Domů > Magazín > Žijeme jinak > Rodina

Je těžké vařit srdcem?

V rukou každého z nás je, zda vhodným výběrem potravin ovlivní svůj zdravotní stav a získá co největší naději na zdravý a plnohodnotný život. A jak toho docílit? Je to za cenu velkého odpírání a pojídání nechutně zdravých pokrmů?  

Zdraví na talíři

Obezřetný výběr potravin nemusí být na úkor mlsných chutí. V jídle připraveném ze základních surovin (zvláště pokud si je sami vypěstujeme či seženeme v bio kvalitě) je zachována rovnováha základních komponentů – přírodních bílkovin, vlákniny, minerálních látek a vitaminů. Zařaďte do svého stravovacího režimu potraviny, jako jsou například luštěniny, rýže, pohanka, jáhly, méně známé druhy zeleniny jako je mangold, kadeřávek, rukola. Z těchto surovin se dá vařit rychle, pestře i zdravě. Při domácím vaření si dávejte záležet i na ochucení jídla pomocí vlastnoručně vypěstovaných bylinek. Snížený příjem soli ocení především vaše srdce a cévy.

Dary přírody

Sezónní potraviny rostou podle zákonitostí přírody, mají v sobě vitální sílu přírody a slunečních paprsků. Doporučení zní: respektujte roční období, zaměřte se na to, co dozrálo přirozeně a konzumujte ty druhy ovoce a zeleniny, které dozrály v našem klimatickém pásmu. 

Domácí vaření

Dnes se již tolik nevaří, jako dříve. Tím jsme ve velké míře ztratili kontrolu nad výživou a oddálili se od jedné z nejdůležitějších činností v historii lidstva. Ale stojí za to vrátit se do časů našich maminek a babiček a více se věnovat domácímu vaření. Není nad domácí stravu, o níž víme, co obsahuje, můžeme tak sledovat kvalitu i kvantitu jednotlivých surovin. Jen tak totiž víme, co vlastně jíme. Ale nezaměňujte domácí vaření za pouhé ohřátí předvařeného jídla či polotovaru ze supermarketu. Taková jídla často obsahují velké množství soli, konzervačních a dalších nevhodných látek. Navíc za cenu jedné takové porce zvládnete doma připravit jídlo pro celou rodinu. Domácí vaření je velmi ušlechtilý koníček a společné stolování je důležitou součástí rodinného života. Tak to bylo a zůstává to tak i dnes. 

Sama jsem coby manažerka odmítala vařit cokoli. Jedla jsem fitness stravu a většinou mimo domov obědvala i večeřela. Dnes se chytám za hlavu, jak jsem si huntovala zdraví a vyhodila neskutečně peněz za nezajímavá a stále se opakující jídla. Vařit doma je tak levné, tak chutné a taaaak léčivé! Tím, že jsem se chopila vařečky, zachránila jsem svoje i manželovo zdraví. A děti? Vyrostly na téhle stravě. Nikdy nebraly antibiotika ani jiné běžné léky, nikdy nelehly na pár dní s nemocí, neznají odběry krve ani jiná vyšetření. Jsou už v pubertě a naprosto zdravé. Genetikou to nebude, nemají po kom být takhle zdravé,” dodává vlastní zkušenost Eva Cikrytová, zakladatelka projektu Jíme Jinak.

Vařte srdcem

Málo se ví, že vaříme-li pro svoje blízké srdcem a s láskou, přidáváme do jídla pozitivní energii, kterou do potravin či jídel nezapracuje ani sebelepší výrobce. To by si měly uvědomit zejména mladé maminky, které snadněji podléhají „módním“ trendům a podceňují význam výživy a domácího vaření. Vězte, že není nad ušlechtilejší a smysluplnější koníček, než právě vaření a příprava jídel plných živin a energie. Pravidelná, pestrá a plnohodnotná strava je jedním z nejjednodušších a nejefektivnějších způsobů, jak si zlepšit život a posílit svoje zdraví. 

Inspirujte se našimi recepty, na Jíme Jinak jich je zdarma několik tisíc a stále přidáváme nové, protože experimentujeme a vaříme nové a nové dobroty ze zdravých surovin. Pokud nevíte, kudy do toho, přidejte se do kurzu Jak začít, který je zdarma, abyste získali základy.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Zaměřuji se na zdravý životní styl, výživu a kvalitu potravin. Také se věnuji zdravotní problematice a alternativním metodám léčby. Jsem autorkou řady knih, které se zabývají tím, jak zdravě a spokojeně žít.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Batátová polévka

Pikantní polévka, která vás spolehlivě zahřeje během chladných podzimních dnů.
6
9

Jahody v zimě? Víte, kdy mají skutečně sezónu?

Co se týče jahod, měla by to Maruška z pohádky O dvanácti měsíčcích v dnešní moderní době opravdu jednoduché. Stačí v zimě zajít pár kroků do supermarketu ...

Sečuánská miska

Pikantní a velice voňavé, lehké asijské jídlo, ve kterém využijeme letní zeleninu.
32
79

Vánoce, televize a tak

Je neskutečný rozdíl sledovat předvánoční čas očima těch, kdo uvažují jinak, nebo jsou třeba s námi přímo ve vánočním kurzu, a očima ostatních lidí. Díky p...
18
2

Sezónní jídelníček: Co jíst v červnu?

Chcete se stravovat zdravě a kvalitně, tak aby to přineslo benefity nejen vašemu tělu, ale i přírodě? Pak začněte vařit ze sezónních potravin. Seženete je ...