Základní informaceBářin Fabián vám názorně předvádí, že obilné mléko s fazolemi má jinou barvu než kupované umělé mléko

Protože dotazů na ideální náhražku za mateřské mléko chodí mnoho, honem zařazuji ještě recept na obilné mléko s luštěninou, které je vhodné v momentě, kdy maminka nemůže kojit. Příroda nevymyslí lepší potravu pro miminka než je mléko od jejich maminky. Ale když to jinak nejde, je vždycky lepší mléko obilné než kupované tzv. umělé mléko, ať už je to jakákoli značka.

Ingredience pro 

 • 1/2 šálku celozrnné rýže (nebo půl napůl s rýží bílou nebo sladkou)
 • 1/4 šálku jahel
 • 1/4 šálku fazolí adzuki
 • 1 lžíce olejnatých semen (střídáme sezamové, slunečnicové, lněné a dýňové) nebo loupaných mandlí
 • cca 2 cm řasy kombu nebo kousek wakame (nemusí být pokaždé)
 • 8 šálků studené vody
 • rýžový nebo ječmenný slad (cca 1 lžička na lahvičku)

Postup

Fazole omyjeme ve studené vodě a namočíme přes noc. Na dno hrnce pak dáme semínka a řasu, na to vrstvu namočených fazolí, dále rýži a nakonec jáhly. Opatrně zalijeme vodou. V tlakovém hrnci se vaříme 75 minut (v běžném hrnci cca 95 minut). Po uvaření vyndáme řasu, protože by dětem nemusela chutnat. Toto je základ na obilné mléko. Vypadá to jako hustá šlemovitá tmavá polévka.  Nic složitého, hotovo.

Po vychlazení skladujeme v lednici. Pokud chceme trvanlivost prodloužit, můžeme základ na obilné mléko nalít do předem vyhřátých skleniček, uzavřít, otočit víčkem dolů a po vychladnutí dát do lednice. Zdravým dětem můžete mléko i sterilovat a prodloužit tak jeho trvanlivost ještě více.

Před podáváním odebereme z lednice potřebné množství, ohřejeme (nikdy ne v mikrovlnce!) a do teplého mléka přidáme lžičku sladu. Enzymy, které slad obsahuje, začnou  rozkládat obilí, mléko zřídne a mnohem lépe se rozmixuje. Nyní tedy rozmixujeme nebo ještě lépe propasírujeme a můžeme podávat.  Pro pití z lahvičky doporučuji ještě přecedit přes sítko nebo udělat do dudlíku větší dírku.

Slad je potřeba přidávat pouze pokud dítě pije mléko samotné. Když ho kombinujete se zeleninou, tak se nedává.

Praktické

Pokud se vám nechce před každým podáváním ředit a mixovat, můžete si hotové mléko v hrnci rovnou rozmixovat (nebo ještě lépe přepasírovat pasírovačem), přecedit přes cedník a následně uskladnit v lednici viz.  Bez použití sladu se nerozmixuje tak dokonale a zbude vám více slupek.

Zbytky obilí a luštěnin, které vám zůstanou v pasírovači nebo na sítku můžete použít jako zavářku do polévky, zahuštění do karbanátků či kaší.

Nelekněte se barvy, nečekejte mléčnou bílou jako u kopovaného umělého mléka! Mrkněte na fotku, ať víte, co asi čekat. Bářin Fabián byl kojený, ale půjčila jsem si ho, abyste měli představu, co čekat.

Obměna

Od 1 roku můžeme začít používat do obilného mléka kroupy a časem můžeme střídat různé luštěniny – červená čočka, cizrna, běžná čočka.

Děti od narození

Pokud začínáte obilným mlékem dokrmovat dosud jen kojené dítě, musíte sledovat, jak reaguje po té, co mu začnete dávat obilné mléko. Může mít například zácpu (mateřské mléko se tráví snáz než obiloviny, je jinovější, nově podané obilí může miminko „stáhnout“), může si nějakou dobu zvykat na trávení i chuť. Nevzdávejte to při prvním nezdaru! Při případné zácpě přidejte do mléka uvařenou zeleninu nebo ho dělejte řidší, přidejte více vody.

Pokud žena nemůže kojit a dává jen obilné mléko (což je samozřejmě možné), je potřeba ho dělat čerstvé, čerstvé je vždycky lepší než z lednice. Bude používat pasírovač a ne elektrický mixér. Navíc je potřeba přidat luštěninu viz obilné mléko pro nekojené děti.

Když miminko „vypipláme“ z novorozeneckého věku do momentu, kdy kouše, začneme mu vařit příkrmy s luštěninami a mléko pak už nemusí obsahovat fazole. Můžeme vařit všechny možné varianty mléka – rýžové, jáhlové, ovesné, mix obilovin.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Neuvěřitelných 183 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Dobrý den, dcera má skoro 10 M, od 7 M je na UM a má již celkem pestrou stravu. Chci začít vařit OM nebo popř. i nějaký rostlinný jogurt namísto kravského. Prosím, může mi někdo poradit s mými dotazy, i když věřím, že bych odpovědi někde v diskusi našla. Předem děkuji… 1) mohu použít např. rýži basmati nebo to musí být natural se slupkou? Nevadí „celé zrno“? Jak je to obecně s celozrnnými obilovinami pro malé děti – dle mých info, by se neměly podávat. 2) Nepoužívám slad obecně, je nezbytný pro přidání do tohoto mléka kvůli trávení? Nedá se nahradit zeleninou – např. mrkví? Pokud bych dala popř. rýžový sirup, tak ten to jen osladí, ale neovlivňuje pozitivně tráven obilovin? 3) OM lze vařit bez luštěniny, pokud dítě přijímá již pestrou stravu, že? 4) Chápu dobře, že obilniny se povaří a pak rozmixují – a to je výsledné mléko, spotřeba ideálně do 2. dne? 5) Má vliv, že se obiloviny na OM vaří tak dlouho? Pokud dceři např. dělám rýži se zeleninou k obědu, vařím ji klasicky do měkka, což je tak 15 min. 6) Má někdo zkušenost s výrobou rostlinného jogurtu bez jogurtovače? Předem děkuji a odp.

  • An, toto jsou všechno otázky, které ukazují, že je potřeba doplnit úplné základy, abyste věděla, jak s mlékem. Poslechněte si nejprve seriál, kde vysvětlujeme výživu miminek od začátku. Pak většina dotazů bude jasná. https://www.jimejinak.cz/stitky/videoserial-prikrmy/ Rýže je potřeba celozrnná, slad je tam kvůli trávení, luštěnina kvůli kompletním bílkovinám (pokud dítě nejí nebo není kojeno) a dělá se vždy čerstvé. Jogurt jde i bez jogurtovače, jen se to dělá delší dobu. Dítěti bych ale v 10 měsících jogurt nedávala, holky ochutnaly kravský až ve školním věku a rostlinný dělám až teď sem tam pro zpestření, když už jsou v pubertě. Když byly malinké, jedli přesně to, co je v těch videích. Jsou dodnes bez kazu zubů, bez léků, bez antibiotik, nikdy nelehly s chorobou. Po mamince ani tatínkovi to nemají ;-)

 2. Dobrý den všem.syn skoro 7m je na UM pro děti s ABKM,máme zatím vyzkoušeno 5druhu zeleniny,mrkev alergická reakce,zbytek ok,jí zatím pár lžiček nekdy víc někdy mene.
  Když byl kojeny,tak mám podezření,že mu vadily obiloviny(prdiky,bolení…),proto se trochu obávám,zda mu nasadit obilne mleko. Vím,že když nezkusim,tak nezjistim.
  Máte někdo zkušenost s negativnimi reakcemi po podání,jako bolení,zvracení ci vyrážka?

  • Moniko, jestli můžu radit, tak si nehledejte důvody, proč to nejde a důkazy u druhých. Určitě by se našel někdo, komu obilné mléko nesedlo, dnes už jsou děti s alergií na rýži, na jáhly, některé běžné zeleniny apod., takže to je pak trochu detektivka. Z naší letité praxe však dobře připravené obilné mléko zachránilo mnohé nekojené děti, mohly přestat pít umělé a dnes jsou to puberťáci, dokonce i dospělí, které zase znají ti, kteří u toho byli viz video https://www.jimejinak.cz/idealni-vyziva-pro-nekojene-deti/ Mléko se dá vždy upravit podle potřeb miminka viz video. Za prdíky často může Vigantol a stažená maminka, která je ve stresu z toho, že má nekojené miminko a vůbec z celé náročné situace po porodu. Jen velmi zřídka je to stravou, když jde podle našeho doporučení. To už je pak nějaký zdravotní problém a je potřeba ho řešit individuálně. Viděla jste tento seriál pro maminky miminek? https://www.jimejinak.cz/stitky/videoserial-prikrmy/ Vřele doporučuji, určitě vás to uklidní, že synek baští jen pár lžiček a pochopíte i proč 😉 Hlavně buďte v klidu, co to jen jde, to je první zásada pro štástné dětství.

 3. Mléko jsem uvařila pro dceru (kojila jsem do 1 roku, od 1 roku UM). Teď má dcera 2 roky a jako rituál před spaním nebo i po probuzení ráda pije mléko z lahve. Celkově ale jinak odmítá obědy, snídala kaše s ovocem. napadlo mě, že tohle mléko uvařím a dám místo UM. První dávku mi vypila, na druhý den začala mít najednou hlad a měla chuť jíst jídla, které předtím nechtěla. Teď již několik dní usíná bez potřeby mléka (automaticky sice řekla, mami dej mlíko, dostala láhev do ruky a přitulená k mamce a láhvi usnula bez potřeby pití). A tak jsem ráda, přijde mi na lahvičku už velká a ta chuť k jídlu snad zůstane. Do mléka jsem nakonec ještě vmíchala smetanu z vloček a kokosu, chuťově to bylo velmi dobré. Při mixování, jsem dala více vody. Cedila jsem přes sítko, pak přes pytlík na rostlinné mléko a nakonec přes perlan. Výsledná tekutina neměla v sobě hrudky a nemusela jsem zvětšovat dírku v dudlíku na lahvi.

