"V létě začnu," říkají mnozí odhodlaně před prázdninami. Jenže pak přijdou návštěvy, výlety, dovolená a veškeré plány na lepší stravování padnou za vlast. Začátek se odsune na jindy. Ale dokonce i když už jíme docela dobře, v létě se nám často pokazí morálka, naruší běžný režim a na konci prázdnin je co spravovat. Víme, o čem mluvíme. Ale nic není ztraceno, do konce prázdnin se můžeme dostat pěkně do formy. Chce to jen začít.

V létě začnuEva a Helena piknik

Tuhle větu slýchám často. Zrovna dnes jsem si povídala s kamarádkou, která ji říkala na jaře. Pracuje jako učitelka, chodily jsme spolu do školy a ona vždycky během školního roku říkala:“Jen co začnou prázdniny, začnu si dobře vařit, budu mít na to čas, dostanu se do toho a  shodím tyhle faldy. Teď to nejde, chodím do práce, nemám na to čas ani myšlenky, jsem ve stresu, v jídelně se nedá vybírat, tak to neřeším ani doma. V létě začnu.“ Říkala to vloni, říkala to i letos, ale prázdniny vždycky tak utečou…A dnes říkala, že je úplně zničená, leží s chřipkou, bojí se, aby byla do začátku školního roku fit. Nabrala 6 kilo a neví, jak to stihne shodit, když nemůže v tomhle stavu cvičit. Volala pro radu. Co jsem jí tak asi mohla poradit? „Jez dobře a vyspi se.“ „No ale když já to vaše vaření neumím, nevím, co mám zkombinovat,“ kroutila se kamarádka do telefonu. „Přidej se do Hubnutí do plavek, nemusíš nic vymýšlet, jsou tam recepty na každý den, do 14 dnů jsi v pohodě.“ Po malé diskusi prý jde do toho, to jsem na ní zvědavá, jestli se odhodlá nebo si jen bude další rok stěžovat. Lehčí už to být nemůže.

Letní plány

Já se kamarádce vůbec nevysmívám. Píšu o tom spíš proto, že si myslím, že se to více čí méně týká každého z nás. Sama to moc dobře znám. Mívala jsem velké letní plány. Jako ona jsem se na léto vždycky těšila. Že mi bude konečně teplo, konečně nebudu nastydlá a budu jíst jen tu zeleninu a ovoce a zhubnu. Nevyšlo mi to nikdy žádné léto. Vždycky jsem byla v srpnu zklamaná a měla pocit, že mi něco proklouzlo mez prsty. Každý rok, znovu a znovu, dokud jsem nezměnila jídelníček, což už jsem psala mnohokrát v různých článcích.

Změna stravy mi pomohla se všemi zmíněnými potížemi, i s mnoha dalšími, které teď nechci rozepisovat, samozřejmě mi dala do pořádku postavu, když jsem shodila tolik kilo. Ale co jsem pak vypozorovala další léta po změně jídelníčku bylo, že léto není na zdravou výživu ideální. Alespoň u mě, byť jsem brala výživu velmi přísně, protože jsem měla malé dítě, chtěla jsem mít další a chtěla jsem být úplně zdravá.

Začarovaný kruhpivo

Zjistila jsem prostě, že letní režim, nebo nerežim, mi nabourává zaběhlé zvyky. Že se později snídá, později obědvá, později večeří. Už to mi nedělalo dobře a kolem břicha se začala ukládat malá pneumatička. Taky se jednoznačně potvrdilo, že ani zdravé grilování (dýně, cuketa, žampiony) mi nedělá dobře, když je to na noc. Že když se pak po grilovaném z velké žízně napiji, tak musím v noci na záchod. Když jdu v noci na záchod, jsem ráno unavená a vstávám později, později snídám, atd. A jsem v začarovaném letním kruhu.

Mlsání na cestách

Nemluvě o tom, že strava na cestách není pro mě vůbec ideální. Jak je většinou samotná rýže s rozmrazenou zeleninou neuspokojivá chuťově, tak jsem to sem tam doháněla něčím sladkým nebo kávou s mlékem nebo obojím a to pak byl teprve citelný dopad. Obličej a břicho oteklé, vrátilo se pokašlávání a všechny další staré obtíže od akné po zánět močového měchýře.

Než to člověku dojdegrilovani

První léto jsem si to dozajista ještě ani nespojovala se stravou. Věřila jsem, že jsem nastydla venku u toho ohně, když mi táhlo na záda nebo když jsem měla mokré boty z lesa atd. Krom toho občasného mlsání jsem se totiž jinak dál stravovala velmi dobře. Jedna zmrzlina, chléb k polévce nebo koláček ke kávě přece nemohou něco takového způsobit. Ani když jsou za týden takové situace dvě nebo tři…

Až čas a další pokusy a další léta ukázaly, že skutečně mě stačí tak málo, aby se křehká imunita opět vychýlila nechtěným směrem. Pro své zkušenosti jsem našla potvrzení v knihách a už nepochybovala o okamžitém účinku potravin na naše zdraví. 

Nic není ztracenozrcadlo

Naštěstí jsme se s Helčou obě přesvědčily, že návrat do původního režimu po dovolené znamená velmi rychle také návrat na původní váhu a zdraví. Samozřejmě, když se to na dovolené nepřehnalo.

Z dovolené jsem se vrátila právě teď a říkala jsem si, že jsem celkem v pohodě, že těch pár jídel, co nebyla úplně podle našeho, nic neznamenají. Váha sice ukázala o dvě kila víc, ale to je otázka dvou dnů a budou zase pryč. Ale zradilo mě jak zrcadlo, které na pleti a vlasech odhalilo hned všechny nedostatky, tak ranní cvičení. Zjistila jsem, že už opět nedosáhnu tam, kam jsem předtím dosáhla, že mám zkrácené svaly, že některé cviky nedokážu provést nebo že pěkně bolí, když se o ně snažím. A protože to byla orgánová sestava, taky jsem hned věděla, které že orgány mi to vracejí moje letní hříšky.

Nehroutím se, cestování stálo i tak za to, je nám fajn, odpočinuli jsme si, máme zážitky a jeden druhého a to je hlavní. Ale návraty domů do své kuchyně a ke svým jídlům mám moc ráda a už se těším, až to ráno nebude bolet při cvičení, až v zrcadle uvidím hezčí výjev.

Letos mám tu výhodu, že nemusím nic extra vymýšlet. Otevřu si znovu kurz Hubneme do plavek a pojedu jídelníček hezky den za dnem, recept po receptu. Však jsme ho testovaly s Helčou několikrát a osvědčil se nám i vám, co jste do něj s námi šly. Takže teď budu do plavek hubnout já.

Jak to máte vy?

Daří se vám v létě jíst lépe než v průběhu roku? Nebo máte horší morálku a režim jako to během návštěv a dovolených máme my? Nabrali jste nebo zhubli? Dejte nám vědět, co vidíte v zrcadle vy, co udělalo léto s vámi a jak jste si ho užili.

Přejeme vám krásný zbytek prázdnin.

 

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!
 1. Úvodní obrázek mě dostává, to jsem přesně já, v hlavě mám ideální váhu a reálnou si ne a ne připustit, zrcadlu taky namlouvám, že je to dobrý, akorát oblečení si to nemyslí :)) a když jsem si posteskla muži, tak mile, taktně mi řekl, že se nesnažím (strašně si nalhávám do kapsy).. tak už jsem v kurzu a aspoň základ zas buduji.. do plavek ještě opravdu nemohu 😀

 2. Dovolená byla krásná a občasné hříchy k tomu prostě patří. my zase máme v létě víc pohybu…
  Který měsíc je podle Vás ideální k přechodu na novou/hubnoucí stravu?

  A jaká jídla byste doporučili vařit, když u nás hladovější část rodiny téměř žádné JJ jídlo nenasytí a ať toho uvařím jakékoli množství, stejně se jdou dojít pečivem? Nebo myslíte, že to dojídání se je z jiného důvodu? Někdy ten pocit nenasycenosti, chuťové neuspokojenosti mám taky.

  • Bugino, ideální čas je kdykoli, kdy člověk dostane chuť se do něčeho pustit. Přirozeně mají zdraví lidé tuto potřebu na jaře, kdy přijde nová energie a nový roční koloběh. Ale většina lidí je dnes na jaře zmordovaná po zimě, po Vánocích a z konce roku, takže žádný příval energie necítí ani na jaře, ani jindy. Na podzim se snadno přibírá, proto těm, kdo se bojí, že ještě víc přiberou, radím začít teď, aby se stav nezhoršoval. Do půlky září se dá ještě naskočit do kurzu Hubneme do plavek, kde jsou recepty na toto období a které mají úspěch jak u kurzistů, tak u jejich členů rodiny. Dojídání pečivem může mít mnoho důvodů od závislosti na pečivu až po hypoglykemii, těžko říct, co je to v případě vašich blízkých.. Každopádně je to velmi častý jev a časem se to přirozeně srovná. Pokud by mi jedli zdravé jídlo, nechala bych se je dojídat, dokud sami nepřijdou na to, že už to nepotřebují.

 3. no, já to tu píšu od začátku hubneme do plavek:-) zkoušela sem to 3x a léto prostě není moje. těším se na září, na pravidelnější režim, lepší vaření, lepší jídlo, bude mi líp.

 4. ahoj holky, super článek :-)….po dovolený + pět kilo, spocená, funím a obličej samý pupínek a to jsem jedla podle JJ asi tak na ….no 60%, když to šlo uvařila jsem,… k snídani než nějakou buchtu tak banán ….a v restauraci zelený čaj. No ale proběhly i nějaká jídla v restauraci, nějaký alkohol. Už se těším na jídla podle JJ a až budu mít zase svůj rytmus a řád do kterého se mi nějak nedaří naskočit, ale ono to pomalu zase půjde, hlavně žádné výčitky a nervy. S Vámi je to za chvilku zase všechno v pořádku. Děkuji 🙂

  • To víš, že to půjde, Monimar! Pět kilo je fakt rozdíl, zrovna včera jsem nosila chvíli pětikilový meloun a hned mi to bylo jasnější 🙂

 5. Před pár lety by mne ani ve snu nenapadlo, že budu mít absťák po cirně, a při slově čočkový prejt nebo fazolová paštika mi potečou sliny 🙂 a že toto stravování zasytí více a na delší dobu (takže výhoda) ani psát nemusím. Krásný den!

  • Něco podobného říká vždycky na cestách můj muž, že už se těší, až si doma dáme rýži a napařenou zeleninu 😮 !

 6. ahoj holky, moje prázdninové skóre:+ tři kila včetně „těhubřicha“ a obličej jeden velký pupínek:( naštěstí se to obešlo bez větších trávicích obtíží (snad i díky absolvovanému kurzu hubneme do plavek, kdy se mi trávení krásně upravilo). ALE dovolená byla nádherná a moc jsme si jí celá rodina užili. vím přesně, co jsem dělala špatně a vím, co udělám, abych to opravila:) včera jsem opět najela na jímejinak a cítím se mnohem lépe. se začátkem školního roku si zopakuju 14dní dle jídelníčku a bude to určitě úplně v poho. díky Vám!

  • Díky za zkušenosti, Katko. Máme vždycky velkou radost, když vidíme, že to někdo pochopil, jako vy. Nejde o to nesníst nic mimo zdravý rámec, jde o to poznání a pochopení, jak to v těle funguje a jak to spravit. Kolikrát si říkám, že bez těch přešlapů bychom na to vlastně ani nepřišly 🙂

 7. Holky, dovolenou bez „gastroturistiky“ si nedovedu představit. Hlavně dovolená, kde bych vařila, to by asi nebyla pro mne dovolená. Vždy se to nějak splichtí a hlavně jsem i psychicky připravená na to, že budu mlsat. Ale na druhou stranu, stačí mi vždy 1 max. 2 sousta a chuťové pohárky jsou spokojené 🙂
  Rada, např. pro učitelky, i když lhát se nemá:-) od mojí známé též učitelky. Když chtěla zhubnout, rozhlásila, že má asi intoleraci na lepek a MUDr. jí doporučila ipravit si stravu, aby nemusela jíst ve škole obědy. Klaplo jí to. Prostě se najedla před obědem v kabinetu a pak šla do té jídelny hlídat řvoucí hladovce 🙂

