Domů > Magazín > Děti a strava

Může být dítě po sladkostech vzteklé?

Dobrý den, prosím o radu. Jinak vařím zatím stále jen občas a to jen pro mě a jednoho syna. Mám dva. První čtyřletý mi sní cokoliv zdravého co vymyslím a uvařím nebo podle JJ. Druhý je dvouletý a okamžitě vyhazuje a odmítá jakoukoliv zeleninu a ovoce v jakékoliv formě (nabízím neúnavně vždy znovu), jediné co sní je kombinace hrášek, kukuřice a mrkev ve vývaru pokud je vždy na stejné kostičky a i ten v poslední době moc nejí. Jinak jí jen maso, pečivo, někdy nějakou omáčku (kuře na paprice a knedlík) a pak je ochotný sníst průmyslově zpracované potraviny (sladkosti, pečivo, bonbony). Mám dvě otázky.

1)může jeho strava způsobovat že je velmi vzteklý, tvrdohlavý a ukřičený? Znáte nějaké dítě které se po změně stravy zklidnilo?

2)Prosím o radu jak přejít na zdravé jídlo – nechce jiné konzistence, tvary, jakmile jen vidí zeleninu či ovoce tak utíká od jídla a prská, myslíte že alespon na přechod by šlo kváskové pečivo? Mám ho nechat hladovět když bude tvrdohlavě jídlo odmítat? Děkuji za jakoukoliv radu. Katka

Nepsala jste, jestli ještě kojíte, ale předpokládám že už ne. Pokud ano, nemusíte kompletní bílkovinu řešit, měl by ji od vás. Kompletní bílkovinu získá z kombinace luštěnina a obilovina, takže zelenina u toho v tu chvíli být nemusí, jen je dobrá, když tam je kvůli zásaditosti. Takže klidně zkuste obilné mléko, pokud ho bude odmítat, víc ho nařeďte a oslaďte sladěnkou, zeleninu může mít jindy, třeba v polévce. Děti v tomto věku často snědí z talíře jen něco a chtějí to co mají ostatní na talíři, proto je skvělé, že tak jíte vy i starší syn. Já bych vytrvala a hlavně nedávala nic z komerčních jídel ani sladkostí, to jim pak nemůže chutnat obyčejná uvařená mrkev. Když vytrváte tři dny, jíst začne, máme to vyzkoušené na mnoha dětech. Mně můj starší syn také moc jeden čas nejedl a tak jsem zkusila mu na talíři dělat obrázky, ze zeleniny jsme mu na kaši složila traktor, kolečka byly z koleček mrkve, z kedlubny střecha, ozdobený fazolemi- světla a tak a jak baštil, nebo obličej. Také jsem vykrajovala atraktivní tvary z napařené zeleniny, třeba koně, srdíčka ap. a to ho pak bavilo. Udělejte mu na talíři příběh a ani si nevšimne, že jí zeleninu. Ovoce jíst nemusí, stačí zelenina.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

smajlik
3. 7. 2014

Ještě prosím o radu. Malej minimálně ze začátku zřejmě sní jen něco z talíře pokud vůbec :( jak do něj dostat kompletní MB talíř alespon jednou denně? Napadlo mě uvařit mu obilné mléko pro kojence, ale mám obavu kdybych do něj přidala zeleninu že to pozná a ani to nevypije.Poradíte mi prosím?Děkuju

Mně se velmi osvědčilo jíst s dcerkou z jednoho talíře. Trvalo to jen chvilku a naučila se baštit krásně, že půl kila kaše jí skoro nestačí :-). Ale zase je o půl roku mladší než váš syn a bůhví, co si na nás za pár měsíců vymyslí-třeba taky začne jídlo bojkotovat. Těžko se to radí, ale zkuste to, malý ve vás bude mít vzor. Když uvidí, že jíte s chutí, bude zvědavý, co máte tak dobrého :-) Sice má jíst rodina pohormadě, ale pokud manžel nechce jíst jinak možná bych vyzkoušela najíst se s dětmi a teprve potom servírovat manželovi, aby synek neviděl, že má taťka něco jiného. Anebo, když už jíte spolu, dejte “taťkovi” na talíř aspoň kousek Vašeho jídla, i když ho nebude jíst. Taky bych poprosila manžela, ať si myslí své, ale před dětmi zdravé jídlo nepomlouvá. Držím palce ať se zadaří a synek se zklidní….

Ukázat další komentáře