 4. Ahoj Evi, měla bych par dotazu… malé bude v pátek rok a začala jsem odstavovat… stále záněty a zatvrdliny, tělo už je unavené… nejdříve jsem malou začala zvykat na mleko a lahvičky, šlo to pomalu , ale zadarilo se-jupiii! Zajímalo vy mě, kolik by po úplném odstavení měla zhruba vypít a kolikrát ji tak dávat denně. Také se trochu ztrácím v množství sladu na jednu dávku, abych tam toho necpala příliš moc… A skutečně stačí mléko se sladem jen ohřát? Nemusí projít varem? A skladovat tak 3 dny? Díky moc a krásný čas. Monika

  • Ahoj Moni, sladu se dává jenom maličko – máš to nahoře napsané, že stačí jedna lžička na lahvičku ale jestli už je malé rok, tak jí začni dávat luštěniny a teď už by měla běžně jíst zeleninová a Obilná jídla takže se zařazením luštěniny bude mít kompletní talíř. Obilné mléko pak můžeš vynechat nebo dělat jednodušší rýžové a podobně, není nutné dávat nějaká pokračovací mléka, když byl dítě kojené a má rok. Já jsem první dceru kojila 14 měsíců, v roce už normálně jedla kompletní jídlo i když ne solené a ne maštěné A do roka bezlepkové, a když se mi odstavila tak jsme v tom prostě pokračovali a postupně jídelníček rozšiřovali. Žádné obilné mléko nedostávala ani předtím ani potom 😉

   • Ahoj Evi, díky za odpověď… malá ji k snídani a večeři obilnou kaši se zeleninou a k obedu lusteninu(zatím cocka a cizrna), obilí a zeleninu-zhruba tak ve formě řidší kase. Lepek jsme ještě nedávali… i přes nátlak doktorky a okolí. Sem tam syrová mrkev a teď zařazujeme vařené ovoce-tedy zatím jablko, občas si sama utrhne na zahrádce čerstvé 🤣 …vážně netřeba žádného mléka? Bude mít dostatek bílkovin? Diky

    • No tak to je super jídelníček a není potřeba mléko řešit. Pokud tě to nezdržuje a malá to má ráda, tak klidně k svačině je fajn, ale já toho měla s dětmi a vařením až nad hlavu v tomhle věku, takže bych se na vařené mléko vykašlala. Proč by měla mít málo bílkovin??? Psala jsi, že ještě kojíš a že má denně obilí a luštěninu. MKrni na https://www.jimejinak.cz/poradna-s-dasou-luznou-nedostatek-bilkovin-ve-strave-deti/ Případně si dej na JJ heslo bílkoviny do vyhledavače a nastuduj si to, ať jsi v klidu.
     Lepek v roce už můžeš zařadit, vhodné je začít kroupama, pšenici a žito a výrobky z nich necháváme ideálně až k druhému roku věku.

     • No já prave s kojením prestavam, protože mam stále nějaké potíže se zatvrdlinami
      a záněty, takže tak do 14-ti dnů malou úplně odstavim, tak prave řeším co místo toho…. 🙈

 5. Zdravím ještě jednou a prosím o radu. Když dcerka byla zvyklá pít např. 150 ml UM po 3 hodinách, mám obilného mléka dávat stejné množství? Nebo po delším čase? Nemám představu, jak obilné mléko děti tráví. Předem děkuji za odpověď.

 6. Dobrý den, mléko jsem dala 5-ti měsíční dceři potřetí a vždy po hodině od jídla, šílený pláč, kopání nohami, propínání se do luku a velké bolesti bříška. První dva měsíce byla kojená a doteď byla na UM. Mám jí obilné mléko pořád dávat i přes tyto problémy? Mléko jsem jí uvařila bez luštěnin, protože jsem na ně zapomněla. Moc děkuji za radu. Alenka

   • Milá Evi, po pravdě jsem z toho trochu zmatená. Můj cíl hlavně je, nahradit UM. Proto jsem začala od včera vařit mléko obilné. Ale když jsem jí ho dala 3x, tzn., že dcera jí vždy po 3 hodinách, měla právě křeče, bolesti bříska, atd. Zřejmě je pro ni obilné mléko těžko stravitelné, proto jsem to začala kombinovat. Jednou UM, poté obilné. V komentáři k obilnému mléko pro nekojené děti jsem se dočetla, že když děti mívají bolesti a křeče, tak se dá do mléka zelenina kvůli lepší stravitelnosti, proto jsem vyzkoušela mrkev. Takže se omlouvám, jestli jsem svůj dotaz napsala špatně.

    • Ne ne, nenapsala. Spíš já jsem asi špatně odpověděla, nesrozumitelně. Viděla jste odpověď v poradně v Klubu?

 7. Dobrý večer, lze místo sladu ječmenného dát rýžový sirup? Sladěnku jsme v Tescu nesehnali. Bohužel jeden den nemohu kojit kvůli podaným anestetikům a mám doma 6 týdenní miminko. Jde pouze o jeden den, neboť jsem nestihla odstříkat dostatečné množství mléka. UM dávat nechci. Naše malé zvířátko je prsař od rána do večera. 😁 Děkuji

  • Ano, jakýkoliv slad. Tak se držte, ať můžete v pohodě kojit a léky nejsou potřeba vůbec.

 8. Dobrý den, v první řadě děkuji za recept, toto mléko dávám synovi již od 6 měsíců, přestože je dosud vlastně plně kojený. Toto mléko dostává místo jednoho denního jídla, bohužel zatím jinou stravu moc nechce. Proč ale píši: ráda bych se zeptala ohledně přidávání sladěnky. Teď se mi stalo, že mi došla a já ji nestihla dokoupit, tak jsem místo ní použila melasu. Syn má nedostatek železa a právě v melase je ho velké množství, tak si myslím že by to mohlo být ku prospěchu věci. Nebo tam ten slad má nějaký hlubší význam než jen doslazení a rozředění? Pak bych se také chtěla zeptat ohledně proplachování všech těch obilovin – domnívala jsem se že var zničí všechny plísně i jejich spory. Nebo tomu tak není? Ještě jednou Vám moc děkuji a přeji Vám příjemné podzimní dny!

  • Báro slad má důležitý význam – štěpí obiloviny a dělá je stravitelnější pro bříška kojenců. Melasu nedoporučuji. Na železo máme lepší tipy, dejte si to u nás na stránkách do vyhledavače a dostanete řadu důležitých informací. Proplachovat obilí doporučuji, i namáčet viz tyto důvody https://www.jimejinak.cz/antinutrienty-v-rostlinne-strave/

 9. Dobrý den, nenašla jsem tu nikde odpověď na jeden dotaz, zda vlastně vše propírat? Od semínek – přes řasu – luštěninu – až po obilovinu?
  Děkuji moc za odpověď!
  Michaela Š.

  • Ano, Michaelo, proplachujeme vse ve studene vode kvuli pripadnym povrchovym necistotam, plisnim apod.

  • Vše učíme v našich kurzech, ale pravidlo je jednoduché – co jde propláchnout, to omyjeme :-) To znamená všechna semínka a zrníčka, řasu netřeba.

 10. Dobry den. Miminko teprve cekam. S manzelem jsme oba vegani a protoze je to nase prvni mimco tak nemame zadnou zkusenost s krmenim. Doufam ze budu mimi kojit. Nicmene pokud treba budu kojit a mimi uz bude mit 4 mesice, je vhodne dokrmovat a zvykat na nove potraviny? Pripadne ba kolik porci staci cas recept?

  • Andrejko, kojit budete 100%, pokud by nahodou uz v porodnici nebo pote doma nastal nejaky problem, zavolate nejake laktacni poradkyni a ta Vam urcite pomuze?(pozor v nemocnici se to jen hemzi laktacnimi poradkynemi a to same je vetsine -ne vsichni samozrejme pediatru a diky tomu spousta maminek dava sunar.) S prikrmy zacnete az po 6.mesici ditete, drive opravdu neni treba. Sledujte sve dite. Nektere sni hned na zacatku maly hrnek zeleniny, jine si veme jen par lzicek. A oboje je v poradku☺ tady na JJ je skoro u kazdeho receptu uvedeno, jak jej upravit pro dite, tak to pomuze pri vareni. Mrknete taky na video o predzvykavani☺

  • Andreo, to se nevejde do jedné odpovědi a hodně z toho řešíme v klubu JJ. Jen kojení vám vystačí do půl roku, pak se přidávají zelenina a obiloviny a dále se kojí. Od roka postupně navíc luštěniny a další potraviny.

 11. Dobrý den, obilné mléko už 14 dní vařím synovi, který má 5 měsíců. Moooc mu chutná, jen měl zácpu. Začala jsem toto mlíčko ještě více ředit, snad to pomůže. Je ještě něco, čím bych mu mohla od zácpy pomoci? Moc se chudák natrápil. děkuji.

  • Pavli, pokud je synek kojený, není nutné dávat do mléka fazole, které by teoretiky mohly ztížit trávení. Pokud kojený není, zkuste červenou čočku a cizrnu. Také je víc než vhodné přidat do mléka právě uvařenou zeleninu, která dodá uvolňující efekt a vlákninu. Vyzkoušejte mrkev, dýni, cibuli, petržel, kapustu a další druhy lokální sezónní zeleniny.

