Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Toto jídlo zmenšuje mozek a dělá nás hloupými

To co jíme, neovlivňuje pouze náš zdravotní stav, ale také náš mozek. Vědci potvrdili, že nevhodná strava zmenšuje část mozku, která je odpovědná za paměť a schopnost se učit. A my se tak díky ní postupně stáváme hloupějšími. Víte, která jídla to jsou?

Projezte se ke stupiditě

Fast food, junk food, vysoce zpracované potraviny, rafinovaný cukr, sůl, a nevhodné tuky. Typicky západní strava. Všichni víme, že tato strava není zdravá. Je již dlouho zřejmé, že způsobuje obezitu, kardiovaskulární problémy, cukrovku a další nemoci. Nyní vědci také potvrdili, že vysoce průmyslově zpracovaná strava zmenšuje mozek a zhoršuje jeho funkce. Kvůli tomu, co jíme, častěji zapomínáme a špatně se učíme a stáváme se hloupějšími. Studie porovnávala mozky lidí, kteří jedli vysoce zpracované potraviny a mozky lidí konzumujících zdravou a vyváženou stravu s dostatkem zeleniny, ovoce a ryb, která mozek vyživí a nakopne. Mozky lidí stravující se nezdravě byly o poznání menší. (1)

Junk food zabíjí mozkové buňky

Vysoce průmyslově zpracovaná strava plná cukrů zvyšuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, což narušuje přívod krve do mozku a zabraňuje mozkovým buňkám reagovat na inzulín. Ten se stará o vyrovnanou hladinu cukru v krvi. Vysoký příjem cukru způsobuje rezistenci orgánů na inzulín. Stejně jako u jiných orgánů, rezistentním se může stát i mozek. Mozkové buňky následně hladoví a umírají. U krys blokování inzulínu v mozku způsobuje zmatek a vykazují podobné symptomy jako u Alzheimerovy choroby. (2)

Je to droga stejně jako kokain nebo heroin

Studie potvrzují, že vysoce zpracované jídlo se chová stejně jako droga – kokain nebo heroin. Dělá nás závislými. Po konzumaci jednoduchých cukrů a nasycených tuků se v mozku uvolní velké množství dopaminu. Stejně jako je tomu po požití drog. Díky dopaminu se cítíme šťastní, uvolnění a spokojení. A my se chováme jako narkomani, kteří ho potřebují znovu a znovu a ve stále větší dávce, abychom se opět cítili šťastní. Pokud tělo svou dávku nedostane, reaguje úzkostí, třesem nebo depresivními stavy. (3)

Ovlivňuje dětský mozek!

Vysoce průmyslově zpracované potraviny zhoršují vývoj prefrontální kůry, která je spojena s rozhodováním. U dětí a mladistvých tato oblast mozku ještě není zcela vyvinuta. To vysvětluje fakt, proč je mnoho mladších i dospívajících dětí, které konzumují sladké nápoje, tak impulzivních. (4)

Funguje to i naopak

Eva Cikrytová přidává svoji zkušenost z kurzů Jíme Jinak: “Dobrá zpráva je, že to funguje i naopak. Stravou se dá funkce mozku zásadně zlepšit. A spolu s tím i psychika jako taková. Zažili jsme to mockrát. Na začátku jsou někteří lidé velmi labilní, emoce jim lítají nahoru a dolů, z euforie jdou do agrese, těžko se s nimi dá domluvit, špatně chápu, jako by vás vůbec neposlouchali. A pak změní jídelníček a po nějakém čase máte pocit, že se bavíte s někým úplně jiným. Jako by prošli nějakou osobní transformací. Jsou klidnější, jsou přítomní, jsou prostě normální. O takových zkušenostech se můžete dočíst i v mnoha čtenářských příbězích, kde lidé sami něco podobného zažili. Jako třeba Pavlína nebo Linda.

Mnohdy lidé po změně jídelníčku začnou studovat něco, na co už neměli kapacitu. Já osobně jsem se před čtyřicítkou odhodlala začít studovat dva roky zcela nový obor a ještě v cizím jazyce. A to jsem měla pocit, že už se nic nového nenaučím, že se mi do hlavy už nic nevejde, že si nepamatuji slovíčka ani nové pojmy. Někdy tomu z legrace říkám, že na začátku jsme měli zahleněný mozek

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Vyzkoušejte také

4
3

Rodiče pozor – počet obézních dětí roste i u nás

Každé čtvrté dítě v ČR trpí nadváhou, každé sedmé obezitou a přibývá i dětí s monstrózní obezitou. Kde to všechno začíná a co všechno může váhu dítěte ovli...
1

Toto všechno s námi dělají moderní potraviny

Zaměřili jsme se na 7 nejčastěji konzumovaných moderních vynálezů potravinářského průmyslu a jaké mají dopady na naše tělo! Nejíte je náhodou také?
3
5

4 rizika konzumace smažených hranolek a jak je zdravě nahradit

Pokud si ještě stále dáváte na jídlo hranolky, je na čase si přečíst, co vše mohou hranolky ve vašem těle napáchat za škody.
11
1

Návod, jak v dnešní době vybírat zdravé potraviny

Přibývá důkazů, že kvalita potravin má na nás mnohem zásadnější zdravotní dopad než poměr jednotlivých makroživin. Konzumace vysoce zpracovaných potravin v...
14
3

Neuvěříte, co vám v břiše udělá čínská nudlová polévka!

Pokud jde o rychlé, levné a chutné jídlo, instantní nudlové polévky jsou stále nejoblíbenějším řešením, jak zahnat hlad. V roce 2018 je konzumovala téměř 1...