Domů > Magazín > Blog

Posun neposun

Jste teď nějací unavenější? Děti začaly špatně spát, ten malý se zase počurává a vás bolí často hlava? Možná to není jarní únava. Možná je to pusunem času. Mě dělal problémy vždycky, ať jsem byla nemocná nebo zdravá. Letos jsme to poprvé zvládli na jedničku.

Každý rok mi trvalo pomalu půl roku, než jsem si zvykla na změnu času. Nedělalo mi to dobře nikdy. I tak jsem byla vždycky dost nemocná a unavená, natož tyhle časové změny. Ale což, dospělý už něco vydrží a navíc si to nějak rozumně zdůvodní. Jenže když se narodí děti, je všechno jinak. Zkuste jim vysvětlit, že budou spát o hodinu dříve nebo jíst o hodinu později. Nezájem. Biorytmus je biorytmus. Tomu jsou naše ekonomická a jiná opatření fuk. Tělo si jede ve svém režimu, ať děláme na směny nebo si posunujeme časy. Kdo se tomu postaví, tomu hlava sejde. A rozladit sebe a ještě dvě děti, to už je na jednu mámu trochu moc :-)

Letos jsme to zvládli skvěle. Prostě jsme se na posun času vykašlali. Vůbec jsme ho neřešili. Ano, přenastavili jsem všechny hodiny, budíky, mobily, auto,… Ale dál jedeme po svém. Posun neposun. Děti prostě déle spí, já jsem ta poslední, kdo by je budil. Vzácný to u nás moment, protože moje akční treperendy spí na můj vkus málo, takže nebudit je je zásada číslo jedna. Snídáme místo v devět v deset, obědváme místo ve dvanáct v jednu a večeři nehodíme do šesti ale do sedmi. Svačiny neřešíme, na ty nám čas nezbývá. Nemusím to nijak vymýšlet a přeorganizovávat, děje se to samo.

Odchodem z Prahy se život zjednodušil, nikam ráno nespěcháme. Žádná školka, žádné cvičení či kroužky, takže těžká pohoda. Pracovní záležitosti jsme tomuto režimu maximálně podřídili a na čas se ženeme jen jednou týdně na hudebku nebo na vlak, když jedeme na výlet. Dost stresu máme i bez posunu času, takže nač si přidávat další starosti, že?

Vím, že to u každého takhle snadno  nejde. Však mi to trvalo let než jsem na to přišla a přestala přemlouvat přírodu, aby poslouchala mě místo, abych já následovala ji. Dřív jsem všechno podřizovala své práci, šéfům, klientům, podřízeným, nadřízeným… a tím pádem i celou společností uznávanému času :-) Takhle je to ale mnohem příjemnější.

Pokud můžete, pokud to jenom trošku jde, přizpůsobte svůj život tempu, které vyhovuje vašemu tělu a vašim dětem. Nechci se rozepisovat o tom, jak velké zdravotní komplikace to přináší, když se dětem posunuje čas. Na toto téma už bylo napsáno mnoho a mnoho ve snaze tyto posuny v ČR zrušit. Zatím marně. Ale vězte, že když se vám dítko začne počurávat, pobrekávat, špatně jíst, být protivné či špatně spát, nemusí to být jen jarní eliminace. Může to být reakce na změnu času. To samé platí pro naše dospělácké divné nálady, únavy, Dejte víc na přírodní "hodiny" a vlastní biorytumusmigrény a žaludeční potíže. 

Hodně maminek honí každou minutu, aby například byl oběd ve dvanáct. A děti jim to nechtějí jíst. Jsou “nastavené”  na starý čas a dostanou chuť k jídlu až v jednu. Tak proč se trápit. A proč křičet na děti, že teď je čas jíst. Prostě jim to dejte o hodinu později a bude klid :-)

 

Co můžete, změňte, co nemůžete, nechte být. Jen se nad tím zamyslete. Ať je prostě jaro co nejvíc v pohodě.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Jaroslava
15. 4. 2013

Dobrý den všem,chtěla jsem jen všechny pozdravit:)
Běžte ven a soustřeďte se na krásné počasí a sluníčko,vždyť venku se na ten čas tak krásně zapomíná:)))
Krásné jaro všem:)Jára

no to je pravda Iwahowie, ze vlastne kdyz jsme leteli do Thajska, ze tam je nekolikahodinovy rozdil, ale protoze to byla mesicni dovolena na proslunenych plazich tak jsme se za 24h srovnali. Kdezto s posunem o hodinu tu jiz bojuji tyden s bolestmi hlavi a silenou unavou… na tom neco je.
Jinak s malou jsem to vyresila tak, ze rano nebudime, obed jsme nechali podle stareho casu (ze 12h na 13h) a jen vecer se ji snazim dat do postylky kazdy den o 10 minut driv. takze dneska ma ten posun nenapadne o hodinu a ani si toho nevsimla :) takze bych radila mozna tem kdo musi vstavat do skolky si treba tyden pred podunem zacit kazde dva dny ridit budika o 10 min driv napriklad. a pak po posunu to same. Mela jsem to udelat se sebou, ale zapomnela jsem ze je nejaky posun!

Ukázat další komentáře