Domů > Magazín > Blog

Unavená, podrážděná, smutná? Jaké jsou další příznaky deprese a co s tím

Deprese je jednou z nejběžnějších duševních onemocnění. Rizikem, které přináší je nerozpoznání onemocnění. A tak se daný člověk utápí sám v nepochopených pocitech a tělesných projevech. Jak depresi rozeznat a existuje pomoc? To a více v dnešním článku.

Co je deprese

Deprese je závažná porucha nálady, která ovlivňuje jak se cítíme, myslíme,  jednáme a vnímáme svět. Způsobuje přetrvávající pocity smutku, prázdnoty a ztráty radosti. Jako lidé běžně zažíváme výkyvy nálad. Deprese se liší v době trvání a síly prožívaných změn.

Deprese má vážné příznaky. Ty ovlivňují to, jak se člověk cítí, myslí a zvládá každodenní činnosti, jako je spánek, jídlo nebo práce. Jak uvádí Národní institut mentálního zdraví, aby byla diagnostikována deprese, příznaky musí být přítomny po dobu alespoň 2 týdnů.

Hurá na Podzimní detox! 🍂
Společně přejdeme z letního lenošení na podzimní vitalitu! 💪 Provedu tě labyrintem zdravého jídelníčku. Vstup se brzy zavře, tak pojď dřív, než se proměníš v dýni! 🎃
Nechci být dýně, jdu do toho!

Příznaky deprese

Příznaky deprese jsou široké. Důležitým aspektem je délka jejich trvání. Objevují se každý den po většinu dne.

  • Trvalá smutná, úzkostná nebo „prázdná“ nálada
  • Pocity beznaděje nebo pesimismu
  • Pocity podrážděnosti, frustrace nebo neklidu
  • Pocity viny, bezcennosti nebo bezmoci
  • Ztráta zájmu nebo potěšení z činností, které jste si kdysi užívali.
  • Únava, nedostatek energie nebo pocit zpomalení
  • Potíže se soustředěním, zapamatováním nebo rozhodováním
  • Potíže se spánkem, příliš brzké ranní probuzení nebo přílišný spánek
  • Změny chuti k jídlu nebo neplánované změny hmotnosti
  • Fyzické bolesti, bolesti hlavy, křeče nebo zažívací potíže bez jasné fyzické příčiny, které léčbou nezmizí
  • Myšlenky na smrt nebo sebevraždu nebo pokusy o sebevraždu

Symptomy spojené s depresí narušují každodenní způsob života. Způsobují potíže v každodenním životě a v jeho běžném fungování.

Fyzické a mentální projevy deprese

Deprese může zahrnovat také další projevy na fyzické i mentální úrovni.

  • Zvýšený hněv nebo podrážděnost
  • Pocit neklidu nebo nervozity
  • Odtažitost
  • Zvýšené zapojení do vysoce rizikových činností
  • Větší impulzivita
  • Zvýšené užívání alkoholu nebo drog
  • Izolace od rodiny a přátel
  • Neschopnost dostát pracovním a rodinným povinnostem nebo ignorování jiných důležitých rolí
  • Problémy se sexuální touhou a výkonem

Mnohdy se duševní zdraví odráží na fyzickém těle.

  • bušení srdce
  • napnutý hrudník
  • přetrvávající bolesti hlavy
  • zažívací potíže

Chování v depresi

Chování v depresi může vypadat jinak u žen a jinak u mužů. U mužů mnohdy více převažuje naštvání či podráždění. Je to jejich “bezpečný” projev smutku. Navíc mají větší sklon k používání látek jako je alkohol či drog, aby se lépe vyrovnali s nepříjemnými pocity.

Jaké orgány jsou zodpovědné za vznik deprese? Jaká strava přispívá ke vzniku deprese? To a mnoho dalšího se dozvíte v rozhovoru s Ing. Dášou Lužnou.

