Domů > Magazín > Blog

Unavená, podrážděná, smutná? Jaké jsou další příznaky deprese a co s tím

Deprese je jednou z nejběžnějších duševních onemocnění. Rizikem, které přináší je nerozpoznání onemocnění. A tak se daný člověk utápí sám v nepochopených pocitech a tělesných projevech. Jak depresi rozeznat a existuje pomoc? To a více v dnešním článku.

Co je deprese

Deprese je závažná porucha nálady, která ovlivňuje jak se cítíme, myslíme,  jednáme a vnímáme svět. Způsobuje přetrvávající pocity smutku, prázdnoty a ztráty radosti. Jako lidé běžně zažíváme výkyvy nálad. Deprese se liší v době trvání a síly prožívaných změn.

Deprese má vážné příznaky. Ty ovlivňují to, jak se člověk cítí, myslí a zvládá každodenní činnosti, jako je spánek, jídlo nebo práce. Jak uvádí Národní institut mentálního zdraví, aby byla diagnostikována deprese, příznaky musí být přítomny po dobu alespoň 2 týdnů.

Příznaky deprese

Příznaky deprese jsou široké. Důležitým aspektem je délka jejich trvání. Objevují se každý den po většinu dne.

 • Trvalá smutná, úzkostná nebo „prázdná“ nálada
 • Pocity beznaděje nebo pesimismu
 • Pocity podrážděnosti, frustrace nebo neklidu
 • Pocity viny, bezcennosti nebo bezmoci
 • Ztráta zájmu nebo potěšení z činností, které jste si kdysi užívali.
 • Únava, nedostatek energie nebo pocit zpomalení
 • Potíže se soustředěním, zapamatováním nebo rozhodováním
 • Potíže se spánkem, příliš brzké ranní probuzení nebo přílišný spánek
 • Změny chuti k jídlu nebo neplánované změny hmotnosti
 • Fyzické bolesti, bolesti hlavy, křeče nebo zažívací potíže bez jasné fyzické příčiny, které léčbou nezmizí
 • Myšlenky na smrt nebo sebevraždu nebo pokusy o sebevraždu

Symptomy spojené s depresí narušují každodenní způsob života. Způsobují potíže v každodenním životě a v jeho běžném fungování.

Fyzické a mentální projevy deprese

Deprese může zahrnovat také další projevy na fyzické i mentální úrovni.

 • Zvýšený hněv nebo podrážděnost
 • Pocit neklidu nebo nervozity
 • Odtažitost
 • Zvýšené zapojení do vysoce rizikových činností
 • Větší impulzivita
 • Zvýšené užívání alkoholu nebo drog
 • Izolace od rodiny a přátel
 • Neschopnost dostát pracovním a rodinným povinnostem nebo ignorování jiných důležitých rolí
 • Problémy se sexuální touhou a výkonem

Mnohdy se duševní zdraví odráží na fyzickém těle.

 • bušení srdce
 • napnutý hrudník
 • přetrvávající bolesti hlavy
 • zažívací potíže

Chování v depresi

Chování v depresi může vypadat jinak u žen a jinak u mužů. U mužů mnohdy více převažuje naštvání či podráždění. Je to jejich “bezpečný” projev smutku. Navíc mají větší sklon k používání látek jako je alkohol či drog, aby se lépe vyrovnali s nepříjemnými pocity.

Jaké orgány jsou zodpovědné za vznik deprese? Jaká strava přispívá ke vzniku deprese? To a mnoho dalšího se dozvíte v rozhovoru s Ing. Dášou Lužnou.

Jak vypadá člověk v depresi

Deprese často přetrvává i přes změnu okolností a způsobuje pocity, které jsou intenzivní, chronické a neúměrné okolnostem daného člověka. Je to trvalý problém, ne přechodný. I když existují různé typy deprese, nejběžnějším z nich je velká depresivní porucha. Skládá se z epizod, během kterých příznaky trvají alespoň dva týdny. Deprese může trvat několik týdnů, měsíců nebo let. Pro mnoho lidí je to chronické onemocnění, které se zlepšuje a pak znovu objevuje.

Ženy a deprese

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je deprese u žen téměř dvakrát častější než u mužů (National Center for Health Statistics).

Bohužel se stále neví, proč je u žen deprese častější. Možná jde o vyšší citlivost k vnímání pocitů. V jedné studii z roku 2021 se ukazuje, že domněnka vyššího výskytu deprese u žen je způsobena pouze vyšší mírou otevřenosti žen o problému mluvit.

Avšak některé typy depresí se vyskytují pouze u žen. Jedná se o poporodní depresi a premenstruační dysforickou poruchu.

Jak zacházet s emocemi, aby neničily ženské zdraví se dozvíte v rozhovoru s Monikou Hodásovou.

Muži a deprese

U mužů se deprese častěji projevuje zvýšeným hněvem a potřebou riskovat. Sklouzávají častěji k alkoholu či drogám. Mohou se vyhýbat rodině i svým blízkým, inklinovat k většímu pracovnímu nasazení. Nedokáží udržet krok s rodinným tempem nebo se zvýšeně urážejí. (Medical News Today)

Příčiny deprese

Příčiny deprese jsou události nebo okolnosti emocionálního, psychologického či fyzického charakteru, které zapříčiňují, že se deprese objeví.

