Domů > Výhody pro členy > Aktuální výhody

Představujeme Yodu – domácí lis na olej

Firma Nejodstavnovac.cz nám nabídla, abychom otestovali jejich novinku, elektrický lis na olejnatá semena. Jelikož panenský olej v hojné míře používáme, rozhodly jsme se pro vás přístroj vyzkoušet a podělit se o naše zkušenosti. Navíc jsme pro registrované uživatele a pro členy Klubu domluvily výraznou slevu.

Co je Yoda

Yoda, takto se lis jmenuje, je vizuálně pěkný přístroj, který překvapivě ani nezabírá mnoho místa (rozměry 36 x 18 x 27 cm). Navíc není těžký, takže ho můžete přenést (váží necelých 7kg). Součástí balení je praktická chňapka (využijete při demontováni ještě horkého šneku), čistící kartáček, miska se sítkem na olej, klíč na dotažení šneku (my jsme jej nevyužili – stačí šnek dotáhnout rukou), krytka násypky, napájecí kabel, krytka výustí na pokrutiny, šnek, komora šneku a velká mísa na pokrutiny (již vylisované semínka).

Výrobce v manuálu píše, cituji: „Yoda je první vysoce výkonný lis na výrobu za studena lisovaných olejů pro domácí použití. Výtěžnost Yoda lisu na výrobu oleje se pohybuje mezi 30% až 80% v závislosti na olejnatosti použitých ořechů a semen.“

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Jdeme ho tedy vyzkoušet!

Lněný olej

Před vlastním testem bych zmínila několik slov o lnu jako takovém a o výběru vhodné odrůdy na lisování. Len je v dnešní době velice opomíjená plodina, ačkoliv je to semeno obsahující vysoké množství esenciálních mastných kyselin, které jsou pro lidské zdraví velmi důležité – významná je omega 3 mastná kyselina, která má příznivý vliv na pokožku a nervovou soustavu, a také omega 6 mastná kyselina. Esenciální kyseliny jsou něco jako „strážci“ buněk. Posilují buněčnou membránu, která zabraňuje vnikání škodlivin dovnitř buňky, ale zároveň do ní vpouští potřebné látky. Možná jste postřehli, že lněný olej se užívá i při léčbě rakoviny atd.

Dle studií je jedna z nejvhodnějších odrůd lnu pro lisování je odrůda Raciol. Jedná se o žluté semeno, které má tenčí osemenní  (tzv. slupku) a obsah oleje je kolem 40 %, z toho kolem 36 %  kyseliny alfa-linolenové, a nízký obsah antinutričních látek (kyanogenních glykosidů). Bohužel na žádném balení lnu, který můžete koupit v obchodě se nedozvíte o jakou odrůdu jde. Dovozce, který nám zapůjčil přístroj přislíbil, že bude k lisům dodávat i kvalitní semena s garantovanou kvalitou jako je právě Raciol.

Lisujeme olejTestujeme

Přístroj jde velice lehce sestavit i rozebrat. Zvládly to podle návodu i naše děti, které to opravdu moc bavilo.  Před prvním lisováním doporučuji odmontovat šnek a omýt ho. Nikdy nevíte co na něm z výroby může být. Po osušení jsme ho namontovali zpět a nasypali len do přístroje. Přístroj bez zavřeného víčka nelze zapnout. Po výběru vhodného programu (vše je dobře popsáno v manuálu – prostě vyberete semínko, které budete lisovat) stačí zmáčknou start. Přístroj se začal zahřívat a zhruba po 5ti vteřinách začalo vlastní lisovaní. Zahříváni přístroje se děje jen na konci šneku a to proto, aby pokrutiny bez problému odcházeli a neucpávali se v útrobách šneku. Zahřáti konce šneku nemá žádný vliv na teplotu lisovaného oleje, tedy je opravdu zajištěno lisování za studena. Jednoduchou kontrolou, jsme provedli měření teploty lisovaného oleje a výsledek byl max. 35 °C. Hranice pro panenský olej je 40 °C.  Pokrutiny, které vychází z lisu jsou opravdu suché a už neobsahují žádný olej.

