Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Ajurvédský poklad: Posvátná bazalka Tulsi

Bazalka tulsi je považována za jednu z nejznámějších a nejléčivějších tradičních bylin v ajurvédě. Ovšem pozor, nepleťme si ji s klasickou bazalkou pravou, která je velmi často využívanou bylinkou především v kuchyni. Tento ajurvédský poklad má zcela odlišnou chuť i účinky.

Královna bylin

Bazalka tulsi (Ocimum sanctum), známá jako Holy Basil, svatá bazalka či bazalka posvátná, je tradičně používaná pro léčbu širokého spektra poruch již po tisíciletí. Již ve starých spisech o ajurvédských znalostech, tzv. „Védách“, byla tulsi považována za hlavní pilíř bylinářské medicíny.  Velmi často je také označována jako “královna bylin” nebo “elixír života”. Není tedy divu, že v Indii je považována za posvátnou bylinu. Její lístky se dokonce používají při náboženských obřadech. Podle východní přírodní medicíny totiž tato rostlina představuje převtělení bohyně Lakšmí, která je patronkou hojnosti, domácího štěstí a dlouhověkosti. 

Jaké účinné látky obsahuje?

Obsahuje velké množství antioxidantů a je také dobrým zdrojem vitaminu K, jeden šálek listů tulsi obsahuje doporučenou denní dávku tohoto vitaminu. Dále obsahuje vitaminy A, C, betakaroten, minerály a stopové prvky, např. železo, vápník, zinek, měď a jiné látky.

 S čím nám tato bylina může pomoci? 

 • Je silným antioxidantem,  zpomaluje proces stárnutí a má příznivý vliv na naši pokožku.
 • Působí pozitivně na nervový systém, působí výrazně proti stresu a snižuje úzkost. Některé studie dokonce prokázaly, že má srovnatelné účinky jako diazepam nebo antidepresiva.
 • Posiluje mysl a mozek, zlepšuje pozornost a krátkodobou paměť.
 • Zvyšuje vitalitu a má povzbuzující účinky, celkově posiluje organismus.
 • Tlumí alergické projevy, působí jako antihistaminikum.
 • Posiluje imunitní systém, poskytuje podporu během rýmy a nachlazení.
 • Příznivě ovlivňuje dýchací ústrojí, má antibakteriální, antivirové účinky, je účinná při bolestech v krku.
 • protizánětlivý a analgetický účinek srovnatelný s léky jako jsou ibuprofen nebo aspirin.
 • Příznivě ovlivňuje funkci jater, zlepšuje trávení a vstřebávání látek ze stravy důležitých pro organismus.
 • močopudné účinky, čímž podporuje vyloučení škodlivin z těla.
 • Výzkum ukazuje, že pravidelné užívání tulsi je prevencí proti rakovině.

Jak užívat bazalku tulsi?

Pro své zdravotní účinky jsou nejčastěji používány listy této bazalky, ovšem je možno použít i její ostatní části včetně kořene, jelikož všechny mají významné vlastnosti. Lze ji užívat ve formě čaje, v kapslích nebo jako tinkturu. Můžeme ji také používat pro vnější účely, esenciální olejíček je skvělý v aromaterapii, listy či prášek z tulsi můžete zase přidat do koupele. Tyto koupele jsou oblíbené například v Indonésii, krásně uklidňují a mají blahodárný vliv na naši nervovou soustavu.
Já mám velmi v oblibě především čaj z tulsi. Bazalka je velmi aromatická a má velmi lahodnou a nasládlou chuť. Miluji ji především v kombinaci s růží před spaním. Je to dokonalý způsob, jak zrelaxovat tělo a mysl, užít si čas pro sebe a připravit se na spánek. Další výhodou je, že tato bylina neobsahuje žádný kofein ani jiné stimulanty, takže ji bezpečně můžete popíjet během celého dne.

Ať už se rozhodnete pro čaj, kapsli nebo tinkturu, zaměřte se na dávku asi 300 miligramů. Lidé se zvýšenou pitou (ajurvédská doša) by ovšem měli být opatrní, jelikož bazalka má zahřívací schopnosti. Mohou ji však kombinovat s mátou pro její ochlazující účinky.

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů?

Sezóna plavek se blíží. Letos to nebude strašák, připravíme se. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za dva týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Je mi 27 let a jsem studentkou dějin umění. Zdravá strava je mým koníčkem již několik let - ráda vařím zdravá jídla a peču, je to pro mě skvělý způsob meditace. Mezi mé další koníčky patří umění, cestování, pilates a jóga.

5 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Kattynka
15. 6. 2021

Děkuji za tip. určitě vyzkouším.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

14
29

Není skořice jako skořice. Nenechte se napálit!

Skořice má spoustu blahodárných účinků na naše tělo. I proto je stále častěji součástí potravin, jídel i diet. Věděli jste ale, že existují dva druhy a jed...
18
13

Chřestová sezóna je tu: 9 faktů, které vás překvapí

Chřest je velmi zajímavá zelenina a jeho sezóna je právě v plném proudu. Věděli jste například, že Česko bylo dříve chřestovou velmocí a náš chřest byl teh...

Zeleninové muffiny s tempehem (bez lepku)

Zkoušeli jste někdy muffiny naslano? Pokud milujete pesto a rajčata, tak je určitě zkuste. Tyto jsou zcela bez lepku i vajec a hodí se jako svačinka do ško...
14

Kouzla brutnáku v lékárničce i kuchyni

Mohutný krasavec s neobyčejnými kvítky, který umí léčit i kralovat v kuchyni. Už jste ho vyzkoušeli?

Jáhlová kaše s pečenou řepou a černou čočkou

Když se kouknete na ingredience asi nebudete mít chuť se do toho receptu pustit. Jedna porce a tolik věcí! Ale bez práce nejsou koláče a tahle kaše je fakt...