Domů > Magazín > Blog

Víkendové opáčko všech festivalových filmů

8 z 12 filmů už jsme odvysílali a festival se pomalu blíží k závěru. Do konce týdne si můžete ještě přehrát zbývající 4 filmy, které si lze přehrát kterýkoliv den. Pro jistotu opakujeme dobrou zprávu, kterou všichni účastníci festivalu dostali emailem, že o víkendu 18.2. – 19.2. budou všechny licencí omezené filmy dostupné a můžete si je pustit naposledy. 

Filmy, které do konce týdne ještě můžete vidět:

 

Spálená země (Itálie, 2013)

Terra Nuova 
Původní znení / české titulky, 21 min

V Africe bylo v nedávné době zabráno více jak 24 milionů hektarů půdy (tzv. land grabbing). Kvůli projektům zaměřeným na produkci biopaliv, potravin pro vývoz nebo čistě ze spekulativních důvodů byly již vyhnány ze svých domovů desítky tisíc farmářů. I v malé Republice Kongo, kde je polovina obyvatel podvyživená, půda zabraná velkými investory odpovídá zhruba 500 tisícům hektarů. Na omezený přístup k přírodním zdrojům, stejně jako na omezování lidských práv, si stěžují nejen drobní farmáři z Konga, ale z celé Afriky. Přitom přístup k půdě a prosperující drobné zemědělství jsou totiž klíčem k odstranění hladu ve světě.

 

Semena svobody (2012)

Gaia Foundation a African Biodiversity Network
Původní znění / české titulky, 21 min

Dokument Semena svobody upozorňuje na to, do jaké míry se průmyslové zemědělství a především geneticky modifikovaná (GM) osiva podepsaly na ničení původní biodiverzity, již se farmářům a komunitám na celém světě podařilo od počátků zemědělství vybudovat. Snímek se snaží vyvrátit tvrzení do úmoru opakované lobbisty za geneticky modifikovaná osiva, a totiž, že pouze průmyslově fungující zemědělství dokáže nasytit svět. Prostřednictvím sledování cesty osiv film ukazuje, jak se korporace zmocnily osiv a spolu s nimi získaly obrovské zisky i kontrolu nad světovým potravinovým systémem.

 

Revoluce Jednoho Stébla (Japonsko)

Původní znění / české titulky, 9:29 min

Krátký portrét Masanobu Fukuoky (1913-2008), který byl japonským farmářem, průkopníkem přirozeného zemědělství a metody „nic-nedělání“, kdy je pozornost věnována nikoli tomu, co je třeba ještě udělat, ale tomu, co je možné ještě vypustit a nedělat. Podle Fukuoky je nejzazším cílem zemědělství nikoli pěstování plodin ale kultivace a zlepšování lidských bytostí. Je autorem slavné knihy Revoluce jednoho stébla slámy, která ovlivnila řadu zastánců permakultury.

 

Sója, ve jménu pokroku (Brazílie, 2005)

Gaia Foundation a African Biodiversity Network
Původní znění / české titulky, 40 min

Spolu s tím, jak se za účelem vzniku nových monokulturních plantáží mýtí obrovské plochy porostů, požírá pěstování sóji nebývalým tempem amazonský deštný prales. Sója: ve jménu pokroku je film produkovaný organizací Greenpeace, který dokládá devastující vliv rozvoje trhu se sójou na nejrozsáhlejší zbývající světový deštný prales. V tomto snímku uvidíte, jak sojové plantáže přinesly bohatství a prosperitu hrstce lidí a zároveň přivedly mnoho jiných do chudoby. Dokumentuje se v něm rovněž vznik ilegálního přístavu v srdci Amazonie, který nadnárodní zemědělský gigant Cargil, vybudoval za účelem dopravy obrovského množství zde vypěstované sóji k odběratelům. Sója odsud putuje přímo do Evropy, kde se jí vykrmují kuřata, která pak konzumujeme v McDonaldu či kupujeme v supermarketech.

Opakování licencí omezených filmů z minulých týdnů

 

Tento víkend se podařilo domluvit opakování všech festivalových filmů, které již proběhly. Pokud vám některý unikl, můžete si ho v sobotu nebo neděli naposledy pustit. Tímto víkendem festival končí a filmy už nebudou k dispozici.

Podpořte dobrou myšlenku a sdílejte

 

Pokud vás filmy nadchly tak jako nás, dejte o nich vědět přátelům – ještě je stihnou shlédnout.

 

Chci vstupenku ZDARMA

 

Festivalová videopozvánka

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

18
3

13 kroků: Jak jít na nemoc JINAK

Nemoc je stav těla, který z velké části můžeme ovlivnit svojí myslí. Jak správně k nemoci přistupovat a jak s ní pomocí emocí pracovat? Nejdříve musíme věd...

Přírodní desinfekční gel a kosmetika se slevou 25%

Udělejte radost sami sobě a nebo svým blízkým. Členům Klubu Jíme Jinak přinášíme slevu na celý sortiment e-shopu LadyBio, kde najdete skvělé přírodní rostl...
2
7

Meditace Light Soul Meditations se slevou 20% (ukázka zdarma)

Meditace pomůže lépe pracovat s vaší myslí, uvědomit si sebe sama, lépe zvládat každodenní zátěžové situace, zklidnit tělo a mysl. Dětem pomáhají meditativ...