Domů > Magazín > Hubnutí

Jak zhubnout v menopauze

Procházíte obdobím menopauzy, přejete si zhubnout a nedaří se vám to tak, jak byste si představovala, nebo náhle nekontrolovaně přibíráte? Možná k tomu máte navíc nepříjemné pocity jako jsou náhlé návaly, únava a býváte často podrážděná. Toto všechno se dá ovlivnit změnou životního stylu. Pojďte si přečíst, jak na to, abyste se cítila lépe na duši i na těle a kila šla snáz dolů i v přechodu.  

Klimakterium a menopauza je přirozeným obdobím

Klimakterium je obdobím v životě ženy, kdy dochází k postupnému poklesu pohlavních hormonů a k ukončení menstruačních cyklů (menopauza). Pro mnoho žen je to náročné období a jeho nástup vítají s obavami. O tom, jak bude probíhat se rozhoduje dávno předtím, než nastane a žena to má z velké části ve svých rukou. Dá se proplout tímto obdobím s lehkostí na duši i na těle? My si myslíme, že ano a zkušenosti žen, které se k nám přidaly a upravily jídelníček, to potvrzují. Pojďte si přečíst, jak na to.

Jak na hubnutí v menopauze

Asi vás nepřekvapí, že je potřeba vyladit jídelníček. Pro zhubnutí v období po menopauze, ale i obecně, je v základu potřeba, aby mělo tělo adekvátní výživu. Ač se to může zdát jako protimluv, není tomu tak – jedině dobře vyživené tělo může mít dobře fungující metabolismus. V rámci klimakteria se zpomaluje a díky kvalitní výživě je možné tuto změnu brzdit a držet metabolismus v pohybu. Jak se stravovat, aby mělo tělo pro hubnutí co nejlepší podmínky?

Pečujte o svůj střevní mikrobiom, jehož optimální složení má vliv na způsob výživy našeho těla. Strava by měla obecně obsahovat dostatek vlákniny v podobě celozrnných obilnin, zeleniny a luštěnin. Ráno nastartujte metabolismus teplou obilnou kaší se zeleninou či čerstvou zeleninovou polévkou. Velmi vhodné je zařazení rozumného množství olejnatých semen (slunečnicová, dýňová), které obsahují látky harmonizující hormony. Po omytí je opražte a přidejte k pokrmu, nebo je vařte spolu s jídlem (obilninou či v polévce). Harmonizující efekt má i miso pasta. Použijte jí každý den do polévky, omáčky či pomazánky. Konzumujte každý den kvašenou zeleninu. Ovoce požívejte jako dezert, v zimě raději v tepelně upravené formě či sušené.

Jak zhubnout v přechodu

Co v jídelníčku omezit či vyřadit? Omezte konzumaci živočišných potravin. Dále vynechte jednoduché cukry a nahraďte je obilnými slady, případně sirupy, ale v omezeném množství. Pokuste se ze stravy vynechat bílé pečivo, které obsahuje lepek v obtížně stravitelné formě. Vyhněte se co nejvíc chemii ve stravě, která se vyskytuje v průmyslově zpracovaných potravinách v různých polotovarech, konzervantech, emulgátorech a barvivech. Všechny tyto potraviny představují pro tělo a trávení zátěž a zpomalují metabolismus.

Pokud trpíte na návaly a horkost, tak by strava neměla obsahovat potraviny a nápoje způsobující v těle horkost a ani úprava jídla podle Jíme Jinak by neměla být příliš zahřívající. To znamená vynechat smažená, horká, příliš pálivá jídla, hodně soli v pokrmech, preferovat vaření ve vodě (či vývaru), napařování či blanšírování. Jiná je situace, pokud jste zimomřivá. V tomto případě se vyplatí zařadit stravu, která podpoří zahřátí organismu. Hodí se zahřívající koření jako je skořice, rozmarýn, tymián, saturejka, z dalších potravin je to například kořenová zelenina, jáhly, pohanka či fazole adzuki. 

Podstatný je způsob neboli režim stravování tak, aby nedocházelo k nadbytečné zátěži organismu a trávicí soustavy. Pokuste se jíst rozumné porce, nezobat mezi jídly a také mít poslední jídlo nejpozději v 18 hodin. To vše vás velmi podpoří ve vaší snaze hubnout. 

Hýbejte se pravidelně a s radostí – i v přechodu

Je skvělé, pokud se obecně hýbáte ráda. Pokud ne, zkuste si najít nějaký způsob pohybu, který vás bude těšit. Pohyb v období klimakteria a po menopauze je pro udržení vitality organismu velmi důležitý a zároveň pomáhá tělu při snaze o hubnutí.

Ideální je si každé ráno zacvičit nějakou sestavu na rozhýbání tělesné energie. Rozproudí vám to krev v těle a zároveň to pomůže rozjasnit mysl a redukovat vlivy stresu. Zacvičte si jógu podle našich videí (kromě klasické je skvělá i hormonální), protáhněte se, soustřeďte se na dýchání a také držení svého těla (opravdu to udělá velký rozdíl v optické štíhlosti).

Zařaďte zároveň i pravidelný dynamický pohyb, například ve formě svižnější chůze nebo si dejte krátký a velmi efektivní intervalový trénink podle tohoto videa.

Menopauza a hubnutí – příběhy našich čtenářek

Pokud chcete v životě nějakou změnu, vždycky je příjemný pocit, že na to nejste sama a také možnost se inspirovat lidmi, kteří podobnou záležitost řešili a podařilo se jim změny dosáhnout. Třeba jako čtenářka Iva, která v období menopauzy díky změně stravy zhubla 5 kg, zároveň se jí zlepšila nálada, začala lépe spát odešly návaly.

Nebo Jana, která se zprvu změně bránila, ale nakonec negativní pocity překonala. Pustila se do toho dokonce s dcerou i vnučkou a výsledky se brzy dostavily – kromě zhubnutí se jí zlepšila pleť, psychika imunita. Lenka začala po 45. roku nekontrolovaně přibírat, přidala se únava, problémy s imunitou a nespavost. Díky změně stravy v rámci našich vedených kurzů se jí podařilo zhubnout a výrazně vylepšit svoje zdraví.

Co dál, pokud chcete hubnout v menopauze

Pokud jste přesvědčená do toho jít s námi a díky změně stravy a životních návyků trvale zhubnout, tak k tomuto rozhodnutí gratulujeme. Teď nezbývá nic jiného, než se do toho pustit. S naším přístupem ke stravování nebudete pociťovat hlad, díky použitým surovinám nebude tělo mít tendenci k zadržování vody, nebude se zanášet chemií ba naopak se začne čistit. Jídla jsou nutričně vyvážená a nebudete muset počítat kalorie. Zároveň věříme, že si na jídle pochutnáte. Rozumíme, že mnoho změn nemusí být jednoduchých, proto je důležitá vaše prvotní motivace a souvisí s tím také váš přístup sama k sobě. My vám s tím vším rádi pomůžeme. Jaké máte možnosti, pokud chcete využít právě naší podporu?  

Chcete další rady a přesný jídelníček, jak zhubnout v menopauze?

Držíme vám palce na vaší cestě! 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

291 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Lucie Bob
9. 6. 2023

Děkuji za příspěvek Petrushe, super shrnutí. Bob 🍀

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Jídelníček na hubnutí v menopauze

Dá se hubnout v menopauze a zdravě? My si myslíme, že ano. Připravili jsme pro vás jídelníček na hubnutí, který je vhodný pro toto období. Kromě podpory př...

Nakládané ředkvičky (pickles)

Nakládané ředkvičky jsou rychlým a skvělým slaným kondimentem, který chuťově i barevně oživí každý oběd nebo večeři.
Blog
klub
75
9

Vaříme v elementu VODY (zima) – prohříváme tělo

Zima je ve znamení elementu vody. Které potraviny jsou v zimě vhodné a které orgány je třeba posilovat? Co tyto orgány podporuje a co je naopak oslabuje?

Naše nejoblíbenější pickles

Milujeme kvašenou zeleninu. Je chutná a plná vitamínů a laktobacilů, kteří se postarají o náš zdravý střevní mikrobiom. Stačí nastrouhat, naložit do skleni...
24
32

Jak podpořit své zdraví v srpnu

Jak by měl vypadat náš jídelníček v srpnu? Na jaké orgány bychom na konci biologického léta měli zaměřit, proč a jak na to?
18
6

Dospívající dívky s nadváhou – jak mít zdravé tělo a cítit se dobře?

Dospívání s sebou přináší řadu přirozených tělesných a psychických změn. Některé dospívající dívky se, často již od nízkého věku, potýkají s nadváhou, kter...