Myslela jsem si, že vám napíšu krátkou vtipnou historku o tom, jak jsem dnes v obchodě kupovala jáhly a potkala staršího pána, který to komentoval. Ale jak jsem se pustila do psaní, zjistila jsem, že to vlastně vůbec není k smíchu a je ještě potřeba hodně osvěty. Víte, kolik stojí bio potraviny v běžném obchodě? A víte, kolik ve světě? Já jsem vlastně v šoku.

Nemám jáhly!

Nestihla jsem si před dovolenou nakoupit svá obvyklá velká balení obilovin a luštěnin a s příchodem podzimních dnů mi náhle rychle došly jáhly. S pocitem, že celý další týden, než se ke mě dostane nákup z eshopu, to bez nich nevydržím, jsem dnes zaběhla do místního pidi Tesca. Už nějakou dobu tam mají takový bio koutek a v něm nějaké luštěniny, obiloviny a semínka. S velkou nadějí jsem došla k tomuto místu. Jenže před regálem stál starší pán a něco hledal. Shýbla jsem se k žlutým sáčkům s omluvným: „Pardón, já se jen podívám, jestli mají jáhly,“ načež pán couvl, omluvil se a pravil, že on zase hledá čočku.

To je ale bio čočka

Měla jsem ji přímo proti očím, tak jsem mu sáček podala. Poděkoval, ale k mému překvapení řekl: „To je ale nějaká bio,“ a vrátil mi ji, abych ji dala zpět tam dolů, kde jsem ji našla. „Tady v těch regálech je všechno bio,“ řekla jsem, aby pochopil, že tady tedy nepochodí. „Já chci normální čočku,“ řekl na vysvětlenou. „Nevíte, kde to je?“ „Vím,“ pravila jsem, protože jsem si myslela, že vím. „Tamhle za těmi oleji vzadu,“ nasměrovala jsem pána. Usmál se a pravil: „Vy jste jako moje dcera. Ta tomuhle taky věří.“ Unikala mi souvislost a tak jsem se zeptala:“Čemu?“ „No tomu vašemu bio,“pravil pán a usmál se nad naivitou kupovat bio potraviny. „Já tomu nevěřím,“ odpověděla jsem bez zaváhání, „mě to uzdravilo z tolika věcí, že to za třicet let lékaři nedokázali. Čím míň chemie, tím lip.“ Nechtěla jsem ho zatěžovat přednáškou na téma ochrana životního prostředí, dlouhodobě udržitelné zemědělství apod. Zdraví je většinou beztak nejsilnější argument a v mém podání po všech těch letech neoddiskutovatelný už z tónu, kterým jsem to spontánně řekla. „Aha, no tak to jo,“ pravil pán velmi překvapeně. A pak jsme spolu hledali jáhly a čočku po celém obchodě. Jáhly od Probia totiž v bio koutku neměli. Hlavně že měli kukuřičnou krupici, kterou jsem zase nenašla v létě. Kdepak, sezónnost v obchodech, to je námět na další článek.  A navíc, až do dnešního dne jsem byla ráda, že se bio potraviny do tohohle mini obchodu už taky dostaly.

Vy to budete jíst?

Jak už to bývá, v obchodě změnili polohu produktů a čočka nebyla tam kde bývala, takže jsme prošli celý obchod, než jsme našli čočku a jáhly od Lagrisu. Žádné bio. „A to vy budete jíst, když to není bio?“ divil se pán. „Co můžu, to si vypěstuju, co nemůžu, koupím, ale když to pro jednou nemají, tak se z toho nezblázním,“ smála jsem se jeho výrazu a celou cestu domů přemýšlela, zda se dá v případě bio potravin nebo zdravé výživy hovořit o víře. Ale asi jo, jak vidím. Už jsem se s tím dlouho nesetkala, ale v našich začátcích to bylo velké téma. Někteří naši příbuzní používají slovíčko bio spíš jako sprosté slovo, jiní s námi domlouvají návštěvu se slovy: „A jak to uděláme s tím vaším bio?“ ve smyslu, co budeme během návštěvy jíst, nebo formou: „Neboj, je to to vaše bio, nic špatného jsem tam nedala.“ apod.

Kolik stojí bio potraviny

Chtěla jsem se o to s vámi  podělit na webu jako o krátkou vtipnou historku. Čistě pro pořádek jsem však mrkla ne web Tesca, abych ověřila ceny. Přemýšlela jsem, proč ten pán nebyl ochotný přidat deset kaček na lepší kvalitu. Byl to důchodce, šetří každou korunu, pomyslela jsem si. Jaké bylo moje překvapení, když jsem porovnala ceny v obchodě za bio čočku značky Harmonie a tu od Lagrisu. Pane jo, 33 Kč versus 65 Kč za půl kila! Tesco čočka byla za dvacku. Zatracený řetězce. Nedávno jsem byla v Německu a tam se ceny bio a nebio zboží ve stejném regálu liší o pár centů.

Ani u nás není problém koupit za dobré peníze obiloviny a luštěniny v bio kvalitě. Ale musíte za nimi do zdravé výživy nebo ještě lépe do eshopu a ideálně na začátek obchodního řetězce k výrobcům nebo prvním dodavatelům. A když ještě kupujete několika kilová balení jako já, dostanete se taky na ceny 20 či 30 Kč za kilo. A když vám jídlo tak slouží jako mě, tak ani koruny nepočítáte, respektive my evidentně šetříme spoustu peněz od chvíle, kdy vaříme jinak. Ale z pohledu toho pána to vypadá všechno jistě jinak. Jeho dcera a já jsme v jeho očích skočily na lep obchodu, který na sáček napíše, že je to bio a dá na to dvakrát takovou cenu. Kruci, začínám ho chápat a přestává to být vtipná historka.

Bio u nás a jinde

O cenách v Německu už jsem mluvila. Je to celkem známá věc, mnoho lidí si jezdí pro potraviny do Německa, a nemusí to být zrovna vyznavači zdravé stravy. Rozdíl v kvalitě je obrovský a v ceně mizivý. Pro mléko, jogurty, uzeniny, ovoce i zeleninu tam jezdí spousta našich známých. My jsme se zrovna vrátili z Anglie a tam je zdravá výživa na každém rohu. Alespoň tam, kde jsme byli my. A v restauracích se pyšní jídlem, které je „organic“, tedy bio. Zatímco tady tomu lidé nevěří, tam se tím pyšní.

Uvědomila jsem si dnes s hrůzou, jak běžná veřejnost pořád ještě nemá páru o kvalitě potravin, o výrobě, o chemii v jídle a o tom, jak to mají bio zemědělci těžké. Všechny je tak poslat na festival Země na talíři! Mimochodem, byl jste někdo?

Abych nějak zakončila svoje povídání, které původně mělo být jen na pár řádků, tak si dávám závazek, že se tématu bio potravin budeme více věnovat a že vám přineseme nějaká fakta a čísla, abyste měli v ruce trumfy, až se do vás opře nějaký bio odpůrce. 

Staňte se členy Klubu Jíme Jinak

Získáte videorecepty, jídelníčky, rozhovory s odborníky, rady, slevy na nákupy a online kurzy.

materiály

Neuvěřitelných 71 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Nepodarilo se po tech letech nekomu nahodou najit dovozce bio fazoli od jinud nez z Ciny? Po mnoha videnych dokumentech ohledne Ciny se bio-cina dostala na predposledni misto v me strave (hned pred nebio-cinu). Bohuzel co se tyce fazoli se mi nepodarilo najit zadneho dovozce odjinud, byt sebedrazsiho. Pokud nekdo budete vedet, ocenim info!:)

 2. Asi není úplně fér házet tady tyto ceny. Málokdo kupuje pro svou potřebu taková množství, aby dosáhl na vámi zmiňované částky. Vy asi takto nakoupíte, ale běžný zákazník ne.

  • Rodiny, které znám takto běžně nakupují. Dokonce někdy nakupujeme společně, když někomu nevychází nákup do limitu, aby měl třeba dopravu zdarma. Na JJ jsme takto naučili vařit a nakupovat spoustu lidí a i ti, co nakupují jen pro sebe se radují, že zásadně šetří při takovém vaření.

  • Báro, podle komentářů vidím, že článek je víc než rok starý, ceny se budou v průběhu času měnit (po loňském suchu už ceny mnoha věcí stoupají viditelně a prý to bude ještě citelnější), ale jinak jde asi nejvíc o to, jestli člověk potřebuje koupit kilový pytlíček, protože 10 kilo za měsíc prostě nesní – pak je to samozřejmě dražší. Vůbec nejdražší je z mé zkušenosti jíst napůl – pro půl lidí konvenčně, pro někoho JJ, to jsou pak pálky za jídlo, protože zelenina nejlevnější není a pro tu druhou skupinu maso a i brambory stojí ještě víc… Ono to chce poctivě počítat a porovnávat. Já jsem bez ohledu na JJ nebyla nikdy dřív vyznavač vitaminových doplňků a když vidím, kolikrát lidi kupují každý měsíc C a hořčík a leccos dalšího – to taky není vůbec zadarmo, naopak. Pro mě je nejdražší právě to dvojí vaření, chci něco bez masa, musím vařit někomu i masité jídlo. Jedno dítě musí bezmléčně, další mléko mohou a chtějí kaši mléčnou… Já neušetřím určitě, naopak, ale nemůžu to srovnávat s někým, kdo jí konstantně a tím se mu zlevní velmi zásadní vstupy – maso, pečivo, jogurty či sýry škrtá rovnou a u nás to stále není malá položka…

 3. Dobrý den, prosím Vás, kde kupujete nejlevnější bio červenou čočku, i gastrobalení vychází kolem 50 kč za 0,5 kg, se mi zdá celkem dost, i když teď jsem narazila na 48 kč, ale i tak.. myslela jsem, že narazím tak na balení kolem 30-35, tak jako u ostatních obilo-luštěnin :-D Děkuji za případné odpovědi .-)

   • Pročetla jsem, ale jestli myslíte countrylife nebo probio, tak ty jsou v průměru o 11 -20 korun dražší než moje gastrobio, nebo bio country, a žádné levnější gastrobalení nenabízí.

    • V komentářích bylo ještě pár tipů od čtenářek, já si všechny ty obchody ani nepamatuji, mrkněte, co kdo doporučuje, já jsem spokojená s těmi svými. Možná to bude i pod jinými články. Když najdete kvalitní a levný obchod, budeme rády za tip i pro ostatní čtenářky.

 4. Prosím Vás, přišly už někomu výsledky testů na bio, které dělali Reissovi? Od zaplacení uběhly již 2 měsíce a jediné, co mi chodí, jsou reklamy na kurzy, o které nestojím (jsem samouk). Zas je nechci uhánět, proto se ptám, zda už někdo výsledky dostal, díky

 5. Výrobce ČR a zemědělská produkce jsou naprosto odlišné věci! Výrobce biopotravin zn. Bioharmonie je PROBIO – z České republiky, a na každém výrobku má tato firma uvedenu konkrétní zemi původu suroviny. Jeden druh suroviny může pocházet z různých zemí, ale vždy je tato informace uvedena na etiketě. Prosím, nepleťte si tyto pojmy, dochází zbytečně k pomluvám, dezinformacím a obecně k nedůvěře k biopotravinám.

 6. http://www.epochtimes.cz/2013100121613/Sokujici-fakta-o-bio-potravinach-z-Ciny-hovori-o-korupci-nedbalosti-a-podvodech.html – sice starší článek, ale je hrůza ho číst, jak de facto čínské bio není bio… já bych se přimlouvala, aby do testů, které budou prováděny, byly zahrnuty i bio čínské luštěniny, jelikož většina je práve z Číny, nevím, jak takové testy ( kde atd) probíhají, ani nejsem dobrá organizátorka, ale ráda je uhradím, aby byly otestovány, myslí, že toto vědět je zcela stěžejní věc :-)

 7. Evi díky za osvětový článek i vyčerpávájící komentáře. Těším se na další pokračování. :)

  • Rádo se stalo, Verčo, měl to být jen takový kratičký postřeh :-) Na pokračování se pracuje hned na několika úrovních. Domluvám pro Klubáky slevu na nákup a řeším s firmami tu kvalitu a do toho se řeší i ty testy. Bude co sdílet.

 8. Holky, když už si tu tak pěkně radíte, kde co koupit, poprosila bych Vás, od koho nakupujete bedýnky ( zeleninu)? Já jsem právě dostala svou bedýnku, ale přestávám býti spokojená, již po 3. chybí zelenina, o kterou jsem žádala ( jde o několik druhů) a naopak přebývá, co nechci ( brambory), děkuju moc za případné tipy :-)

  • Ja jsem parkrát nakupovala na svetbedynek.cz. Jsou to eko bedýnky, mají i jednu bio. K bedýnce mi vždy přidali i něco navíc, třeba pytlík jablek nebo fazolové lusky. A dá se vyměnit 2 druhy zeleniny v bedýnce za jiné. Majíi jiné výrobky, jako maso, to občas koupím pro děti v bio kvalitě.

   • Doporučuji najít místního farmáře. Třeba necertifikovaného ale důvěryhodného. A tam si nejlépe jít „nadloubat“ zeleninu podle svého gusta.Jednu takovou paní tu mám a jednou za cca 14 dní k ní zajedu a naberu si zrovna tolik, co sníme a zrovna to, co chci. KDyž to ovšem má.

  • Já už několik let nakupuji přes freshbedynky.cz a jsem spokojená. Sice je to pochopitelně dražší, ale mají velký výběr BIO zeleniny a ovoce, sem tam nějakou neBIO (tím je myšleno, že je od malého farmáře, který ale ještě nemá BIO certifikaci). Naskládám si do bedýnky co chci, dokoupím si u nich třeba i obilniny, luštěniny, koření apod. Občas se mi stane, že mi ráno napíšou SMS, že něco nemají (např. to farmář nemohl dodat nebo to nevydrželo uskladnění), ale nestává se to pořád. Snaží se a dodávají opravdu kvalitní jídlo. Neříkám krásné – bio není vždy krásné, ale je chutné :-)

 9. Nevím, jestli to tu někdo psal, ale jsem z Brna a kupuju Jáhly buď v pasáži Sfings v bezobalové prodejně za 35,- za kilo nebo teď mívají parádní jáhly v Lidlu za 24.90,- za půl kila..červenou čočku, bulgur i kuskus v Lidlu taktéž půl kila za 24,90 a myslím v dobré kvalitě.

 10. Prosím Vás, je vůbec možné někde koupit bio luštěniny (fazole) a semínka, které nepochází z Číny? Nálepce bio Čína nevěřím, pochybuji, že je někdo kontroluje…pokud někdo ví o firmě, která prodává nečínu,tak byla bych moc vděčná, děkuju :-)

  • Xandro, ale pokud na obale produktu není uvedena Čína, neznamená to ještě, že z Číny nepochází. Např. Bioharmonie doveze obilovinu aj., tady ji přebalí do svých obalů a vydává se za výrobce. Myslím si, že pokud si nevypěstujeme své potraviny z ověřených semínek, nemáme nikdy jistotu odkud pocházejí.

   • ano, já vím, Bioharmonie ale zároven krom ČR uvádí i místo zemědělské produkce, což je většinou Čína, ted jsem mrkla a i pohanku mám dokonce z Číny… jsem ale četla, že se to v těch asijských zemích nekontroluje, jedna firma spoléhá na druhou, ta zase na 3. atd, navíc jsem se dočetla, že Čína odkoupila od Monsanto nějaké GMO licence, no holt si Čínu odpustím a radši nebio z Evropy

    • Děvčata, je to velké téma, zkusím v tom něco udělat a pozjištovat více informací. Snad budou pravdivé.

     • Reissovi si dávají te´d testovat někde biopotrviny a chtějí to srovnávat, zda to není obelhávání lidí. Testování je bude stát 15000 Kč a každý, kdo přispěje 200 Kč dostane výsledky testů. Takže dělají takovou sbírku na testování biopotravin. :-) Já to poslouchám pořád od mámy i od tchýně, jaké je to obelhávání lidí. Sama věřím tomu, že jsou biopotraviny poctivé i nepoctivé. Ale na první pohled to bohužel nepoznáte a vlastní laboratoř nemá nikdo.

      • Co všechno budou testovat? Klidně bych přispěla :) Je zcela jasné, že nepesticidované potraviny jsou neoddiskutovatelným bonusem pro naše zdraví, ale zároveň vím, že je to byznys, kdy se produkt v některých případech rozdělí na dvě hromady, jedno se označí bio a druhé nebio, navíc velké společnosti si ten certifikát klidně zacálují, že jo? :) Zelenině u českých farmářů věřím,ale ty luštěniny a obiloviny z Asie… by mě fakt zajímalo,co ve skutečnosti jíme… stejný problém sehnat zázvor z jiné země než z Číny, chjooo :(

       • To teď řešíme. Asi nějakou zeleninu, která se v supermarketu označuje za bio, nějaké obiloviny a luštěniny, řešíme to. Jste laskavá, že byste přidala, to jste mě mile překvapila :-) Až budeme vědět ceny a zboží, tak o tom napíšeme.

    • Holky, už jsem rozhodila sítě a řeším to na několika úrovních. Poptala jsem výrobce, dovozce a řešíme spolupráci na výzkumech. Jak budu něco mít, dám vědět.

   • To by se mi moc líbilo, Naďo, ale popravdě, letos jsme zkoušeli pěstovat pohanku a můžu říct, že zase tak snadné to samozásobení se obilovinami a luštěninami není. Nejspíš bychom prozatím zemřely hlady :-)

 11. Po přečtení článku a komentářů jsem se podívala na stránky probio.cz. Kdybych vzala 3kg gastro balení bio jáhel, tak mě kilo vyjde na 70 Kč, což je 35 Kč za půl kila. Takže nechápu, jak jste se Evi dostala k těm 26-30 Kč za půl kila. Leda , že by jste měli nejakou slevu jako podnikatel nebo tak něco. Již delší dobu bojujeme s tím, že zdravá strava nás stojí o dost více, než ta konvenční. Vím, že zdraví je k nezaplacení, ale když čtu, jak je zdravé vaření o hodně levnější, tak nechápu, kde děláme chybu. A to nekupuji všechno v bio kvalitě, jako žena na mateřské, bych si to nemohla dovolit. Taky závidím sestře, která žije ve Španělsku a psala mi, že bio a nebio zelenina a ovoce stojí zhruba stejně….Když si tady v ČR objednám 10 kg eko bedýnku se zeleninou, stojí 450 Kč cca (svetbedynek.cz), v bio kvalitě 1000 Kč (freshbedynky.cz). U farmáře z okolí stojí kg dýně Hokaido 40 Kč, v obchodě 20 Kč, mrkev svazek 30 Kč -a té mrkve spotřebujem fakt hodně. Možná by jste měly udělat kurz, jak nakupovat a vařit zdravě, aby nás to finančně nezruinovalo. :-)

  • Lentilko, je to přesně tak, nakupuji na IČO, mám živnosťák od 18let a co jde, kupuji za velkoobchodní ceny. Ale upřímně řečeno, v prvních letech jsem nenakupovala ani ve velkém ani za velkoobchodní ceny a i tak naše výdaje na jídlo klesly neuvěřitelně. Netuším, kde děláte chybu, ale podle mých zkušeností, když člověk začne jíst hlavně obilí, luštěniny a zeleninu, pak prostě nemůže utratit tolik jako za pečivo, mléčné výrobky a uzeniny. Už z podstaty, protože ty naše prvopotraviny neprocházejí další výrobou, zatímco takový jogurt nebo rohlík… Ať kupuju v bio či nebio kvalitě, ačkoliv kupuji hokkaido i za 69 Kč, pořád jíme levněji jako rodina než jsme jedli jako pár. Drahé určitě bude kupovat všechno ovoce, zeleninu, maso, mléko a podobně v bio nebo rostlinné verzi. Stejně nevýhodné bude kupovat pečivo, sladkosti apod.,zkrátka výrobky místo surovin. Ať jsme nakupovali na IČO nebo ne, tak pořád šetříme oproti původním jogurtům, celozrnnému pečivu, jogrutům, sýrům apod. :-)

   • Já nevím, kolik jsem utratila dříve za jídlo, nepočítala jsem to, když se nad tím zamyslím, tak jsem jedla jak prase ( rohlíky, salámy, saláty, koblihy, klasická česká jídla, sýry, sladkosti atd) z toho de facto už nejím vůbec nic, dnes si říkám, ježíš, jak jsem se tím jedem mohla ládovat ?:) Před více než 2 lety jsem se stala vegankou stravující se víceméně sezonně, hodně podle zásad MB, s vyjímkou léta, kdy jsem tak na 50-60 procent raw :)no a k čemu se chci dostat, jsem sama a za měsíc utratím vždy tak kolem 4000-5000, kupuji bio, pod 4000 se fakt nedostanu a to nenakupuji žádné nesmysly ( jsou v tom bio luštěniny, obiloviny, bedýnky od farmáře, tofu, tempeh, seitan,datle, sojový jogurt,datlový sirup, shoyovka, umeocet, oleje)… nevím, jestli je to málo, nebo hodně, to neposoudím, moje mamka by řekla, že to neprojedí ani s otcem, jenže mí rodiče jedí katastrofálně, i když si myslí, že jedí zdravě :)Na IČO od mamky taky zkusím nakupovat :) Evi, pokud budete dělat nějaké výzkumy na bio, ráda přispěju :-)

    • Xandro, díky moc za vaši zprávu ohledně útraty. Celou dobu nad tím přemýšlím, že o tom napíšu, protože přesně takhle to vidím – lidi netuší, kolik projedli, ale pak jdou koupit lahve sojovky nebo něco takového a přijde jim to drahé. Myslím, že málokdo si vede finance a drahé nebo levné to vidí jen tak „pocitově“ :-) 4 tisíce na osobu mi nepřijdou moc, ono se to navíc při vaření pro víc lidí stále snižuje, my jíme za míň, ale vařím pro víc lidí a takových věcí jako je datlový sirup nebo datle spotřebuji za rok minimum.

     • finance si vede vážně málokdo, my vlastně také ne. A když to s někým probírám, tak zapomínají započíst obědy v práci, věci z pekárny a obědové balíčky od babiček. Pak obrací oči v sloup, když promluvím o své útratě na netu, která mi vydrží měsíce.

   • Bio jáhly se dají koupit za 29 kč na http://www.gastrobio.cz de facto všechny luštěniny a obiloviny tam mají o desítky korun levnější než samotný counbtrylife, bioharmonie nebo probio. Zrovna včera jsem dělala nákup ve velkém a ušetřily jsem celé stovky, než když jsem nakupovala u jíných firem, někdy je rozdíl i 20 kaček za jedno balení luštěnin, to je fakt drsné :)

   • Dobrý den, kde s dá prosím nakupovat na IČO? Zrovna jsem udělala velký nákup na e-shopu a je to ještě dražší, než kupovat malé balíčky ve zdravé výživě, ti to totiž nakupují za velkoobchodní ceny :/ a přirážku nemají tak velkou jako samotný výrobce na e-shopu. Ale příště už bych na to chtěla trochu vyzrát :). Tahat ta kila kočárkem přes město už je fakt nad moje síly :).

    • Country Life Nenačovice, Probio, Sunfood a jistě mnoho dalších. Tahat kila mě taky nebavilo, takhle když přijedou, jen si to vybalím a uklidím, to je lepší.

 12. I když ráda chodím do své zdravé výživy a podporuji tak majitele a pracovníky. A když budu objednávat přes internet, přijdou o kšeft. Ale člověk může využívat vymoženosti dnešní doby.

  • Některé zdravé výživy mají i webovou verzi svého obchodu. Je otázka, zda se ušetří, já když nakujupu přes počítač, tak zase mám tendenci kupovat věci, které zase až tak nutně nepotřebuju :-) A navíc se vždycky snažím splnit limit pro dovoz zdarma atd. KDyž jsem žila ve městě, byla cesta do zdravé výživy příjemná procházka, během které se mi mimčo vyspalo, já koukla po zboží, vzala jen to nutné, mohla koupit i něco čerstvého nebo něco z pečiva a šla domů. A takhle klidně dvakrát týdně. Neměla jsem doma špajz a vyhovovala mi malá balení. Až když mám dům a žiju mimo civilizaci, je pro mě příjemnější objednávat jednou za dva měsíce, ale to pak vybaluju celý den, zvlášť, když nakoupíme víc rodin dohromady Levnější to je, ale zase to zpočátku nemám skoro kam dát. Obojí má zkrátka něco do sebe :-)

  • Taky si říkám, že je fajn podporovat podobné prodejny. Nicméně minulý týden jsem objel celou Ostravu, než jsem konečně někde sehnal ječnou celozrnnou mouku. Někde mi dokonce i řekli, že ji tam vůbec nevedou. No a včera na mně koukala z regálu v hypermarketu Albert. A bio jáhly v něm měli taky, což v prodejnách zdravé výživy rovněž není zcela běžné.

   • Zkuste se podívat na bezobalový obchod ve Vítkovicích. Je to většinou bio, nákup do vlastních obalů je levnější než to kupovat v igelitových sáčcích v jiném obchodě, a jsou ochotni objednat i podle přání zákazníka. Plánuji si našít pytlíky a chodit nakupovat tam :-).

   • No já musím říct, že když jsem ještě žila ve městě, tak moje nákupy mířili do Hyp. Alebert velmi často. V té době tam mívali zeleninu a bylinky, které jinde ještě neměli. Typický vzácně jsem tam sehnala hokkaido nebo daikon. A navíc už v té době měli třeba rostlinnou smetanu apod. v tom tehdy malinkém bio koutku. Takže je to tak, i supermarkety se mění a dá se tam sehnat zboží, které jinde nemají.

 13. Evi, mám moc ráda Vaše články ze života. Nad nákupy většího balení už bych se měla asi opravdu zamyslet, protože, jak píšete, se dá ušetřit dost peněz.

  • Jak jsem psala, má to své plusy i mínusy jako všechno. My jsme velká rodina, běžně nás jí doma i 8, vaří se třikrát denně, zásoby se točí. Ale být sama a mít to jako vy, určitě bych si vystačila se zdravou výživou a chodila si tam i pro vlídné slovo :-)

   • Evi, od půlky dubna nejsem sama. Přítel moc na moji stravu není. Takže vařím pro mě a pro dceru a to taky moc není. Ale moc ráda vařím podle JJ a víc vaříme ryby.

    • No tak to je skvělé! To jsou dobré zprávy po tom všem trápení. Ryby jsou super varianta masa, hlavně na ně jděte pomalu a do ničeho je nenuťe. Každý si na to musí přijít sám a sám chtít, jinak to nefunguje.

     • Měla bych jít příkladem, což mi moc nejde. Nenutím, snažím se nenásilně. Asi objednám termosky a budu ráno vařit, protože 100,- za oběd je dost. Přítel za letošní rok zhubnul 15 kg jen tím, že nejedl večer a chce pokračovat. Chci mu v tom pomoci, ale úplně mým metodám nevěří. Když uvidí výsledek, přidá se. Tak to říká.

      • Jít příkladem je základ :-) Oběd za 100 Kč je hodně i málo. Záleží, s čím to porovnáváte a kolik vám to ušetří času a peněz. Doma uvařím za zlomek, v restauraci s slušně do stovky nenajím. Takže otázka je, co za tu stovku můžete dostat nebo za ní dokážete pořídit jinak, a zda taky máte čas vařit ten oběd ráno atd. Přítel tedy shodil dost. Určitě mu nic nenuťte a nechte ho, třeba se časem dobere stejných principů jako vy.

 14. Nakupuji BIO obiloviny, luštěniny, semínka atd. na eshopech např. bioweb, countrylife, provita, opobchod aj., velká balení 3 – 5 kilová, ale ceny jsou hodně vysoké. Jáhly vycházejí cca 68Kč/kg, ov. vločky balík 1,60kg-110Kč, špalda 53/kg, pohanka 74/kg….o luštěninách a semínkách nemluvě.
  Jedině opobchod-bezobalový eshop má o něco levnější potraviny, ale nemají vše bio a výběr není velký. Navíc Bioharmonie uvádí na některých obilovinách výrobce ČR a přitom to není pravda. Sami mi to potvrdili. Dovážejí hlavně z Číny a Polska, tady to nasáčkují do svých obalů a uvedou výrobce Česká republika. Ale i přes vysoké ceny nakupuji hlavně BIO potraviny, kde mám větší jistotu, že neobsahují pesticidy aj.
  Evi, prosím, v kterých eshopech nakupujete?

  • Naďo, ve stejných jako Vy, ale využívám jednak slevy u nás na Jíme Jinak, když je akce pro Klubáky, protože to je hned 15-20% dole, což je znát, jednak nakupuji na IČO ve všech obchodech, kde mají velkoobchodní ceník. Je potřeba nějaký obrat apod., ale to u nás není problém :-)

   • Moniko, přesně si už nepamatuji o kterou obilovinu z Bioharmonie se jednalo. Přímo někdo od nich mi sdělil, že obilovina byla vypěstována v Číně, oni ji přebalí a uvedou se jako výrobce.

    • Naďo, vysvětlení pojmů výrobce a zemědělská produkce jsem již napsala do komentářů. Nevím kdo konkrétně vám takovou informaci sdělil, ale i přesto se nejedná o klamání spotřebitele, je to pravdivá informace, jen je třeba uvést na pravou míru, že výrobce konkrétního výrobku je PROBIO z České republiky, to v žádném případě ale neznamená, že tím surovinu z jiných zemí vydává za českou!

 15. Dobrý den Evi, asi nás bude víc takových zvědavců, které zajímá, kde se dají pořídit Bio potraviny za dobré ceny. Zajímali by mě hlavně ti na začátku obchodního řetězce :-) . Prosím Vás, hoďte pár odkazů. Děkuji.

  • Zdravím Sisko, mrkněte do odpovědi pro Šárku, tam jsem jich pár vypsala a jinak jako klubák určitě využívejte akce, které domlouváme s ochodními partnery, to se vyplatí, ať už je to sleva u Danfoodu na věci, co ani jinde nekoupíte,nebo balíčky od Paní Dýně, slevu u Dvěkukuřice apod. Jsou i bezvadné bezobalové obchody, chce to najít si třeba regionální dodavatele, to je pak super zdroj, který můžete i částečně kontrolovat :-)

 16. Bohužel jsem přesvědčená o tom, že v Česku jsou i chvíle, kdy se opravdu jedná o podvod. Můj bratr si na VŠ příležitostně přivydělával jako řidič kamionu a byl několikrát svědkem, kdy půlka brambor nebo brokolice putovala jako normální a druhá půlka se změnou papíru a razítka jako BIO!!

  • Bohužel, v Česku asi více než jinde v Evropě se takové věci stávají :-( Já třeba svého dodavatele zeleniny znám už roky a byla jsem se několikrát podívat u něj na poli. Vlastně už jsou z nás přátelé a já vím, že on třeba raději přijde o úrodu, než by použil chemii. Je to čistá duše, vím, od koho beru. Ani neusiluje o certifikát bio, protože je to hrozně papírování a hrozně kontrol. On to prostě dělá s láskou a čistě a ocení to zase jen takoví zákazníci jako jsme my, kteří si toho ještě nedokážou sami vypěstovat tolik, co snědí. Naše nákupy u něj jsou přesně ten win-win model, kdy mi ho rádi finančně podpoříme koupením bedýnky za 350 Kč, za kterou bych v Tescu měla dvakrát, možná třikrát tolik zeleniny. Ale ten rozdíl je veliký a nám to za to stojí. Každé setkání je příjemným zážitkem, vyměníme si pěstitelské zkušenosti a těšíme se na příště. Je to prostě „náš pan zelinář“, téměř člen rodiny :-)

  • Zlato, mrkněte na předchozí komentář pro Šárku, tam jsem pár z našich dodavatelů vypsala, už to tu píšeme roky a všechny výhodné nákupy dáváme do sekce Výhody.

 17. Evo v jakem eshopu se dostanete na 20-30 kc za kilo bio jahel? Take nakupuji online ale mnohem draz….budu rada za tip :-D

  • Ve všech, které tu už roky doporučujeme a se kterými spolupracujeme (viz sekce Výhody). Zrovna mám na stole poslední fakturu z Probia a tam mám půlkilovku jahel za 26,50 Kč, čočku 27,50, oves 16 Kč, kroupy 17,50 Kč, hrách 24,50 Kč atd. Všechno v bio kvalitě a jsou to gastro balení. Z celkového nákupu mám ještě slevu za platbu předem a za objem, protože moje nákupy strčí do kapsy tři zdravé výživy v regionu :-) Takže výsledná cena za balení by byla ještě o pár korun na balení menší. Pro pořádek jsem mrkla ještě na maloobchodní balení a tam jsme na 30 Kč za jáhly, 27,50 Kč za čočku atd., tedy cca o 2-5 Kč korun více na kuse. Čím větší balení, čím větší obrat, tím lepší ceny, to platí pro všechny dodavatele.Beru i od Sunfoodu, tam bylo balení jahel za 26,60Kč. Když se využijí akce, které nabízíme registrovaným čtenářům nebo Klubákům, nakupuje se pak ještě o 10-20% levněji u našich partnerů.

   • Neposilaji take do zahranici? Ha Ha – to byl for :) Velka baleni jsou nejvic. Je super, ze to uz v Cechach takhle pekne funguje (i kdyz je mi jasne, ze to chvili dalo najit spravne zdroje). Moc Vam to preju! :) Tady u nas je to porad „lehky“ boj ..ale je to jen o hledani a ja stale verim, ze kdo hleda, ten najde :) Tak se drzme a lovu zdar! ;)

    • Lovu zdar! :-) Jo a do zahraničí uričtě posílají, ale poštovné asi bude dražší než obsah :-)))

   • (mimochodem – „ne-bio“ pan me pobavil a zaroven rozesmutnel, myslim, ze pro nej je cena vyrobku dulezitejsi nez kvalita, presne jak pises, Evi, je to smutne, ale zaroven tak pochopitelne.. tak snad bude casem lip a i tato generace sahne v budoucnu radeji po bio produktu, jelikoz to bude rozdil jen par centu / haliru)

 18. Zobrazit všech 71 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Eva Cikrytová
Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh
Předchozí článekMungo polévka s řepou, batátem a quinoou
Další článekTempeh na medu