Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Vynechte těchto 5 potravin a budete mít lepší zdraví i energii

Také znáte ten pocit, kdy se najíte, a nejraději byste si dali šlofíka? Zkuste vyřadit těchto 5 potravin a pocítíte rozdíl nejen na množství energie, ale také na zdraví.

Potraviny obsahující “éčka”

Přečtěte si…
– Éčka: konvenční versus BIO produkce
– Éčka do peněženky

Nejrůznější polotovary, chemicky zpracované výrobky a potraviny obsahující různé druhy konzervantů, barviv, látek zlepšující chuť, aroma nebo trvanlivost. Tyto všechny “potraviny” jsou velkou zátěží pro náš organismus. Způsobují nejrůznější problémy jako třeba ADHD u dětí, některé jsou karcinogenní a ani odborníci a vědci nevědí, co koktejl těchto éček může v našem těle udělat. Proto se jim snažme co nejvíce vyhýbat a kupovat přírodní a celistvé potraviny s čistým složením.

Maso

Čím maso nahradit?
– uzený tempeh a tofu
– seitan
– luštěniny
– mrkněte na naše recepty a naučte se, jak chutně maso nahradit!

Maso se řadí k rizikovým potravinám, které způsobují nebezpečí vzniku rakoviny a kardiovaskulárních chorob. Studie (1, 2, 3, 4) potvrzují, že vegetariáni a vegani mají mnohem menší riziko těchto onemocnění než ti, kteří jedí maso. Navíc organismus maso tráví nejdéle, ze všech potravin a spotřebuje na něj hodně energie, proto se pak cítíme ospalí a unavení. A kromě toho je eliminace masa a mléka nejlepší způsob, jak snížit dopady člověka na planetu a nepodporovat kruté velkochovy.

Smažená jídla

Řízky, chipsy, hranolky, koblihy, bramboráky… Tato všechna smažená jídla nás lákají a chutnají nám. Ale vzpomeňte si, jak se po nich cítíte. Unavení, bez síly a ospalí. Na trávení smažených jídel totiž tělo spotřebuje opravdu velké množství energie. A navíc jsou plné nevhodných tuků a soli a zvyšují riziko diabetu, obezity a chorob srdce. Obsahují také karcinogen a neurotoxin akrylamid, který poškozuje DNA.

Zdravější smažení
– Pokud si chcete jednou za čas dopřát něco smaženého, udělejte si doma třeba smaženou zeleninu v hrašce, bezinky v těstíčku, zdravý vegan řízek v trojobalusmažené bedly nebo smažené placky.
– Nezapomeňte ale vždy k těmto jídlům přidat například salát z daikonu nebo ředkviček, které pomohou tělu tyto těžká jídla strávit.

Pečivo a moučné výrobky z bílé mouky

Bílá mouka je jednoduchý sacharid a výživově prázdná kalorie. Výrobky z ní mají vysoký glykemický index, rychle zvyšují hladinu cukru v krvi a nutí tělo produkovat inzulín. Ale po chvíli jde krevní cukr dolů a nás dovedou do stavu těžké únavy. Kromě tukových polštářků ještě v těle způsobují způsobují tyto potravin zánět, a tím zhoršují akné.

Jaké jíst pečivo?
– Místo pečiva z bílé mouky zařaďte do jídelníčku kváskové celozrnné pečivo. Můžete si ho upéct sami, anebo koupit ve zdravé výživě.
– Nezapomeňte vždy zkontrolovat složení, protože i když je chléb nazvaný jako kváskový nebo kvasový, může být kynutý droždím a kvásek tam být jen přidaný “na chuť”.
– Pečivo vám nahradí také různé druhy placek, palačinek, lívanců, karbanátků aj.


Sladkosti s cukrem

Sladkosti obsahující jednoduchý sacharid cukr, podobně jako pečivo z bílé mouky, způsobují výkyvy krevního cukru a tím i nálady a energie. Cukr v nich obsažený je vysoce návykový podobně jako drogy. Zhoršuje kvalitu pleti, způsobuje akné, je spojovaný s rakovinou, kazí zuby, způsobuje cukrovku, obezitu a zatěžuje naše játra (doporučujeme si přečíst těchto 10 důvodů, proč se cukru vyhnout).

Zdravé sladkosti existují!
– Nahraďte nezdravé sladkosti těmi zdravými dle našich receptů.
– A pokud nevíte, jak na to, vše pěkně krok po kroku jsme pro vás připravili ve video návodech kurzu Dezerty, kde se naučíte připravovat zdravé dezerty bez cukru jako profíci.

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

18
2

Jak zavařovat bez cukru – zdravé zavařování zvládne každý!

Je libo marmelády, džemy nebo povidla bez cukru a chemických želírovačů? Zdravé zavařování není žádná věda! Jde to jednoduše v 5 krocích. Ať už jste v zava...
75
17

18 tipů, jak použít lahůdkové droždí

Máte doma lahůdkové droždí a nevíte co s ním? Inspirujte se, kde všude se dá použít, aby jídla chutnala zase trošku jinak! Můžete s ním nahradit chuť sýru,...
47
19

Jedlé kaštany: zdroj životodárné energie

Jedlé kaštany mají velmi pozitivní vliv na lidské zdraví, trávení a dokonce podporují i zdravé hubnutí. Ukážeme vám tipy, jak je využít v kuchyni tak, abys...
31

Sezónní jídelníček: Co jíst v dubnu?

Chcete se stravovat zdravě a kvalitně, tak aby to přineslo benefity nejen vašemu tělu, ale i přírodě? Pak začněte vařit ze sezónních potravin. Seženete je ...