Vědci jsou v šoku: krevety mají v sobě opiáty a kokain

13

Máte rádi krevety a myslíte si, že jsou zdravé? Teď už ne. Vědci se shodují, že většina z dnešních krevet je toxická. Každý vzorek krevet, který testovali, totiž obsahoval zakázané pesticidy, potenciálně nebezpečné chemikálie a dokonce i drogy jako je kokain a opiáty.

Kokainové krevety

Vědci z UK právě publikovali výzkum v časopise Environmental Research, který ukazuje, jak jsou místní řeky silně znečištěné. Podél pěti řek Suffolk County v 15 různých místech posbírali vzorky sladkovodních krevet. Suffolk County je venkovská oblast severně od Londýna. Každý vzorek krevet, který vědci testovali, obsahoval zakázané pesticidy, potenciálně nebezpečné chemikálie a dokonce i drogy jako je kokain a opioidy. 

Krevety měly v sobě tyto látky:

 • kokain
 • lidokain (lokální anestetikum, používá se zejména ve stomatologii)
 • ketamin (anestetikum používané zejména ve veterinární medicíně)
 • opiody (tj. opiáty)
 • pesticidy (zakázané v USA)

Drogy se do ekosystému dostaly lidskou spotřebou

Takový pravidelný výskyt nelegálních drog u volně žijících živočichů byl velmi překvapující. Můžeme je očekávat, že je uvidíme v městských oblastech, jako je Londýn, ale ne v menších a venkovských povodích. Velkým šokem je také přítomnost pesticidů, které jsou v UK již dlouho zakázány,” uvedl spoluautor studie Leon Barron (1). Vědci nebyli schopni dospět k žádným přesným závěrům o tom, jaké dopady mohou mít pesticidy a drogy na životní prostředí, krevety a zvířata, která je jedí, ale rozhodně ne dobré.

Jedná se o globální znečištění

A nejedná se pouze o problém Británie, ale o globální problém. Jak uvádí zpráva Insider Business Insider, krevety vylovené v USA, Kanadě měly v sobě stopy léčiv. Studie ukázaly, že tyto léky, a to i v malých množstvích, mohou být škodlivé pro vodní život. V loňském roce vědci zjistili, že mušle z oblasti Seattlu jsou plné oxykodonu (narkotický lék proti bolesti), antidepresiv a chemoterapeutik. Vědci předpokládají, že mušle se živí kontaminovaným lidským odpadem. A aby toho nebylo málo, ještě tu máme problém s plasty, který ohrožuje oceány i řeky.

Bez vás bych byla ztracená

Martina: Díky za všechny vaše skvělé nápady, já bych...

Roky jsem bojovala se zácpou a únavou – konečně jsou pryč!

Marcela: Ahoj, chtěla jsem vám poděkovat za super kurz...

Můj 19letý syn začal sám vařit dle JJ

Magda: Před chvílí se starší syn (19 let) ptá,...

Jídlo je výborné, rychlé a léčí a navíc ušetřím na nákupech

Vherm: Ahoj všem, jsem 12. den v hubnutí do...

Výsledky se dostavují okamžitě

Magda:  Jsem moc ráda, že jsem s vámi všemi...

Po kurzu mám krásnou pleť a vlasy zvětšily na objemu

Evacernosk: Tak po čtrnácti kouzelných lekcích hubnutí do plavek...

Děkuji moc za videa

Magda: Děvčata, děkuji moc za videa, jsou úžasná a...

Jsem na vašich stránkách závislá

Miluše: Miluji Jíme Jinak! Jsem na vašich stránkách závislá...

Děkuji za zorganizovaný celý jídelníček v kurzu

Bezinj: Druhý týden zvládám dobře, jídlo chutná i mému...

Konečně vím, jak nahradit chuťově mléko a vejce

Ivetuska1: Od začátku kurzu už mám dvě kila dole....

Díky JJ solíme o polovinu méně a přestali jsme mlsat

Anicer: Tak do jarní očisty jsme doma vstoupili jako úplní...

JJ je pro mě hodnotným zdrojem věrohodných informací

Katka: Ačkoliv maso a vajíčka mám moc ráda, články...

Naučili jste mě, že jídlo není jen o obživě, ale také o radosti a potěšení

Lenka: Jsem přesvědčená, že člověku se dostávají informace, které...

Konečně vím „ jak na to“

Marcela: Ahoj holky, Evičko, Helenko, opravdu moc pěkný kurs. Přála...

Z jídelníčku je nadšená celá rodina

Beagil: Varím podla Vaších receptov a celá rodinka je...

Konečně více vnímám své tělo

Avka: Ahoj celému týmu JJ a všem, kteří prošli...