Jak vypadá člověk v depresi

Deprese často přetrvává i přes změnu okolností a způsobuje pocity, které jsou intenzivní, chronické a neúměrné okolnostem daného člověka. Je to trvalý problém, ne přechodný. I když existují různé typy deprese, nejběžnějším z nich je velká depresivní porucha. Skládá se z epizod, během kterých příznaky trvají alespoň dva týdny. Deprese může trvat několik týdnů, měsíců nebo let. Pro mnoho lidí je to chronické onemocnění, které se zlepšuje a pak znovu objevuje.

Ženy a deprese

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je deprese u žen téměř dvakrát častější než u mužů (National Center for Health Statistics).

Bohužel se stále neví, proč je u žen deprese častější. Možná jde o vyšší citlivost k vnímání pocitů. V jedné studii z roku 2021 se ukazuje, že domněnka vyššího výskytu deprese u žen je způsobena pouze vyšší mírou otevřenosti žen o problému mluvit.

Avšak některé typy depresí se vyskytují pouze u žen. Jedná se o poporodní depresi a premenstruační dysforickou poruchu.

Jak zacházet s emocemi, aby neničily ženské zdraví se dozvíte v rozhovoru s Monikou Hodásovou.

Muži a deprese

U mužů se deprese častěji projevuje zvýšeným hněvem a potřebou riskovat. Sklouzávají častěji k alkoholu či drogám. Mohou se vyhýbat rodině i svým blízkým, inklinovat k většímu pracovnímu nasazení. Nedokáží udržet krok s rodinným tempem nebo se zvýšeně urážejí. (Medical News Today)

Příčiny deprese

Příčiny deprese jsou události nebo okolnosti emocionálního, psychologického či fyzického charakteru, které zapříčiňují, že se deprese objeví.

Časté příčiny:

  • stresující životní události: úmrtí, ztráty, rodinné konflikty a změny ve vztazích. vystavení násilí, zanedbávání, zneužívání nebo chudobě
  • neúplné uzdravení po příliš brzkém ukončení léčby deprese
  • zdravotní stavy: nová diagnóza nebo chronické onemocnění, jako je srdeční onemocnění nebo cukrovka
  • rozdíly v chemických látkách v mozku (jako jsou neurotransmitery – serotonin, dopamin a norepinefrin) mohou přispívat k příznakům deprese
  • malé či nijaké sociální zázemí
  • užívání alkoholu nebo drog
  • životní styl

Léčba deprese

Deprese je nemoc, kterou je třeba ošetřit. Léčba přichází formou psychoterapií, změnou životního stylu a v akutních případech medikací. Vždy je dobré přijít na příčinu rozvoje daného problému. Nebojte se o svých pocitech mluvit a vyhledat odbornou pomoc. Podle WHO je deprese nejběžnější duševní nemocí dnešní populace. Otázkou zůstává: Proč? Podívejme se na problematiku z různých úhlů. Rychlost dnešní doby, zavření se v nepřirozeném prostředí, a tím snížený pobyt na denním světle, konvenční stravování plné rychlých cukrů a chemie, nedostatek pohybu…

Výzkumníci přicházejí na to, že strava bohatá na sladké a zpracované potraviny může vést ke špatnému duševnímu zdraví. Jakmile se do jídelníčku zařazuje více zeleniny, ovoce a zdravých tuků, dochází ke zlepšení nepříjemných projevů. (Journal Plos One)

Konec depresí – Příběhy našich čtenářů

Zdeňka (35 let) se rozhodla, že nechce mít antidepresiva do konce života. Trpěla maniodepresivní poruchou, poporodní depresí. Měla sebevražedné sklony a po porodu nepřijímala své dítě. Poté, co vstoupila do klubu Jíme Jinak a obrovské podpoře svého manžela, se vše začalo měnit! Odezněl vztek i únava. Více se naladila na svého syna a začala si užívat společný život.

Pavla (40 let) těžká životní situace donutila Pavlu brát psychofarmaka. Přišla o menstruaci, nespala, měla problémy s dechem. Dnes je vše jinak. Jak sama říká, pokud by na vlastní kůži nezažila, jaký vliv má strava na psychiku, tak by nevěřila.

Monika se po porodu začala topit v depresích. Byla unavená, zoufalá a agresivní. Se změnou stravy přišel zlom! Monika se cítí mnohem lépe a užívá si život se synem.

