Domů >

Vitamín A a rostlinná strava

Seznamte se s vitamínem A v souvislosti s naší stravou. Víte, co všechno ovlivňuje? Dokážeme ho získat z rostlinné stravy? Nebo je potřeba jíst maso, vejce a mléčné výrobky, abychom ho měli dostatek?

A proč je to důležité? Protože se stravou chudou na mikroživiny budeme slabí, unavení, neduživí a náchylní k nemocem. Chceme vám proto ukázat, jak rostlinná rostlinná strava bohatá na živiny podporuje správné a efektivní fungování našeho těla.

Vitamín pro dobrý zrak a zdravou kůži

První vitamín, kterému se podíváme na zoubek,  je vitamin A. A že je se na co dívat! Tradičně od dětství slýcháme – ” jez mrkvičku, je dobrá na oči”.  A to stále platí. Beta karoten, čili provitamin A, je v mrkvi obsažen v hojném množství a je přeměněn na vitamin A, který podporuje mimo jiné dobrý zrak a zdravou kůži. Je to jen jeden z mnoha fytochemikálií, který patří do skupiny karotenoidů.
To je skupina více než 750 pigmentů, které jsou přirozeně produkované rostlinami, mořskými řasami a fotosyntetickými bakteriemi.

Ochrana našeho zdraví

Kromě toho, že ovlivňují zabarvení rostlin (žlutě, oranžově, červeně), jsou odpovědné za jejich  zdraví a obranu. Ochranný účinek mají i na naše tělo:

  • působí protizánětlivě,
  • stimulují imunitní systém
  • a bývají spjaty s prevencí kardiovaskulárních onemocnění.

Karotenoidy z rostlin jsou jednoduše našemu tělu velmi užitečné.

Karotenoidy v rostlinné stravě

Aby lidské tělo dokázalo využít vitamín A, potřebuje přeměnit jeho provitamin na formu zvanou retinol, která je přirozeně přítomná pouze v mase, vejcích a mléčných výrobcích. Na první pohled to tedy vypadá, že by bylo lepší jíst tyto potraviny – je to tak? Ne tak docela!

Skupina karotenoidů je velmi obsáhlá a kromě beta karotenu, který potřebujeme v těle přeměnit na vitamín A, patří mezi karotenoidy například i lutein, zeaxantin a lykopen. Ty se v těle nechovají jako vitamín A, ale mají jiné role a také vysokou antioxidační kapacitu, kdy fungují proti volným radikálům, zpomalují celkové stárnutí organismu a ulehčují imunitnímu systému. Z rostlinné stravy získáváme dostatečné množství karotenoidů, kde část využijeme pro přeměnu ve vitamin A a dalších 90% karotenoidů tělo použije pro další ozdravné procesy. 

Rostliny nám tedy poskytují více než dostatek vitamínu A pro regeneraci těla a to je skvělé. Šup s nimi na talíř!

Příště se podíváme detailněji na poslední studie, které zjišťovaly účinky a využití vitamínu A v těle a také na praktické poznatky, které z toho můžeme vytěžit v naší každodenní stravě a předejít tak různým neduhům a od leckterých zdravotních problémů si také pomoci.

Více informací o vitamínu A v angličtině od dvou nejspolehlivějších světových zdrojů najdete na stránkách amerického Národního institutu zdraví a Institutu Linuse Paulinga.

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů?

Sezóna plavek se blíží. Letos to nebude strašák, připravíme se. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za dva týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Jsem máma dvou dětí a o zdravý způsob života se zajímám už roky. Ráda zkoumám, co všechno spolu souvisí a také se o to ráda dělím. 😄

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

28
15

Chcete lepší postavu? Zkuste tento letní jídelníček

Biologické léto je tu! Co máme jíst a pít? Čemu se raději vyhnout a co v této sezóně přidat? Vylaďte jídelníček na letní, spravte si postavu do plavek a zl...
54
11

Biologická zima už je tu!

Biologická zima začíná v půlce listopadu. A protože zima patří k energii vody, jsou v tomto období nejvíce zranitelné ledviny a močový měchýř. Oba orgány j...
klub
18
14

Jste element DŘEVO? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element dřevo? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterém...

Nezapomeňte si vyzvednout videorecepty z Prostřeno!

Dostali jsme pár smutných povzdechů, že náš balíček jako odměnu za podporu nedorazil. To by nás mrzelo. Opravdu jsme všem balíček poslali emailem. Poradíme...
24
1

Loupané nebo neloupané mandle? Které jsou lepší a kdy je použít?

Loupat mandle, nebo neloupat? Toť otázka. Které mají více benefitů? Kdy které použít? + praktické tipy, jak snadno a rychle mandle oloupat.
8
4

Jarní očista začíná – víte, jak vstoupit?

Dnes jsme otevřeli vstup do programu. Někteří z vás nevědí, kudy se do něj vchází a jak kurz funguje. Je to velmi jednoduché. Klikněte vpravo nahoře na svo...