Jíte jinak, máte alergii na některou potravinu, jste vegan nebo vegetarián? Může se zdát, že je těžké se v takovém případě najíst mimo domov, na cestách nebo v restauraci. Ale nemusí to tak být. Za všech okolností se můžeme najíst tak, abychom byli spokojení, když se trochu připravíte. Mám pro vás 5 tipů jak na to.

 

1Chytré aplikace

Skvělá aplikace, kterou by měl mít každý vegan, co aspoň trochu cestuje, v telefonu, je Happy Cow. Celosvětová aplikace na vyhledávání veganských podniků a obchodů. Zároveň její filtry poskytují i možnost kombinace vegan+vegetarián nebo třeba klasická restaurace, která ale nabízí i vegan menu. Dnes už téměř v každém městě najdete nějaký ten veganský podnik a ten většinou uspokojí všechny druhy strávníků. Ty, co Jedí Jinak, kdo jsou vegani, alergici na mléko i vegetariány.

Ani v zahraničí se neztratíte

Já jsem ve vegankou z mnoha důvodů. Jedním z nich je to, že se konečně můžu najíst, aniž by mi bylo zle. A tuto aplikaci jsem zdárně využila v Česku, v Itálii, Litvě, Lotyššku, Slovensku, Rakousku. Vždy jsem se skvěle najedla. Informace byly pravdivé. Mapka, která se dá v aplikaci nastavit, mě spolehlivě dovedla do cíle. Můžete se zapojit do komunity a hodnotit podniky a nebo jen vyhledávat.

Další vhodná aplikace je Foursquare a konec konců dnes někdy i stačí Google Maps. Zkrátka chytré telefony jsou opravdu chytré a jen těžko se s nimi ztratíte. Většinou vám pomohou najít místo, kde se dobře najíte.

2Facebookové skupiny a mapy Jíme Jinak

Na Facebooku existuje spousta vegetariásnsky, vegansky založených skupin, kde vám poradí kam zajít. Jsou tam i konkrétně zaměřené skupiny o veganech cestovatelích, o vegan-friendly hotelech, atd. Stačí jen zadat místo nebo druh skupiny, kterou potřebujete a přidat se.
My máme svojí Jíme Jinak skupinu, kam se můžete přidat a tipy na dobré restaurace dáváme do mapy na Jíme Jinak. Můžete sem přidat tu svojí.

3Problém s cizím jazykem v zahraničí

Dnes už anglicky umí spousta lidí. Pořád se ale najdou tací, kteří se prostě nedomluví. Já to zvládám v několika jazycích. V Itálii nebo třeba Rakousko mně stačilo ale zmínit slovo vegan a byla jsem pochopena. Toto slovo je víceméně stejné v jakémkoliv jazyce. Různé variace vegan, veganish, vegano. Stačí říct a hodně lidí dnes bude vědět. A buď vám řeknou – ano, posaďte se a nebo ne, máte smůlu. Nebo vás i třeba odkážou do jiného podniku, kde vědí, že vegan jídlo mají. I to se může stát.

Slovník to jistí

Většinou se hodí umět slovíčko bez a k tomu, to co nejím – sýr, mléko, vajíčka, maso, atd. Nebo třeba slovní spojení žádná zvířata – to taky pomáhá. Stačí základní slovíčka potravin, které nejíte, nějaké to bez nebo s, ano, ne, děkuji. Takže, když někam pojedete, kde se nedomluvíte, dopřejte si před odjezdem rande se slovníkem a vypište si tato slovíčka třeba na kartičky. Lepší dvacet minut vypisování, než dva dny u záchodové mísy.

4Nebojte se ozvat

Ve spoustě restaurací dnes najdete alespoň vegetariánskou nabídku. Z té se dají hodně často při vynechání sýra udělat veganská jídla. Prostě se zeptejte. Ano, máte šanci, že se na vás budou dívat divně. Hlavně, bohužel, v Česku se mi to párkrát stalo, že když vyslovím vegan, tak na mě koukají jak na marťana. Někdy je dobré neříct slovíčko vegan, ale jen vyjmenovat, co v jídle nechcete a jestli by to tak šlo udělat pro vás. V nejhorším můžete říct, že máte alergii. Ono to vždycky nějak jde.

Buďte součástí změny

Čím častěji se ozveme v klasických restauracích, tím větší šance je, že se časem něco změní. A kromě bezmasé (což připomínám – neznamená často vegetariánské) se začne objevovat i rostlinná nabídka. Hlavně buďte trpěliví a slušní. Povědomí o Jezení Jinak, hlavně v Česku, ještě moc valné není, ale pomalu se to mění. Tak buďte součástí té změny. I ti, kdo se stravují zcela běžně si totiž rádi dají něco jiného než maso s bramborem nebo uzené se šesti.

5Když není po ruce restaurace

Dnes už není problém koupit základní obilí, luštěniny a zeleninu ani speciální veganské produkty v supermarketech. Jak po Česku, tak ve světě. Všude najdete minimálně rostlinná mléka, nějaké ty jogurty, s trochou štěstí i veganské sýry, tofu a další pochutiny. A pokud není venku mínus deset, proč si neudělat piknik? Najít někde hezký park, sednout si a pojíst. Tak budete mít k dobré stravě i čerstvý vzduch. Tělo vám poděkuje a ještě ušetříte.

Všechno má řešení

Všude to nějak jde. Jen se musí trošku chtít. Pokud jste začínající vegan nebo teprve uvažujete o změně jídelníčku a obáváte se, co se stane s večery venku s přáteli, nemusíte se vůbec obávat! Klidně do toho jděte a třeba objevíte úžasné nové podniky, které si možná zamilují i vaši neveganští přátelé. A třeba někoho dalšího takto naťuknete ke změně jídelníčku. Člověk nikdy neví! Tak proč to nezkusit?

 

 

 
Díky kurzu mám řád a disciplínu
Iva: Zdravím všechny v tomto kurzu už potřetí? A proč jsem se znovu přihlásila?...
Už nemám chutě na sladké ani na maso…
Jitchramost: Cítím se skvěle, jsem překvapená, kolik mám energie a žádnou chuť na maso...
První týden kurzu a 2 kg dole!
Lada: Už mi nepnou kalhoty přes stehna a je mi fajn. Už první týden...
Muži říkají, že mi to sluší víc než obvykle
Julajka: Chci Vám moc poděkovat, jak to máte bezvadně vymyšlené. Mám doma hromady zdravých...
Díky kurzu mám mnohem více času
Stramis: Z programu jsem naprosto nadšená. Mám díky vaření podle JJ mnohem víc času,...
S každým jídlem si říkám: “Tohle je TOP”
Eva: S každým dalším jídlem si říkám "tak tohle je top!" 😀 Jídlo si teď...
Překvapilo mě, jak je jídlo rychle hotové
Pavlína: Velice příjemně mě překvapilo, jak je jídlo rychle uvařené a velice dobré. Už...
Mám víc energie a čistší hlavu
Neli: S úklidy řádím od úterka, pěkně využívám dynamickou fázi cyklu.. a taky to...
Jsem moc ráda, že jsem do sebe za kurz investovala
Giana: Váš kurz se mi moc líbí. Jídla jsou chutná a snadno a rychle...
Děkuji za to, co děláte a šíříte
Inka: Pěkný předvánoční čas. Dnes jsem narazila Evi na Váš velice podnětný rozhovor na www...
Jíme jinak je fantastický web
Sisi: Jíme jinak je fantastický web, který vás musí minimálně inspirovat. Díky Jíme jinak...
Poděkování
Dobrý den, chtěla jsem moc poděkovat za tyto inspirující stránky. Po slabé mozkové příhodě...
Vaření dle JJ je jednoduché a nejsem unavená, takže to jde...
Jana: Těch informací je hodně, ale strašně mě to baví, hlavně když pak na...
Webové stránky JJ jsou návykové!
Annabirke-semerakova: Také já nyní, po ukončení kurzu, děkuji Evičce, Helence a Romanovi za skvělou...
JJ mi změnila pohled na jídlo a dodalo sebevědomí si dělat...
Venisy: Skupina Jíme Jinak mi před šesti lety změnila pohled na jídlo. Naučila jsem...
Cítím z klubu tu lásku a pečlivost, s jakou k nám...
Lenka W.: Dobrý den, Evi, je mi hodně dobře, už to bude pomalu 3....

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Čtěte dále