Domů > Magazín > Zdraví

8 potravin, které škodí vaší pleti

Tvoří se vám neustále dokola pupínky a akné? Kamenem úrazu může být některá z těchto potravin, kterou často konzumujete. Vzhled pleti totiž odráží váš jídelníček. Mnoho lidí léta trápí  akné i v dospělém věku a až změna jídelníčku to konečně vyřeší.

Alkohol způsobuje akné

Alkohol vám může sice přinést příjemné pocity, ale ne vaší pleti. Narušuje hormonální rovnováhu v těle, a to vede k výskytu akné, dále snižuje imunitní systém a také jeho konzumace vede k dehydrataci (vysušování) pokožky.

Ostrá jídla vytváří zarudnutí

Chilli, kari a další ostrá jídla prokrví, ale také způsobí zarudnutí. U citlivějších lidí může vyvolat podráždění a pupínky. Nadměrné překrvování pleti způsobuje její rychlejší stárnutí.

Perlivé nápoje zbavují tělo minerálů

Působí močopudně a odvádějí z těla minerály, které pleť potřebuje. Konzumace minerálek a perlivých nápojů mění Ph krve na kyselejší, což znamená pro pleť zbytečnou zátěž.

Sůl způsobuje otoky pleti

Vysoké dávky soli, které obsahují dnešní rafinované produkty (např. uzeniny, sýry, pečivo aj.), způsobují vysoký krevní tlak, vysušování a brzkou vrásčitost pokožky. Kromě toho způsobují i zadržování vody. Pleť pak vypadá opuchle a nafoukle. Zejména v okolí očí.

Káva dehydratuje

Dehydratuje pokožku, která je pak vysušená a snadno se na ní tvoří vrásky.

Cukr urychluje stárnutí pokožky

Konzumace cukru (i džusy obsahují mnoho jednoduchého cukru) způsobuje lámání kolagenových vláken a rychlé stárnutí pleti.

Mléko a mléčné výrobky ucpávají póry

Mléko a mléčné výrobky obsahují hormony, které stimulují k produkci kožního mazu. Čím více tělo produkuje mazu, tím větší je pravděpodobnost, že se póry ucpou a vznikne akné. Mléko zvyšuje hladinu inzulínu v krvi a tyto výkyvy vyvolávají hormonální nerovnováhu. Mléko obsahuje kromě hormonů (např. IGF-1 růstový hormon) také aditiva a zbytky antibiotik, které v těle způsobují záněty. Mnoho lidí trpí laktózovou intolerancí nebo alergií na mléko. Jeho konzumace poškozuje trávení a odráží se také na pleti.

Bílá mouka se ukládá jako tuk a způsobuje záněty

Jedná se o jednoduché sacharidy a výživově prázdné kalorie. Mají vysoký glykemický index, rychle zvyšují hladinu cukru v krvi a nutí tělo produkovat inzulín. Vyšší produkce inzulínu způsobuje zánět, což může vyvolat akné. Kromě tukových polštářků vám tedy bílá mouka ještě způsobí nehezkou pleť. Dvojitou pohromou jsou pak chipsy, které kromě rafinovaných sacharidů obsahují ještě sůl.

Doporučení Jíme Jinak pro uzdravení pleti:
Přemýšlejte nad tím, co jíte a pozorujte stav své pleti. Snadno odhalíte, co jí dělá dobře a co ne. Při dlouhodobých potížích s akné je vhodné na několik týdnů vynechat důsledně cukr, pečivo a mléko. Pokud vaše problémy ustoupí, víte kudy vede cesta ke krásné pleti.

Moje osobní zkušenost (Eva, zakladatelka Jíme Jinak)
“S akné jsem měla problémy od puberty. První pupínek se mi udělal v 11 letech, a pak už to bylo jen horší a horší. Oběhla jsem za svůj život tolik kožařů a dermatologů! Ale žádný mi nepomohl. Ani jejich pudry s antibiotiky, lihová vodička, vodičky a mastičky s antibiotiky, laserové ošetření apod. Pořád se mi dělaly nové a nové boláky. Když jsem se jednou rozhodla na 10 dní vynechat maso, mléko, cukr, mouku a vejce, stal se zázrak! Přestaly se mi dělat pupínky a staré se začaly hojit. Dodnes mám po těch 20 letech boje s akné jizvy na obličeji, krku, zádech i dekoltu, ale už vím, co moje pleť potřebuje.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Klub
zuzka85
5. 2. 2019

Dobrý den,
stravuji se dle JJ celkem už asi 4 roky a pleť nemám pořád dobrou…. nevím proč. Jako někdy občas v jídle zhřeším, ale ty pupínky mám pořád. Chodím na kožní, tak mi dává mast na léto a na zimu. Ale změna stravy k lepší pleti moc nepomohla…. :-( a to ml.výrobky nejím opravdu vůbec, cukr jen třeba v hořčici, ale kafe piju. Že by se mi ale kvůli ní tvořilo akné a měla mastnou pleť? :-(

Klub

Moji sestře akne zpusobovala bakterie z jicnu. Lékařka ji nasadila vitamin A. A vypada to že se ji kůže konečně zklidnila. Jinak takova docela zajimava věc – když byla ve Skotsku pleť se ji taky velice rychle zpravila. To mělo dost síly se s tim vypořádat.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Jídlo jako lék: naučte se rozpoznat potraviny dle JIN a JANG (díl 2.)

Které potraviny jsou JANG a které JIN? V této tabulce se naučíme rozpoznávat ty, které jsou extrémní. A naopak zjistíme, které jsou harmonické a pro nás vh...
klub
8
6

13 chyb v jídelníčku, které nás drží od vysněné postavy i zdraví

Většina lidí cítí, že potřebují udělat ve stravě změnu, ale většinou neví, jak začít. Někdy se mylně domnívají, že řešením je vynechat maso, vejce a mléko....
1
21

10 důvodů, proč se vyhnout cukru i na Vánoce

Důvodů, proč se vyhnout bílému cukru a všem jeho průmyslovým kamarádům, je mnohem víc. Těchto 10 však už i lékaři a vědci považují za evidentní a dokáží v ...
5

Jak rychle a zdravě zhubnout bez cvičení

Dá se zhubnout zdravě bez cvičení? Bez mučení a drastických diet? Ano! Máme to vyzkoušeno nejen my, ale další stovky žen! Zkuste to taky.
2

Výživová doporučení pro obyvatele České republiky. Znáte je?

Věděli jste, že až 80 % případům nemocí srdce, cévních mozkových příhod, cukrovky 2. typu a 40 % případům rakoviny by bylo možné předejít, pokud bychom zle...