Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Neuvěříte, co vám v břiše udělá čínská nudlová polévka!

Pokud jde o rychlé, levné a chutné jídlo, instantní nudlové polévky jsou stále nejoblíbenějším řešením, jak zahnat hlad. V roce 2018 je konzumovala téměř 1/3 Čechů. Těstoviny a vývar – možná si říkáte, že to není zas tak špatné. Vědci z Massachusetts si na instantní polévky posvítili a to, co zjistili je opravdu šokující. Ani po 2 hodinách se v žaludku instantní nudle nerozložily. Tady je důvod proč.

Jsou horší instantní nudle nebo Big Mac? Asi to vyjde nastejno

Říkáte si, že instantní nudle nebudou zas tak hrozné? Že je horší dát si hamburger nebo přesmažené hranolky? Dr. Braden Kuo z Massachusettské všeobecné nemocnice provedl experiment první svého druhu. Vhodil do útrob člověka pochutnávajícího si na své oblíbené instantní čínské nudlové polévce z ramen nudlí mini kameru, aby zjistil, co se děje v jeho trávicím traktu při trávení této “dobroty”.

Jaké překvapení: nudle se ani po 2 hodinách v žaludku nerozložily

Ani po 2 hodinách, kdy nudle ležely v žaludku člověka, nezměnily svou konzistenci. Byly zcela nedotčené. Proč? Instantní nudle jsou průmyslově velmi zpracované jídlo. Lidského trávicímu traktu trvá hodiny, než takové nepřirozené jídlo rozloží. Pokud jídlo v žaludku leží tak dlouho, ovlivní to i vstřebávání živin. O tom je ale v případě instantní nudlové polévky zbytečné mluvit, protože skoro žádné živiny, jak můžete vidět z jejího složení, neobsahuje. Místo živin ale obsahuje směsici aditiv. (1)

  • Yum Yum instantní nudlová polévka s kuřecí příchutí: Instantní nudle (88,5%): pšeničná mouka, palmový olej (obsahuje antioxidant přírodní směs tokoferolů), tapiokový škrob, ochucující složka [kuřecí aroma, látky zvýrazňující chuť a vůni (E627, E631), extrakt z droždí], jedlá sůl, regulátory kyselosti (E500, E452, E451), zahušťovadlo (E466), Ochucující směs (11,5%): palmový olej (obsahuje antioxidant přírodní směs tokoferolů), jedlá sůl, sušená zelenina v různém poměru (česnek, cibulová nať), látky zvýrazňující chuť a vůni (E621, E627, E631), cukr, směs koření (obsahuje chilli), kyselina (E296), kuřecí aroma

Dr. Braden Kuo se rozhodl další den ještě pro další experiment. Stejným způsobem natočil trávení čerstvých domácích ramen nudlí a porovnal oba experimenty. Jaký byl výsledek? Čerstvé domácí ramen nudle byly stráveny do 1-2 hodin, instantní nudle plné konzervantů a aditiv se nestrávily v žaludku ani po 2 hodinách a dokonce zůstaly úplně neporušené! To znamená, že v průběhu trávení bylo velmi obtížné instantní nudle v žaludku rozdělit na menší části. (1)

Ženy konzumující nudle trpí metabolickým syndromem

Studie publikovaná v časopise The Journal of Nutrition zkoumala ženy v Jižní Korei. Ženy, které jedly více než 2x za týden instantní nudle, měly o 68 % větší pravděpodobnost, že budou trpět metabolickým syndromem (2). Metabolický syndrom (tzv. smrtící kvarteto) je soubor rizikových faktorů a nemocí (např. obezita, zvýšený krevní tlak, hladina cukru v krvi a cholesterol aj.), které vedou předčasným komplikacím zdravotního stavu. Navíc u těch, kteří nudle často konzumují, byly naměřeny snížené hladiny bílkovin, vápníku, fosforu, železa, vitaminu A nebo C (3).

Instantní nudle, je čas se s vámi rozloučit

Pokud není čas na vaření, zkuste instantní nudle zaměnit za mnohem zdravější vlasové rýžové nudle. Jsou také rychle hotové. Stačí je zalít horkou vodou a nechat přiklopené 5-10 minut odpočívat. Poté slít a zamíchat s oblíbeným dresinkem a syrovou zeleninou, sušeným polévkovým kořením, dochutit miso pastou, sojovou omáčkou atp.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

44 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

To je přímo odstrašující, ale já nechápu, když si člověk přečte ingredience, jak to může jíst?

Ukázat další komentáře