Domů > Jak začít > Základní suroviny > Divoká zelenina, byliny, čaje

Maca – léčivý kořen pro ženy

Kořen maca se k léčebným účelům používá již tisíce let.  Nyní je populární po celém světě. Proč je tato superpotravina oblíbená především mezi ženamí?

Maca – peruánský ženšen

Ve starověké kultuře Inků byla maca uctívána pro svou schopnost zvyšovat sílu, energii a výdrž. Není tedy divu, že se jí také přezdívá peruánský ženšen. A co že to ta maca je? Maca patří mezi brukvovitou zeleninu příbuznou brokolici, květáku, zelí nebo kapustě. Je známá především v podobě prášku, který se získává umletím usušeného kořene. Existují tři druhy macy, z nichž každý má své vlastní zdravotní přínosy. Žlutá je nejoblíbenější druh a je spojena s většinou zdravotních výhod. Černá maca je méně známá a bylo prokázáno, že zvyšuje počet a pohyblivost mužských spermií. Červená maca je nejvzácnější, pomůže například chránit před rakovinou prostaty a má pozitivní vliv na strukturu a hustotu kostí.

Léčivý adaptogen

Velkou předností macy je, že dokáže podpořit jak fyzické, tak duševní zdraví. Patří totiž mezi tzv. adaptogeny.  Adaptogeny snižují hladinu stresových hormonů ve vaší krvi a pomáhají vám snáze a lépe se „přizpůsobit“ obtížným situacím tím, že uklidňují nebo stimulují.  Kromě toho je bohatá především na antioxidanty, vitamín C, zinek, mangan, železo, měď.

Mezi hlavní léčivé vlastnosti macy patří:

 • Dodává energii, zlepšuje vytrvalost a výkon (je velmi oblíbená mezi sportovci).
 • Zlepšuje náladu a podporuje duševní zdraví. Pomůže i s depresemi.
 • Pomáhá tělu se stresem (jak na fyzické, tak duševní úrovni).
 • Podporuje hormonální rovnováhu – poradí si s menstruačními obtížemi nebo anémií.
 • Podporuje plodnost (jak u mužů, tak u žen).
 • Podporuje libido.
 • Chrání naši pokožku před volnými radikály a UV zářením.
 • Pomáhá ženám během menopauzy a zmírňuje její příznaky. Poradí si s návaly horka, výkyvy nálad, úzkostmi, problémy se spánkem a přispívá k navrácení vnitřní harmonie a rovnováhy.
 • Podporuje zdravý vzhled a odolnost naší pleti, urychluje také hojení kůže.
 • Podporuje imunitní systém.
 • Je také výborná pro náš mozek – zlepšuje paměť.
 • Působí protizánětlivě.

Maca v kuchyni

Macu můžete užívat v podobě čistého prášku nebo tabletek. Na rozdíl od spousty superpotravin chutná velmi dobře – má sladkou karamelovo-oříškovou chuť. Je vhodná do vody, smoothie, na tzv. superfood/adaptogení latte, můžete ji přidat do dezertů nebo také do kaše. 

Je to jen doplněk

“Jako o všech těchto super potravin, je potřeba si uvědomit, že je to doplněk,” dodává Eva Cikytová, autorka projektu Jíme Jinak. “Má tedy jen doplnit to, co běžně děláme pro své zdraví. Urychlit některé procesy, doplnit určitou esenci. Ačkoli prodejci chválí macu a další prostředky jako zaručenou cestu k vyléčení některých neduhů, dokud budeme ze svého těla dělat popelnici a dávat o sebe nevhodné jídlo, ani černá, ani červená maca nás nezachrání. Z mé zkušenosti s neplodností, únavou, anemií nebo zánětlivými onemocněními můžu říct, že většina klientů, kteří s námi změnili jídelníček, macu neužívali a nepotřebovali. Důležité bylo vynechat nevhodné potraviny a začít jíst kvalitní pestrou stravu, jak to učíme v našich kurzech. Kdo neví, které potraviny to jsou a jak začít, tak může mrknout do stejnojmenného kurzu Jak začít, který je zdarma.”

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Je mi 27 let a jsem studentkou dějin umění. Zdravá strava je mým koníčkem již několik let - ráda vařím zdravá jídla a peču, je to pro mě skvělý způsob meditace. Mezi mé další koníčky patří umění, cestování, pilates a jóga.

6 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

22
3

Akébie pětičetná a její jedlé plody

Nejen, že krásně kvete a ozdobí tak vaší zahradu, ale ještě poskytuje chutné plody, které pomohou zpomalit stárnutí.
57
4

Březová míza – léčivý zázrak

Už naši předci sbírali březovou mízu a používali ji třeba jako vlasovou kúru a především jako lék. Břízu uctívali jako strom života.
4

Brusnice borůvka a její léčivá síla

Borůvčí roste nejen v zahraničí, ale i u nás. Listy i plody brusnice borůvky v sobě skrývají mnoho zdraví prospěšných látek a byl by hřích nevyužít tento p...
12

Josta a její benefity

Josta je povedený kříženec rybízu a angreštu. Tento ovocný keřík, jehož lahodné plody jsou nabité zdraví prospěšnými látkami, by na zahrádce určitě neměl c...

Pórek – zelenina pro zdraví střev a krásnou pleť

Pórková polévka, slaný koláč quiche s pórkem… Není divu, že právě pórek patří mezi oblíbenou potravinu Francouzek, které jsou proslulé svou krásou a ...
9
3

Řeřicha – lahodná cesta ke zdraví

Na drobnou řeřichu si většinou vzpomeneme jen jednou do roka, a to zpravidla před Velikonocemi, když podle tradice nemáme na stůl „nic zeleného“. Zachrání ...