Kolikrát za den bychom měli jíst? Teď už v tom budete mít jasno

0

Názory odborníků na množství jídel denně se značně rozcházejí. Někdo striktně doporučuje jíst 5x denně, jiný až 7x. Někdo dokonce radí jíst jen 2x denně. Jak se v tom máme vyznat? Co je tedy pro nás správně?

Je pro hubnutí nutné jíst každé 2 hodiny?

Možná jste se snažili zhubnout a výživovým poradcem vám bylo také doporučeno jíst každé 2 hodiny, abyste nevyhladověli. Nejste sami. Tato rada je v dnešním světe velmi populární. Příliš dietní jídla nás totiž příliš nezasytí a po pár hodinách máme hlad, že bychom „vyplenili lednici“. A to nikam nevede. Pro hubnutí rozhodně není nutné jíst každé 2 hodiny. Nejen, že tento režim je neudržitelný, ale také velmi zatěžuje naše trávení. 

Častým jedením si ničíme slinivku. Vzniká inzulínová rezistence.

Při konzumaci každého jídla (nejvíce u sacharidového) dochází k uvolňování hormonu inzulínu ze slinivky břišní, který zpracovává potravu – převádí cukry do buněk, aby se glukóza zpracovala na energii, kterou buňky potřebují.

Pokud jíme za den hodně často (nebo stále něco uzobáváme), často si také zvyšujeme hladinu inzulínu v krvi. Buňky, mající receptory na inzulín, se otupí (sníží se jejich citlivost) a přestanou na něj reagovat. Vzniká inzulínová rezistence.

Inzulínová rezistence způsobí vyšší hladinu inzulínu, vyšší hladinu cukru v krvi, a může vést k diabetu typu 2 a dalším zdravotním problémům jako je kardiovaskulární onemocnění, arteriální hypertenze, cukrovka 2. typu, obezita a nealkoholické ztučnění jater i nádorům (1):

  • Inzulinová rezistence zdvojnásobuje riziko pro srdeční příhodu a cévní mozkovou příhodu a podle Mezinárodní diabetické federace ztrojnásobuje riziko, že cévní mozková příhoda nebo srdeční příhoda bude smrtelná.
  • Vysoká hladina inzulinu při inzulinové rezistenci je také spojena s vyšším rizikem vzniku rakoviny močového měchýře, prsu, střeva, prostaty, děložního čípku a dělohy.
  • Vysoká hladina inzulinu podporuje růst tumorózních buněk a snižuje schopnost organismu ničit rakovinné buňky.

Jak z toho ven? Omezit počet jídel. Tím dojde ke snížení hladiny inzulínu a tělo na něj znovu získá citlivost. Studie potvrzují, že pro léčbu diabetes druhého typu jsou prospěšná 2-3 jídla denně místo dříve doporučovaných minimálně pěti.

Jak strava dle Jíme Jinak pomáhá léčit cukrovku (příběhy lidí):

Svačinky jsou trik potravinářských firem

Pokud se podíváme do historie, naši předkové rozhodně každé 2 hodiny nejedli. Jedli 3x, ale spíše 2x denně. Před tím, než šli na pole a poté, jak přišli z pole. Jakmile jsme přestali chodit na pole, začalo se jíst 3x denně. Ale svačinky jsou vynález až dnešní doby. Pravděpodobně vynález a obchodní trik potravinářských firem, kterým se hodí, abychom jedli více jejich produktů.

Základ je jíst 3x denně. Zbytek je individuální

Základní doporučení pro všechny zní jíst kvalitně 3x denně. Další jídla jsou již individuální a závisí na vašich potřebách, životním stylu, věku, aktivitě aj. Například malé děti mají menší objem žaludku a potřebují jíst častěji, také těhotné ženy a sportovci mívají větší potřebu jídla.

Máte mezi hlavními jídly hlad?

Zamyslete se, jestli jsou vaše hlavní jídla dobře sestavená (obsahují všechny potřebné složky), jíte dostatečně (viz jak velké porce mám jíst?) a naopak že neděláte nějakou z dietních chyb. Pokud je vše v pořádku, poslouchejte vaše tělo. Ze začátku přechodu na zdravou kvalitní stravu se často stává, že jíme větší porce a cítíme se nedojedení. Jakmile si tělo zvykne na vyšší příjem vlákniny, budou nám stačit i menší porce.

Během necelých 2 týdnů s Jíme Jinak jsem přestala mít chutě na sladké, jím 3x denně a mezi jídly nemám hlad! To je prostě super! Byla jsem přesvědčená, že trpím psychogenním přejídáním a teď jsem zjistila, že jsem jenom jedla špatně. Často se mi po jídle stávalo, že jsem měla potřebu se něčím dojíst, protože jsem měla pocit, že mi něco chybí. Děkuji, děkuji, děkuji JJ 🙂“  (Michaela)

Doporučení Jíme Jinak

  • Základ je jíst 3x denně kvalitní jídla z celistvých potravin, která obsahují vše, co tělo potřebuje.
  • Neuzobávat mezi jídly.
  • Svačiny si dejte podle potřeby. Sledujte signály svého těla. Pokud potřebujete svačinu, dejte si ji. Mnozí začátečníci potřebují svačinu dopoledne i odpoledne, než se tělo naučí správně pracovat s energií ze snědehého jídla. Většina lidí má z moderní stravy zničené trávení a chvíli to trvá, než začne správně pracovat slinivka a slezina. Pokud svačinu nepotřebujete, nenuťte se do ní jen proto, že to říká některý z odborníků. Za pár let to bude zase jinak.
  • Je to hlad nebo chuť? Je dobré si uvědomit, zda máte skutečně hlad nebo je to jen chuť. Chuť na sladké nám způsobují přemnožené nevhodné bakterie a oslabená slinivka a slezina. Naučte se uspokojit chuť na sladké zdravě a jako vedlejší efekt se vám srovná řada dalších zdravotních problémů a psychika.

