Domů > Magazín > Žijeme jinak > Rodina

Svatý Mikuláš a jak to vlastně bylo?

Kdo byl vlastně ten Svatý Mikuláš? A nosil dětem spoustu sladkostí? Jak to vlastně bylo či nebylo a je to naše tradice? Odkud k nám tento zvyk přišel?

Kdo byl Svatý Mikuláš

Svatý Mikuláš byl křesťanský biskup, který pomáhal potřebným. Po jeho smrti se legenda o jeho obdarovávání rozšiřovala dál. Narodil se okolo roku 280 v Pataře, oblasti, která je součástí Turecka. V mládí přišel o oba rodiče a své dědictví údajně využil pro pomoc chudým a nemocným. Jako oddaný křesťan později sloužil v Myře jako biskup. Uvádí se, že Mikuláš zemřel 6. prosince 343.

Spoustu skvělých tipů, jak Mikuláše vyřešit zdravě a hravě najdete v našem videu.

Pověst

O Svatém Mikuláši existuje mnoho legend. Jeden příběh vypráví o tom, jak pomohl třem chudým sestrám. Jejich otec neměl dostatek peněz na věno a napadlo ho, že prodá dcery do nevolnictví. Mikuláš jim dal peníze, aby se mohly provdat. Další příběh je o třech mužích, které zachránil před nespravedlivým trestem, čekalo je vězení a trest smrti. V průběhu let se legenda o Svatém Mikulášovi a jeho zázracích a dobročinných skutcích začala šířit i do Evropy, kde se stal důležitou postavou především v Nizozemí. Později se i v dalších zemích začal tento svátek na počest jeho dobrých skutků oslavovat.

Až po současnost

Jak už tomu tak bývá, moderní doba a byznys si dokáží veškeré svátky upravit dle svého, a tak je dnes oslava Svatého Mikuláše spíše chápana, jako odměňování dětí hromadou sladkostí všeho druhu, zastrašování dětí čertem, abychom si snad zajistili jejich poslušnost. Jako by se vlastně na ten původní záměr oslavy Mikuláše úplně zapomnělo.
Děti dnes Mikuláše potkávají na každém rohu, ve škole, školce, v kroužku, družině, v divadle, na náměstí, u babiček, tetiček a nakonec i doma. Z Mikuláše se stal takový moderní superman, který je prostě všude a obdarovává všechny děti těmi nejlepšími chemickými dobrůtkami. 

A jak to máme my?

My si s dětmi každý rok připomeneme skutečný význam oslavy tohoto svátku, řekneme si, kdo to byl a co dělal Svatý Mikuláš a symbolicky pro oslavu jeho činů jdeme podarovat zvířátka, ptákům nasypeme do krmítka zrní a semínka, lesním zvířátkům neseme nějaké to jablíčko z naší zahrady a do boty děti dostávají ovoce, sušené a čerstvé a ořechy anebo také nic, není to pravidlem.

Zkuste to taky

A jak to máte s Mikulášem vy? Snažíte se jít svou vlastní cestou anebo je vaše mikulášská nadílka plná klasických dobrot?

PS: Víte už jak na zdravé cukroví?

My na Jíme Jinak ano! Naučíme vás chutné cukroví - bez cukru a 100% rostlinné! 💖 Mrkněte jak nahradit cukr ve vánočním pečení nebo se seznamte s perfektním plánem pečení zdravého cukroví. A myslíme i na vás, kterým dělá starosti lepek. Ochutnejte některý ze 40 receptů na bezlepkové cukroví.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Dobrý den, Mikuláš a čertík…nikdy mi nepřišlo, že by to pro mé děti mělo nějaký význam. K nám chodí Barborka pro dopis Ježíškovi a nechává ořechy, jablka a ….ponožky:-) v punčošce za oknem. 5.12. navečer se chodíme projít celá rodina po rozsvíceném náměstí, to mi smysl dává a když byli menší….i ty nosy na výloze obchodů byly. Teď už to vánoční kouzlo skomírá….vánoční výzdoba nás překvapuje už začátkem listopadu a to je příliš brzy.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

22
78

Vánoce, televize a tak

Je neskutečný rozdíl sledovat předvánoční čas očima těch, kdo uvažují jinak, nebo jsou třeba s námi přímo ve vánočním kurzu, a očima ostatních lidí. Díky p...
7
9

Jak v pohodě zvládnout nástup do školky

“Pomóc! Možná se té školky bojím víc než malá…,” zní teď v hlavě nejedné mamince. “Mami, já tam nechci!” vzdorují už teď některé dě...
60
17

Sedíme na zemi, nemáme televizi a Vánoce slavíme po svém

Je víc věcí, které děláme jinak, nejen to, že jíme jinak. Třeba nemáme televizi, sedačku v obýváku, děti nemají v pokojíčku pracovní stůl a židli. Našli js...

Holandský perník Gevulde speculaas plněný mandlovým marcipánem

Tento opravdu luxusní perník plněný sladkým marcipánem (Gevulde Speculaas) pochází z Holandska. Je velmi oblíbený, protože je kořeněný, sladký a rozplývá s...

Co se můžeme naučit od dětí

Koho milujeme nejvíc na světě? Naše děti. Jsou roztomilé, upřímné, upatlané, neunavitelné, hlučné, ale hlavně velmi inspirativní. Ještě neobrousily hrany v...
18
8

Proč být respektujícím rodičem

Neskákej do té kaluže, nepořež se, nechoď tam, neumaž se, a ty jsi přece nemehlo, a jaké jsi čuně, no to snad ne, ty náš cvalíku, ty nešiko, ty jsi šikulka...