Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Co musíte vědět o sušenkách

bez cukru

Lákavé obaly se běžně ohání ještě lákavějším slovním spojením typu „plné cereálií“, ačkoliv výstižnější by bylo „narvané bílou moukou“. A to není zdaleka jediný problém běžných sušenek, které jsou k dostání na pultech supermarketů a dalších obchodů. Pojďme se jim podívat na zoubek dřív, než to udělají ony nám nebo našim dětem.

Zabijácké složení

V konvenčních sušenkách zpravidla nechybí pořádná porce bílé mouky. O tom, jak našemu zdraví škodí, vás asi nemusíme přesvědčovat, i když…věděli jste třeba, že …? Raději se podívejte na tenhle článek. nenašla jsem souhrnný čistě o bílé mouce (jak je dnes šlechtěná pšenice vysokolepková apod.) – je něco nebo mám napsat?

Cukr, starý známý bílý jed, tak ten v sušenkách většinou nechybí. My jsme našli hned 10 důvodů, proč se mu raději zdaleka vyhnout, nebo ho ve svém jídelníčku alespoň stlačit na minimum, když už to jinak nejde. Dáte je taky dohromady nebo pro vás některé budou překvapením?

Tihle dva výtečníci jsou zpravidla doplněni nezdravými kypřidly, konzervanty, aromaty a dalšími škodlivými éčky a promazáni palmovým tukem.

Abychom neházeli všechny do jednoho pytle, ve zdravých výživách nejspíš po důkladnějším pátrání najdete sušenky se sympatičtějším složením. Nicméně ty průmyslově vyráběné, krásně zabalené a lákající z regálů supermarketů jsou skvělým pomocníkem tak akorát k tomu, abychom brzo cítili hlad, únavu a rozházený metabolismus i psychiku.

Podívejme se třeba na Opavia BeBe Rodinné jemné cereální sušenky. Kdo by je někdy neochutnal…

Složení se sice změnilo, protože se výrobce snaží alespoň trochu přiblížit zásadám zdravé stravy, ovšem pořád jde o pochutinu nacpanou bílou pšeničnou moukou a cukrem.

Nechybí ani palmový tuk, kypřicí látky, chemické zlepšovače a umělá aromata.

Nelíbí se nám ani přidané syntetické vitaminy a minerální látky. Přirozeně se vyskytujících vitaminů a minerálů je ve stravě Jíme Jinak dostatek v celé jejich široké škále a my už navíc víme, že ty umělé jsou spíš na škodu.

Jíme Jinak radí

Pokud si chcete pochutnat na BeBe sušenkách, není nic jednoduššího, než zkusit náš recept bez bílé mouky, cukru, éček a dalších zdraví škodlivých surovin. A ještě vám na rozdíl od těch klasických dají energii na několik hodin.

Nebo se pusťte do některého z našich dalších receptů a užijte si sladkou pochoutku s radostí třeba i s malinkými dětmi:

Bez lepku:

Sušenky Jíme JinakPro malé děti:

Bez mouky (paleo)

Spousta dalších receptů na sušenky nebo jiné zdravé dezerty, ale také na hlavní jídla či svačiny najdete na webu Jíme Jinak v sekci Recepty.

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

Mouky, jak se v nich vyznat a k čemu je použít

Když se řekne slovo mouka, vybaví se vám určitě spousta různých druhů – špaldová, celozrnná, bílá, chlebová, bezlepková, hrachová, mandlová… Al...

Je lepší kváskový chléb nebo extrudované chlebíčky?

Je vhodnější dát si k svačině kváskový chléb nebo pufované výrobky, jako jsou rýžové a jiné chlebíčky, extrudované “žížaly” a různé křupky? A c...
2
6

Tmavé pečivo není vždy celozrnné. Jak rozeznat zdravé pečivo?

Pokud chceme začít se zdravým životním stylem nebo chceme zhubnout, obvykle začínáme výměnou bílého pečiva za celozrnné. Celozrnné pečivo obsahuje spoustu ...
1
6

Alarmující výsledky studií: Průmyslově zpracované potraviny nás ničí

Snídaňové cereálie, zmrzliny, pizzy, slazené nápoje, rozmrazované pečivo a další průmyslově zpracované potraviny souvisí s výrazným rizikem předčasného úmr...
3

Dítě na klasické stravě sní za den více než 21 kostek cukru. To je 2x víc než se doporučuje

Chcete pro své děti to nejlepší? Ale jak se v té spoustě výrobků v obchodě vyznat? Co jim koupit? Podle čeho vybírat? Podle obalu? Takto vypadá jídelníček ...