Domů > Nepřehlédněte

Knedlíky na sto způsobu: místo klasiky zkuste zdravější alternativy

Knedlíky jsou naší českou tradiční přílohou (nejen) k dušenému zelí a omáčkám. Klasická málo výživná bílá pšeničná mouka se dá nahradit zdravějšími alternativami. A nejen to. Knedlíky se dají obohatit a ochutit různými dalšími dobrotami. Zkuste něco nového – pochutnejte si (bez obav o svou postavu) a zároveň dodejte tělu živiny!

Knedlík z celého obilí

Nejzdravější verze knedlíku je z celého vařeného obilí. Dá se dělat z vařeného ovsa, kamutu, špaldy, krup a dalších obilovin (postup výroby knedlíku z obilí). Ideální alternativa klasického houskového knedlíku k dušenému zelí, gulášům, segedínu i k omáčkám (svíčková, rajská, koprová aj.).

Kynutý kváskový knedlík

Kynutý knedlík nemusí být pouze z bílé mouky a droždí. Zkuste to zdravěji díky celozrnné mouce a kvásku (jaký je rozdíl kvásek vs. droždí?). Tento knedlík se hodí k jakékoliv omáčce a zbytky lze využít ke zbytkové klasice – knedlík ve “vajíčku” (místo vajíčka poslouží směs hraška).

3denní “Podzimní detox výzva”
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité dny pro vitální podzim!

Rezervovat místo zdarma

“Bramborový” knedlík

Skvělou náhradou za brambory (nejen) v knedlících jsou batáty (proč nepoužíváme brambory?). Tyto bramborové, resp. batátové knedlíky, se hodí všude tam, kde byste jinak použili bramborové – k omáčkám i zelí.

Jáhelný knedlík

Namísto bramborových nebo houskových knedlíků mohou posloužit i tyto jáhlové knedlíky. Jáhly jsou velmi výživná obilovina, která se dříve hojně používala – zařaďme ji zpět do našich jídelníčků třeba díky těmto knedlíkům.

Polentový knedlík

Další hrnkovou variantou knedlíků jsou polentové. Jsou velmi rychle připravené a hodí se nejen k omáčkám a zelí, také třeba ke špenátu a různým jídlům typu stew, gulášům, kari a dhál. Pokud nechcete dělat kulaté knedlíky, stačí polentu vylít na plech a po ztuhnutí krájet polentové kostky.

Nadýchaný kukuřičný knedlík

Kromě polenty, která je rychle připravena (viz recept) se dají hrnkové knedlíky udělat i z kukuřičné krupice. Pokud do těsta na knedlíky přidáte i burizony a mišutku (extrudovanou kukuřičnou kaši), bude knedlík krásně nadýchaný.

Malé knedlíčky

Kromě velkých knedlíků – šišek a hrnkových – se dají dělat i malé knedlíky ve tvaru kuliček nebo válečků. Na ně se dají použít jakékoliv zbytky uvařených obilovin, které máme v lednici a můžeme je i ochutit (např. kmín, sušené či čerstvé bylinky, divoké bylinky, kurkuma, semínka aj.). Např. kroupovo-vločkové, rýžovo-jáhlové s kmínem, nejrychlejší vločkové, rýžové se sezamem, kroupovo-rýžové s kopřivami, rýžovo-pohankové, rýžovo-jáhlovo-vločkové, rýžovo-vločkové se sezamem a měsíčkem, pohankové, čirokové, vločkové s chia semínkem aj.

PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?

Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

6 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

19

19 tipů na jídla s růžičkovou kapustou

Máte rádi kapustičky a už nevíte, jak je v kuchyni použít, anebo naopak je rádi nemáte, ale chcete jim dát ještě šanci? Zkuste některý z našich oblíbených ...