 12. DObrý den, ještě by mě prosím zajímalo jestli můžou děti od 1 roku pít sojové mléko -doma vyrobené. Děkuji Majerová

  • Sojové mléko není moc vhodné. Spíš pro větší děti občas do dezertu ne místo kojení.

  • Můžou, ale určitě bych ho nedávala pravidelně, spíše jako výjimku. Nefermentovaná sója není pro naše tělo úplně příznivá, pro každodenní pití doporučujeme obilné mléka doma vyrobené.

 13. DObrý den, tak jsem zkoušela vyrábět tohle mléko a vůbec se mi nepovedlo. Měla jsem z toho spíše kaši. nešlo by napsat kolik čeho mám dát v gramech?díky

  • Má z toho být něco jako kaše. Naředí se sladem před podáváním. KDyž si zvážíte šálek, dostanete míru pro všechny ostatní ingredience. Šálek bývá 150 ml.

 14. Dobrý den, poradíte mi, prosím, jestli toto mléko můžu dávat 2 měsíčnímu miminku? Případně, jak mléko upravit, aby ho mohlo? Stačí miminku podávat jen toto mléko a nebo ho kombinovat/střídat s UM?
  Moc děkuji za odpověď. Jana

  • Jani, u takto malého miminka je lepší začít obilném mlékem s cizrnou či červenou čočkou, pak přejít na fazole. Zda budete dávat jen obilné mléko či střídat s umělým záleží na vaší odvaze a přesvědčení.

 15. Ma prvni zkusenost s obilnym mlekem: V tlakovem hrnci se skvele povedlo, pres sito jsem ho dala do sklenic a do lednicky. Hned prvni odpoledni svacinka vcera mela s 11ti mesinym nekojenym synem velky uspech. Bohuzel 6 hodin NATO prisla v noci velka zacpa (krece). a meli jsme spatnou noc. Dnes jsem na svacinu zredila vodou a pridala varenou namixovanou mrkev. Ale vice nez dve spatne noci nezvladnu, takze doufam, ze zacpa zu se konat nebude… JInak prechod ze sunaru na obilne mleko absolutne bezproblemovy, chutnalo mu…U te pridane mrkve nebylo ani nutne pridavat ryzovou sladenku, mrkev na solazeni stacila…

  • Lenko, udělala jste to super! Nevím, zda syn už něco jí. Možná mu nesedí ty fazole, kdyžtak je nahraďte červenou čočkou či cizrnou a rozhodně přidejte vodu a zeleninu. Je potřeba dítko pozorovat a podle potřeby měnit složení: tekutá stolice = víc obilí, tuhá = méně obilí, více zeleniny, vody, případně ubrat či vyměnit luštěniny. Možná už jí, pak luštěniny nejsou potřeba. Každopádně máte mimořádný úspěch a v podstatě se dostáváte do věku, kdy žádné mléko nebude potřeba – nahraďte mléko kašovitou stravou. Problém může u nekojených ětí být fixace na flašku, takže to chce jemně, s láskou a nahradit mazlením.

 16. Dobrý den, chci se zeptat, jestli je nutné v tomto receptu jáhly nejdřív spařovat horkou vodou a rýži proplachovat. Může být místo adzuki červená čočka? Mění se tím doba varu? Díky :-)

 17. Dobrý den,
  syn, 15 m. je zvyklý večeřet (část až v posteli před usnutím) flašku sunaru, příp. jíst sunar, když se probudí v noci. Bohužel obilné mléko se mi nepodařilo vyrobit tak, aby dírkou v lahvičce proteklo a okamžitě ji neucpalo. Na jedné flašce jsem dírku zvětšíla, ale tu teď syn odmítá a najedné dokonce vršek odstřihla úplně, avšak se stejným výsledkem a navíc úplně mokrým pyžamem. Nemáte prosím nějaký recept, nebo tip na obilné mléko, které by bylo řidčí, aby dírkou proteklo? Předem moc děkuju. Sunar pro syna není dobrá volba, bohužel jiné řešení se nám zatím najít nepodařilo.

  • Terko, nevím, zda byl syn nekojený nebo proč dostává Sunar, to je vůbec celý začátek na rozuzlení. Nekojené děti se často fixují na flašku, protože nemají prso. Prý se jim nemá lahev brát, protože tak to prostě potřebují. U kojených dětí není důvod dávat další mléko, ať už Sunar či obilné. Kolem roku už dítě většinou normálně jí, takže tam už vůbec není důvod přidávat cokoli dalšího. Obilné mléko může být na svačinu a v tomto věku bych ho dávala normálně do hrníčku. Pokud byste dál chtěli zůstat u lahve, tak doporučuji přidat do mléka sladěnku, tak to právě krásně rozředí.

 18. Dobry den, mam dotaz ohledne obilneho mlicka. Mam 11m prcka ktery je bohuzel na UM, uz ho pije jen v noci a rozhodla jsem se ze ho odstavim – jinak ji velmi dobre. Nyní se mu udelal ekzem – zrejme kvasinky. Je vhodne obilne mlicko dat i v tomto pripade? Je mi jasne ze je to porad lepsi nez UM ale aby nepil uz nic se mi zda moc brzo….

 19. Dobrý den,dostala jsem odkaz na vaše stránky a s velkým nadšením se pustím do výroby vlastního mléka.Nemůžu kojit,syn bude mít 4 měsíce a já jsem začala hledat alternativu za nutrilon.Chci se zeptat,jestli ho(nutrilon) můžu tímto vašim obilným mlékem plně nahradit?Současně budu začínat se zeleninkou a ráda bych se zeptala,jak byste to přes den nakombinovala?A jak vlastně nejlépe zeleninu připravit? Předem Vám moc děkuji za odpověď.

  • Maminky, které nemohly kojit, taková mléka používaly. Některé preferují cizrnu místo adzuki, některým dětem nedělaly prý dobře. Já radím luštěniny střídat, stejně jako semínka a obiloviny. Zeleninu krátce povařte v nesolené vodě a pořádně rozmačkejte, můžete ji také přidávat do obilného mléka. V každém případě časem by dítě nemělo mít vše jen mixované. U nekojených dětí je vůbec ideální spíš pasírovat než mixovat a navíc je jim to nejlepší zpočátku předžvýkat.

 20. Dobrý den, 3-letá dcera s těžkou retardací PMR vývoje bez diagnozy má od středy zavedený PEG pro neprospívání a podvýživu. Začali jsme ji v nemocnici krmit spec. mléky pro enterální výživu (Nutrini). Dcera je po nich ale velmi zahleněná a není potom schopná jíst pusou, i když my měla a chtěla (dáví se a zvrací). Myslíte, že je možné nahradit tuto spec. výživu obilným mlékem? Samozřejmě za předpokladu, že aspoň nějakou, co nejvíce výživnou stravu zvládne ústy. S lékařem se samozřejmě budu ještě radit, ale obávám se, že nebude nakloněn žádné alternativě…. Děkuji

  • To je pochopitelné, že po umělé (instantní) stravě je zahleněná a pak dítě přestává jíst pusou, což je dost závažné, když špatně prospívá. Umělou výživou se dostáváte do začarovaného kruhu, kdy může přestat časem jíst úplně a bude jen na mrtvé, umělé stravě, co jí rozhodně nepomůže. Já bych to určitě alespoň zkusila. Známe kojence vyrostlé na obilném mléku a jsou to zdravé, prospívající děti. V tomto obilném mléku jsou obsaženy všechny esenciální aminokyseliny, ze kterých si tělo poskládá vlastní bílkovinu. Pokud dcera špatně prospívá, udělala bych mléko pro nekojené děti http://www.jimejinak.cz/2013/04/obilne-mleko-pro-nekojene-deti/, kde je kompletní bílkovina a střídala bych semínka a luštěniny a nebála se do obilného mléka přidat i čerstvě uvařenou rozmixovanou zeleninu (mrkev, řepu, květák…, aby měla dcera i dost vlákniny. Pak by jí nemělo nic chybět. Zahlenění by mělo postupně ustoupit. Pokud se bojíte, že jí bude něco chybět, spojte se s celostním lékařem např. Vlaďkou Strnadelovou.

   • Moc Vám děkuji za ujištění. Dr. mi samozřejmě řekl, že z toho zahleněná být nemůže. Ale je to už neúnosné, jíst pusou nemůže už prakticky vůbec (zvládne max 5 lžiček a nemůže dýchat), takže zkusím cokoli, co by ji od toho mohlo pomoci. Dneska jsem mléko uvařila a trochu ji dala. Bojím se nadýmání, tak budeme zkoušet po trochách a snad si tělo navykne…

 21. Milé maminky, mám na vás zkušenější otázku. Jak moc je vhodné pro kojence (14 měsíců) rýžové mléko z DMka? Je móc dobré, slaďoučké… dávám ho jako takovou náhražku, když třeba jdeme večer s manželem ven a uspává babička. Je zvyklý usínat u prsu. Vždycky ho ředím půl na půl s vodou, protože se mi zdá zbytečně sladké. Co myslíte? Co na to makrobiotika?
  Děkuju moc za radu!

  • Míno, uvařte synkovi obilné mléčko, uděláte stokrát líp. Nebojte, není to taková námaha. Já si ho dám do skleniček od přesnídávky a zavařím. V lednici mi pak vydrží, než ho zpracuju. Malému byly dva roky a ani jsem mu to nikdy nepasírovala, vypije to s trochou sladu i s těmi zbytky obilí. Kdysi jsem koukala v DM na mléka, jenže všechna obsahovala cukr a navíc jsou neskutečně drahá. A co vy víte, jak se vyrábí – jaký technologický proces. Rýžové mléko si nechte na vaření pro sebe a manžela a prckovi udělejte výživnější mňamku. Možná mu zprvu nebude chutnat, ale zvykne si, uvidíte.