Žijte svůj život naplno bez depresí

Nevíte, kudy kam? Rádi byste byli ve svém plném zdraví? V klubu Jíme Jinak najdete mnoho materiálů, které vám pomohou cítit se skvěle ve svém těle. Čekají na vás rozhovory s odborníky, recepty, video návody a články. V klubu se zaměřujeme na konkrétní potíže a ukazujeme, jak jednoduše přejít ke spokojenosti a zdraví. 

A co víc! Díky klubu se obklopíte komunitou lidí, kteří jsou na stejné vlně! Díky tomu bude vaše cesta k proměně o hodně jednodušší.

Zdroje článku:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/8933#treatment
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0222768
https://www.psychiatry.org/patients-families/depression/what-is-depression
https://www.nimh.nih.gov/health/topics/depression
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression

PS: Vstup do Podzimního detoxu zavřeme rychleji než ledničku s čokoládou! 🍫

Rezervovali jsme vám místečko v naší 8týdenní oáze pohody, kde společně vykouzlíme postavu snů, pošleme stres na dovolenou a nastartujeme energii na plný plyn - prostě balíček sebelásky se vším všudy! 🌟 Beru to i s mašlí! →

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

9 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Kdo nezažil,nepochopi….i v meme okolí jsou lide,kteri me nechápu a kdo necim podobnym prosel… chápe…ja a s ni ziju uz docela dlouho…nyni zhoršení…uz nevim kde hledat pomoc..jsem na neschopence,predstava zodpovedne vykonavat moji práci je děsivá… nesoustředěnost,vykon minimální….proste jdyz je zle,jen lezim a brečím…uz jsem okusila i hospitalizaci,kdy jsem se jen trasla a modlila se,at je uz konec…a nebyl….antidepresiva zobu poctive,nedovolim si vynechat…busi srdce,bolest na hrudi,pocit prázdnoty,zivot me nebaví….ani me deti mi nepomahaji, protože me to hrozne vycerpava se přetvařovat,jedu jak robot, udělám co se musi…. zkusila jsem i hypnoterapii,doma jedu autohypnozy,snazim se,ale pocit,ze uz to skončí mi ulevi…negativni mysleni je na dennim pořádku….jsem neskutečně vycerpana,jenom že žiju…
🥲

Jana Altea
1. 6. 2024

Deprese je opravdu těžká věc.Ja v tom žila přes 3roky, po tom, co umřel taťka a brácha…Pro léky jsem si nešla, nejsem “práškový” typ, tím ale neříkám, že někdy někomu z nejhoršího nepomůžou…

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

klub
44
1

Stáváte se tím, co jíte. 2. díl – rostlinná strava

Jak se cítíte po jídle? Je vám příjemně a máte energii? Nebo jste naštvaní a připravení ulehnout do postele? Všechno, co jíte, má svoji jedinečnou energii,...

Odkud se bere štěstí? Z jídla! (2.díl)

Kdo by netoužil po šťastném životě. Často pro chvilkový pocit štěstí sáhneme po sladkém, pro uvolnění po kávě nebo alkoholu. Ale jde to i jinak. Štěstí mám...
klub
68
34

Jak se stravovat mezi zimou a jarem

Přechod ze zimy do jara je pro většinu lidí příjemnější než přechod z léta do podzimu. Přesto v tomto období mnoho běžně se stravujících lidí každoročně ma...
15
1

Léčivá máta a její benefity pro zdraví

Mátový čaj je osvědčená klasika, kterou zná jistě každý z nás. Ale málokdo ví, že tato bylinka je považována za jednu z těch nejléčivějších. Věděli jste, ž...
klub
69

Stáváte se tím, co jíte. 1. díl – maso, mléko a vejce

Pojďte překročit hranice svého talíře a podívat se, jaký druh energie spolu se stravou přijímáte. Právě zde můžete uplatnit svoji kreativitu a vyvažovat en...

Ranní nevolnosti a jejich neočekávané příčiny

Otevřete oči a za chvilku cítíte tlak v břiše nebo knedlík v krku? Je vám špatně a máte pocit, že poběžíte na záchod? Ranní nevolnosti nejsou pouhým problé...