Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Chia semínka pod lupou: obsahují pesticidy nebo mykotoxiny?

Chia semínka jsou oblíbeným moderním superfoods celého světa. Jsou výborným zdrojem omega3 mastných kyselin a díky svým pojivovým schopnostem se používají na výrobu pudinků nebo místo vajec. Jak jsou na tom ale co se týče pesticidů a nežádoucích látek? Máme čerstvé výsledky testů z laboratoře! A taky tipy na jejich využití při zdravém vaření.

Přínosné látky chia semínek převýšily očekávání

V laboratoři bylo testováno 14 vzorků chia semínek od různých značek. Jak ze supermarketů, tak ze zdravých výživ (5 z nich v BIO kvalitě). Testovalo se množství a kvalita tuků, bílkovin a přítomnost pesticidů a mykotoxinů. „Náš nezávislý test ukázal, že ať si dáte jakákoliv z testovaných chia semínek, svému zdraví prospějete. Pátrali jsme po mykotoxinech a pesticidech, ale neúspěšně. Naopak, výskyt přínosných látek převýšil naše očekávání. Relativně vysoký průměrný obsah bílkovin (okolo 22 %) nás mile překvapil. Evidentně s tak vysokým obsahem bílkovin nepočítali ani výrobci, protože údaj na obalech byl v mnoha případech podhodnocený,“ shrnuje zjištění Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Proč jsou chia semínka hitem?

  • Drobná černá nebo bílá semínka s lehce oříškovou chutí v sobě skrývají významné množství kvalitních bílkovin.
  • Obsahují také důležité omega 3 mastné kyseliny, které se v nich nacházejí ve formě ALA (kyseliny alfa-linolenové). Omega 3 mají protizánětlivé účinky. Také snižují hladinu špatného LDL cholesterolu a působí pro dobrý vývoj a fungování mozku. Náš organismus si je nemůže vytvořit, musíme je proto přijímat ve stravě. Většinou jich míváme nedostatek.
  • Další předností chia je obsah vlákniny. Nachází se tu jak rozpustná, tak nerozpustná vláknina.
  • Chia obsahují hodně vápníku a ve významném množství se tu nacházejí i další minerály, např. hořčík a železo.
  • Chia je také bohaté na antioxidanty.
  • Jsou vhodná pro všechny věkové kategorie. Pro děti na podporu činnosti mozkové tkáně, pro osoby středního věku na dobrou funkčnost kardiovaskulárního aparátu a starším lidem k udržení dobré funkce mozku.

Tip od Jíme Jinak

Chia semínka jsou u nás poměrně nová. Náš jídelníček na nich rozhodně nestojí. Ale jsou příjemnou změnou a zpestřením jídelníčku. Dají se skvěle použít v receptech, kde chceme vynechat vajíčko, protože gelují a spojují mouku (v plackách, knedlících, moučnících apod.), snadno se z nich připravují dezerty a pudinky.

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář