Kdo byl vlastně ten Svatý Mikuláš? A nosil dětem spoustu sladkostí? Jak to vlastně bylo či nebylo a je to naše tradice? Odkud k nám tento zvyk přišel?

Kdo byl Svatý Mikuláš

Svatý Mikuláš byl křesťanský biskup, který pomáhal potřebným. Po jeho smrti se legenda o jeho obdarovávání rozšiřovala dál. Narodil se okolo roku 280 v Pataře, oblasti, která je součástí Turecka. V mládí přišel o oba rodiče a své dědictví údajně využil pro pomoc chudým a nemocným. Jako oddaný křesťan později sloužil v Myře jako biskup. Uvádí se, že Mikuláš zemřel 6. prosince 343.

Spoustu skvělých tipů, jak Mikuláše vyřešit zdravě a hravě najdete v našem videu.

Pověst

O Svatém Mikuláši existuje mnoho legend. Jeden příběh vypráví o tom, jak pomohl třem chudým sestrám. Jejich otec neměl dostatek peněz na věno a napadlo ho, že prodá dcery do nevolnictví. Mikuláš jim dal peníze, aby se mohly provdat. Další příběh je o třech mužích, které zachránil před nespravedlivým trestem, čekalo je vězení a trest smrti. V průběhu let se legenda o Svatém Mikulášovi a jeho zázracích a dobročinných skutcích začala šířit i do Evropy, kde se stal důležitou postavou především v Nizozemí. Později se i v dalších zemích začal tento svátek na počest jeho dobrých skutků oslavovat.

Až po současnost

Jak už tomu tak bývá, moderní doba a byznys si dokáží veškeré svátky upravit dle svého, a tak je dnes oslava Svatého Mikuláše spíše chápana, jako odměňování dětí hromadou sladkostí všeho druhu, zastrašování dětí čertem, abychom si snad zajistili jejich poslušnost. Jako by se vlastně na ten původní záměr oslavy Mikuláše úplně zapomnělo.
Děti dnes Mikuláše potkávají na každém rohu, ve škole, školce, v kroužku, družině, v divadle, na náměstí, u babiček, tetiček a nakonec i doma. Z Mikuláše se stal takový moderní superman, který je prostě všude a obdarovává všechny děti těmi nejlepšími chemickými dobrůtkami. 

A jak to máme my?

My si s dětmi každý rok připomeneme skutečný význam oslavy tohoto svátku, řekneme si, kdo to byl a co dělal Svatý Mikuláš a symbolicky pro oslavu jeho činů jdeme podarovat zvířátka, ptákům nasypeme do krmítka zrní a semínka, lesním zvířátkům neseme nějaké to jablíčko z naší zahrady a do boty děti dostávají ovoce, sušené a čerstvé a ořechy anebo také nic, není to pravidlem.

Zkuste to taky

A jak to máte s Mikulášem vy? Snažíte se jít svou vlastní cestou anebo je vaše mikulášská nadílka plná klasických dobrot?

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

  1. Dobrý den, Mikuláš a čertík…nikdy mi nepřišlo, že by to pro mé děti mělo nějaký význam. K nám chodí Barborka pro dopis Ježíškovi a nechává ořechy, jablka a ….ponožky:-) v punčošce za oknem. 5.12. navečer se chodíme projít celá rodina po rozsvíceném náměstí, to mi smysl dává a když byli menší….i ty nosy na výloze obchodů byly. Teď už to vánoční kouzlo skomírá….vánoční výzdoba nás překvapuje už začátkem listopadu a to je příliš brzy.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekLéčivá síla aromaterapie
Další článekJak přežít týden v hotelu na horách