Domů > Magazín > Blog

Jak používat řasu agar agar

Agar agar je přírodní želatina, díky které vykouzlí nejen sladké i slané recepty, kde je jinak třeba želatiny, ale také i do mnoha jiných pokrmů, kde ingredience dobře spojí.

Druhy agaru a jak je připravit

  1. Tyčinky – jednu tyčinku dejte namočit asi na 30 minut do 500 ml studené vody. Poté vodu s agarem přiveďte k varu a za stálého míchání vařte, dokud se agar úplně nerozpustí.
  2. Vločky – na 500 ml potřebujete 2 čajové lžičky. Vločkový agar se obvykle nemusí namáčet (můžete jej tedy vsypat do vody a ihned přivést k varu). Pokud potřebujete vytvořit nějaký obzvlášť hladký krém, třeba na panna cottu, pak je dobré i vločky dát alespoň na 10 minut namočit. Jakmile se agar rozpustí, můžete jej nalévat na dort nebo do vhodných misek či formiček.

Tipy při použití agaru

Ověřte si tuhost! Při vaření si tuhost výsledného agaru ověříte tak, že kápnete trochu tekutiny na talířek a dáte do lednice. Agar by měl ztuhnout během chvilky. Pokud je moc řídký, dosypte vločky a dál vařte, pokud je příliš tuhý, přidejte do hrnce trochu vody.

  • Agar můžete máčet a vařit i v jakékoli ovocné šťávě nebo džusu, v “mléku” nebo naslano ve vývaru. Dá se dochucovat kyselými pochutinami, jako je ocet nebo citron. Pokud chcete mít agar červený, stačí trocha šťávy z řepy nebo lesního ovoce.
  • Z agaru připravíte polevy na dorty, poháry, aspiky, dezerty typu panna cotta, náplně do dezertů.
  • S agarem můžete také vyrábět džem – potřebujete 500 g ovoce, 5 lžic sirupu, 1 tyčinku nebo 2 lžíce vloček agar-agaru a trochu vody na namočení. Ovoce rozmixujte nebo rozmačkejte a přiveďte k varu, přidejte předem namočený agar a vařte, dokud se agar nerozpustí. Nakonec oslaďte podle chuti. Skladujte v lednici nebo obvyklým způsobem zavařte.

Vyzkoušejte recepty s agarem
Kokosový dortík s višňovým agarem
Ovocný jáhelník s agarem
Jahody v agaru
Osvěžující ovocný pohár s agarem
Jablíčkové bábovičky s agarem
Agarový krém na cukroví
Rybíz a borůvky s agarem
Osvěžující broskvový dezert s agarem
Jahodový chia pudink s jahodovou agar vrstvou
Dezert s mandlovým krémem a agarem
Meruňky a jablka v citronovém želé
Krémový nepečený jahodový dort s želé
Meruňková agar marmeláda
Horké jablečné pyré s agarem
Přesnídávka s rybízem
Borůvkový páj s pudinkem a želé vrstvou
Bezlepkový letní dort s ovocem
Jáhlovo-rýžový makovec s ovocnou polevou
Bezlepkový rybízový koláč s želé vrstvou
Čokoládová poleva z agaru na cukroví

PS: Víte už jak na zdravé cukroví?

My na Jíme Jinak ano! Naučíme vás chutné cukroví - bez cukru a 100% rostlinné! 💖 Mrkněte jak nahradit cukr ve vánočním pečení nebo se seznamte s perfektním plánem pečení zdravého cukroví. A myslíme i na vás, kterým dělá starosti lepek. Ochutnejte některý ze 40 receptů na bezlepkové cukroví.

S radostí pečuji o stránky Jíme Jinak, točím a stříhám videa, fotím jídla, vyrábím naše online kurzy a mnoho dalšího. Jídelníček Jíme Jinak mám vyzkoušený na vlastní kůži a ke klasickému už bych se nevrátil. Taky díky tomu, že mi Eva vaří samé dobroty!😉

9 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář