Šestitýdenní kurz Jarní Očista nám pomalu končí. Každý pracoval na svých cílech a téměř každý se někam posunul. Je jedno jak jste pojali svůj půst a jaké pokroky jste udělali. Všichni máte právo vstoupit do síně slávy a o svůj úspěch se podělit! V síni slávy se můžete pochválit a pochlubit, je to prostor pro vás. Každý pokrok se počítá! Právě ji otevíráme.

Šest týdnů je za námi

Nastal čas bilancování a my se opět radujeme z toho, že jsou mezi námi další spokojené ženské a dokonce i něco málo mužů, kterým se podařilo ozdravit svůj jídelníček, něco zhubnout nebo změnit nějaký zlozvyk. Moc nás baví číst vaše komentáře o tom, jak už vám některé věci nechutnají, jak se k vám přidávají další členové domácnosti nebo se kolegyním v práci zdá vaše jídlo zajímavé.

Pokaždé nás rozesmějí vaše zkušenosti v sekci Zhřešila jsem. My obě dobře víme, jak je těžké na šest týdnů zcela změnit stravovací zvyky a začít vařit Jinak. Ale kdo se pokusil, vytrval a už pocítil, jak se může cítit lépe na jiné stravě, ten si teď užívá odlehčeného organismu, shozených kil a lepší nálady. Kdo se navíc pustil do úklidu a práce na sobě, má výsledky i v jiných oblastech, než jen v kuchyni a na váze.

Pochlubte se

Jak jste na tom vy? Zhubli jste? Uzdravilo se něco? Změnila se vaše psychika a nálada? Naučili jste se vařit nové potraviny? Přestali jste pít kávu? Začali jste cvičit, meditovat nebo nějaký jiný nový návyk? Pochlubte se, co se vám povedlo, co jste zvládli, jaké máte výsledky a co vám třeba dělalo problém. Zajímá nás to a zajímá to i ostatní!

Psát můžete pod svým nickem, pod kterým jste registrováni nebo se můžete i podepsat. To záleží na vás. Klidně zůstaňte zcela anonymní, chcete-li. Do síně slávy vstoupíte jednoduše tak, že pod tento článek napíšete do komentáře, jednu, dvě věty. Zajímá nás:

 • co vám očista dala a vzala (kila, centimetry, špatné návyky)
 • jaká byla vaše odměna, byla-li jaká

Odvážní připíší věk, aby ostatní viděli, že ani věk není problém. Jsme hrdé na skvělé ženské i pár mužů, co se s námi pustily do kurzu, i když už mají pět či více desítek let zkušeností se životem.

Vaše příběhy

Pokud dvě tři věty nestačí a máte ostatním co říct, napište nám svoje zážitky z půstu na email: helena@jimejinak.cz a do předmětu napište Síň slávy. Rády zajímavé příběhy zveřejníme.

Z již proběhlých očist jste tak mohli číst krásný příběh Evy, která si stanovila jako odměnu výlet do Říma nebo Aleny, která původně ani neplánovala držet půst na 100% a výsledky byla velmi překvapená. Dále se s námi o svůj příběh podělila Veronika, která má ze sebe díky očistě mnohem lepší pocit, ale také Hanka, která s očistou začala mnohem dřív a díky tomu zvládla dobře zimu a na jaře se nepotýkala s jarní únavou. Některé vaše proměny, uzdravení a poznání jsou úžasné! Pokud se rozhodnete nám napsat, piště, prosíme, s háčky a čárkami, nestíháme celé příběhy přepisovat.

Vaše komentáře a fotky

Těžko se vybírá pár komentářů, v kurzu a na FB jsou jich stovky. Vybíráme jen pár pro představu, jak různé zážitky, někdy i úsměv, může změna stravy přinést. Obrázky na této stránce jsou všechno dobroty, které během kurzu navařili účastníci kurzu.