  • Určitě nééé. Výrobní proces není nic co by prospívalo lidem, natož dětem, navíc je to v krabici z tetrapaku a není to čerstvé. Nejdřív a zcela výjimečně bych to dala dítěti ve 2 letech, ale určitě ne pravidelně. Zkuste uvařit bílou rýži s mandlemi, rozmixovat, naředit trochou sladěnky a je to mňamina a ještě zdravá.

   • Holky, moc Vám děkuji za odpovědi! Tušila jsem, že to nebude úplně košer, ale potřebovala jsem trošku popostrčit :-) Mlíčko tedy zkusím vyrobit a tu mňamku z bílé rýže a mandlí určitě udělám už dnes. Snad bude prckovi chutnat. Takže díky a přeju krásné jaro!

   • Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli je tedy vhodné k takovému občasnému pití pro toho našeho „lončáka“ mlíčko z amasaké. Včera jsem vyráběla dezerty a zbyl mi tak hrnek sladkého mlíčka. Asi to bude nakonec lepší než to kupované rýžové, co? :-) A do Jarní očisty se amasaké hodí? A mimo jarní očistu je amasaké vyloženě jen dezert nebo se dá použít občas třeba k snídani? Díky za rady a tipy!!!

  • Můj syn taky někdy v roce a půl ochutnal toto rýžové mléko, když ho hlídala babička :-) Moc mu chutnalo, tak jsem ho začala kupovat, i když jsem stále kojila. Ale syn je atopický, a když ho vypil moc, tak se mu vrátil exém. Tak mi došlo, že to opravdu není nejlepší varianta a vyřadili jsme ho z jídelníčku. Každé krabicové mléko je umělé a podle mě je vhodné akorát jednou za čas do dezertů nebo na zpestření. Já už ho nepoužívám vůbec. Když byl syn malý, tak jsem mu pro zpestření dělala obilné mléko nebo amasaké mléko (to mu moc chutnalo). Zavařila jsem ho a vzala na cesty.

 22. Dobrý den, mám více dotazů :) Včera jsem poprvé udělala obilní mléko, mám dceru 14m. Místo řasy Kombu jsem dala řasu Laminaria Japonica kterou jsme měli náhodou doma, místo fazolí Adzuki, které jsem prostě nesehnala jsem dala Mungo. A slad který jsem nesehnala jsem nahradila tím že jsem tam půl hodiny před koncem povařila mrkev. Chci se zeptat, neuděla jsem něco šatně? Potom jestli to ted kvůli té mrkvi nebude mít menší trvanlivost? Dala jsem to do zavařovaček horké víčkem dolu do lednice. večer mi to malá jedla jen po lžičkách, na flašku moc není zvyklá (jen pití), kojím. Dnes ráno jsem nechtěla dávat malé jogurt tak jsem jí to ohřála a namačkala do toho sladké Khaki, tak se chci zeptat, může se to doslazovat ovocem? Chutná to docela dobře :) Jo a nakonec, do receptu jsem si přidala asi 2 lžíce konopných semínek a lžíci máku kvůli vápníku, je to špatně nebo nevadí? Děkuji. Linda

  • Dobrý den, pokud jste dávala dceři běžně jogurt, tak to, jak jste to udělala je velký posun dopředu. Pokud dcera jí maso, tak zvládne všechny druhy luštěnin. Mrkev na oslazení je výborná, ale dala bych ji příště jen do porce, kterou budete zrovna konzumovat. Zelenina po 2 hodinách je už kyselinotvorná. Jídlo na lžičku je v pořádku moje dítě také nezná flašku. Ovoce s obilovinou kvasí, takže to není ideální kombinace. Ale pořad lepší než ten jogurt. Příště osladit buď sladkou zeleninou, sladenkou nebo rýžovým sladem. Ale každy krok se počítá. Takže super. Semínka je lepší pro větší stravitelnost chvíli povarit. Klidně je přidejte do mléka při vaření nebo na konci varu. Jsme spíše pro lokální zdroje – seznam, slunečnice, len a nejvíc vápníku mají mandle.

   • Děkuji za odpověď, já jsem normálně dávala na snídani 9:00 bílý jogurt s rozmačkaným ovocem a v tom vločky (střídavě ovesné, ječmenné a žitné), 12:00 banán nebo jiné ovoce, na oběd 15:00 vařím maso (často ryby) + zeleninu + přílohu (nejčastěji kuskus, brambor, cizrnu, pohanku, jáhly) v 18:00 to stejné co na oběd, 20:30 buď znovu jogurt nebo kaši nebo jen ovoce, podle hladu. Kojím ráno v 6 a pak v 9 před snídaní, přes den jen když musím a pak večer před spaním. Teď jak jsem jí to obilné mléko dala večer, pak ráno s tím khaki a potom ještě na oběd, to jsem do něj přidala nakrájené brambory a pstruha to už mi odmítla jíst, z flaštičky si to během dne nedá. radši zbagrovala talíř jablek s křenem místo oběda tak nevím kdy to teda dávat? je lepší večer místo kaše nebo ráno místo jogurtu? na oběd mi to asi neprojde :)

    • Lindo, na snídaní dejte malé obilnou kaši a tepelně upravenou zeleninu, na oběd obilovinu, luštěninu a zeleninu, na večeři obilovinu a zeleninu, veškeré suroviny střídat, střídat, střídat, luštěnin i obilovin tak jako zeleniny je nepřeberné množství, tady najdete na všechno recepty. Můžete ji dávat i polévky. Jsou zde i celotýdenní jídelníčky. Proč tolik ovoce a jogurtu? Vždyť ji tím jen zahleňujete.

     • To jsem ještě nik neslyšela že ovoce zahleňuje, o mléce jsem to slyšela. Ovoce ona jí opravdu hodně, myslela jsem že je to dobře, je plné vitamínů antioxidantů. Nebo ne?

      • Nejenže zahleňuje, ale i ochlazuje. Vybírám z článku na těchto stránkách:
       Ovoce všeobecně má ochlazující a zavodňující vliv na organismus. Tropické ovoce pak obzvlášť, protože roste v zemích, kde jeho úkolem je ochránit tamní obyvatele před přehřátím organismu. Ano, citrusové plody, banány apod. opravdu citelně ochlazují naše těla zevnitř. Jen si představte, že si dáte čerstvě vylisovaný ovocný džus. To je přeci v létě skvělé osvěžení. Až se někdy člověku naježí chlupy, když vypije čerstvou sklenku, že? A teď si představte, že jste na horách, venku sníh, vy si dáte fresh džus a vyrazíte na lyže. Divné že? Navzdory tomu, že je to jaksi intuitivně proti srsti, mnoho maminek každé ráno tlačí šťávu z pomeranče a dává ji svému drobečkovi do lahvičky, aby měl dost vitamínů. Ve výsledku je to stejné, jako kdybyste mrňouska postavili v mínus deseti nahého na balkón…. Že jsem zlá, že to byste neudělali? Skvělé! Tak jim to nedělejte ani s tím ovocem, to je skoro stejné. Je to tááák rozšířené a zdánlivě nevinné, pochopitelně to maminky dělají v dobré víře, netuše, co ve skutečnosti činí. Tolik maminek dnes a denně škrábe kojenečkům do pusinky banán, tolik batolátek dostává denně k svačince tvaroh s banánem. Vidím to všude kolem sebe. Na bazénu, na pískovišti, v obchodních centrech…. Ono je to totiž tak pohodlné. Ale taky se podívejte, kolik děti celou zimu chodí po světě s nudlí u nosu! Kde se to asi vzalo? Nebo už vám to přijde normální? Podzim rovná se rýma, zima rovná se chřipky. Očkování neočkování, každý rok tu máme pandemii. Ale nemuselo by to tak být. Naše děti mají nudle, jen když opravdu nastydnou. Pár dní a pak zase kapesník půlroku nepotřebujeme.
       V diskusích se Lindo o ovoci dočtete více. Pokud chcete v tuto dobu dát svému dítěti (zdravému dítěti) nějaké ovoce, tak doporučuji jablko nebo hrušku tepelně upravené. Moje vnučka má ráda jablko na páře, které rozkrojím na půl, vyberu jadřinec, posolím třemi zrnky mořské soli a napařuji asi 20 min. – prostě do měkka. Pak vykrajuji lžičkou, slupku vyhazuji. Je to svačinková mňamka. Doporučuji koupit si knihu od MUDr. Strnadelové Radost ze zdravých dětí vč. DVD. Registrovaní i členové Klubu JJ mají na tuto aj. knihy slevu.

      • Ovoce by mělo být spíše dezert, na zimu bychom ho neměli moc jíst a když už, tak tepelně upravené-pečené, v páře a jen lokální, takže jablko a hrušku. V letní sezóně s mírou jíst vše co přirozeně dozrává. Exotické ovoce by děti neměly jíst vůbec (ani my dospělý, pokud nežijeme v Africe). Mnohem důležitější jsou minerály než vitamíny, navíc pokud jíte dost zeleniny, tak jich máte dost. Ovoce v zimě velmi ochlazuje naše zažívání.

 23. Jak v tlakovém hrnci nepřipálit obilné mléko? Když bych vařila na plynu, tak pomůže rozptylka, ale jak vyřešit vaření na sklokeramické desce? Bohužel plyn nemám.