13 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Dobrý den,
  podle článku se jedná o sladkovodního blešivce hřebenatého a obecného z řádu různonožců. Na vaší ilustační fotografii zobrazujete krevetu z řádu desetinožců. Byly výše zmíněné testované látky nalezené také v krevetách?
  Děkuji za odpověď.

  • Bohužel, máme informace jen z uvedeného zdroje (když prokliknete zelená slova a čísla v závorkách)a fotky jsme použili ilustrační z fotobanky, takže se klidně může jednat u tuhle záměnu z říše různonožců a desetinožců, protože tahle zvířátka my nerozeznáme.

 2. Evo, jasně, určitě jsem nemyslela, že sdilite fake news. Vím, že jsem na titulky a zprávy hodně citlivá, je to přece jen můj obor?. Za sebe bych se vyhla té první části, že vědci jsou v šoku, k vědecké studii se to ani nehodí. Ani v těch dvou odkazovaných anglických textech taková slova podle mě nepadaji, jsou celkem stručné a mluví spíš o překvapení. Tak bych raději použila třeba to. Je mi ovšem jasné, že takhle to přitáhne víc čtenářů… V textu je zmínka o zákazu pesticidů v USA, ale není v originále řeč o UK? Omlouvám se za hnidopisstvi, jak jsem napsala, cením si toho, kolik času svému webu věnujete?.

  • Heleno, jestli jste od fochu, tak budeme moc rádi za pomoc. Už jsem párkrát sháněla korektorku, ale on to zdarma nikdo nechce dělat a my toho máme každý týden tolik, že i holčina, co nám pomáhala při mateřské ze zájmu o JJ a tato témata, to přestala stíhat, resp. my nemohli čekat až to všechno přečte, opraví a my to budeme moci pustit. Tyhle články jsou zdarma a není u nich žádný banner s reklamou, takže je vlastně jedno, kolik lidí si je přečte, ale samozřejmě budeme rádi, když se myšlenky o zdravém a udržitelném způsobu života budu šířit a tak se snažíme dělat i nadpisy takové, aby to lidi zaujalo. Snažíme se překládat a pročítat zajímavé materiály, knihy, studie apod. a pak je lidskou formou přinést na JJ jako zajímavost, stručný článek ne vědecká suchá data. Někdy se nám to podaří více, někdy méně. Někdy nás něco přímo uchvátí a lidi na to nereagují, jindy naopnak…. Jak jsem psala, děláme, co umíme a protože nejsme redaktoři ani novináři, je náš web takový jaký je i se všemi těmi překlepy, divnými nápisy apod. Za opravu chyby jsme moc rádi – více očí víc vidí, Ajčin překlep jsme díky vám rádi opravili. A za pomoc s dohledáváním studií, za pomoc s překlady, za korektorku a člověka na anotace a nadpisy bychom byli moc rádi.

   • Nejsem teda žurnalistka, ale ‘jen’ učitelka, každopádně ráda vypomůžu. Jen ještě úplně nevím, jak to bude s časem. Každým dnem čekám prvního potomka a zatím optimisticky předpokládám, že nějaký čas bude ?.

  • No, to by se mohlo stát :-)) Až je začnou ve velkém skupovat partičky z podsvětí, víme, která bije 🙂

 3. Cením si tohoto webu a vaší práce, ale dovolím si malou poznámku. Je nutné používat u článků takové bulvární titulky? Myslím, že to snižuje jejich váhu, zvlášť v době plné fake news a dezinformaci… U mě už při přečtení titulků začne zvonit výstražný zvonek.

  • Děláme, co umíme, Helčo 🙂 Někdy vymyslet stručný a jasný název článku je skoro těžší než přeložit studie, prohledat zdroje, vyvodit závěry a napsat článek. Někdy by se nám s Ajkou na psaní článku hodil nějaký copywriter, který by za nás titulky vymýšlel 🙂 Jak byste tenhle článek pojmenovala, aby byl v normě a přitom nebyl dlouhý a nudný? Za bulvární bych považovala titulek, který slibuje něco, co v textu nenín nebo je to zcela jinak (jako že herečku opustil manžel a rozvádí se v titulku, ale v článku je jen jedna věta, že v nové seriálové roli se herečka se svým seriálovým partnerem rozvede a jinak je to o něčem zcela jiném 🙂 Myslím, že kdo nás zná a sleduje roky, tak ví, že fake news a dezinformací se u nás nedočká, že se snažíme o pravý opak – svobodné informace bez cenzury vydavatele, sponzora nebo inzerentů, protože reklamu ani šéfy tu nemáme 🙂

 4. Zobrazit všech 13 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJsou neočkované děti rizikem pro ostatní?
Další článekOzdobte si talíř: 10 jedlých, krásných i zdravých květů