Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Špatně spíte? Možná za to může cukr v jídelníčku

Všichni víme, že cukr není zdravý a způsobuje spoustu zdravotních problémů. Ale i přes to jsou dobroty s cukrem to první, po čem saháme, když jsme ve stresu nebo smutní. Odborníci se shodují v tom, že když ho vynecháme, nejen, že si zlepšíme zdraví, ale i spánek.

Pozitivum cukru? Přináší nám potěšení, jinak má samá negativa

To je tak asi jediné pozitivum, které u cukru najdeme – jinak má cukr samá negativa. Jídla a dobroty s cukrem nám prostě chutnají. Sladká chuť je nám přirozená a většina z nás ji vyhledává. Jenže cukr je jedním z viníků, proč přibíráme na váze, hrozí nám vyšší riziko cukrovky nebo proč se nám kazí tak často zuby. A krom toho nám také ubírá na kvalitě spánku.

Nadměrná konzumace cukru a spánek jdou ruku v ruce

Známe to všichni. Dáme si něco s cukrem, na chvilku nás to uspokojí a zasytí, ale jakmile tato rychlá dodávka energie vyprchá, máme zase hlad, resp. chuť na něco dalšího. A čím více jednoduchého cukru (ať už v podobě cukrovinek, nebo třeba bílé mouky) přijmeme, o to méně kvalitní spánek budeme mít. Pokud se dobře v noci nevyspíme, ráno jsme unavení a mrzutí. A to je často opět impulz k tomu dát si něco dobrého, aby nám bylo lépe a abychom měli energii. A tím začíná kolotoč nebezpečného nezdravého stravování.

„Když přijímáte příliš mnoho sladkého, váš krevní cukr se rychle zvýší a slinivka tak začne uvolňovat inzulín, aby se jeho hladina snížila. Cukry se začnou ukládat do buněk, kterým tím dodávají energii. Čím více energie si ale večer dopřejete, o to více budete stimulovaní a bude se vám hůře usínat,” popisuje odborník na spánkové poruchy Michael Breus.

Může konzumace sladkého za to, že hůře a málo spíte, nebo nedostatek spánku způsobuje to, že jíte více sladkého?

Odpověď na otázku ještě není jednoznačná. Je třeba provést další výzkumy, aby se přišlo na konkrétní proces.

Jak se zbavit chuti na sladké a vyspat se?

Konzumace potravin bohatých na cukr je jako každá jiná závislost a dá se s ní pracovat.

Po konzumaci sladkého a potravin s cukrem (a obecně jednoduchých sacharidů) hladina krevního cukru připomíná jízdu po horské dráze.

Pokud ale zvolíme sacharidy složité (jako jsou celozrnné obiloviny a luštěniny aneb Strašák jménem cukry – které jsou dobré, a které ne?), dá se výkyvům zabránit.

Díky stravě podle Jíme Jinak už není chuť na sladké
– “Jsem nadšená, jak mi jídlo chutná a už nemám chutě na klasické sladkosti” (Dagmar)
– “Už nemám chuť na sladké, ani na maso” (Jitka)
– “Sladkosti už mi nechutnají” (Jendula)
-“Díky vaším receptům mě nehoní mlsná” (Inka)
– “Nemám chuť na sladké a už mi nechutná ani káva” (Petra)

Složité sacharidy totiž uvolňují cukry pomaleji, tudíž nevznikají výkyvy hladiny a neustálé chutě (to potvrzují i ti, kteří začali jíst dle zásad Jíme Jinak). A dokonce jdou dohromady sacharidy a štíhlá vyrýsovaná postava!

Přečtěte si články:

S kvalitou spánku mohou pomoci potraviny bohaté na aminokyselinu tryptofan, jako jsou například fazole, čočka nebo ořechy. Nejlepším základem pro plnohodnotný spánek je správně složený jídelníček a dostatek pohybu a čerstvého vzduchu.

Online kurz Jak začít jíst zdravě (zdarma)
Chcete změnit stravu a začít jíst zdravěji? Podívejte se na online kurz Jak začít pro začátečníky (zdarma).

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

klub
29
19

Jak na nespavost

Až 20 % z nás trpí poruchami spánku. Večer nemůžeme usnout, v noci se budíme, spánek je přerušovaný a ráno jsme unavení. Také to znáte? Ing. Dáša Lužná odh...
44

Jak se zbavit chrápání jednou provždy – celostní pohled

Chrápání trápí nejen muže, ale i ženy a děti. Jaké jsou příčiny chrápání a jak je léčit? Vyřešte tu pravou příčinu, která za chrápáním stojí podle tradiční...
47
12

Sacharidy a štíhlá vyrýsovaná postava – jde to dohromady?

Po sacharidech se přibírá. Když chci hubnout, musím sacharidy vyřadit nebo eliminovat. Nejlépe jít do nějaké formy nízkosacharidové diety (např. keto dieta...
45
23

10 důvodů, proč se vyhnout cukru i na Vánoce

Důvodů, proč se vyhnout bílému cukru a všem jeho průmyslovým kamarádům, je mnohem víc. Těchto 10 však už i lékaři a vědci považují za evidentní a dokáží v ...
16

5 mýtů o zdravé výživě, kterým už konečně přestaňte věřit

Také si myslíte, nebo kolem sebe často slyšíte, že je zdravá strava drahá? A je tedy nebo není? Je zdravá strava o tom, jíst ty drahé a exotické superpotra...
51
8

Máte pár kilo navíc? Tipy, jak se jich zbavit a začít zdravěji

Na nic nečekejte! Vyzkoušejte těchto 14 snadných tipů, jak zatočit s kily, únavou a zdravotními neduhy.