  • vařívala jsem obil.mléko na sklokeramice a několikrát jsem taky připálila, ale při dodržení 8-násobku vody k objemu suchých částí už to bylo v pohodě. Po přivedení k varu jsem přepínala mezi 1 a 2 /mám 6 stupňů/. Už je to delší dobu, dnes na vše, co by se připálilo, ale potřebuje se pořádně uvařit, používám vaření ve vodní lázni (v tomto případě hrnec s ingrediencemi na „mléko“ po chvíli dát do tlakáče, kde je 2-3cm vody, zavřít tlakáč, natlakovat, vařit). Trochu to dělá rámus, jak vnitřní hrnec poskakuje, ale nepřipálí se to a nepění to.

  • Nikdy se mi nepřipálilo. Vařím pomaličku, dodržuji množství vody a mírný plamen, na plynu rozptylku.

 24. Dobrý den, prosím Vás o radu. Do jakého věku je vhodné podávat obilné mléko v případě, že dítě již není kojeno? Mám 14měs. syna, nyní ho odstavuji. Pediatři doporučují podávat konvenční pokračovací mléka až do 3let věku (což samozřejmě nechci). Platí totéž i u obilného mléka?? Je nutné tam přidávat azuki? Jinak běžný synův jídelníček vypadá takto: snídaně: obilná kaše(jáhly, rýže, oves.vločky), svačina: tep. upravená zelenina nebo ovoce, oběd: tep.upr. zelenina, červená čočka nebo azuki, rýže + jáhly, sezam.olej, svačina: obilný krém s mandlemi, večeře: kaše (jáhly, rýže), tep.upr. zelenina.
  Moc děkuji za odpověď.

  • Proč syna odstavujete? Ideálně by měl být kojen alespoň ještě půl roku. Obilné mléko bych mu v případě odstavení dávala do 2 let, ale nic nikdy nenahradí to vaše mateřské. Pokud má v jídelníčku dostatek luštěnin, tak už v obilném mléku nejsou potřeba.

   • Děkuji za odpověď. Důvodů k odstavení je více, ale to by bylo na delší povídání:( Nenahraditelností mateřského mléka jsem si vědoma, ale bohužel není jiná možnost. Jak často a v jakém množství mám obilné mléko podávat?

 25. Dobrý den, tak jsem dnes zkusila toto mléko a vznikla mi z toho kaše, přitom jsem vše dala dle uvedeného poměru. Vařila jsem v zakrytém rendlíčku na nejmenším kolečku, skoro všechna voda se vyvařila, na spodu se trošku přichytilo. Chci to zkusit znovu, poradíte?

 26. Ještě mě napadlo.. dávám denně jen 2 porce mléka po 180ml, tzn že asi 120ml tohoto a doředit vodou. Tím pádem bych měla hodně mléka. Jelikož je neekonomické vařit takovou trochu, je možné třeba OM i mrazit…? Nebo jak dlouho vydrží v lednici..? Bez toho sladu, ten bych dala operativně vždy při přípravě..
  Jak dlouho vydrží mimo lednici…? Třeba v těchto teplech, když bych chtěla jít někam ven, nebo k rodičům, nebo tak…? Děkuji za rady a hezký den přeji.

  • Záleží jak máte staré dítě a jestli je i kojené. Pokud by bylo jen na OM a mladší půl roku, je nutné ho vařit denně čerstvé. Pokud je to jen doplněk a svačinka, tak v lednici vydrží asi 2-3 dny. Mimo lednici moc ne, v přenosné ledničce asi den. Lepší je si koupit amasaké ve skleničce a naředit vodou do podoby mléka, to se nezkazí a pár dní vydrží mimo lednici.

   • Malý má půl roku a je nekojený.. mléko by měl takto (
    OM, svačina, oběd svačina OM, večerní kaše

    A kdybych ho přendala do nějaké termotaštičky…?
    A nebo když je namíchané, jak dlouho vydrží než se začne kazit (s rýžovým sirupem nebo sladěnkou..? Děkuji

 27. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné místo vaření v papiňáku použít tzv. pomalý hrnec… funguje na principu pomalého a dlouhodobého vaření (několik hodin) při teplotě okolo 70-80 stupňů a nebo je opravdu třeba, aby to vařilo bublalo….? PH doma mám, často v něm vařím cokoliv, tak zda by šlo použít i na OM pro dítě?
  Děkuji

 28. Holky, prosím vás o radu – téměř roční holčička, je na OM pro nekojené děti od 5.měsíců, kamarádka dělala dle vašeho receptu, bylo to OK. Nyní zkusila z červ. čočky místo azuki a zdá se jí, že má malá bolení. Poměr dala stejný jako na azuki, myslíte, že by mohla č. čočka způsobovat bolení a tuhou stolici? Máte s tím prosím některá zkušenost? Děkujiiii

  • Je to zvláštní, čočka nenadýmá, možná má málo zeleniny nebo je to shoda okolností? Kolem roka by už luštěniny měla dostat i normálně a ne jen OM.

   • Díky Helčo za odpověď, taky mi to příjde divné, spíše to bude něčím jiným, než tou čočkou. OM má spíš jako svačinku, na oběd a večeři jí dává obilovinu+lušť.+zeleninku. Jen pro sicher – té luštěniny 1 lžička v nevařeném stavu a 2 ve vařeném – to je myšleno čajová že? Protože polévková lžíce 1 až dvě je spíš pro dospěláka…to mi příjde pro roční dítě moc. četla jsem to tady v diskuzi, tak se ptám.

  • Dobrý den, s červenou čočkou mám u svého syna (22 měsíců) 100% jistotu, že je na ni alergický – i po jediné lžičce okamžitě opuchne! Nechtěla jsem tomu věřit, ale opravdu to tak je. Nesnáší veškeré luštěniny:-( Vaše holčička klidně může mít po červené čočce bolení….

   • Dobrý den Pavlo, ptala jsem se na radu pro kamarádku, já mám synka:-) Ale to není podstatné. Děkuji Vám za reakci, že se podílíte o zkušenost. Holčička kamarádky bývá občas proťivous, asi jako každé malé dítko, už je to ale lepší, takže to asi č. čočkou nebylo. Často spolu konzultujeme stravu, živ. styl apod., tak když nevím, tak napíšu do diskuze..To, co píšete, slyším poprvé – alergie na č. čočku s tím jsem se ještě nesetkala. každopádně potravinové alergie hrají velkou roli, takže pokud to máte několikrát vypozorované, tak to chápu. Ale jak doplňujete bílkovinu z luštěnin?

 29. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s pitím obilného mléka u 5.týdenního nekojeného chlapečka… zatím jsme na umělém, ale pořád hledáme takové po kterém by nebrečel hlady a nebo se nekroutil v křečích… zatím k mléku přidáváme kapičky, aby ho to netrápilo. Když jsme vyloučili mléka, která mu způsobují bolení bříška, tak to, které je relativně v pohodě, ho nezasytí a tak po hodině brečí, spíš řve hlady, pořádně nespí a já nevím jak mu pomoci. Náhodou jsem dnes narazila na vaše stránky a hodně mě to zaujalo. Pokud by obilné mléko nebylo ještě vhodné, co byste nám doporučila? Předem děkuji za radu. Unavená, nevyspalá a totálně vyšťavená maminka Martina :-)

 30. Dobry den jdu k vam s otazkou nasla jsem na obilne mleko recept na jinych strankach a s chuti se do nej pustila jenze kdyz jsem ho zacala delat nejak se mi nepozdaval pomer ingredienici , bohuzel jsem se nechala unest prvotnim nadsenim a mleko uvarila a az pak nasla vase stranky . Mleko se uvarilo do hmoty pudinku a obsah po vychladnuti zaplnil cely 4litrovy hrnec kdyz jsem dala cast do sklanicky a pridala slad nic ani po rozmixovani nezridlo je z toho tahnouci se hmota podobna medu . Kdyz porovnam ingredience tak souhlasi pouze fazole jinak jsem tam davala pul kila ryze asi o polovinu vic jahel a ctvrt kila olejnatych semen. Ted me zajima zda ten muj vytvor radeji vyhodit nebo nechat a naredit treba vodou jde mi hlavne o to aby to nejak neublizilo male.

  • Tak to je fakt mega porce, běžně dělám litr jen z pár lžic rýže a semínek. Kolik je děťátku? Je kojené? Nekojené? Jak dlouho?
   Pokud se vaří obilné mléko pro malé miminko, vaří se denně čerstvé u většího si můžete dovolit na dva dny. Přemýšlím co s tím. Jaká semínka tam jsou? Celé to rozhodně nestihnete zpracovat, ani pro rodinu. Možná by z toho šly po přidání mouky a koření a soli udělat pro vás placky. Pokud to chcete na mléko, ale nevím, jak máte staré dítě a jak kojíte. Vzala bych lžičku a naředila to převařenou vodou a lžičkou sladu do konzistence mléka.

   • Heli ditko ma 8 mesicu odmita vsechny prikrmy tak jsem to chtela zkusit a tak to dopadlo. Jinak stale kojim jen prestala temer pribirat ikdyz jinak se jevi zcela v poradku urcite neni hladova. Je v tom presne to stejne jako v navodu vyse akorat ryze je tam ryze pul kila a jahel toho bych se jeste nebala ale je v tom ctvrt kila sezamovych seminek nevim co by prckovi mohly v take koncentraci zpusobit. Asi to vyhodim to me nezabije a udelam to znovu podle receptu co je tu .

