Domů > Magazín > Blog

Město v zahradě

S neustále ubývající přírodou se nabízí otázka: Co s tím? Chceme žít obklopeni betonem a asfaltem? Obětujeme zeleň? Mnohá města v zahraničí už tento problém začala řešit. Tušíte, která už se pustila do zásadních změn a jak na to šla?

Zeleň a zvířata se vrací do měst

Města po celém světě již pracují na ozelenění veřejných prostor, mnoho těchto projektů má za cíl obnovit biologickou rozmanitost v ekosystému, například opětovným zavedením určitých druhů zvířat.

Města se začala vzpamatovávat. Samozřejmě, že si do měst nevpustí divoká zvířata, ale budují se parky, které slouží jako zázemí pro ptactvo, motýly a další přátele z živočišné říše. Zavádí se pěstování původních rostlin, cesty ve městech lemují květinové pásy, trávníky se nesekají nakrátko, ale nechávají se nadivoko rozrůstat se spoustou původních květin a bylin, města se navrhují tak, aby v nich bylo více zeleně. Hlavním lákadlem přetváření měst je prokázaný pozitivní dopad na lidské zdraví, především pro obyvatele s omezeným přístupem do venkovních prostor.

 

Agentura Reuters uvedla, že mezi lety 2011 – 2017 pouze Spojené Státy ztratily
24 milionů akrů přírodních oblastí, a to především díky stavbě bytů, zemědělství, rozvoji energií a dalším faktorům.

 

Města, která se mění

Singapur
Ve snaze zlepšit životní prostředí se město změnilo na město v zahradě – vysázeli stromy, které dávají v horkých dnech stín, filtrují dešťovou vodu a absorbují teplo. Kromě toho Singapur udržuje 90 mil přírodních cest, koridorů, které spojují zelené plochy a usnadňují pohyb zvířat.

Haerbin, Čína
Budují mokřady uprostřed města, městský park, kde shromažďují dešťovou vodu, obnovují ekosystémy, poskytují místa pro rekreaci ve městě.

Irsko, Dublin
Vytvořili akční plán pro biologickou rozmanitost, začali vyřazovat sekačky z provozu, protože třetině včel hrozí úhyn, omezili používání herbicidů v parcích, na silnicích a dalších plochách. Nyní je 80% ploch ve městě vhodných pro opylovače.

Australská města
V Austrálii vytvářejí více zelenějších míst ve městech, na budově Green Spine, která by měla být nejvyšší budovou v zemi, plánují nejvyšší vertikální zahradu na světě.

 

Německá města
Vyčleňují pozemky ve městech, kde budou zasahovat jen minimálně, budou zde divoké rostliny a živočichové, kteří zvýší biodiversitu měst. Některá města, kde tento projekt již běží, hlásí úspěch, a to jak ve vyšší toleranci k suchu, tak zvýšený počet motýlů, včel, ptáků, ježků a dalších.

Barcelona a New York
Tyto dvě metrolpole jsou dalšími ,,zelenými“ městy, tak doufejme, že i u nás se tato snaha zachránit přírodu, živočišné a rostlinné druhy a zlepšit životní prostředí, bude šířit do každého koutu našich měst.

Jak to vypadá u vás?

Žijete v obci, kde je dostatek zeleně? Běží u vás projekt na podporu biodiverzity nebo nějaký jiný „zelený“ plán? Snažíte se vy sami přispívat k tomu, aby nám nevyhynuly včely, motýly, ptactvo či jiní živočichové?

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

52
4

Jak se na podzim zbavit strachu a posílit imunitu? Snadno!

Obavy, úzkostné stavy, špatná nálada a kila navíc nejsou nic příjemného. Strach zajídáme jídlem a v hlavě se nám vrší nepořádek stejně jako pod kůží. Podzi...
1
20

Kdy jindy, když ne teď?

Zůstali jste doma a nikam nemůžete? Porady řešíte přes skype a máte pořád mobil na uchu? Doma teď pracuje i partner a řádí tu nevyvětrané děti? Nikam nemůž...
31
41

Najednou vidím spoustu věcí jasněji (Naďa, 34 let)

Po dvou dětech jsem měla o 10 kg víc, než jsem byla zvyklá. I když jsem se snažila, nešlo to dolů. Přidaly se různé zdravotní problémy jako velikánská únav...
1
9

Voda si tě zavolá

Dva dny jsem jako na trní. Končí mi dvoutýdenní pracovní turnus. Těším se domů. Těším se na své blízké, na svou postel, na své věci.
5
3

Miso bez lepku i bez sóji? Existuje!

Miso je zdravé, ale pokud máte bezlepkovou dietu, zúžuje se výběr na sójové a rýžové. Když se přidá alergii na sóju, nemáte najednou po čem sáhnout. To se ...
11
2

Přiveďte domů jaro – připravte jarní osení

Víte, z čeho všeho si můžete krásnou jarní dekoraci doma snadno vypěstovat? Nemusíte shánět nic speciálního, určitě máte potřebná semínka doma. Připravte s...