Domů > Magazín > Blog

Díky za každé nové ráno

Do nějakých 25 let jsem nesnášela ranní vstávání a vůbec celý ranní kolotoč. A ani teď netuším, proč se ve škole místo data narození cizích mrtvých lidí neučí třeba to, že způsob, jakým ráno začneme den, má vliv na celý den a tím pádem pak i na celý rok. A jak asi správně tušíte – v neposlední řadě na náš život.

Ač je u nás ráno někdy pěkný blázinec, neměnila bych

Budíček jsem si už dávno přestala nařizovat. Když nás nevzbudí kohout od sousedů, skočí mi na břicho náš malý policajt, kterému nemůžu zaboha vysvětlit, že když mi hned po ránu svítí do očí baterkou, že se pokaždé šíleně leknu, protože jsem ještě před sekundou tvrdě spala. Ale protože to je maminky chlapeček, tak samozřejmě ví, jak na mě, vlepí mi na každou tvář pusu jako omluvu a vše je okamžitě zapomenuto a odpuštěno.

Ráda vstávám v rána smavá

Díky našemu pozemskému anděli z kurzu jménem Irma začínám nové ráno už v posteli, kdy si říkám někdy v duchu a někdy nahlas naši mantru: „Ráda vstávám v rána smavá, šťastná, zdravá, usměvavá.“ A i když se mi třeba zrovna usmívat nechce, je to natolik silné, že má pusa nemá šanci zůstat dole, ba naopak se koutky velmi rychle zvedají směrem vzhůru. A protože mi tyhle pozitivní formulky dělají moc dobře nejen po ránu, přidávám si k nim věty jako, že miluji tento den a miluji toto ráno. A když třeba vím, že mě čeká něco, na co se tak úplně netěším, tak už dopředu „programuji“ svou mysl na to, že „všechno bude v nejlepším pořádku a pracuje v můj prospěch, nemůže to dopadnout jinak než dobře, jsem v bezpečí“. Protože proč bych se měla stresovat a vytvářet si v hlavě strašidelné scénáře, které sice hravě zvládnu, ne že ne, ale komu tím prospěju? (řečnická otázka).

Hudba dělá divy

Co bych nechtěla opomenout a bez čeho po ránu nemůžu být, je hudba. Někdy jen klidná meditační, když malinko ponocuji a potřebuji na sebe netlačit. Jindy zase bláznivá a veselá, když mám už od probuzení chuť zpívat a tančit. A když je to nějaká chytlavá písnička, tak jasně, že ji pak nemůžu dostat celý den z hlavy, ale to nevadí. Příští den bude zase jiná, stačí to střídat a máme všichni o karaoke postaráno.

Bez pohybu to nejde

Přes co u nás též nejede vlak, je pevné ranní objetí nebo-li přivítání se a potom alespoň krátké protažení, ať už formou orgánové soustavy, pozdravu slunci či cvičení podle dětí, což je ta nejvtipnější verze.
Dřív jsem taky chodila každé ráno běhat, možná teď na jaře zase začnu. Ale vůbec jsem zjistila, že mi dělá moc dobře být hned po probuzení aspoň na chvíli venku, třeba jen zalít kytky na terase. Ten kontakt s přírodou mi zkrátka přijde po ránu moc důležitý.

Vděčnost za nový den, nový začátek

Neméně důležité je pro mě i poděkování za nový den. Já nevím jak vy, ale já to prostě nemůžu brát jako samozřejmost. Jeden můj kamarád ze střední školy zemřel ve spánku. Byl to mladý a velmi pozitivní člověk, který kolem sebe šířil pohodu a dobrou náladu a jedno ráno se už prostě neprobudil. A tak to nejen kvůli jeho náhlému a rychlému úmrtí nedokážu brát jako něco, co si můžu každé ráno nárokovat.

Golem v zrcadle

Další věc, bez které si absolutně neumím představit ráno, je úsměv. Máme dvě malé děti, s kterými je neskutečná sranda, takže už jen díky nim máme o zábavu postaráno. Moc mě však baví smát se i sama sobě, třeba jak po ránu vypadám nebo jak se tvářím. Často vyloženě vyprsknu smíchy, když vidím v zrcadle toho zmačkaného golema. Jinak tím neříkám, že bychom se měli každé ráno nutit do amerického úsměvu, to vůbec. Na druhou stranu však můžeme ten mozek někdy trochu ošálit.

Cumlání oleje a kartáčování

Každé ráno jsem si také zvykla cumlat olej, což je výborná věc na vytahování škodlivin z těla a abych neztrácela čas, tak se u toho ještě kartáčuji. Je pravda, že začátku jsem si při kartáčování připadala jak klisna, ale postupem času jsem si to vážně oblíbila. Je to báječná věc, i má pokožka je taková hezčí, pevnější a čistější.
Po ránu je moc příjemná i sprcha, ať už ledová – pro ty otužilejší z nás nebo teplá či vlahá pro ty ostatní, kam tedy řadím i sebe.
Stejně tak, když děti dovolí (jsou to taky duše citlivé, které umějí vstát prdelkou napřed) a vzpomenu si, ráda ráno zapaluji i aromalampu, příjemná vůně mě/nás dokáže též pěkně naladit.

Je jasné, že způsobů, jak si udělat pěkné ráno a díky tomu pěkný den, je spousty. Co tomu však u mě předcházelo, bylo vědomé rozhodnutí, že si můžu dovolit mít pěkné ráno. Že se nemusím mračit, honit, ani číst negativní zprávy.

Ač nám to tak někdy nepřijde, každé ráno, každý den je obrovský dar, který nám byl darován a jakožto bývalému rannímu mrzoutovi mi (už) přijde velká škoda tu nejkouzelnější část dne promarnit..

S láskou

Naďa

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Krásný den, jmenuju se Naďa, nikdy jsem nebyla normální, jen teď už se za to nestydím :-). Nadevše miluju svou rodinu, knihy, jídlo, objímání, tvoření, svobodu a věci mezi nebem a zemí. Jíme jinak je mi bezpečným přístavem, druhou rodinou a nekonečným zdrojem inspirace. Díky, že tu můžu být!

41 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Naděžda
20. 2. 2024

❤️🌞❤️🌞❤️🌞❤️🧘

Naděžda
7. 3. 2023

Nadi, mám díky tobě krásné ráno!🙏🥰

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Jste oběť nebo tvůrce?

Položili jste si již někdy tuto otázku? Začneme tedy zostra typickými znaky a schválně, v čem se víc poznáte.

Sundejte šedivé brýle a začněte si užívat

Jak můžete během pár minut denně zásadně zlepšit svůj život po všech stránkách? Víte, jak vám pomůže všímavost? Je to ještě jednodušší, než naučit se zdrav...

Se strachem k celistvosti

Co je to vlastně strach? Strach je naše nejzákladnější reakce. Je to primitivní obranný mechanismus, který máme ve svém těle zakódován již staletí. Naši př...
23
7

Pěstujeme radost

Víte, že i radost se dá pěstovat? Že se dá zasadit jako semínko? Že je to pocit, na který nemusíme jen čekat, ale být jeho tvůrci? Chcete vědět, jak na to?...

Dáváte si novoroční předsevzetí? Letos to udělejte jinak!

Nový rok s sebou přináší mnoho výzev. Dáváme si předsevzetí, která hned v lednu berou za své a my se tak točíme v kruhu naštvání a zklamání. Máme pro vás n...

Spokojenost na dosah

Chtěli byste žít spokojenější život? Jak vykročit ze své komfortní zóny a posouvat své hranice? Podívejte se na něj z jiné perspektivy! Jemně posouvejte hr...