Domů > Magazín > Blog

Letní plány ještě nejsou ztraceny

“V létě začnu,” říkají mnozí odhodlaně před prázdninami. Jenže pak přijdou návštěvy, výlety, dovolená a veškeré plány na lepší stravování padnou za vlast. Začátek se odsune na jindy. Ale dokonce i když už jíme docela dobře, v létě se nám často pokazí morálka, naruší běžný režim a na konci prázdnin je co spravovat. Víme, o čem mluvíme. Ale nic není ztraceno, do konce prázdnin se můžeme dostat pěkně do formy. Chce to jen začít.

V létě začnu

Tuhle větu slýchám často. Zrovna dnes jsem si povídala s kamarádkou, která ji říkala na jaře. Pracuje jako učitelka, chodily jsme spolu do školy a ona vždycky během školního roku říkala:”Jen co začnou prázdniny, začnu si dobře vařit, budu mít na to čas, dostanu se do toho a  shodím tyhle faldy. Teď to nejde, chodím do práce, nemám na to čas ani myšlenky, jsem ve stresu, v jídelně se nedá vybírat, tak to neřeším ani doma. V létě začnu.” Říkala to vloni, říkala to i letos, ale prázdniny vždycky tak utečou…A dnes říkala, že je úplně zničená, leží s chřipkou, bojí se, aby byla do začátku školního roku fit. Nabrala 6 kilo a neví, jak to stihne shodit, když nemůže v tomhle stavu cvičit. Volala pro radu. Co jsem jí tak asi mohla poradit? “Jez dobře a vyspi se.” “No ale když já to vaše vaření neumím, nevím, co mám zkombinovat,” kroutila se kamarádka do telefonu. “Přidej se do Hubnutí do plavek, nemusíš nic vymýšlet, jsou tam recepty na každý den, do 14 dnů jsi v pohodě.” Po malé diskusi prý jde do toho, to jsem na ní zvědavá, jestli se odhodlá nebo si jen bude další rok stěžovat. Lehčí už to být nemůže.

Letní plány

Já se kamarádce vůbec nevysmívám. Píšu o tom spíš proto, že si myslím, že se to více čí méně týká každého z nás. Sama to moc dobře znám. Mívala jsem velké letní plány. Jako ona jsem se na léto vždycky těšila. Že mi bude konečně teplo, konečně nebudu nastydlá a budu jíst jen tu zeleninu a ovoce a zhubnu. Nevyšlo mi to nikdy žádné léto. Vždycky jsem byla v srpnu zklamaná a měla pocit, že mi něco proklouzlo mez prsty. Každý rok, znovu a znovu, dokud jsem nezměnila jídelníček, což už jsem psala mnohokrát v různých článcích.

Změna stravy mi pomohla se všemi zmíněnými potížemi, i s mnoha dalšími, které teď nechci rozepisovat, samozřejmě mi dala do pořádku postavu, když jsem shodila tolik kilo. Ale co jsem pak vypozorovala další léta po změně jídelníčku bylo, že léto není na zdravou výživu ideální. Alespoň u mě, byť jsem brala výživu velmi přísně, protože jsem měla malé dítě, chtěla jsem mít další a chtěla jsem být úplně zdravá.

Začarovaný kruhpivo

Zjistila jsem prostě, že letní režim, nebo nerežim, mi nabourává zaběhlé zvyky. Že se později snídá, později obědvá, později večeří. Už to mi nedělalo dobře a kolem břicha se začala ukládat malá pneumatička. Taky se jednoznačně potvrdilo, že ani zdravé grilování (dýně, cuketa, žampiony) mi nedělá dobře, když je to na noc. Že když se pak po grilovaném z velké žízně napiji, tak musím v noci na záchod. Když jdu v noci na záchod, jsem ráno unavená a vstávám později, později snídám, atd. A jsem v začarovaném letním kruhu.

Mlsání na cestách

Nemluvě o tom, že strava na cestách není pro mě vůbec ideální. Jak je většinou samotná rýže s rozmrazenou zeleninou neuspokojivá chuťově, tak jsem to sem tam doháněla něčím sladkým nebo kávou s mlékem nebo obojím a to pak byl teprve citelný dopad. Obličej a břicho oteklé, vrátilo se pokašlávání a všechny další staré obtíže od akné po zánět močového měchýře.

Než to člověku dojde

První léto jsem si to dozajista ještě ani nespojovala se stravou. Věřila jsem, že jsem nastydla venku u toho ohně, když mi táhlo na záda nebo když jsem měla mokré boty z lesa atd. Krom toho občasného mlsání jsem se totiž jinak dál stravovala velmi dobře. Jedna zmrzlina, chléb k polévce nebo koláček ke kávě přece nemohou něco takového způsobit. Ani když jsou za týden takové situace dvě nebo tři…

Až čas a další pokusy a další léta ukázaly, že skutečně mě stačí tak málo, aby se křehká imunita opět vychýlila nechtěným směrem. Pro své zkušenosti jsem našla potvrzení v knihách a už nepochybovala o okamžitém účinku potravin na naše zdraví. 

Nic není ztraceno

Naštěstí jsme se s Helčou obě přesvědčily, že návrat do původního režimu po dovolené znamená velmi rychle také návrat na původní váhu a zdraví. Samozřejmě, když se to na dovolené nepřehnalo.

Z dovolené jsem se vrátila právě teď a říkala jsem si, že jsem celkem v pohodě, že těch pár jídel, co nebyla úplně podle našeho, nic neznamenají. Váha sice ukázala o dvě kila víc, ale to je otázka dvou dnů a budou zase pryč. Ale zradilo mě jak zrcadlo, které na pleti a vlasech odhalilo hned všechny nedostatky, tak ranní cvičení. Zjistila jsem, že už opět nedosáhnu tam, kam jsem předtím dosáhla, že mám zkrácené svaly, že některé cviky nedokážu provést nebo že pěkně bolí, když se o ně snažím. A protože to byla orgánová sestava, taky jsem hned věděla, které že orgány mi to vracejí moje letní hříšky.

Nehroutím se, cestování stálo i tak za to, je nám fajn, odpočinuli jsme si, máme zážitky a jeden druhého a to je hlavní. Ale návraty domů do své kuchyně a ke svým jídlům mám moc ráda a už se těším, až to ráno nebude bolet při cvičení, až v zrcadle uvidím hezčí výjev.

Letos mám tu výhodu, že nemusím nic extra vymýšlet. Otevřu si znovu kurz Hubneme do plavek a pojedu jídelníček hezky den za dnem, recept po receptu. Však jsme ho testovaly s Helčou několikrát a osvědčil se nám i vám, co jste do něj s námi šly. Takže teď budu do plavek hubnout já.

Jak to máte vy?

Daří se vám v létě jíst lépe než v průběhu roku? Nebo máte horší morálku a režim jako to během návštěv a dovolených máme my? Nabrali jste nebo zhubli? Dejte nám vědět, co vidíte v zrcadle vy, co udělalo léto s vámi a jak jste si ho užili.

Přejeme vám krásný zbytek prázdnin.

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Úvodní obrázek mě dostává, to jsem přesně já, v hlavě mám ideální váhu a reálnou si ne a ne připustit, zrcadlu taky namlouvám, že je to dobrý, akorát oblečení si to nemyslí :)) a když jsem si posteskla muži, tak mile, taktně mi řekl, že se nesnažím (strašně si nalhávám do kapsy).. tak už jsem v kurzu a aspoň základ zas buduji.. do plavek ještě opravdu nemohu :-D

Dovolená byla krásná a občasné hříchy k tomu prostě patří. my zase máme v létě víc pohybu…
Který měsíc je podle Vás ideální k přechodu na novou/hubnoucí stravu?

A jaká jídla byste doporučili vařit, když u nás hladovější část rodiny téměř žádné JJ jídlo nenasytí a ať toho uvařím jakékoli množství, stejně se jdou dojít pečivem? Nebo myslíte, že to dojídání se je z jiného důvodu? Někdy ten pocit nenasycenosti, chuťové neuspokojenosti mám taky.

Ukázat další komentáře