Domů > Magazín > Zdraví

Západní strava dělá muže neplodné a nemocné, vyplývá ze studie

Nezdravá západní strava způsobuje nejen obezitu a kardiovaskulární onemocnění, ale také úbytek spermií a pokles hladiny testosteronu u mužů. Počet spermií v těle nesouvisí pouze s plodností, ale je i ukazatelem celkového zdraví muže. Celkový počet spermií u mužů v Austrálii, Evropě, na Novém Zélandu či v severní Americe klesnul mezi lety 1973 a 2011 až o 60 %. Jak zdraví mužů opět posílit?

Průběh studie zaměřené na plodnost mužů

Vliv způsobu stravování na funkci mužských pohlavních orgánů zkoumala zatím největší studie amerického odborného lékařského časopisu JAMA Urology. Testováno bylo téměř 3000 dánských mužů ve věku 19 let, kteří byli rozděleni do 4 skupin podle způsobu stravování.

Výstupem studie je skutečnost, že muži se zdravými stravovacími návyky mají více spermií.

Muži, kteří do svého jídelníčku zařadili vysoký příjem zeleniny, sójového mléka, vajec a malou či žádnou konzumaci červeného masa, měli průměrně o 33 milionů více spermií, než muži, kteří konzumují pizzu, sladkosti, větší množství červeného masa a pijí slazené nápoje.

Počet spermií je ukazatelem mužského zdraví

Počet spermií v těle nesouvisí pouze s plodností, ale je i ukazatelem celkového zdraví muže. Celkový počet spermií u mužů postupně klesá. Mezi roky 1973 a 2011 klesl počet spermií u mužů v Austrálii, Evropě, na Novém Zélandu či v severní Americe o 60 %. Studie také poukazuje na souběžný pokles hladiny testosteronu, hormonu potřebnému k vybudování svalové a kostní hmoty a posílení sexuální touhy.

Strava s vysokým obsahem zpracovaných potravin může být odpovědná za známý trend, který byl nedávno zaznamenán v souvislosti s progresivně klesajícím počtem spermií,“ řekla autorka studie Feiby Nassan.

Na vině je podle vědců nejspíše i kouření, znečištění ovzduší či chemikálie ve vodě, oblečení a jídle. Svou roli zde hraje také například obezita či konzumace alkoholu.

Prevence

Mužské zdraví podporuje konzumace například ořechů, ovoce a zeleniny, řas a mořských plodů. Konzumace těchto potravin dává tělu antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny nezbytné pro správnou produkci spermií.

Online kurz Jak začít jíst zdravě (zdarma)
Chcete změnit stravu a začít jíst zdravěji? Podívejte se na online kurz Jak začít pro začátečníky (zdarma).

Zdroj: jamanetwork.comcnn.comlidovky.cz

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář