Domů > Jak začít > Inspirace

Mamí, já chci do McDonaldu!

Kolik stojí menu v z McDonaldu a jakou má kalorickou hodnotu? A jak je na tom rostlinná alternativa, kterou jsme připravili doma? Mrkněte na fotky, cenové a energetické srovnání dvou menu à la McDonald.

Je léto, doba dovolených a výletů a určitě občas od vašich dětí zaslechnete, že chtějí tu zmrzlinu, tu cukrovou vatu, párek v rohlíku nebo třeba hranolky a burger z McDonaldu. Osvěty ohledně fast food řetězců už proběhlo dost, pojďme se tedy raději zaměřit na srovnání kalorické hodnoty menu z McDonaldu a rostlinné náhrady těchto pokrmů. Podíváme se taky na finanční stránku věci.

Mekáč podle Jíme Jinak

Abych mohla udělat férové srovnání, připravila jsem si domácí rostlinné menu: Místo smažených hranolek z brambor jsem v troubě upekla hranolky batátové a celerové, místo Pommes Frites omáčky jsem k nim servírovala tofunézu. Vlajkovou loď McDonaldu, proslulý Big Mac, nahradily dva burgery z quinoy a červené řepy v housce z červené čočky (nechyběl ani rostlinný sýr a další obvyklé propriety), Mcnuggetky jsem vyměnila za tofu karbanátky a ve zmrzlinovači se míchaly pouze rostlinné ingredience. Jen ty krabičky jsem použila typické Mcdonalďácké, abyste viděli, že porce byly podobně velké. 

Méně kalorií, žádná éčka ani konzervanty

Kalorické hodnoty pro produkty vyrobené mnou, jsem samozřejmě pečlivě spočítala, ty Mcdonalďácké jsou převzaty z webu společnosti McDonald’s. Srovnání kalorické i finanční vidíte v tabulce. Kalorické i nákladové hodnoty mého menu jsem propočítala na stejnou gramáž jakou mají produkty z McDonald’s .

Takže: Představte si takové hezké letní odpoledne, kdy vás vaše děti přesvědčí, že se stavíte v McDonaldu a vy si dáte celé menu: Hranolky s omáčkou, Big Mac a 6 Mcnuggetek. Na závěr si dopřejete zmrzlinu a to už asi jen funíte. ☺ Právě jste do sebe totiž „natlačili“  1 371 kilokalorií! Pokrmy na rostlinné bázi v intencích Jíme Jinak znamenají podstatně menší zatížení trávicí soustavy, i když upřímně, i tak je toho dost, ale každopádně kaloricky jsme na 85%, krom toho máte pod kontrolou obsah soli a oleje a nejsou v tom žádná éčka a konzervanty.  Ale hlavně! Rostlinné menu vám dodá vám mnoho užitečných živin.

A až skočíte do bazénu, abyste se zchladili, po kompletním menu od McDonalda budete muset plavat o půl hodiny déle než po menu podle Jíme Jinak, abyste ty kalorie zase vyplavali.

A co finance?

Zajít si s rodinou do McDonalda se může pěkně prodražit – za výše uvedené menu bez nápojů a zvýhodněných menu zaplatíte za 1 osobu zhruba 326 Kč. Pokud si uděláte zdravější hranolky, burgery a zmrzlinu doma, vyjde vás to o skoro 200 Kč levněji.

Dnešní děti jsou velmi vnímavé, tak toho využijte a až vás budou lákat do McDonaldu nebo do podobných fast food restaurací, vysvětlete jim, že to není dobré ani pro jejich tělo, ani pro jejich peněženku. 

Přeji vám všem dobrou chuť a dobré trávení!

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Ráda si užívám život se vším, co k tomu patří a strava podle Jíme Jinak mi k tomu dodává potřebnou energii. :-)

18 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Tak to je pěkná práce 💪👏tedy ale moc mě zaujaly ty houstičky z čočky 🙏?no a teď tě Jani budeme všichni otravovat o recepty🙏😉😃😋

Srovnání kalorií a živin je v pořádku, ale přece nelze srovnávat cenu jídla připraveného doma a v restauraci, to je úplný nesmysl. V restauraci je cena surovin spíše ta menší část – většinu ceny přece dělá pronájem prostor, placení zaměstnanců, energií atd.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

95
3

Tradiční velikonoční menu: den po dni

Víte, co je kočičí tanec nebo šumajstr? A co se jedlo tradičně na Zelený čtvrtek? Naši předci měli na toto období přesně stanovená tradiční jídla. Po čtyři...
19
12

4 nechutně zdravé dobroty na Halloween

Nalaďte se na Halloween. Inspirujte se našimi dobrotami, ze kterých se vlasy ježí hrůzou. Připravte přátelům a rodině hrůzostrašné, ale na první ochutnání ...
18

20 super detox receptů s kopřivou

Venku už začíná rašit kopřiva. Zázračná detoxikační bylina, kterou můžete použít do mnoha jídel a nápojů. Pojďte se inspirovat, kam všude s ní!
135
19

Batát v kuchyni: nejlepší recepty ze sladkých brambor

Batáty jsou nejen lahodné a syté, ale mají i spoustu zdravotních benefitů pro naše tělo. Už vám docházejí nápady, jak tyto sladké brambory v kuchyni použít...
37
2

5 skvělých zdravých večeří, které vás zahřejí i zasytí

Venku nám začalo přituhovat. Chce to proto něco teplého do žaludku. Zkuste některý z našich chutných, zdravých a zahřívajících rychlovek. Vybrali jsme pro ...
19

19 tipů na jídla s růžičkovou kapustou

Máte rádi kapustičky a už nevíte, jak je v kuchyni použít, anebo naopak je rádi nemáte, ale chcete jim dát ještě šanci? Zkuste některý z našich oblíbených ...