Se začátkem Jarní očisty přišly i vaše závazky:

Annakrata:

Chtěla bych se podělit o zajímavý zážitek, a tuším že změna stravy by na tom mohla mít minimálně významný podíl. V sobotu ráno mě děti vzbudily zase v půl 6 a já místo obvyklého nevyspání únavy a frustrace jako obvykle cítila, že už jsem vyspalá a měla chuť vstávat a něco dělat. Než se vzbudil manžel, měla jsem už před 8 h umyté nádobí z večera, prádlo jelo v pračce, suché poskládané, chleba v troubě, děti nakrmené oblečené, zuby vyčištěné, ještě jsem si s nimi stihla chvíli stavět ledovou horu z Lega a ještě jsem měla chuť dělat něco dalšího. Ta energie mi vydržela i k když jsme dojeli na návštěvu k mamince a bez přemáhání jsem jí mohla nabídnout , že jí ráda pomůžu s úklidem domu (3 patrová bytovka), protože jsem na to tu sílu a energii a chuť prostě měla.To se mi za posledních 6 let na mateřské mockrát nestalo, jestli vůbec někdy. Snad to povzbudí ty, kteří na příliv energie teprve čekají. Byl to super pocit nemuset den přežít ale moct si ho užít. Společně s kilem a půl dole super motivace. 🙂

Co je velký rozdíl, je že pokud si dám k snídani polévku a k obědu kompletní talíř, nepotřebuju už mezitím nic sladkého zobat a přešly mě ty úděsné chutě „z nudy“. U chutí ze stresu je to jinak. ty naskočí ať jím jak chci. Také odpadly pocity tlaku v břiše. 

Nikol:

Nikdy bych nevěřila, že ta jídla jsou tak úžasná, a budu se těšit na další oběd, večeři. Moc děkuji za inspirace na skvělá jídla.

Neli: 

Poslední dobou mám potřebu o sebe dbát, dřív to byla hrůza 😀 dneska už to bylo na sukýnku, letní den, 19st.. 

Petra:

Miso polévku už snídá i manžel, těší se na ni a podle něj to je nejlepší životabudič po ránu 😀!!!

Jiřina:

Jako úplný začátečník vařím již 5 den jinak a moc mě to baví a hlavně mi to všechno moc chutná!!

Radka:

Je toho tolik, chtěla bych vyzkoušet všechno a to člověk nemůže snad za celý život stihnout, takových dobrot 🎂

Všem moc děkujeme za všechny komentáře a postřehy. Být s Vámi v očistě bylo velmi inspirující i pro nás. Gratulujeme a děkujeme za milou společnost!

11 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Dobrý den, do Jarní očisty jsem nešla za účelem zhubnout, vařím takhle asi rok. Zhubla jsem, co jsem chtěla, ba i víc, konečně zase spím, jako normální člověk, přineslo mi to spoustu dalších pozitivních věcí, prostě celkově se cítím skvěle na těle i na duchu ( já vím, Heleno, slíbila jsem článek, a určitě časem bude). Do Jarní očisty jsem šla proto, abych se něco nového naučila a hlavně kvůli sdílení se stejně směřujícími lidmi. A to se mi splnilo. A co mi to přineslo navíc a proč Vám to píšu? Mé změny si všimlo pár mých známých i mně neznámých lidí, hlavně tedy žen, a byla jsem požádána, abych jim pověděla, co je příčinou. A tak jsme se včera večer sešly v místní knihovně a já jsem jim asi dvě hodiny vyprávěla o Vašem webu, co na něm najdou, co pěkného jim změna jídelníčku může dát a co Váš web a Vaše práce daly mně. Taky jsem je nalákala na Váš nový kurz pro začátečníky a tak se všechny těšíme, až ho spustíte. K povídání jsem připravila něco malého na zub, všem prý chutnalo. Snad se mi povedlo ukázat jim, že zdravě a dobře znamená i chutně, a že stojí za to, zkusit to s jídlem jinak.