    • V 8 měsících když kojíte to opravdu nemusíte řešit. Do půl roku dítko většinou přibírá výrazně každý měsíc, ale pak se to hodně zpomalí a někdy i zastaví, což je i tím, že se začíná více pohybovat. Důležité je, jestli roste. Mně první dítě téměř nic nejedlo do roka, takže zkoušejte nabízet čerstvě uvařenou zeleninu, můžete i s rýží, někdy miminkům na začátek pomůže, když se smíchá s mateřským mlékem, je to pro ně můstek k novým chutím.
     Obilné mléko kojené dítko nepotřebuje, naučte ho nejdřív jíst zeleninu. Pokud byste ho chtěla zkusit, je zbytečné mu tam dávat semínka i luštěninu, když je dítko kojené, stačí mu mléko z rýže. A vařte maximálně ze 3 lžic na 800ml vody, jinak je to kaše.

 31. Dobry den našla jsem na internetu jiný postup sice se mi to moc nezdálo ale dnes jsem se do něj pustila protože mala nechce nic jist tak kdyby ji to zachutnalo byla bych rada jenže mi z polévky vznikla hustá kase ve které stoji vařečka tak jsem brouzdala po netu a našla vaš recept zjistila jsem ze používáte úplně jiný poměr surovin tak teď nevím zda to mam vyhodit nebo co. Bojím se ať prckovi neublížím.

 32. Dobrý den, četla jsem článek i příspěvky a dotazy maminek. Mám osobní zkušenost s obilným mlékem, které jsem dávala synovi od jeho 5 týdnů. Po domluvě s Evou a Helenou jsem se rozhodla napsat článek s moji zkušeností, zatím na něm pracuji, tak snad ho brzy dopíšu. Chtěla bych tímto nabídnout pomoc, pokud se někdo ocitne v situaci, že nemůže kojit a nechce miminko krmit výživou z lékárny. Také bych chtěla doporučit paní Věrku Chasákovou, která pomáhá maminkám a jejich dětem s obilným mlíčkem a vůbec s dětskou stravou.

   • Dobrý den Zuzko, právě jsem si přečetla Váš vzkaz, asi jste tu situaci s mlíčkem již vyřešila, že ano? Já netuším jak Vám mám napsat email – kde bych ho našla?

  • Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit, zda nemáte kontakt na paní Věrku Chasákovou. Nikde na internetu jsem ho nedohledala. Tedy kromě telefonu do Kozlovic… Budu ráda za jakýkoli tip.

  • Dobrý den Zdeni, ted jsem si všimla Vašeho příspěvku. Řeším, jak nejlíp vařit obilné mléko pro 5-měsíční holčičku (pod článkem Jak naučit nekojené děti na obilné mléko…). Leusa mi právě radila, abych se ozvala paní Chasákové, ale ona na mě nemá dost času, což chápu, po telefonu se to těžko řeší a možná jí takto volá spousta lidí.. A psala v diskusi i o Vás, že jste toto řešila. Moc moc prosím, kdybyste měla chvilku, jestli byste mi napsala, jak a z čeho jste připravovala mléčko Vy? Nebo pokud už máte připravený článek k uveřejnění, nemusíte mi psát speciálně. Kdyžtak sem napíšu email, pokud by to bylo potřeba. Vaše zkušenost by mi moc pomohla. Díky a ať se vám i synkovi daří.

   • Tak nevím, zda je mozné, že by to byla ta Zdenka, kterou znám, Evelin, ale proc ne ;-) nicméně jsem ji právě napsala mailik, tak snad se ozve zpět a budem moudřejší… Kdyžtak se mi též ozvi a něco dáme dohromady :-)

    • No, mě hned napadlo, že to je určitě ona, asi sedlo víc indicií dohromady a já tak usoudila. Ani mě vlastně nenapadlo, že by to mohla být i jiná Zdenka. :)) Napíšu ti meil, děkuju. :)

  • Dobry den,Zdeni,mohla bych vas kontaktovat nejak.Potrebovala bych si popovidat s nekym s osobni zkusenosti mimca jen na obilnem mleku.Diky.

  • Dobrý den mám šestitýdenního chlapečka a chtěla bych vás moc poprosit o radu a váš recept na obilné mlíčko, hlavně by mě zajímalo dávkování. nemůžu kojit a nechci mu dávat ty chemikálie co prodávají jako mléko pro kojence. Budu strašně vděčná za odpověď. Hezký den

 33. dobrý den,chci se zeptat když pak chci obmněňovat a dát třeba červenou čočku,tak místo které suroviny v uvedeném receptu jí dám a kolik? děkuji

 34. Heli, někde jste psala, že je výborné mléko ze 100 g rýže Basmati, 100 g jáhel a 100 g mandlí. Uvařit, pak mix. a přepasírovat. Vaří se obilovina zároveň s mandlemi? Kolik vody?
  Díky.

  • To by byla spíš kaše. Na litr mléka max. 150g všeho dohromady, poměry jak vám vyhovuje, špetičku soli, povařit, rozmixovat a přecedit buď jemný cedník a budou tam malinké kousky nebo přes plátýnko či silonku, pak máte vyložené mléko.

 35. Ahoj holky, právě jsem vyzkoušela obilné mléko a super, malý ho vypil s chutí a ještě plakal, že chce nášup!!! Opravdu mu to chutná a já mám radost, že jsem našla mnohem lepší variantu než je UM… Moc vám děkuji, ještě mám dotázek :), po uvaření a zchladnutí je mléko ooooopravdu husté. Když ho malému pak připravuji, tak tak tam dám slad, ale pořád je to hustý kit, můžu ho zředit vodou na tekutější kašičkovitou konzistenci? Děkuji moc za odpověď a opravdu vám fandím, recepty od vás nám opravdu chutnají!!!! Přeji hezký den všem :)

 36. Prosim vas ja vobec neviem aky slad sa mysli. Melasa? Mozete mi dat presne meno alebo znacku aby som to vedela vyhladat? A nenavykne si tak babo na sladke?
  A ked nemam tlakovy hrniec, da sa aj bez?

  Maly ma 4 mesiace a teraz zaciname s obilnym, dostava pol UM a pol ciste natur ryzove mlieko, a postupne prejde cisto na obilne tak chcem ist podla vasho receptu. Este by ma zaujimalo ci nemozem pouzit za studena lisovany olej namiesto semien? A ked ho bude z fazule nafukovat da sa aj bez?
  Inak maly ma laktozovu intoleranciu a ten hnus co dostava ako UM velmi pomaha jeho apetitu na obilne :)

  • Melasu ne!!! Obilný slad sladěnka, mají to ve zdravé výživě, je to z ječmene. Pokud je takto malý je papiňák nezbytný. To rýžové mléko doufám vaříte, není to to z krabice? To byste mu mohla ublížit. Luštěnina v malém množství adzuki nenafukuje, je tam nutná kvůli všem aminokyselinám. Olej by se syrový vůbec neměl používat a takto malé dítě by ho opravdu nemělo, ideální je dodržet recept.

   • Ahoj Helčo, Evi, požádala bych vás o radu ohledně jídelníčku pro 9 měs, dítě – kamarádka má holčičku, 9měs., dává jí obilné mléko v kombinaci buď se zeleninou (oběd, večeře) a nebo se sladěnkou – na snídani a svačinu. Malá jí tak 4x denně, tak jen se chtěla ujistit, zda je to v pořádku, když je vpodstatě na obilném mléku v různých „kombinacích“…děkuji za odpověď.

     • Ještě jedno doplnění – dávala jí i kaše (rýžové, pak jáhlové) od 7 měs.na večeři, ale malá nepřibývala na váze, tak proto začala dávat obil. ml. v různých kombinacích, aby malá měla tzv. kompletní talíř. To pomohlo v příbytku na váze, i pasírování místo mixování….Nicméně zpět k pův. dotazu – ten je v prvním kolonce, děkuji moc za odpověď.

    • A jaké obilné mléko jí vaří? Pokud není kojená, musí to být to pro nekojené děti (s luštěninou, řasou a semínky).

     • Ahoj Helčo, jojo, dává jí OM pro nekojené děti. Spíše se chtěla zeptat na tip na jídelníček pro 9 měs. nekojené dítě. Ona dává:
      snídaně+svačina – OM+sladěnka(trochu, na lžičku), oběd+večeře – OM+zelenina – pasírovaná, což pomohlo místo mix., když jí malá nepřibývala na váze.Nyní se to zlepšilo, tak by mohla začít dávat kaše (rýž+jáhl), třeba na večeři a svačinu. Co ty na to jako zkušená? Děkuji za radu, za ni..

 37. Dobrý den, ráda bych dělala mléko pro své půlroční dítě. Kojit nemohu. Zatím pije pouze umělé mléko Babylove Bio. Koupila jsem si k výrobě rostlinných mlék přístroj Vegan star, ale zjistila jsem, že mléko z rýže je v něm hotové zhruba za 20 minut. Stačí tato doba na dostatečné uvaření rýže? Azuky si předvařím. Myslíte, že je vhodné předvařit i rýži?
  Malá zatím mléko z mlékovaru odmítá a pláče…jakmile ji dám na co je zvyklá tak se uklidní. Jak ji mám přesvědčit? Je jiná možnost než ji nechat o hladu?
  Díky za jakoukoliv radu!

 38. Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně zavařování obilného mléka, máte někdo zkušenosti? Doma máme vždy čerstvé, ale chystáme se na hory, kde by vaření mléka byl celkem problém. Děkuji

  • Zavařovat jsem nezoušela, ale osvědčilo se dát zahorka do skleniček a hned zavíčkovat. Přicucnou se a docela dlouho to vydrží.

   • Díky za odpověď, tohle jsem zkoušela a vydrží to v lednici v pohodě tři dny, ale já bych potřebovala tak týden a nevím, jestli to bude takhle stačit. A taky nás čeká další pobyt v létě bez lednice, takže to budu muset nějak vymyslet. Díky a hezký večer

    • Mě vydrželo takto „zavařené“ mléko určitě pět dní. Však ho zkuste nechat v lednici a po týdnu ochutnat.

     • To je dobrá zpráva, je pravda, že když to horké naplním a otočím, tak to při otvírání lupne jako zavařenina, tak třeba to víc nepotřebuje. Díky, budu experimentovat a podělím se s výsledkem.

 39. Dobrý den, mám takový dotaz trochu mimo toto téma. Ale mohly byste mi prosím poradit, jak dlouho může kojit matka, která má ekzém? Mám rok a půl starou holčičku, která jí makrobioticky, ale začíná se jí dělat ekzém pod kolínkama. Musím přiznat, že já bohužel sama k sobě nejsem tolik důsledná a jím normálně. Nemůžu jí kojením ekzém předat? Děkuji

  • Moje zkušenost je, že matky s ekzémem mají skoro vždycky dítě s ekzémem. Nepředává se kojením, ale už při početí a v těhotenství zdravotním stavem rodičů, zejména pak matky a její stravy v průběhu těhostenství. Když se maminky drží diety a mají dobrý jídelníček, ekzém obvykle rychle vymizí i u kojence. Ovšem funguje to přesně tak i naopak – matka si dá něco mimo dietu a dítě se osype. Doporučuju změnit jídelníček nebo přestat kojit a dítěti držet dietu, protože pravděpodovně bude mít ještě slabší imunitu a zažívání než vy a bude potřeba na něj být přísnější, aby byla dcerka co možná nejzdravější.

 40. Myslela jsem ovesné mléko,které je viz výše.Vařím si ho podle uvedeného receptu.Žádné krabicové.Umělé je jen mléko,nutrilon,na který je zvykla.

 41. Dobrý den,mohu se zeptat,zda není problém,že kombinuji ovesné mléko s nutrilonem?Malé je 10m. a zatím jsem jí ho dala k odpol.svačince(4x).Nechtěla ho.Zkusila jsem namíchat s nutrilonem a vypila ho.Postupně bych chtěla nutrilon ubrat a zustat jen u ovesného mléka.Kolikrát za den jí ho mohu dát?děkuji Radka

  • Radko, ani jedna varianta není pro vaše miminko dost dobrá, pokud tedy myslíte krabicové. Oves do obilného mléka přidávejte až po roce mimča.

 42. Dobrý den,
  mám 5ti měsíční holčičku, kterou doopravdy nemohu kojit. Kvůli potencionálním alergiím je na Nutrilon alergy care, ale rozhodla jsem se, že zkusím obilné mléko. Dcerce chutná, ale poté dlouze pláče, předpokládám, že kvůli fazolím…ani nedokážu posoudit, jestli je dostatečně nasycená. I po procedění je mléko velmi hutné, zkoušela jsem ředit vodou, ale savičkou stejně neprotékalo. Udělala jsem tedy větší dírku, ale teď se zase dáví, jak to do ní teče a pak zas pláč. Můj dotaz je, zda po uvaření mléka v tlakáči nestačí pouze procedit (místo mixování), nebo použít pouze odvar – jestli je i v odvaru dost živin. Moc děkuji za odpověď.

  • Báro, nejsem odborník, ale co se tu o obilném mléku psalo, tak je zkuste naředit sladěnkou. Mělo by se dost naředit. A také až to uvaříte tak přepasírovat. Snad jsem pomohla. Zkuste si vyhledat diskuzi o obilném mléku.

 43. Chcem sa este spytat k obilnemu mlieku – ako sa nim riesi potreba vitaminu B12 a napr. vitaminu C, ak viete odpovedat. Sama dobre viem, co nedostatok B12 sposobuje – zle sa mi vstrebava a musia mi ho pravidelne pichat injekcne. Nerada by som, aby dcerke chybal, ak budeme nutene celkom sa vzdat kojenia. A vitamin C sa tepelnou upravou straca – staci jej pridat cerstvu zelenu vnat do jedla? Kvasena zelenina sa asi rocnemu dietatu kvoli vyssiemu obsahu soli este davat nemoze a vo varenej nie je. Kde ho dietatko zoberie? Vopred dakujem za odpoved!

  • Anko, adzuki je to pro malého kojence podle mě hlavně proto, že má ze všech lustenin velmi málo nadymavých látek purinů a je dobře stravitelná. Jiny důvod mě nenapadá, jinak by šlo použit asi i jinou luštěninu, je však lepší s nimi počkat, az je dítko starší. Ale možná někdo odpoví fundovaněji :-)

 44. dobry den,chtela bych varit kazdy den cerstve obilne mleko, ale nevim presne mnozstvi ingredienci, mala ma abkm,silny reflux vlastne zvraci neustale, ted je to horsi, ma laryngitidu(snad to pisu dobre) ted je na hydrolizatu Neocate, zveda se ji zaludek jen z te chuti, lahvickou by si nic nevzala tak krmim od trech mesicu lzickou. V obilnem mleku vidim svetlo na konci tunelu, jen vzdycky kdyz ho uvarim je toho jak pro regiment. Male je 9m. Diky moc pokud mi nekdo poradi.

  • Na to je ideální Soyabella, tam se dá přesná odměrka obilí a pak už se to vaří samo, navíc máme vyzkoušené, že toto mléko v ledničce 2-3 dny vydrží. Pokud chcete vařit čerstvé v hrnci, budete potřebovat max. 100g obilovin a semínek dohromady a asi litr vody. Chce si to vyzkoušet.

 45. Pro jistotu se chci zeptat na množství fazolí, 1/4 hrnku je před namočením? A semen může být i víc? (v nějakém receptu na netu jsem našla podstatně víc). Děkuji.

  • Rozhodně ne. Ideálně bych takhle malé dítě na doslazování vůbec neučila, pak už není cesta zpátky a budete sladkou chuť muset přidávat víc a víc. Med vůbec pro děti není vhodný, je to jednoduchý cukr a poškozuje jim slinivku. Když už budete potřebovat něco osladit, použijte raději sladěnku, tam jsou pomalé cukry.

 46. Dobrý den, můžu dělat obilné mléko pro nekojené děti v soyabelle? Nebude problem s fazolemi? Dnes mi soyabella dorazila, tak zkoumám možnosti. Jestli dobře chápu, tak by se vše dávalo do filtru na mléko?Děkuji

  • Můžete, ale fazole se vám za půl hodiny neuvaří. Postupujte takto, do filtru dejte obilovinu (rýži, jáhly ap.,) kousek řasy a předvařte si fazole předem v papiňáku a jen je přidejte do filtru k obilovině, stačí 1-2 lžíce. Pak spusťte MILK. K obilnému mléku doporučujeme přidat čerstvě vařenou zeleninu a podávat to dohromady s mlékem.

  • Kokos by urcite sel, dala bych ho s ryzi, nebo jahlami. Mak mi tam moc nesedi, ale s jahlami by to take slo.
   V Soyabelle delam kokosovy puding a ten je vynikajici. Stejne tak by slo zmenit mandlove mleko na kokosove, tam se jen nasypou ruzne ingredience a hotovo.

 47. Ahoj, synovi 18m začlo mléko konečně chutnat, ale jen na sladko, bez luštěniny.. Je to chyba? Luštěninu má skoro každý den v některém z jiných jídel..

  • V 18 měsících i kdyby nebyl kojený, tak už mléko s luštěninou nepotřebuje, kór když ji má v běžném jídle. Obilné mléko je vlastně jen doplněk, svačina… Zkuste mu do něj někdy zamixovat čerstvě uvařenou zeleninu, třeba mrkev, nebo petržel, dýni… Se zeleninou to pro něj bude vhodnější, jelikož slad i obilí jsou lehce kyselinotvorné a zelenina to vyváží.

 48. Dobrý den,
  zajímalo by mě, jestli víte jakou kalorickou hodnotu má obilné mléko?Jak je v něm zastoupena bílkovina, tuky, cukry atd. Asi hodně specifický dotaz,ale musím u syna sledovat kalorický příjem, proto se ptám.Díky Kristýna

  • myslím že ingredience a jejich množství jsou známé, takže z toho by to mělo jít snadno spočítat. Bílkovina je zastoupena především luštěninovou složkou (jinak i to obilí a olejnatá semena mají bílkoviny, ale míň), tuky olejnatými semeny, cukry obilovinou. Pak už jen zjistit, kolik hrnků mléka se z uvedeného množství uvaří (nebo odhadnout, kolik vody se při vaření vypaří a to zohlednit).

 49. Dobrý den , chtěla jsem se zeptat ,jak doplňujete u nekojených dětí laktozu ,když se všude píše ,jak je důležitá pro rozvoj mozku a že je potřebná do dvou až tří let děťátka ? Tak dlouho dokáže kojit málokterá maminka . Všude se uvádí ,že mateřské mléko obsahuje mnohem víc laktozy než kravské ,ale obilné mléko ji nemá . Je opravdu nenahraditelná ?

  • Naše miminka byla dlouho kojená a proto jsme to nemusely řešit a obilné mléko pro nás byl jen příkrm. Jisté jsme si na 100% rozhodně nebyly, proto jsme se o postupu, jak to dělat u nekojených dětí, poradily s paní doktorkou viz zde:http://www.jimejinak.cz/2012/12/muzou-nekojene-deti-prezit-jen-na-obilnem-mleku/
   Zajímavé je, že naopak spousty lidí nedokáže laktózu trávit a právě laktóza způsobuje hodně problémů v organismu. Mateřská laktóza také není zrovna ideální, pokud miminko pije jen krátce z obou prsů a nedostane se k tzv. zadnímu mléku, může mít koliku, nadýmání a křeče v břiše způsobené právě touto laktózou.
   Spousta dětí má intoleranci na mléko i na laktózu a musí mít bezlaktózová mléka, takže laktózu také nepřijímají, byť pijí kravské mléko. Myslím si, že to s tou laktózou tak horké nebude. Nejdůležitější je do těla dostat všechny esenciální kyseliny a ty v obilovinách, luštěninách a v zelenině jsou.