  • Lhát se nemá, ale i u nás to byla cesta, jak zejména u dětí dosáhnout změny jídelníčku ve školkách, u příbuznách a širokého okolí. Báli se jim dát něco mimo a byl klid 🙂

 8. Přesně tak jsem se cítila i já po návratu z dovolené. Pár dnů jsem nejela orgánovou sestavu a už jsem nedosáhla tam, kam před tím a natahování zkrácených svalů zase pěkně bolí. Pozitivní ale bylo, že svaly nezapomínají a rychle se dostali do původního stavu. U nás to bylo letos tak, že po návratu z dovolené jsme naopak ještě přitvrdili. Synovi se objevil ekzém, tak jsme najeli rovnou na léčebnou makrobiotiku podle D. Lužné a jedeme její týdenní jídelníček pro lidi s atopickým ekzémem. Chce to vydržet 1 až 2 měsíce, aby byli vidět výsledky. Teď jsme začali 3 týden a na synovi jsou výsledky znát už teď. Za týden s ním jdu poprvé na kožní a do té doby už možná (snad!) nebude co ukazovat. Akorát manžel se od nás trhl, na dovolené přičichl k ,,normálnímu“ jídlu a do nějaké léčebné makrobiotiky se mu fakt nechtělo. Naštěstí ale řekl, že si bude klidně vařit sám pro sebe, tak mi aspoň odpadla starost o něj. Zato synové mě překvapili neskutečně, 15 dnů za sebou a bez jediné chybičky. Jediný kdo hřeší jsem bohužel já – každý den káva a něco sladkého :-(.

  • Sarinko a nestačilo by mu to jen trochu vylepšit něčím slaným, pálivým apod.? No jasně, mámy mlsají, protože mají největší nervy se o to všechno postarat, navařit a zařídit, však to známe 🙂

 9. I já se musím letos přiznat k pár letním hříškům a hned mi to tělo dalo při první příležitosti najevo. Jakmile děti odjely a já nemusela vařit, dala jsem si s chutí rýžový půst. Eliminace přišly tentokrát okamžitě a jsem za ně ráda.

 10. Mám to podobně. Přes rok nejím vůbec cukr, ale v létě stanujeme a vozíme s sebou plechovky fazolí většinou s rajčatovou omáčkou slazenou cukrem 🙁 Ale nejhorší byla pro mě letos zmrzlina. Otevřeli u nás novou cukrárnu a neodolala jsem na začátku léta mangovému sorbetu. Šla jsem na zmrzlinu 2x a hned se to projevilo na mých dutinách 🙁 A to jsem tři roky nejedla ani zmrzlinu ani tropické plodiny.

 11. Dobrý den, mám to stejně, na léto se vždycky moc těším, teplo a sluníčko si moc užívám, ale následky na sebe nenechají dlouho čekat. Při cestování mávnu rukou nad každodenním pečivem ke snídani, při častých sezeních s kamarádkama nad dvojkou vína a kávou, neodpustím si rajčata a papriky od paní sousedky, když už jsou bio (a ejhle,už mě bolely i klouby na prstech), cvičení dostává na frak (na dovolené to čert vem, ale návrat zpět ke cvičení je vždycky delší jak dovolená) a s režimem je to stejné (s tím vším narůstá i únava a horor je, když neodolám a po příchodu z práce se na chvíli natáhnu). Vždycky to dopadne tak, že už se začnu těšit na školní rok, až zase zajedu do nějakého režimu. No, aspoň s tím vším dostanou na frak i mé sklony k perfekcionismu!
  Ivana

  • Ivanko, ono všechno má své a prázdniny jsou k tomu, aby se člověk trochu uvolnil. Pak se zase s radostí vrátil k režimu, který by ho při každodenním dodržování už taky ubíjel. Dobré je si to umět přiznat a vědět po čem je mi hůř.

 12. Zobrazit všech 20 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Eva Cikrytová
Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh
Předchozí článekŠpendlíková bublanina (bezlepková)
Další článekZdravá střeva, zdravý život – kniha nejen o jídle