Žádné zbytky

Určitě je nemusíte vyhazovat, ale můžete je použít dle fantazie ve vašem dalším kulinářském snažení. Např. lněná semínka obsahují lignany, které jsou zdraví velice prospěšná. Ovšem lněné pokrutiny byste měli konzumovat asi do 30 minut od lisování, jinak dochází k jejich oxidaci a ztrátě většiny látek zdraví prospěšných. U nás to nebyl problém, protože lisování jsme dělali s dětmi a děti pokrutiny odjídaly tak rychle, jak padaly do misky. Zbytky z dalších testování snědly s chutí naše kočky a část skončila v polévce jako výborné zahuštovadlo.

Vylisovaný olej

Vylisování 100g semen nám trvalo 3 minuty. Čas lisování se liší dle druhu použitých olejnatých semínek (například doba lisování oleje ze lnu je nižší, než vlašských ořechů).

Výsledný olej není čirý jako kupovaný v obchodě. Není filtrovaný a obsahuje i cenné lignany (v případě lněného oleje). Zhruba po půl hodině vše sedne na dno sklenice a olej je čirý.

Lisovali jsme 1,2 kg lnu dostali jsme cca 400 ml oleje. Což vůbec není špatné. Čerstvě vylisovaný lněný olej krásně voní a chutná po oříškách. Nedá se to srovnat s kupovaným.

Dále jsme zkoušeli lisovat sezam, konopí, slunečnici, dýni, chia, kokos a mák. Vše šlo bez problémů vylisovat.

Údržba

Dlouho jsem lisování odkládala, protože nerada čistím složité přístroje. Ovšem čištěni lisu bylo mnohem jednodušší než jsme čekali. Vymontovaný šnek stačí omýt, nejlépe v horké vodě s trochou čistícího přípravku. Vnitřek přístroje lze vytřít papírovým ubrouskem. Vytření ovšem věnujte chvilku, abyste nechali někde v útrobách olej, který by v lisu žluknul.

Využití oleje

Za studena lisované oleje mohou být využity jako doplněk stravy, v aromaterapii, pro výrobu domácí kosmetiky, v našich rodinách jsou to však hlavně oleje na přípravu pokrmů, tedy na vaření. Děláme s nimi vše – od polévek, přes smažení po pečení a marinády.

Tuky potřebujeme pro správnou funkci cévního a nervového systému, pro pružnost kůže atd. Ale vybíráme tuky raději rostlinné a za studena lisované. Ty pak mají ty nejlepší léčivé účinky.

Co všechno lze lisovat

Součástí manuálu je tento přehled:

Firma natočila video, ve kterém je názorně vidět, jak přístroj vypadá, jak se obsluhuje a jak se olej lisuje.

Kde se dá koupit

Přístroj lze objednat na www.nejodstavnovac.cz . Doprava je zdarma po České Republice a na Slovensko za 80 Kč. Při platbě na dobírku zaplatíte 30 Kč. Dodací doba je 48 hodin.

A teď to nejlepší!

Výhoda pro registrované a členy Klubu Jíme Jinak

Registrovaní uživatelé mají slevu 5% a členové Klubu Jíme jinak 20%.

[přihlaste se]

[přihlaste se]

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Zdravím ,kvalitní lněný olej jde zakoupit v tomto obchodě ,maají certifikaci na kvalitní čerstvě lisovaného oleje ,po otevření spotřebovat do 14 dnů, vyzkoušela jsem několikrát recept podle Lněné semínko a olej, jejich zdravotní účinky, postupy v léčbě – Dr.Johanna Budwig a cítila jsem spoustu energie.Doporučuji ,osobně už šetřím na tento přístroj a těším se na vlastní čerstvý olej :-)

zdravím všechny sám už lisují zhruba rok a ten stroj úplně v pohodě Petr evidentně není technický typ a vůbec nemá trpělivost pochopit jak stroj funguje aby ho slušně vyčistil pro normální lidi co mají respekt že všechno má nějaké zákonitosti je to úplně úžasný stroj

Ukázat další komentáře