Ono vůbec všechno se ve dvou lépe táhne. Alespoň co se týče kuchyně. Nejen proto jsme se daly před pár lety s Helčou dohromady. Když to jen šlo, vařily jsme společně. Vlastně když byly děti ještě úplně maličké, tak jedna hlídala děti a druhá vařila. Pomoc k nezaplacení, protože když jsme vařily každá sama doma, visely nám na noze a ječely. A stejně tak jsme to dělaly, když jsme pekly vánoční cukroví. To tedy hlídali tatínkové a my pekly. A užily jsme si to! Takže vřele doporučujeme - pečte kolektivně.

Letos to málem nevyšlo

Naše pečící parta: Zuzka, Pavla, Monika, Helča a paní Nováková
Naše pečící parta: Zuzka, Pavla, Monika, Helča a paní Nováková

Letos už to vypadalo, že nedáme dohromady ani termín pro pečení, ani partu.  Já na Sázavě, Helča v Praze. Nákupy dárků, každá dvě děti, ….nějak jsme nevěděly, co dřív. Kamarádky, které původně chtěly péct s námi byly různě po světě nebo za prací. Ale zachránila nás Pavla (na fotce druhá zleva), která si nás našla na webu a zorganizovala pečení u Zuzky Fabiánové (s mísou v ruce zcela vlevo).  Díky ní jsme si tedy užily skvělý večer s partou ženských a navíc vyzkoušely nové těsto a krémy, o které se s vámi samozřejmě podělíme. Báječný večer si s námi užívala i Monika (ředitelka školky Domeček, na kterou pějeme  chválu už druhým rokem) a paní Nováková (na fotce úplně vpravo), kterou poslal na pečení její manžel. Pečení se účastnil i Helčin Lukášek, většinu času prospal a během večeře ho ponosila paní Nováková, což Helča velmi ocenila. Nemáme po ruce babičky, a tak všechna jídla a všechna činnost se neobejdou bez dětí na klíně. Však to asi znáte. Mým dětem poskytla zázemí a chůvu Pavla u sebe doma, takže já zažila letos první večer v roce bez dětí. Díky Pavlo!

Hody od děvčat

Zuzka nám uvařila skvělou kulajdu a Pavla upekla kváskový chléb s výbornou luštěninovou pomazánkou, připravila salát z naklíčeného munga a napekla cizrnové karbanátky v rýžovém papíru. Ocitly jsme se s Helčou v sedmém nebi. Tak málokdy nám někdo uvaří a ještě tak dobře a po našem. Holky, bylo to výborné, moc děkujeme! Na závěr jsme samozřejmě ještě musely ochutnat vzorky napečeného cukroví, takže večer jsme končily s tím, že jsme si každá vzaly umebošku, abychom ten nášup vůbec strávily. Já se tedy přiznám bez mučení, že jsem se dokonale přejedla a úplně zapomněla na adventní půst. No alespoň to bylo v rámci našeho jídelníčku 🙂

Kde vzít partačku

Pavlin chléb s luštěninovou pomazánkou
Pavlin chléb s luštěninovou pomazánkou

 

Zuzčina kulajda
Zuzčina kulajda

Pokud teď v duchu namítáte, že nemáte stejně naladěnou kamarádku, není to ještě vůbec ztracené. Dejte na sebe kontakt na Mapy Jíme Jinak. Napište tam, že hledáte kamarádku z okolí pro společné vaření. Nebo jak máte staré děti a že hledáte rodinu s podobně starými dětmi. Máme od vás mnoho hezkých zpráv o tom, jak jste se takto našli a kolik vzniklo krásných nových přátelství. Navíc jsme někdy tak blízko a jen o sobě nevíte! Třeba Pavla, která zorganizovala pečení, byla vlastně mojí i Helčinou sousedkou.

Ještě je čas začít péct

Nejlepší zpráva nakonec. Pokud jste doposud neměli čas péct, teď teprve můžete začít, nic vám neuteklo. Klidně se do pečení pusťte až o víkendu. V pondělí namažte cukrátka krémem a v úterý si je slavnostně snězte.

Hlavně si ten advent užijte v klidu i kdybyste žádné cukroví nepekli jako jsem to vloni udělala já.

 

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!
 1. Já sama jsem ráda, že to takhle dopadlo a nakonec vše klaplo. Musím říct, že Helča a Eva jsou naživo stejně tak skvělé a energické bytosti, jako na jj..)) a stejně jako ony, jsou u nás doma vítány všechny další holky a mamky…. a můžeme společně pro naše radosti připravovat mňamky..-))

  Pavla – účastnice kolektivního pečení..-)) Praha 5 Řeporyje

  • Pavlo moc díky my jsme za tebe také moc rády! Jsi další důkaz toho, že když se chce, tak to jde a s tvým záběrem aktivit jsi pro nás také neuvěřitelná!

 2. Někdy se v té seznamce ale vůbec neorientuji 🙂 Každopádně my s manželem jsme z Plzně, teď koukáme po nějakém baráčku do 30km od Plzně, kde by se dala pěstovat čistá zeleninka, ovoce a byli jsme zase blíž té přírodě 🙂 Občas vidím, že by se tu někdo také seznamoval, ale nenapíše odkud vlastně je 🙂 Nám můžete psát na amy.stoker7@gmail.com a můžem třeba někdy zajít do čajovny nebo jen tak ven na procházku 😉 nebo venčit pejsky do útulku…

 3. Taky bych potřebovala spojence, abysme spolu vařily nebo pekly…! Děti by si vyhrály a my se dobře najedly. No už to vidím, úplně mi srdce plesá! 🙂 prosím piště, jsem v seznamce!!!!!

 4. Super nápad! Jak mě bavilo péct „normální“ cukroví, tak mě to zdravé nebaví. Každý rok jsem měla nejméně 15 druhů a letos nemám ale lautr nic 🙁 Doufám, že zvládneme s mými holkami upéct (nebo spíš uplácat, protože do pečeného se mi nechce vůbec) něco o víkendu, když budeme miniparta 🙂 Ale pořád si říkám, že takový kokosový puding ze Soyabelly je taky dezert a dýňový perník rozkrájený na malé kostičky a politý čokoládou by se možná taky mohl tvářit jako cukroví 😀

 5. Zobrazit všech 9 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Eva Cikrytová
Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh
Předchozí článekKondiment z řasy Nori s dýňovým semínkem
Další článekCizrnová pomazánka s česnekem a kurkumou