Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Vědci jsou v šoku: krevety mají v sobě opiáty a kokain

Máte rádi krevety a myslíte si, že jsou zdravé? Teď už ne. Vědci se shodují, že většina z dnešních krevet je toxická. Každý vzorek krevet, který testovali, totiž obsahoval zakázané pesticidy, potenciálně nebezpečné chemikálie a dokonce i drogy jako je kokain a opiáty.

Kokainové krevety

Vědci z UK právě publikovali výzkum v časopise Environmental Research, který ukazuje, jak jsou místní řeky silně znečištěné. Podél pěti řek Suffolk County v 15 různých místech posbírali vzorky sladkovodních krevet. Suffolk County je venkovská oblast severně od Londýna. Každý vzorek krevet, který vědci testovali, obsahoval zakázané pesticidy, potenciálně nebezpečné chemikálie a dokonce i drogy jako je kokain a opioidy. 

Krevety měly v sobě tyto látky:

  • kokain
  • lidokain (lokální anestetikum, používá se zejména ve stomatologii)
  • ketamin (anestetikum používané zejména ve veterinární medicíně)
  • opiody (tj. opiáty)
  • pesticidy (zakázané v USA)

Drogy se do ekosystému dostaly lidskou spotřebou

Takový pravidelný výskyt nelegálních drog u volně žijících živočichů byl velmi překvapující. Můžeme je očekávat, že je uvidíme v městských oblastech, jako je Londýn, ale ne v menších a venkovských povodích. Velkým šokem je také přítomnost pesticidů, které jsou v UK již dlouho zakázány,” uvedl spoluautor studie Leon Barron (1). Vědci nebyli schopni dospět k žádným přesným závěrům o tom, jaké dopady mohou mít pesticidy a drogy na životní prostředí, krevety a zvířata, která je jedí, ale rozhodně ne dobré.

Jedná se o globální znečištění

A nejedná se pouze o problém Británie, ale o globální problém. Jak uvádí zpráva Insider Business Insider, krevety vylovené v USA, Kanadě měly v sobě stopy léčiv. Studie ukázaly, že tyto léky, a to i v malých množstvích, mohou být škodlivé pro vodní život. V loňském roce vědci zjistili, že mušle z oblasti Seattlu jsou plné oxykodonu (narkotický lék proti bolesti), antidepresiv a chemoterapeutik. Vědci předpokládají, že mušle se živí kontaminovaným lidským odpadem. A aby toho nebylo málo, ještě tu máme problém s plasty, který ohrožuje oceány i řeky.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Dobrý den,
podle článku se jedná o sladkovodního blešivce hřebenatého a obecného z řádu různonožců. Na vaší ilustační fotografii zobrazujete krevetu z řádu desetinožců. Byly výše zmíněné testované látky nalezené také v krevetách?
Děkuji za odpověď.

Evo, jasně, určitě jsem nemyslela, že sdilite fake news. Vím, že jsem na titulky a zprávy hodně citlivá, je to přece jen můj obor?. Za sebe bych se vyhla té první části, že vědci jsou v šoku, k vědecké studii se to ani nehodí. Ani v těch dvou odkazovaných anglických textech taková slova podle mě nepadaji, jsou celkem stručné a mluví spíš o překvapení. Tak bych raději použila třeba to. Je mi ovšem jasné, že takhle to přitáhne víc čtenářů… V textu je zmínka o zákazu pesticidů v USA, ale není v originále řeč o UK? Omlouvám se za hnidopisstvi, jak jsem napsala, cením si toho, kolik času svému webu věnujete?.

Ukázat další komentáře