Domů > Magazín > Blog

Zelený čaj Snow Dragon

Dnes bych vám ráda představila jeden z mých oblíbených zelených čajů, Snow Dragon.

Proč Sněžný drak?

Čaj Snow Dragon je složen ze spíše dužnatých listů a vysokého počtu poupat. Proč zrovna jméno Snow Dragon, tedy Sněžný drak? Protože na rozdíl od jiných čajů ho hned poznáte, má lístečky jakoby ojíněné, sněhové.
Listy jsou velké a mají svinutý tvar, tmavě zelenou a stříbrnou barvu a převládající poupata jsou pokrytá měkkým a hustým bílým chmýřím. Tento čaj se sklízí na plantážích kamélií v Yunnanu poblíž města Kunming.

Jak probíhá výroba

Snow Dragon First Grade prochází výrobním procesem, který po počátečním zavadnutí venku zahrnuje dlouhé vaření lístků ve velkých vyhřívaných wocích při teplotách kolem 180°C, aby se zablokovala enzymatická aktivita a zabránilo oxidaci. Tímto procesem získávají listy svůj charakteristický svinutý tvar a jsou uchovávány v suchu, aby ztratily všechnu vlhkost.

Jak chutná Snow Dragon

Snow Dragon First Grade se vyznačuje především základní rostlinnou sladkostí a lehce květinovou a citrusovou svěžestí s tónem mandarinky, který pomáhá dodat čaji jako celku svěžest, která přetrvává po každém louhování. Čaj je příjemně nasládlý, nepocítíte žádnou hořkost ani svíravost. 


Příprava čaje Snow Dragon

Důrazně se doporučuje připravovat prvotřídní zelený čaj Snow Dragon tradiční čínskou metodou gong fu cha, abyste si ho co nejlépe vychutnali. Pro tuto přípravu lze použít 5 gramů listů (asi 3 čajové lžičky) na gaiwan o objemu asi 100 ml, abyste získali více nálevů s různými chutěmi. Po rychlém opláchnutí listů ve vodě o teplotě 95°C, kterou vylijete do čajového tácu, můžete přistoupit k prvnímu louhování 10 sekund a poté, při zachování stejné teploty vody, přistoupit k dalšímu louhování, pokaždé prodloužit čas o 5 sekund (10 – 15 – 20…) Tento čaj má životnost asi 6 nálevů. Mít varnou konvici s termostatem vám usnadní stálé kontrolování a udržování správné teploty.

Samozřejmě, pokud vás tento relaxační ceremoniál nezajímá, lze připravit čaj i klasickou přípravou západního stylu. Stačí dát 3 gramy listů do 150 ml šálku s vodou o teplotě 95°C  a počítat na dobu louhování jednu a půl minuty. Doba louhování je pouze orientační, takže si ji můžete upravit podle své osobní chuti.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Ráda bych ukázala lidem, že veganská strava není jednotvárná, nudná a chudá, jak si bohužel mnoho lidí myslí. Jídlo pro mě má být zdravé a ne jednotvárné, skoro nemocniční. Mé recepty jsou určeny pro ty, kterým vaření z kvalitních ingrediencí, přináší radost, pro ty, co se nebojí experimentovat a chtějí poznat nové chutě, pro ty, pro ty co si rádi u sporáku hrají, pro ty co nepotřebují zasytit jen žaludek, pro ty co si najdou čas pro sebe i svojí rodinu a nebojí se do vaření investovat trochu času. Jste připraveni opustit vaší komfortní zónu?

32 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Lenka Kunčarová
2. 8. 2023

Ahoj , kde se dá koupit?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Danfood – zdravá výživa, drogerie a kosmetika s 15% slevou

Domluvili jsme pro vás slevu na nákup zdravých potravin a dochucovadel, ekodrogerie a dalšího sortimentu. Z Danfoodu můžete připravit zdravé mikulášské bal...
104
9

Výzva: 21 dnů s jógou – začínáme!

Pojďte si vybudovat nový návyk péče o své tělo a duši! Každý den chviličku a uvidíte, jak se zlepší váš dech, vaše držení těla, zpevní postava a zlepší zdr...

Jak zhubnout v 65 letech

Zdravě hubnout v 65 letech? Ne, nezbláznili jsme se, skutečně to jde. Senioři už sice mají vzhledem ke svému věku určitá omezení, ale dodržujete-li několik...

Srpnový úplněk ve znamení Vodnáře

Blíží se úplněk ve Vodnáři. Nastane v úterý 1. 8. ve 20:31. Co od něj tentokrát můžeme čekat a jak na nás bude působit?