Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

5 tipů, jak se najíst v restauraci jinak

Jíte jinak, máte alergii na některou potravinu, jste vegan nebo vegetarián? Může se zdát, že je těžké se v takovém případě najíst mimo domov, na cestách nebo v restauraci. Ale nemusí to tak být. Za všech okolností se můžeme najíst tak, abychom byli spokojení, když se trochu připravíte. Mám pro vás 5 tipů jak na to.

 

Chytré aplikace

Skvělá aplikace, kterou by měl mít každý vegan, co aspoň trochu cestuje, v telefonu, je Happy Cow. Celosvětová aplikace na vyhledávání veganských podniků a obchodů. Zároveň její filtry poskytují i možnost kombinace vegan+vegetarián nebo třeba klasická restaurace, která ale nabízí i vegan menu. Dnes už téměř v každém městě najdete nějaký ten veganský podnik a ten většinou uspokojí všechny druhy strávníků. Ty, co Jedí Jinak, kdo jsou vegani, alergici na mléko i vegetariány.

Ani v zahraničí se neztratíte

Já jsem ve vegankou z mnoha důvodů. Jedním z nich je to, že se konečně můžu najíst, aniž by mi bylo zle. A tuto aplikaci jsem zdárně využila v Česku, v Itálii, Litvě, Lotyššku, Slovensku, Rakousku. Vždy jsem se skvěle najedla. Informace byly pravdivé. Mapka, která se dá v aplikaci nastavit, mě spolehlivě dovedla do cíle. Můžete se zapojit do komunity a hodnotit podniky a nebo jen vyhledávat.

Další vhodná aplikace je Foursquare a konec konců dnes někdy i stačí Google Maps. Zkrátka chytré telefony jsou opravdu chytré a jen těžko se s nimi ztratíte. Většinou vám pomohou najít místo, kde se dobře najíte.

Facebookové skupiny a mapy Jíme Jinak

Na Facebooku existuje spousta vegetariásnsky, vegansky založených skupin, kde vám poradí kam zajít. Jsou tam i konkrétně zaměřené skupiny o veganech cestovatelích, o vegan-friendly hotelech, atd. Stačí jen zadat místo nebo druh skupiny, kterou potřebujete a přidat se.
My máme svojí Jíme Jinak skupinu, kam se můžete přidat a tipy na dobré restaurace dáváme do mapy na Jíme Jinak. Můžete sem přidat tu svojí.

Problém s cizím jazykem v zahraničí

Dnes už anglicky umí spousta lidí. Pořád se ale najdou tací, kteří se prostě nedomluví. Já to zvládám v několika jazycích. V Itálii nebo třeba Rakousko mně stačilo ale zmínit slovo vegan a byla jsem pochopena. Toto slovo je víceméně stejné v jakémkoliv jazyce. Různé variace vegan, veganish, vegano. Stačí říct a hodně lidí dnes bude vědět. A buď vám řeknou – ano, posaďte se a nebo ne, máte smůlu. Nebo vás i třeba odkážou do jiného podniku, kde vědí, že vegan jídlo mají. I to se může stát.

Slovník to jistí

Většinou se hodí umět slovíčko bez a k tomu, to co nejím – sýr, mléko, vajíčka, maso, atd. Nebo třeba slovní spojení žádná zvířata – to taky pomáhá. Stačí základní slovíčka potravin, které nejíte, nějaké to bez nebo s, ano, ne, děkuji. Takže, když někam pojedete, kde se nedomluvíte, dopřejte si před odjezdem rande se slovníkem a vypište si tato slovíčka třeba na kartičky. Lepší dvacet minut vypisování, než dva dny u záchodové mísy.

Nebojte se ozvat

Ve spoustě restaurací dnes najdete alespoň vegetariánskou nabídku. Z té se dají hodně často při vynechání sýra udělat veganská jídla. Prostě se zeptejte. Ano, máte šanci, že se na vás budou dívat divně. Hlavně, bohužel, v Česku se mi to párkrát stalo, že když vyslovím vegan, tak na mě koukají jak na marťana. Někdy je dobré neříct slovíčko vegan, ale jen vyjmenovat, co v jídle nechcete a jestli by to tak šlo udělat pro vás. V nejhorším můžete říct, že máte alergii. Ono to vždycky nějak jde.

Buďte součástí změny

Čím častěji se ozveme v klasických restauracích, tím větší šance je, že se časem něco změní. A kromě bezmasé (což připomínám – neznamená často vegetariánské) se začne objevovat i rostlinná nabídka. Hlavně buďte trpěliví a slušní. Povědomí o Jezení Jinak, hlavně v Česku, ještě moc valné není, ale pomalu se to mění. Tak buďte součástí té změny. I ti, kdo se stravují zcela běžně si totiž rádi dají něco jiného než maso s bramborem nebo uzené se šesti.

Když není po ruce restaurace

Dnes už není problém koupit základní obilí, luštěniny a zeleninu ani speciální veganské produkty v supermarketech. Jak po Česku, tak ve světě. Všude najdete minimálně rostlinná mléka, nějaké ty jogurty, s trochou štěstí i veganské sýry, tofu a další pochutiny. A pokud není venku mínus deset, proč si neudělat piknik? Najít někde hezký park, sednout si a pojíst. Tak budete mít k dobré stravě i čerstvý vzduch. Tělo vám poděkuje a ještě ušetříte.

Všechno má řešení

Všude to nějak jde. Jen se musí trošku chtít. Pokud jste začínající vegan nebo teprve uvažujete o změně jídelníčku a obáváte se, co se stane s večery venku s přáteli, nemusíte se vůbec obávat! Klidně do toho jděte a třeba objevíte úžasné nové podniky, které si možná zamilují i vaši neveganští přátelé. A třeba někoho dalšího takto naťuknete ke změně jídelníčku. Člověk nikdy neví! Tak proč to nezkusit?

 

 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem ukecaná veganka, která chce procestovat celý svět a aktivně na tom pracuje, miluji cizí jazyky a vše spojené se zelenou planetou. Všechno to ráda kombinuji dohromady a veškerá moudra, na která přijdu, předávám dál, kde se dá.

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

35

13 rychlých a zdravých svačin, které si vzít k vodě

Celý den u vody a jíst zdravě? Žádný problém! Nespoléháme na stánky s občerstvením, kde většinou mají jen nezdravá a těžká jídla. Máme pro vás 13 tipů na n...
33
5

Letní saláty jako od profíka v 6 krocích

Naučte se připravovat zdravé saláty na mnoho různých způsobů. Jako profík. Jednoduše. V 6 krocích. Naučíme vás svěží letní saláty, které jsou lehké, ale zá...
klub
27
3

Zdravý týdenní jídelníček na dovolenou

Tento jídelníček jsme si odzkoušeli na dovolené. Je rychle hotový, lehký, chutný a zdravý. Přesně takový, jaký ho na dovolené potřebujeme. Je sestavený ze ...
12
5

Kompletní průvodce zdravým grilováním bez masa

Máme tu teplo a s ním přichází i grilovací sezóna, která spojuje samé příjemné aktivity – dobrou společnost, čerstvý vzduch a dobré jídlo. A tím nemu...
84
19

18 tipů, jak použít lahůdkové droždí

Máte doma lahůdkové droždí a nevíte co s ním? Inspirujte se, kde všude se dá použít, aby jídla chutnala zase trošku jinak! Můžete s ním nahradit chuť sýru,...