Bývala jsem hypoglykemická, teď můžu jíst jen dvakrát denně nebo vůbec

Mám s tím osobní zkušenost. Před změnou jídelníčku jsem byla někdy až hypogklykemická. Jak jsem neměla včas další jídlo, bylo mi šoufl, někdy až na omdlení. Po snědení první dostupné porce mi bylo hned špatně. Křeče v břiše, průjem, ať jsem snědla cokoli. Říkala jsem tomu předržený hlad a dávala jsem si proto pozor, abych měla pořád co jíst. Nejvíc patrné to bylo v prvním těhotenství, kdy jsem byla schopná z hladu okusovat málem i kúru ze stromů. Po změně jídelníčku jsem zaznamenala obrovský rozdíl. Sice jsem měla ještě dlouho chuť na sladké i po dobrém velkém jídle (a porce jsem jedla obrovské), ale dalo se to vydržet! Byla to chuť, závislost, ne hlad.
Po čase se chutě srovnaly a také jsem zjistila, že mi naprosto vyhovují 3 jídla denně – snídaně, oběd a večeře. Dokonce, když děti nejsou doma, jíme někdy jen dvakrát – pozdní snídaně a brzká večeře. Běžně tak nejíme, ale víme, že to pro nás není problém, když se nemůžeme pořádně najíst přes den třeba na cestách. Zrovna tak děti vydrží půl dne bez jídla, když mají program. V létě si pro snídani přiběhnou klidně až v době oběda. Ve druhém těhotenství (to už jsem jedla 2 roky jinak) jsem vedla kurzy zdravého vaření a v zápalu vysvětlování jsem často nejedla 5 hodin a nebyl to vůbec problém. Po změně jídelníčku jsem taky začala držet s chutí půsty, tak jak to učíme v našich programech. Není mi u toho zle, normálně funguju a mám při tom čistou hlavu.
Moje zkušenost není vůbec ojedinělá, spíš naprosto běžná. Jen každému trvá jinou dobu, než se mu trávení srovná. Všem doporučuji vyrvat a dobře kousat.“ Eva Cikrytová, zakladatelka Jíme Jinak

Splaskla jsem v obličeji a mám lepší náladu

Stipl2: Po týdnu mám 2,5 kg dole a vidím,...

Díky vám mohu něco udělat pro zdraví sebe i svých blízkých

Zdeňka H.: Velice ráda vařím z Vašich receptů, naposledy to...

Děkuji za vaše recepty, mám 7 kg dole (72 let)

Zdeňka H.: Paní Evo. Bude mi 72 let, ráda...

Jíme jinak je fantastický web

Sisi: Jíme jinak je fantastický web, který vás musí...

Objev stránek

Dobrý den, vaše stránky jsem objevila někdy v tomhle...

Skvělé filmy, neskuteční lidé

Jana: Mila Evi a Heli a vsichni, kdo jste...

Pochutnali jsme si a v bříšku máme jak v pokojíčku

Martya: No to jsme si pochutnali. Jak říkala moje...

Klesl mi cholesterol, glykemie i další hodnoty v krvi

Jana P.: Dobrý den, chtěla jsem vám poděkovat, za...

Můj přítel – masožrout a sladkomil – vyjedl talíř pomalu i s glazurou

Vendtechman: Dneska pokus o ryzove nudle a seitan se...

Můj jídelníček se díky vám úplně změnil

Petr C.: Nováček již nejsem, čerpám z Vašich volně dostupných...

Šok: jí to i můj masomil manžel!

Jana: Šok! Jídla z kurzu jí i můj masomil...

Nezmizela mi jen přebytečná kila, ale i návaly, chuť na sladké a zlepšila se má paměť

kamlibe: Po dvou týdnech vaření z vašeho jídelníčku se dostavila...

Všechny informace, které jsem si musela přečíst v knížkách, jste shrnuli

Pavlína M.: Ten článek o müsli je prostě, nejde...

Moje hmotnost je konečně stabilní

Iva V.: Ahoj Evi, já jsem úplně nadšená ze...

Kurz byl nejkrásnějším dárkem, který jsem kdy dostala

Dagbri: Jsem moc ráda, že jsem na Vaše stránky...

Musím pořídit nový šatník – zhubla jsem z 60 na 53 kg!

Hanka: Jen jsem Vám chtěla poděkovat. V kurzu jsem...

Seriál: Jak na jaro

materiály
  • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
  • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
  • Jídelníček ke stažení!

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekRakovina mi vzala ženské orgány i žaludek (Blanka, 45 let)
Další článekVánoční pomerančový adzuki krém