Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekodomácnost

Několik způsobů, jak by houby mohly změnit svět

Věděli jste, že z hub lze vyrábět papír, vodní filtry a antibiotika?

Od potravin až k plastům

Vědecký výzkum zjistil, že houby mají řadu prospěšných vlastností. Dokáží vytvořit pěnu, fungovat jako účinný vodní filtr anebo být aktivní složkou antibiotik. Houby mohou také vyčistit kontaminovaná průmyslová místa, pomocí techniky zvané mykoremediace.
Asi už víte o tom, že díky houbám se dá vyrábět mnoho fermentovaných potravin a nápojů jako je například pivo, víno, chléb, sójová omáčka, tempeh a mnoho dalších.

Univerzální materiál s užitečnými vlastnostmi

Co dělá houby tak univerzální? A co jiného se z nich dá vyrobit? Jsou to například různé biologicky rozložitelné pěnové výrobky a materiály vhodné ve stavebnictví. Houby lze využít jako podlahy, izolace, obložení a jiné. Výzkum ukázal, že jsou skvělými konkurenty komerčních materiálů, pokud jde o účinné zvukové a izolační vlastnosti. Přidání drceného skla do těchto pěn může zlepšit jejich protipožární vlastnosti. Jedna švédská společnost hodlá využívat obalové materiály vyrobené z hub.

Papír, který nepochází ze stromů

Houbová vlákna obsahují chitin, což je polymer, který se nachází také v krabích skořápkách. Chitin má vláknitou strukturu, podobnou celulóze ve dřevě, což znamená, že houbové vlákno lze zpracovat na papír stejným způsobem. Houbové papíry jsou silnější, ale záleží především na výběru hub.
Pěstování hub v prostředí bohatém na minerály má za následek požární odolnost houby, protože absorbuje hořlavé minerály a začleňuje je do své struktury.

Řešení špinavé vody

Díky moderním technologiím lze houby využít k výrobě membrán, které budou velmi účinně čistit vodu, všude tam, kde není dostupná v dobré kvalitě. Metoda je velmi jednoduchá. Počítá se s tím, že uvedením na trh by se velmi snížil odpad ze syntetických filtračních materiálů.

Houby v medicíně

Značný potenciál mají houby ve výrobě obvazů. Houbové enzymy jsou užitečné v boji proti zubnímu kazu. Houby mají své místo v medicíně i díky svým léčivým vlastnostem, ale o tom zase třeba příště.

 

PS: Stále na sebe nemáte čas?

Co se postarat konečně i o sebe? Startujeme podzimní detox. Spravíme si jídelníčkem postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
Chci trochu péče a porozumění.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

11

Vědci žádají světové vlády: Omezte maso a mléko ve školách a nemocnicích

Více než 60 vědců z celého světa přišlo s návrhem, jak zmírnit klimatickou krizi. Pomohlo by, kdyby se ve školách a nemocnicích servírovalo méně masa a mlé...
12
6

Nevyhazujte vánoční balící papíry – tvořte z nich

Pokud máte v rodině děti nebo jste sami kreativní, máte v papírech úžasný materiál na tvoření. A navíc to bude chytrý způsob recyklace. Z použitých dárkový...
2
1

Přírodní kosmetika a eko drogerie jsou další přirozený krok

Podle čeho vybírám kosmetiku a drogerii? Mám pár zásad, kterých se držím. Pokud jste zatím změnili jen jídelníček, určitě začněte uvažovat i o změně toho, ...

Když rybu, tak ne lososa

Losos je u Čechů velmi oblíbená ryba, protože nemá kosti, není cítit rybinou ani bahnem. I ve světě patří losos k těm nejprodávanějším rybám. Právě provede...