Domů > Magazín > Blog

Dar půdy – prožitkové setkání

9.-11.9. 2022 se můžete přidat k naprosto unikátní akci. My jsme se právě vrátili z podobného setkání s indiány Kogi v Beskydech a byl to zážitek, který se dá jen těžko popsat.

Setkání v Beskydech

Celých pět dnů jsme měli hodně o čem přemýšlet a hodně co přehodnocovat. Já vlastně pět nocí prakticky nespala. Informace sdělené rodinou z kmene Kogi nebyly nebyly pro nás žádný šok, protože Kogi známe ze dvou dokumentů, které můžete najít na youtube s českými titulky (Aluna a Poselství ze srdce světa). Navíc jsme odešli před 10 lety z města a byznysu právě proto, že si nás zavolala příroda, potřeba žít jinak a pěstovat si vlastní jídlo, které jsme začali zcela jinak vnímat a jinak připravovat před 13 lety. Přesto jsme se dozvěděli mnoho nového, pochopili další důležité souvislosti na naší cestě a dalo ještě větší smysl to, co žijeme, co učíme děti, na čem v sobě osobně pracujeme. Budeme toto setkání ještě dlouho vstřebávat a budeme z něj čerpat pro náš další život. Některé změny jsme zavedli už dnes po návratu, vlastně spíš už tam a cestou domů.

Navraťme svět do rovnováhy

Indiáni kmene Kogi vyslechli zoufalé volání přírody a přijeli do České republiky, kde jsou důležitá energetická místa a lidé připravení o ně pečovat. “Přijeli jsme, protože nás pozvalo vaše území, abychom zde předali lidem učení, jak pečovat o život, o půdu, o potravu, o přírodu jako takovou,” řekl Mamo Awisen Awimaku na setkání, ze kterého jsme se včera vrátili. Skupina putujících Kogi přijela na začátku července a odjíždí už na začátku září. Máte tedy poslední šanci strávit s nimi letos pár intenzivních dní, i když tentokrát jen online, které možná zcela změní váš pohled na život, přírodu, vaše vlastní myšlení a prožívání.

Své učení předávají lidem u nás, abychom je navzájem sdíleli a vytvořili změnu sami. Oni to za nás neudělají. A to je jejich výzva pro nás. Abychom si uvědomili svou sílu, svou moudrost a schopnost navracet svět do rovnováhy.

Zdroje nebo orgány

Položme si otázky, na které se nás ptají Kogi: Půda, hlína, voda jsou pro nás ekonomické zdroje, anebo orgány živé planety? Samozřejmost, anebo dar? Jaký k nim máme vztah? Bereme si z nich, co potřebujeme, a těžíme je jako zdroje, nebo dokážeme i dávat, vracet něco zpět jako náš dar a poděkování za obživu? Je to vztah jednostranný, nebo vztah vzájemný a vyvážený? Jak s tím vším souvisí kvalita našeho života? To, jak na tyto otázky odpovídají Kogi a jak to cítí už po tisíce let, to je pro naše lidi velmi nové, přestože naši dávní předci to nejspíš vnímali stejně jako oni.

O akci

Téma setkání je lidé, půda a zemědělství, obnova společenství, péče o krajinu a obživa. Jedná se o poradní a prožitkové setkání s praktickými výstupy.

Kdy: 9. – 11. září 2022 (v pátek v 18 hodin poradní kruh, konec v neděli mezi 15 – 17 hodinou)
Kde: Permafarma Jagava ve Veselici (Veselice 16, 294 04, okres Mladá Boleslav)

Kdo je zván:

  • hospodáři, zemědělci, farmáři, pro které je práce s půdou denním chlebem
  • kdo pečujete o svůj kousek půdy a hledáte cestu, jak být v souladu s přírodou
  • učitelé, politici, zastupitelé, odborníci, kteří svou prací přímo či nepřímo ovlivňujete stav půdy a krajiny
  • kdo cítíte volání být přítomni na tomto setkání

Během setkání budeme sdílet své zkušenosti a společně se inspirovat v umění péče o půdu a o zemi tak, abychom se mohli vrátit do souladu s přírodou a uměli tuto rovnováhu udržovat.

Setkáním budou provázet:

Tomáš Franěk (Permafarma Jagava)
Monika Michaelová, Nadační fond Mosty – Puentes (od roku 2011 se od Kogi učila)
Hana Bernardová, Nadace Pro půdu

Hosté jsou:

Jan Vopravil (Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy – praktická ukázka na poli, jak vnímat půdu a její kvalitu, vztah mezi kvalitou půdy a vodou v krajině)
Dalibor Tomko (povídání o regenerativním zemědělství, regenerativní pastvě, obnově života v půdě, plošné zádrži vody v krajině, bio-kompletní komposty…)

Za Kogi budou v online spojení: Mamo Kunshemakú Kakamukua Nuguetuga je léčitel, Mamo Awisen Awimakú Kakamukua Nuguetuga pracuje s aktivací mysli a její očistou, Saga Mawekūn Shenshina Ulaka pracuje s hlasem a hudebními nástroji pro propojení s veškerým životem. Mamo Rumazhi Kakamukua Sundekama je mladý 23 letý muž, který přemosťuje tradiční kulturu a vliv naší civilizace. Jsou z rodiny Mamo Shibūlata, který je jedním z aktérů filmu Aluna.

Více o kmeni Kogi a celé akci najdete zde.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář