Domů > Magazín > Žijeme jinak

Začala jarní rovnodennost, příroda je ale napřed

Včera 20. března v 22:58 nastala jarní rovnodennost a začalo nám astronomické jaro. Pro naše předky to byla doba oslav a vítání nového začátku a zrodu. Pojďte také vynést tradičně Moranu z vašeho domu!

Rovnodennost nastává 2x ročně – na jaře a na podzim

Jarní rovnodennost není vždy 21. března
I přes to, že jsme se ve škole učili, že jarní rovnodennost je 21. března, není to tak úplně pravda. Dříve to platilo, nyní ve 21. století ale jarní rovnodennost vychází na 20. března (21. března bylo jaro naposledy v roce 2011 a bude opět až v roce 2102) až do roku 2047 (v roce 2048 bude jaro 19. března). Střídání je způsobeno přestupnými roky.

Astronomové považují za počátek jara okamžik, kdy je Slunce v rovině zemského rovníku, takže jeho paprsky dopadají na Zemi kolmo k její ose. Rovnodennost znamená, že noc je přibližně stejně dlouhá, jako den. To nastává 2x ročně – 20. až 21. března (Slunce prochází jarním bodem) a 20. až 23. září (Slunce prochází podzimním bodem).

Máme tu jaro!

Příroda je ale oproti datu jarní rovnodennosti docela napřed. “Rostlinné biomasy na většině území ČR je o cca 30 % více, než je v tomto čase (18.3.) obvyklé,“ uvádějí experti z portálu intersucho.cz.

Jarní rovnodennost pro naše předky

Jarní rovnodennost slavily národy po celém světě – Keltové, Germáni, Mayové, Řekové, Římané i Slované.

  • dávný mýtus o bohovi Jarilovi – přijíždí na bílem koni, aby bojoval s drakem. Od matky Země Mokoš dostává zlatý klíč, kterým otevírá zemi, aby se znovu probrala k životu a začala plodit.
  • vynášení smrtky Morany – v „neděli provodní“ se vyprovázela Morana, představitelka zimy, jejíhož konce se lidé už nemohli dočkat, a proto se jí symbolicky zbavovali. Zametalo se v domě, uklízelo, pálilo se smetí, odnášelo za vesnici nebo házelo za plot.
  • vítání bohyně Mokoš – symbolizuje princip života, plodnosti a matky. Zapichovaly se větvičky vrby jívy (tzv. kočičky) na okraj pole nebo záhonů na zahradě jako ochrana dobré úrody.
  • rituál očišťování – lidé časně ráno vstávali a omývali se rosou nebo vodou z potoka jako ochrana před nemocemi.

Jak slavíte jaro vy?

My tradičně – vynášením Morany, velkým jarním úklidem!

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Veronika
21. 3. 2019

Pozn. Měla bych to po sobě přečíst, než to odbouchnu. Ach ty automatické opravy! Příjezdovou cestu jsem nezamrzla, ale zametla. ?

Veronika
21. 3. 2019

Tak já jsem dnes našla ztracenou energii. Odpoledne jsem si jela udělat radost do zahradnictví a nakoupila jsem tam jarních kytiček za 800 Kč! Pak jsem je zasadila do květináčů před domem, udělala jsem truhlík na okno, umyla zábradlí, dveře, dlažbu před vstupem, dokonce branku i branu, pak jsem ještě zamrzlá příjezdovou cestu, mezitím zrušila staré květináče, trochu poklidila… Tak už vím, čím to bylo! Je tu jaro!!!

Ukázat další komentáře