umývám žitnou moukou, barva mi odrůstá a tak barvím cca co 3-4 týdny.

 7. Zobrazit všech 33 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekBála jsem se, že to bude drahé, Lucka (37 let)
Další článek19 TOP tipů, jak využít sezamovou pastou tahini