To co jíme, neovlivňuje pouze náš zdravotní stav, ale také náš mozek. Vědci potvrdili, že nevhodná strava zmenšuje část mozku, která je odpovědná za paměť a schopnost se učit. A my se tak díky ní postupně stáváme hloupějšími. Víte, která jídla to jsou?

Projezte se ke stupiditě

Fast food, junk food, vysoce zpracované potraviny, rafinovaný cukr, sůl, a nevhodné tuky. Typicky západní strava. Všichni víme, že tato strava není zdravá. Je již dlouho zřejmé, že způsobuje obezitu, kardiovaskulární problémy, cukrovku a další nemoci. Nyní vědci také potvrdili, že vysoce průmyslově zpracovaná strava zmenšuje mozek a zhoršuje jeho funkce. Kvůli tomu, co jíme, častěji zapomínáme a špatně se učíme a stáváme se hloupějšími. Studie porovnávala mozky lidí, kteří jedli vysoce zpracované potraviny a mozky lidí konzumujících zdravou a vyváženou stravu s dostatkem zeleniny, ovoce a ryb, která mozek vyživí a nakopne. Mozky lidí stravující se nezdravě byly o poznání menší. (1)

Junk food zabíjí mozkové buňky

Vysoce průmyslově zpracovaná strava plná cukrů zvyšuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, což narušuje přívod krve do mozku a zabraňuje mozkovým buňkám reagovat na inzulín. Ten se stará o vyrovnanou hladinu cukru v krvi. Vysoký příjem cukru způsobuje rezistenci orgánů na inzulín. Stejně jako u jiných orgánů, rezistentním se může stát i mozek. Mozkové buňky následně hladoví a umírají. U krys blokování inzulínu v mozku způsobuje zmatek a vykazují podobné symptomy jako u Alzheimerovy choroby. (2)

Je to droga stejně jako kokain nebo heroin

Studie potvrzují, že vysoce zpracované jídlo se chová stejně jako droga – kokain nebo heroin. Dělá nás závislými. Po konzumaci jednoduchých cukrů a nasycených tuků se v mozku uvolní velké množství dopaminu. Stejně jako je tomu po požití drog. Díky dopaminu se cítíme šťastní, uvolnění a spokojení. A my se chováme jako narkomani, kteří ho potřebují znovu a znovu a ve stále větší dávce, abychom se opět cítili šťastní. Pokud tělo svou dávku nedostane, reaguje úzkostí, třesem nebo depresivními stavy. (3)

Ovlivňuje dětský mozek!

Vysoce průmyslově zpracované potraviny zhoršují vývoj prefrontální kůry, která je spojena s rozhodováním. U dětí a mladistvých tato oblast mozku ještě není zcela vyvinuta. To vysvětluje fakt, proč je mnoho mladších i dospívajících dětí, které konzumují sladké nápoje, tak impulzivních. (4)

Funguje to i naopak

Eva Cikrytová přidává svoji zkušenost z kurzů Jíme Jinak: „Dobrá zpráva je, že to funguje i naopak. Stravou se dá funkce mozku zásadně zlepšit. A spolu s tím i psychika jako taková. Zažili jsme to mockrát. Na začátku jsou někteří lidé velmi labilní, emoce jim lítají nahoru a dolů, z euforie jdou do agrese, těžko se s nimi dá domluvit, špatně chápu, jako by vás vůbec neposlouchali. A pak změní jídelníček a po nějakém čase máte pocit, že se bavíte s někým úplně jiným. Jako by prošli nějakou osobní transformací. Jsou klidnější, jsou přítomní, jsou prostě normální. O takových zkušenostech se můžete dočíst i v mnoha čtenářských příbězích, kde lidé sami něco podobného zažili. Jako třeba Pavlína nebo Linda.

Mnohdy lidé po změně jídelníčku začnou studovat něco, na co už neměli kapacitu. Já osobně jsem se před čtyřicítkou odhodlala začít studovat dva roky zcela nový obor a ještě v cizím jazyce. A to jsem měla pocit, že už se nic nového nenaučím, že se mi do hlavy už nic nevejde, že si nepamatuji slovíčka ani nové pojmy. Někdy tomu z legrace říkám, že na začátku jsme měli zahleněný mozek

Díky kurzu mám najednou více času na důležité věci

Monimar: Milá Evičko, utíká to a ve vánočním programu...

Zlepšily se mi vlasy, nehty i kůže (Lidka)

Lidka: Kila dole jsou super, ale víc se mi...

Manžel ochutnal a jaksi nezbylo (Marie)

Marie: Dobrý den, Evo. Děkuji, že jsem díky Jíme...

Manžel si liboval, že je to nejlepší jídlo, jaké jsem kdy udělala

Dagbri: Napařování jsem se bála, jelikož jsem to nikdy...

Som plná energie (Viera)

Viera: Jedlo mi veľmi chutí, som plná energie, je...

Včera jsem zvládla první den a super (Gabriela)

Gabriela: Dobrý den, chci vám moc poděkovat za úžasná...

Děkuji za skvělé stránky

Eliška: Dobrý den, moc děkuji za skvělé stránky, které...

Po 6. dni mi splasklo břicho

Market: Dnes 6. den, váha šla krásně dolů o...

S vaším webem je stravování pro nás jednodušší

Ludmila D.: Vaše stránky už sleduji nějakou dobu. Letos jsem...

Vaření je rychlé, jednoduché a velmi chutné! Jsem vděčná, že jsem do toho šla.

Ivanavaokabu: Tolik nových chutí a tolik zeleniny jsem nesnědla...

Hlavním motivem pro mě bylo sdíleni a inspirace

Pavlína: Dámy, dobrý den. Pro mě je to dnes...

Konečně vím, jak nahradit chuťově mléko a vejce

Ivetuska1: Od začátku kurzu už mám dvě kila dole....

Kojené dceři se rapidně zlepšil ekzém

Veronbak: Následkem jídla dle JJ se mé 0,75 kojené...

Martina: Výborné! A muž pochválil: „Máš

Martina: Výborné! A muž pochválil: "Máš to dobrý" :)...

Zase si tančím a zpívám (Monika)

Monika: Krásná ženo Evo 🌺 Velmi Ti děkuji za...

Odložila jsem nejen kila, ale i léky na vysoký tlak, cholesterol a dokonce antidepresiva (Dagmar)

Dagmar: Pročítám si stránky Jíme Jinak jako každý večer...

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekTaké rádi Letrox? aneb jak ho Táňa přestala potřebovat
Další článekBarevný zeleninový wok s tempehem