 2. Dobrý večer,

  ještě jsem se k tomu nedostala, nejsem tak úplně psavý člověk, tak činím nyní bilancování mé očisty, abyste měly zpětnou vazbu, že jsem dojela až do konce:-)). Jelikož se stravujeme dle JJ již nějakou dobu, tak mi nedělalo problém vynechání všech surovin. Nějaké chutě byly, ale daly se zvládnout. Co se týká jídelníčku, vše jsem držela poctivě, jen jeden úlet sorbet zmrzlina a kousek dortu na narozeninové oslavě. Na kg u mě žádný úbytek nenastal, ani jsem hubnout nechtěla, ale viditelně se mi ztratily faldy na břiše, takže jsem se ke konci očisty každé ráno zálibně dívala na svoji postavu v zrcadle. Bohužel se mi někam ztratily i s faldama na břiše prsa:-).
  Co jsem tedy nezvládala byly úklidy. Ani se mi do nich nechtělo, asi i tím, že jsem hlubší úklid dělala před Vánoci a neměla potřebu jej znovu absolvovat. Ale pustila jsem se do věcí okolo domu a tam plno věcí skončilo v kontejneru.
  Co mi očista dala nového? Určitě plno receptů, ke kterým bych se zřejmě nikdy nedokopala, protože jsem si vždy říkala, že jsou moc složité. Recepty byly výborné. Zamilovala jsem si vaše saláty na nejrůznější způsoby, konečně nejsem líná si vařit vývary a klíčit semínka.
  Odměnou mi byla každý týden koupě kytice řezaných květů na stůl, ale defakto jsem ani žádnou odměnu nepotřebovala, necítila jsem, že bych nějak strádala.
  Určitě jsem pocítila nutnost většího organizování co se týká vaření a nakupování, ale dalo se to zvládnout. Možná bych uvítala ve větším předstihu nákupní seznam, jsem z vesnice a hůře se některé suroviny sháněly.
  Takže končím očistu a pokračuji dál v novém duchu.

  Lucka

  • Lucko, moc děkujeme za zpětnou vazbu! Jsme moc rády, že frčíte v nastoleném duchu, to je to, oč nám šlo. Splasklé bříško je super a prsa se vrátí, nebojte. Dál dobře jezte, podle sil a nálady sportujte (stačí chůze) a tělíčko se pěkně zženští a bude oblé tam, kde má být. Zvládla jste to tedy bravurně dobře, jen takové dva malé úlety, klobouk dolů! Největší radost máme, že jste se pustila do vaření a že už se nebojíte. Teď už budete vědět co a jak. Ať se vám daří! Jste i v Klubu, takže budeme v kontaktu 🙂

 3. Program jsem držela velmi variabilně podle energie množství času na vaření. Můj úspěch spočívá v zavedení luštěnin do každodenního jídelníčku a dodržování kompletního talíře.Takže stručně. Výsledek: 3-4 kg dole, podle měření se mi můj metabolismus omladil o 10 let. Z šedesátníka na padesátníka, je to vtipné protože jsem třicátník:-D! Lymfa i výživa kostí se zlepšila a usazeniny v cévách z velké části odplaveny. Takže přestože vnějším pohledem žádný velký rozdíl, to co není vidět je někdy mnohem významnější. Takže za mě spokojenost. 🙂

  • Anno to zní úžasně! Omladit se o 10 let není jen tak a teď víte, že to s dobrými potravinami zvládlo vaše tělo úplně samo.

 4. Také děkuji za kurs, jsem ráda, že jsem se zúčastnila. Zhubla jsem 5 kg, moje okolí si toho všimlo. Největší problém jsem měla s vynecháním cukru, což se mi až tak nepovedlo. Je zajímavé, že jsem po celou dobu cukr vynechávala automaticky, ale jakmile přišel příkaz vynechání cukru, nemohla jsem se ukrotit. Bylo mi to k smíchu, ale vím, že cukr se mnou dokáže zamávat a jsem protivná a vzteklá, když jej jím. Dalším překvapením byly eliminace, dostala jsem chřipku po pár dnech jarní očisty a nemohla se jí zbavit, pak příval energie, který trval týden, pak znovu bolesti v krku, znovu příval energie a pak zánět močového měchýře, který se mi vracel stále slabší a slabší, až … doufám, že se již nevrátí. Neskutečné stavy pro člověka, který nebývá nemocný, ale vždy ty problémy udeřily s takovou silou, že mě to zaskočilo, překvapilo, vylekalo. Teď se opět cítím v pohodě, ale pečlivě jsem pročetla vaše články a je mi jasné, že ještě něco může přijít. Ráda bych napsala, že jsem na to připravená, ale po těch velkých bolestech , které provázely prodělaná onemocnění, si tím nejsem vůbec jistá.
  Zjistila jsem, kolik výborných receptů existuje, bohužel, někdy, hlavně u luštěnin, jsem neodhadla správné množství a jídla byl kopec, který jsem dojídala ještě druhý den. Ale všechno jsem brala s humorem a nesmírně mě to bavilo. Četla jsem zkušenosti ostatních a byla jsem ráda, že už nemám malé děti, o které bych se musela při tom všem starat. Vyzkoušela jsem si, jak rychle při porušení stravy přišla únava. Je fakt, že jsem se před tímto kursem hodně přikláněla k veganství, ale tam to přece jenom nefungovalo až tak a o hubnutí vůbec nemohla být řeč. Takže pokračuji, jedu dál…. Díky moc, děvčata. Máte dalšího oddaného člena, další získaný človíček.

  • Zdeňko, to jsou úžasné posuny!!! A znáte to, zakázané ovoce nejvíc chutná, mně funguje si nic nezakazovat a když vím, že si můžu cokoliv, kdykoliv dát, tak už mě to tak neláká :).Děkujeme za váš popis průběhem kurzu, je vidět, že celému procesu dobře rozumíte a přijímáte ho a že jste si z něj dokázala hodně odnést.

 5. Aj ja sa pridávam tiež svojou troškou do mlyna. Schudla som sice len 2 kila, ale v cm je toho dosť. Takže žiadne obtiahnute nohavice, že sa musím nadýchnuť, aby som ich vôbec obliekla, čo sa mi po vianociach stalo. Proste sa cítim omnoho lepšie.
  A ozaj Evička bola som u svojej pani doktorky endokrinologičky a povedala mi že mám velmi malé uzlíky a že som bez liekov a kontrola až o rok čo som doteraz chodila na kontroly každých 5 mesiacov. A to som jedla podla Vášho jedálnička tofu, sojovú omáčku a tempeh milujem na akýkolvek spôsob. A varenie som začala milovať Mám 58 rokov a každý deň variť to ma už proste nebavilo, ale teraz to varenie je moje hoby a tešim sa na každú rannú kašu alebo polievku a plný tanier a kvasíme zeleninku a jedia už tak aj moji blízki a pochutnávame si. Takže dievčatá velka vdaka za nový vietor v kuchyni a že je to aj liek presne ako hovoríte v niektorom videu. Je mi tak dobre na dušičke aj na telíčku. že už sa k predošlej strave nechcem vrátiť a to som bola vegetariánka, len tá skladba jedla bola trochu iná nie tak plná ako pri “jime jinák” Takže som už na 110 % priaznivec tejto stravy za čo Vám patrí velka vdaka. Krásny večer/ deň
  Beáta 😀

  • Beáta, já jsem v šoku! Myslela jsem, podle veselých komentářů, že je vám tak do 30 let! :-))) je vidět, že roky nejsou podstatné! Podstatné jsou ty změny, ty jsou skvělé. Ty výsledky a ten dobrý pocit, to je bomba. I to, že člověk začne rád vařit, je jako zázrak, že? Máme z vašich úspěchů velikou radost, Beáto, a děkujeme, že jste se o ně s námi podělila. Tak vítejte mezi námi, stejně naladěnými JJ kuchařkami! :-)))

 6. Dakujem za vyborne pripraveny a zorganizovany program Jarnej ocisty:) Zvladla som ho tak na 70%, uplne mi stacili jedla a sladkosti podla vasich receptov a take maso, mlieko, vajcia ci cukor mi absolutne pocas tychto tyzdnov nechybali, jedinou vyzvou je pre mna stale kofein, ale inak som si tych sest tyzdnov skvele uzila:) Takze dakujem!:)

  • Děkujeme za vaší nominaci, je parádní číst, že vám nic z toho nechybělo, když jste měla zdravý, vyvážený talíř.

 7. Zobrazit všech 11 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekSoba nudle s brokolicí, tempehem a asijskou zálivkou
Další článekJarní květáková polévka se zavářkou z kuskusu