   • Dobrý den.
    Mám takový menší dotaz. Mám syna 14měs. A má alergii na Laktozu které mlíčko by pro něj bylo nejlepší? Momentálně je na bezlaktozovém nutrilonu a na sojovém nápoji zajíc ale soja je také hodně alerguzijící tak nevím. Potřeboval by do sebe dostat vitaminý a také bych potřebovala vytrhnout trn z paty :-D syn totiž ještě pořád nespí budí se v noci a celkem dost pije. Děkuji za radu i názor .

    • Jedině obilné, pokud mu nechcete dávat komerčně vyrobené náhražky (nutrilony ap.), tak je potřeba, aby obilné mléko obsahovalo i trochu luštěnin, jak je v návodu. Instantní zajíc je naprosto nevhodný, to není nic zdravého ani pro dospělé. V obilném mléku pro nekojené děti je všech minerálů dostatek. Když mu várku smícháte s pomixovanou, čerstvě uvařenou zeleninou, stačí jeden druh, (třeba s mrkví, petrželí, dýní, řepou…), tak bude mít i dost vitamínů.

 50. Dobrý večer,
  pokud chci zkusit i jiné varianty – ovesné atd., je množství obilí pořád stejné? I doba vaření? Dává se oves samotný nebo jen v kombinaci s rýží? Děkuji :-)

  • Jiné varianty nejsou problém, jen si to musíte vychytat, možná dejte trochu víc vody. Raději bych oves kombinovala i s rýží, ale je to na vás.

    • vám bych k hlíně radila přidat pár otrávených myší a zalít savem, abyste měl ze začátku podobné, na co jste zvyklý :) Ostatním se omlouvám za zbytečný příspěvek, slibuju že už to nebudu komentovat.

    • Tedaaaa a kdyz si predstavim ze k takovym dietologum chodi rodice obeznich deti pro rady tak je mi z toho spis smutno;((

     Ale nechapu proc maji nekteri tak silnou potrebu shazovat nazory a zkusenosti jinych. Zajimalo by me co by pan dietolog doporucil me, ja jsem tem vsem Vasim doporucenim plne verila, mala mela jogurty i syry k dispozici v hojnem mnozstvi a k tomu pekny atopicky ekzem, takze dalsi doporuceni byly kortikoidy.. A vsichni tihle odbornici me ujistovali, ze to s jidlem nema nic spolecneho a mleko je zivotne dulezite..Az jina strava tenhle problem vyresila.
     Tak prosim respektujte nazory a zkusenosti jinych na strankach pristunych komukoli a odpuste si tak hloupe komentare. Za to, ze Vy jste si zvolil jiny zpusob stravy a s tim nasim nesouhladite Vas tady taky nikdo neodsuzuje!

     • omlouvám se, že můj příspěvek nemá nic společného s touto diskusí, ale zaujalo mě, že jste se zbavili ekzému díky stravě. Má dcerka trpí ekzémem téměř od narození, že je problém v mléce a pšence jsem naštěstí zjistila poměrně brzy a dost se to po odebrání těchto surovin zlepšilo, ale ke zdraví nám ještě něco chybí a to jsme toho už zkusili mnoho a narvali opravdu hodně peněz za alternativní i tradiční způsoby léčby. Můžete mi poradit? Za dva týdny jí bude už rok.

      Byla bych velmi vděčná.

      • Milá buvolí ženo (jaký pěkný nick:-), netuším, co vám poradit. Ekzém mývá psychické příčiny,ale obvykle je obrovská rezerva ve stravě. Mrkněte na video s Dášou Lužnou, všechny základní věci tam popisuje a většina mých známých s ekzémem mi potvrdila po jeho shlédnutí, že mají ješět veliké rezervy v mnoha oblastech, které tam popisuje. Když to všechno budete dělat a dobré to nebude, můžete pak pokračovat nějakou rodinnou terapií, bylinkovou léčbou, čínskou medicínou atd. Zdarvá životospráva a vztahy je většinou ale totální základ, který mívá velkou rezervu.

 51. Báro, zase jste mě rozesmála :-) To je marný, v takových případech mě vždycky napadne jedno přísloví (jsou tam perly a svině). Když už mě někdo fakt štve, jak se ošklíbá nad mým jídlem (ale většinou je mi to fakt úplně jedno), tak říkám: Vidíš, jsi šťastný člověk. Buď rád(a), jak ti je po tom tvém jídle dobře, jak nemáš žádné problémy, není ti špatně… Načež se dozvím, že to není pravda, že dotyčnému je těžko, tloustne… takže uzavírám – no vidíš a já jsem v pohodě :-) Ne, logika stáda nemá logiku :-) Ale co, však jsem byla stejná, tak bych si to mohla pamatovat :-)

 52. Ta fotka Fabiána je z návštěvy. Obilné s adzuki. Když jsem tu lahev vytáhla z termoobalu, kamarádky kamarádka se oklepala hnusem se slovy „co to je“ a patřičným obličejem. Moc jsem se s vysvětlováním nenamáhala, protože Fabián si lahev drapnul, natáh se na zem uprostřed místnosti a celou jí vyzunk. Mezi tím ona matka naháněla synka po pokoji s kelímkem jogurtu a hysterickým pokřikem, že přece musí aspoň něco sníst, ne pořád jen ty perníčky…Za týden na to jsem se dozvěděla, že krmím dítě hnusy na které se nedá ani dívat, natož je jíst ;-)

 53. Děkuji za odpověď a mám ještě jeden dotaz, dnes jsem dělala poprvé obilné mléko dle Vašeho receptu a zdá se mi nějaké řídké(možná má chyba v požití talkového hrnce, nevím). Dřív jsem dělala dle Mudr. Strbńadelové, ale bylo toho hodně i z poloviční dávky….ovšem bylo opravdu tuhé, že jsem pak musela ředit. Chci se Vás Heli zeptat, zda i takto řídší můžu synovi dát a i třeba po dva, tři dny ho skladovat v lednici??Děkuji

  • Jestli se vám zdá řídké, tak příště uberte trochu vody. Synovi ho dát určitě můžete, já ho naopak ještě vždy ředím. Skladovat v ledničce ho můžete asi 2-3 dny, záleží, jaké tam máte klima.

 54. Dobrý den, mám dotaz ohledně používání mandlí v obilném mléku pro dítě do 1 roku, zda je můžu použít? Na obalu je napsané, že můžou obsahovat stopy lepku a v některém z Vašich receptů jsem se dočetla, že je smí děti až od 1 roku. Děkuji za odpověď. Obilné mléko synovi dělám, ale zatím jsem jen zkoušela sezam.semínka.

  • Pokud dítě nemá diagnostikovanou celiakii, tak to opravdu nemusíte řešit. Potencionální stopy lepku nevadí, vadí bílé pečivo, piškoty, sušenky ap. Ideální je lepek ve formě ječmene a vloček dát v malém množství poprvé až po 1 narozeninách, ale pár stop v mandlích není nic proti ničemu.

 55. Moc dekuji za tento clanek a tesim se na zkusenosti jinych maminek. My jsme na obilnem mleku asi 5 tydnu a uz nam i chutna. Ze zacatku jsem byla vdecna, kdyz Oli vypil alespon pul lahvicky. Ale je potreba vydrzet. Diky mlekovaru delam cerstve mleko kazdy den a hodne ocenuji usporu casu. Mleko malemu davam take, jak popisuje Evca, do zeleniny, takze ma hezky kremovou polevku. Do lahvicky pak primixuji treba kousicek repy nebo mrkve, coz Olimu chutna vice nez jen mleko se sladenkou. Chci se zeptat, je-li vhodne kombinovat obilne mleko take s ovocem. Treba dopoledne mame na svacinu varene jablicko, zkusila jsem do toho pridat trochu mlecka a malemu to take moc chutna, ale obecne od Vas vim, ze obili a ovoce se moc kombinovat nema. Dekuji za odpoved:-). monika

  • Moniko děkujeme za vaší zkušenost a jsme moc rády, že Olimu už obilné mlíčko šmakuje. Opravdu nedoporučujeme kombinovat obilné mléko s ovocem, přesně jak to víte, je to obilí s ovoce, zbytečně to překyseluje tělíčko, ovoce se špatně s obilím tráví dohromady a malý by mohl mít i bolení bříška. Jestli vám do toho mohu kecat, ovoce mu ještě nedávejte, na to je venku moc zima a Oli je ještě moc malý. Ideálně až bude venku teplo a jen tak 2x týdně a tepelně upravené (napařené v páře). V létě při vedrech můžete častěji, ale jen sezónní a v malém množství.

 56. dobry den, dekuji za postup vyroby, psala jsem Vam ohledne toho..tak jsem moc vdecna za vysvetleni tady.Chci se jen zeptat – nemam pasirovac, lepsi konzistenci to pro me bude mit dam – li tam ten slad hned, namixuji..a muzu to i potom uskladnovat v lednicce? s tim sladem? dekuji

 57. Zobrazit všech 183 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekHladká kaše z rýže a jahel se sladkou zeleninou a dýňovým semínkem
Další článekZimní dýňová polévka