Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Brambory a batáty: jsou stejně nezdravé?

Batáty připomínají brambory jak vzhledem, tak i chutí. Právě proto se jim začalo říkat sladké brambory. Ale to není důvod, abychom je dávali s klasickými brambory do jednoho pytle. Není brambor jako brambor! Batáty patří do jiné skupiny a neobsahují jedovatý solanin.

Není brambor jako brambor

Batáty (sladké brambory), jsou kořenové hlízy povijnice batátové, tropické rostliny příbuzné svlačci. Naopak klasické brambory přísluší do čeledi lilkovitých. Batáty a brambory mají ale pro Evropu společný původ – byly dovezeny ze střední Ameriky. Batáty byly přivezeny o 100 let dříve a byly velmi ceněné, i přes to je brambory převálcovaly. V tropech a subtropech jsou batáty důležitou potravinou a používají se podobně, jako brambory.

Batáty versus brambory

  • Batáty patří do jiné čeledi než brambory.
  • Batáty i brambory mají společný původ ve středí Americe.
  • Batáty neobsahují jedovatý solanin jako brambory.
  • Batáty jsou výživnější (mají 400 % doporučené denní dávky vitamínu A, více vitamínu C i vlákniny) na rozdíl od brambor.
  • Batáty připomínají brambory vzhledem a chutí, proto se jim říká sladké brambory.
  • Batáty mají vyšší energetickou hodnotu, ale mnohem lépe zasytí než brambory (obsahují složité sacharidy).

Batáty nejsou jedovaté

Batáty na rozdíl od brambor neobsahují jedovatý solanin a další škodlivé látky, proto nejsou pro nás jedovaté. I přes to je doporučujeme jíst s mírou. Stále se ale jedná o exotickou plodinu a většina z nich je dovážena až z USA. Dle současných studií mají sladké brambory nízkou hladinu pesticidů, zhruba pod 10 % (1).

Jak použít batáty

Používejte je všude tam, kde byste jinak použili klasické brambory. Skvěle se doplňují s dalšími druhy sladké zeleniny a z obilovin zejména s jáhlami. Výborné jsou pečené, třeba v podobě hranolek.

Naše oblíbené recepty se sladkými brambory:

Červené, žluté nebo fialové?
Batáty mají dvě hlavní odrůdy. Červené, v našich obchodech běžnější, jsou vhodné k vaření a zapékání. Žluté se dobře smaží, pečou a též se přidávají do těsta nebo jimi lze těsto nastavit. Existují také fialové, ty jsou nejsladší.

Pěstování batátů

Batáty si můžete vypěstovat sami, jsou to velmi přizpůsobivé rostliny. Dobře se jim daří na slunečných místech v hluboké hlinitopísčité půdě. Pěstují se ze zakoupených hlíz s vegetačními očky vysazením do hlíny. Pokud je chceme předklíčit, tak do batátů zapíchneme špejle, aby se nepotopily celé, a ponoříme ji asi z třetiny do sklenice s vodou. Když vyrostou kořeny, zasadíme je do květináče. 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

13 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Chtěl jsem zde zkusit být v klubu. Ale když vidím co se zde píše o bramborách tak jsou do vcelku dezinformace. Brambory jsou jedovaté v zeleném stavu či naklíčené což ví každý člověk se selským rozumem. Jinak jsou tělu a hlavně zažívání velice prospěšné. Mě odstranily problémy se střevy. Divím se , že se zde podporuje sója genetický modifikovaná a toxická.

A je tu někdo (jako já) komu se po nich dělá vyloženě zle? U nás doma jíme hoooodně jinak, ale batáty nikomu z nás nedělají dobře. V žádné úpravě, tak jsem je po letech prostě vzdala. Z mě jsou hrozně těžké, hutné, sladké až mi je zle. Pečené úplně nejhorší. Ani schované v jídle je nemáme rádi. Nejsem sama? :)

Ukázat další komentáře