Časté příčiny:

 • stresující životní události: úmrtí, ztráty, rodinné konflikty a změny ve vztazích. vystavení násilí, zanedbávání, zneužívání nebo chudobě
 • neúplné uzdravení po příliš brzkém ukončení léčby deprese
 • zdravotní stavy: nová diagnóza nebo chronické onemocnění, jako je srdeční onemocnění nebo cukrovka
 • rozdíly v chemických látkách v mozku (jako jsou neurotransmitery – serotonin, dopamin a norepinefrin) mohou přispívat k příznakům deprese
 • malé či nijaké sociální zázemí
 • užívání alkoholu nebo drog
 • životní styl

Léčba deprese

Deprese je nemoc, kterou je třeba ošetřit. Léčba přichází formou psychoterapií, změnou životního stylu a v akutních případech medikací. Vždy je dobré přijít na příčinu rozvoje daného problému. Nebojte se o svých pocitech mluvit a vyhledat odbornou pomoc. Podle WHO je deprese nejběžnější duševní nemocí dnešní populace. Otázkou zůstává: Proč? Podívejme se na problematiku z různých úhlů. Rychlost dnešní doby, zavření se v nepřirozeném prostředí, a tím snížený pobyt na denním světle, konvenční stravování plné rychlých cukrů a chemie, nedostatek pohybu…

Výzkumníci přicházejí na to, že strava bohatá na sladké a zpracované potraviny může vést ke špatnému duševnímu zdraví. Jakmile se do jídelníčku zařazuje více zeleniny, ovoce a zdravých tuků, dochází ke zlepšení nepříjemných projevů. (Journal Plos One)

Konec depresí – Příběhy našich čtenářů

Zdeňka (35 let) se rozhodla, že nechce mít antidepresiva do konce života. Trpěla maniodepresivní poruchou, poporodní depresí. Měla sebevražedné sklony a po porodu nepřijímala své dítě. Poté, co vstoupila do klubu Jíme Jinak a obrovské podpoře svého manžela, se vše začalo měnit! Odezněl vztek i únava. Více se naladila na svého syna a začala si užívat společný život.

Pavla (40 let) těžká životní situace donutila Pavlu brát psychofarmaka. Přišla o menstruaci, nespala, měla problémy s dechem. Dnes je vše jinak. Jak sama říká, pokud by na vlastní kůži nezažila, jaký vliv má strava na psychiku, tak by nevěřila.

Monika se po porodu začala topit v depresích. Byla unavená, zoufalá a agresivní. Se změnou stravy přišel zlom! Monika se cítí mnohem lépe a užívá si život se synem.

Žijte svůj život naplno bez depresí

Nevíte, kudy kam? Rádi byste byli ve svém plném zdraví? V klubu Jíme Jinak najdete mnoho materiálů, které vám pomohou cítit se skvěle ve svém těle. Čekají na vás rozhovory s odborníky, recepty, video návody a články. V klubu se zaměřujeme na konkrétní potíže a ukazujeme, jak jednoduše přejít ke spokojenosti a zdraví. 

A co víc! Díky klubu se obklopíte komunitou lidí, kteří jsou na stejné vlně! Díky tomu bude vaše cesta k proměně o hodně jednodušší.

Zdroje článku:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/8933#treatment
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0222768
https://www.psychiatry.org/patients-families/depression/what-is-depression
https://www.nimh.nih.gov/health/topics/depression
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

8 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Deprese je opravdu těžká věc.Ja v tom žila přes 3roky, po tom, co umřel taťka a brácha…Pro léky jsem si nešla, nejsem “práškový” typ, tím ale neříkám, že někdy někomu z nejhoršího nepomůžou…

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

klub
44
1

Stáváte se tím, co jíte. 2. díl – rostlinná strava

Jak se cítíte po jídle? Je vám příjemně a máte energii? Nebo jste naštvaní a připravení ulehnout do postele? Všechno, co jíte, má svoji jedinečnou energii,...

Odkud se bere štěstí? Z jídla! (2.díl)

Kdo by netoužil po šťastném životě. Často pro chvilkový pocit štěstí sáhneme po sladkém, pro uvolnění po kávě nebo alkoholu. Ale jde to i jinak. Štěstí mám...
klub
68
34

Jak se stravovat mezi zimou a jarem

Přechod ze zimy do jara je pro většinu lidí příjemnější než přechod z léta do podzimu. Přesto v tomto období mnoho běžně se stravujících lidí každoročně ma...
13
1

Léčivá máta a její benefity pro zdraví

Mátový čaj je osvědčená klasika, kterou zná jistě každý z nás. Ale málokdo ví, že tato bylinka je považována za jednu z těch nejléčivějších. Věděli jste, ž...
klub
67

Stáváte se tím, co jíte. 1. díl – maso, mléko a vejce

Pojďte překročit hranice svého talíře a podívat se, jaký druh energie spolu se stravou přijímáte. Právě zde můžete uplatnit svoji kreativitu a vyvažovat en...

Ranní nevolnosti a jejich neočekávané příčiny

Otevřete oči a za chvilku cítíte tlak v břiše nebo knedlík v krku? Je vám špatně a máte pocit, že poběžíte na záchod? Ranní nevolnosti nejsou pouhým problé...