Domů > Magazín > Blog

Adventní půst dneska začíná, kdo ho drží s námi?

První adventní neděle 2.12. 2012 právě nastala. Dříve to bylo postní období, kdy si lidé dávali do pořádku vztahy nejen k Bohu, ale i druhým lidem a k sobě. Bylo to období, kdy se lidé snažili kolem sebe šířit radost a naději a pomalu se chystali na nadcházející svátky. Veřejně tu přiznávám svůj postní plán a zajímá mě, jak advent plánujete vy?

První adventní neděle 2.12. 2012  právě nastala a já jenom stručně připomenu, co advent ve skutečnosti dříve znamenal. Bylo to postní období, kdy si lidé dávali do pořádku vztahy nejen k Bohu, ale i druhým lidem a k sobě. Bylo to období, kdy se lidé snažili kolem sebe šířit radost a naději a pomalu se chystali na nadcházející svátky. Lidé se snažili udělat si pořádek nejen kolem sebe, ale i v sobě. Pokud vás zajímá, odkud se advent vzal a jak se držel dříve a co se tenkrát jedlo, přečtěte si starší článek zde.

K adventu od pradávna patřil i půst. Při omezení stravy má tělo konečně prostor a čas na vnitřní opravné procesy, protože se nemusí zabývat trávením těžké a hutné potravy. Kdo někdy držel úplnou hladovku déle než tři dny, jistě by potvrdil, že se člověku přepne mysl na úplně jiné, až povznášející myšlenky. Nečistí se totiž jenom tělo, ale i hlava.

Při půstu, kdy se pouze vyřadí některé druhy potravin to trvá pomaleji, ale slabý hlad a nezatížené trávení dokáží také divy. Pokud chcete, přidejte se k nám, kdo adventní půst začínáme právě dnes držet. Jak na to? Zkuste vyřadit alespoň ty nejvíce zatěžující potraviny jako jsou:

  • maso a výrobky z něj včetně uzenin (rybu 1x týdně si můžete dát)
  • mléko a výrobky z něj k nimž patří i máslo
  • klasickou kávu a alkohol, špaldová, karo ap. je v pohodě
  • omezte co nejvíce olej a úplně vynechte smažené pokrmy

Vy, kdo už jste pokročilejší, vyřaďte navíc veškeré průmyslové potraviny, běžné pečivo a vše co obsahuje cukr a bílou mouku.

I ti, kteří jedí převážně zdravě a tyhle potraviny už skoro nejedí, si mohou ubrat luštěnin, olejnatých semen a ořechů, nejíst ochucený tempeh, uzené tofu, tofunézy ap. a také vynechat všechny sójové a rýžové mléka a smetany prodávané v krabicích. Váš jídelníček by měl být po tento čas velmi skromný, složený převážně z:

  • obilnin
  • trochy luštěnin
  • mála olejnatých semen
  • hodně zeleniny upravované hlavně v páře, nebo vařené ve vodě
  • mléčně kvašené zeleniny, jako je krátkodobě i dlouhodobě kvašené zelí a jiné druhy zeleniny

Kdo si troufne na ještě víc, může jeden den nebo i víc jíst jen jeden druh potravy, ideálně rýži congee, nebo jinou obilovinu. Při trávení jen jednoho druhu potravy si naše zažívání velmi odpočine a opět tělu zbude energie na očistné procesy.

A kdo se opravdu hodlá pročistit nejvíc, zkusí jeden den až tři nejíst nic, jen popíjet celý den teplé nápoje. Z vlastní zkušenosti vás ale musím upozornit, že první den je nejhorší a může vás proto bolet hlava a nebýt vám moc dobře. Pokud by očistné procesy probíhaly takto bouřlivě, raději si dejte malou porci uvařené rýže a s tou můžete pokračovat i další den.

Adventní půst má kromě duchovní stránky ještě jednu výhodu. Když si velmi zjednodušíte jídelníček a možná zkusíte i pár dní jen jeden druh jídla, nebo i třeba hladovku, bude vám obyčejné jídlo neuvěřitelně chutnat. A štědrovečerní večeře bude po tom omezení pro vás úplně božské jídlo.

A co kromě jiného ještě můžete v adventním čase udělat? Travte víc času se svojí rodinou, buďte spolu, povídejte si, věnujte se dětem, partnerovi i sobě. Pokud to jen trochu půjde snažte se omezit vánoční shon. Vždyť kdo kromě vás ocení vánoční úklid? Myslím si, že pro děti je určitě víc mít spokojenou mámu, méně dárků i méně druhů cukroví než opak. Vždyť celý advent je hlavně o zklidnění a my jsme to v posledních letech vzali za úplně špatný konec.

Napište nám, co máte v plánu v adventním půstu omezit a jak se vám to nakonec povedlo. Za vaše komentáře pod tímto článkem budeme moc rádi. A protože začít je potřeba hlavně u sebe, veřejně přiznávám svůj plán.

Co tedy budu a nebudu jíst po adventní čas já?
Maso a uzeniny už pro mě není žádné omezení, protože mě chuť na ně už úplně přešla, kousek libového masa jím 1x za měsíc když není na výběr, takže tohle omezení bude pro mě lehké, tentokrát si nebudu dávat ani rybu, tu si nechám až na Štědrý den. Mléko nepiji, jen občas si ukrojím malý kousek sýra na chuť a máslo mám sem tam taky kousíček na chlebu, takže sýr a máslo budu muset vydržet nejíst vůbec. Můj muž tyto potraviny jí, takže na něj každý den v lednici koukám, o to to budu mít těžší. 

Klasická káva už mi nechutná a alkohol piji jen příležitostně, to pro mě nebude problém. Smažené mi nedělá dobře a s olejem šetřím celý život. Průmyslově zpracované potraviny také nejím, ale pečivo, to bude pro mě nejtěžší. Můj muž si kupuje úžasně voňavý chleba a maže si ho máslem a já na něj denně koukám, takže když přijdu domů hladová z práce a nemám nic uvařeno 1-2x týdně podlehnu a dám si krajíček. Ale slibuji, že vydržím. I když nechám si výjimku, že domácí kváskový můžu, to mě dokope ho upéct. Cukr nepoužívám sladím sladem a všechno klasické cukroví a nabízené sušenky budu odmítat.

Po adventní čas nebudu jíst kopce luštěniny a začnu se trochu krotit v porcích, jím opravdu hodně. Ochucený tempeh a tofunézu a ovesnou smetanu si nechám, jen malinko, na dochucení, ať mám co ubírat příště. Plánuji zkusit půst složený jen z rýže a když se budu dobře cítít, zkusila bych ráda i den úplnou hladovku.

Vánoční úklid nedělám, péct budu maximálně 3-4 druhy a možná letos vůbec a dárky mám díky internetu a návštěvě v knihkupectví skoro pořízené. Pro každého jeden dva, to stačí.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Tak já vyřadím veškeré uzeniny, které miluji. Vyřadím maso a smažená jídla. Kávu nepiji, alkohol příležitostně a mléko mi nic neříká, tak to bude jednoduché. Horší to bude s máslem, ale omezím. Zařadím více vařené zeleniny a obilovin.

Jinak od září jsem nevzala do pusy bílý cukr, mléčný výrobek… a vůbec mi nechybí. Nyní, když máme napečeno zdravé cukroví, tak mlsáme to, jinak obilné pudinky, pečená jablíčka, hrušky, celozrnné záviny, různé doma uplácané celozrnné kuličky, děti to milují (na cvičení vždycky bereme i pro ostatní děti a hned je to pryč). Takže ještě jednou díky!!!!!!!

Ukázat další komentáře