Letos nás čeká letní Slunovrat v pondělí 21.6. v půl šesté ráno. Víte, co se děje na obloze, jak ho slavili naši předci a jak ho můžeme k léčebným účelům využít my?

Den je nejdelší z celého roku a noc je nejkratší.

Po svítání přijde nejdelší den roku a po západu slunce nejkratší noc. Sotva přišlo léto, už se nám dny zase krátí! Začíná astronomické léto, ale to biologické je právě na vrcholu, jak ti, kdo nás sledují pravidelně, už dobře vědí.

Letní slunovrat (latinsky solstitium) je astronomický termín pro moment, kdy Slunce má vůči světovému rovníku největší deklinaci. Slunce dosáhne nejsevernějšího bodu své pomyslné dráhy a vstoupí do znamení Raka. V poledne Slunce vystoupí v poledne nejvýše. Zimní Slunovrat připadá obvykle na 21.prosince, den je nejkratší v rode, noc nejdelší, Slunce vstupuje do znamení Kozoroha. Letní i zimní slunovraty mají vztah k náklonu zemské osy od roviny oběhu Země okolo Slunce, nejde o vzdálenost Země od Slunce, jak si mnozí myslí už od základní školy.  

Na severní polokouli připadá letní Slunovrat nejčastěji na 21. června (občas vyjde na 20. a jednou za mnoho let na 22. Června) , přesný čas se mírně mění. Na jižní polokouli je to přesně naopak, začíná tam zima.

Všechny kultury vítají slunce

Letní slunovrat se oslavuje po celém světě, nezávisle na kultuře dané země. Je totiž oslavován začátek léta, úrody, hojnosti a duchovní síla Slunce, kterou vždy lidé cítili napříč všemi kulturami. V různých dobách se tento svátek nazýval různě. Keltové mu říkali Litha, Slované Kúpadla (podle očistných koupelí) v křesťanských dobách se začala slavit Svatojánská noc, která přichází po Slunovratu. Naši předci uctívali Slunce, protože díky teplu přežili a měli úrodu, zároveň obětovali vodě, aby nebylo sucho. Měli k přírodě vztah a úctu, věděli, že jsou na ní závislí, že jou její součástí.
Toto spojení nám dnes často chybí. Ale ať těmto dnům dnes říkáme, jak chceme, ať slavíme či nikoli, pokud jste citlivější, vnímáte, že jsou to dny magické  a velmi silné. Já to každý rok intenzivně pocítím jako nával nadšení, energie a jakéhosi zbystřeného vnímání a teprve pak si uvědomím, co se to děje, když se podívám do kalendáře. Vaše komentáře pod článkem o Svatojánské noci potvrzují, že to cítíte také. Ta energie se prostě nedá přehlédnout (nebo spíše přecítnout, protože není ani tak vidět, jak je cítit)!

Ozdravné rituály

Slunovratem přichází nejteplejší část roku a čas největší hojnosti a plnosti. Modernímu člověku začíná čas radosti a letní pohody, našim předkům však začínalo období největší práce. Oslavy Slunovratu jim dávali odpočinek a dobíjeli baterky. Slunovrat se i dnes skvěle hodí pro ozdravné rituály, kdy pracujeme s živly – vodou, ohněm, vzduchem, ale také s bylinkami a vědomím. Některé kultury pracovali při léčivých rituálech s bohyní vody Dommu, pro Česko je typická Vltava a Rusalka. A protože v energetické medicíně je voda spojena s emocemi, je Slunovrat skvělou příležitostí pracovat také s nimi.

Slunovrat můžete uchopit zcela po svém, tady je jen pár tipů, jak můžete s energií v tomto období pracovat:

  • Můžete se vykoupat v řece či jezeru a smýt ze sebe staré a nepotřebné programy, nefunkční přesvědčení a všechny starosti a potíže fyzického těla. Spojte se s vodou, s její sílou.
  • Můžete tančit kolem ohně a své emoce a energii nechat volně proudit. Zpívejte, skákejte přes oheň, o magických svátcích je vše povoleno. Nebo se jen do ohně dívejte, pokud hledáte klid a odpovědi na svoje otázky. Spojte se s ohněm a jeho sílou.
  • Dejte jeho plamenům vše, co už vám neslouží –  vhoďte do ohně kus dřeva, do kterého vložíte vše, co chcete odevzdat. Nebo napište na papír všechny potíže, které vás trápí a dejte je ohni.
  • Pokud znáte rituály z Jarní očisty, udělejte je a podpořte hojnost a svoje projekty.
  • Dojděte ke studánce nebo léčivému pramenu a poproste o očistu. Opláchněte se vodou, odneste si ji s sebou na pití. Studánce poděkujete a doneste ji květiny či věnec z bylin.
  • Udělejte si sluneční terapii – vystavte svoje tělo paprskům, poproste o léčbu a představujte si, jak se vaše tělo léčí, jak mu paprsky dávají sílu. Spojte se s energií Slunce.

Více o tomto magické období a zvycích píšeme v článku Svatojánská noc – bylinky, ohně a oslava života. Inspirujte se tam a udělejte něco pro sebe. Najděte si chvilku a zavnímejte to, co se teď děje, a co zase přijde za rok.

Ať už slavíte Slunovrat či nikoli, užijte si toto krásné období!

Eva

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Eva Cikrytová
Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh
Předchozí článekJahodový želé dezert (bez lepku)
Další článekChalupářské ražničí bez masa