Domů > Magazín > Zdraví

Časté chyby začátečníků při přechodu na zdravější jídelníček

Chcete začít zdravě, ale nevíte jak na to? Nejste si jisti, zda jste to vzali za správný konec? Přinášíme přehled nejčastějších chyb, které začátečníci nevědomky dělají a připravují se tak o živiny i radost z dobrého jídla.

Rozhodli jste se začít jíst zdravě?

Omezit maso, vynechat mléčné produkty, ubrat slané pečivo, cukr, koláče, zákusky? Gratulujeme k tomuto skvělému rozhodnutí. Bohužel mnoho lidí neví, jak na to,. Nejčastěji to udělají tak, že potraviny, které vyřadili, nahradí alternativami, které se zdají být zdravějšími. Supermarkety a zdravé výživy dnes nabízí pestrou paletu těchto rádoby zdravých alternativ masa, pečiva, sladkých dobrot a hotových jídel. Ale mnohdy je to jak z deště pod okap. Těmto potravinám často chybí minerály a vitamíny a mnohdy obsahují další nevhodné látky (cukr, aditiva, škroby, rafinované oleje, mnoho soli). Brzy při jejich zařazení do jídelníčku pocítíte nedostatek na zdraví, nebo se dostaví chutě na nevhodné potraviny, nejčastěji na sladkosti.

Nejčastější chyby v jídelníčku

 • Jídelníček obsahuje příliš mnoho “zdravých” polotovarů (alternativy masa, zavařená již hotová zdravá jídla, extrudované výrobky, cereálie aj.) a málo prvopotravin (celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina, ořechy, semínka, ovoce)
 • Chybí některá hlavní potravinová složka (nejčastěji celozrnné obilí nebo luštěniny)
 • Dojídání se sladkostmi (i když zdravými)
 • Příliš mnoho tuků a ořechů nebo semen
 • Mnoho soli ve stravě
 • Velké množství pečiva (i když celozrnného a kváskového) na úkor celozrnných obilovin
 • Nedostatek dynamiky a pestrosti ve stravě
 • Nevhodně kombinované potraviny
 • Neustálé uzobávání a časté jedení
 • Konzumace znovu ohřívaných jídel
 • Používání nevhodných způsobů ohřívání potravin
 • Příliš mnoho ovoce (zejména exotického)
 • Mnoho konzervovaných potravin (potraviny z konzervy, mražené potraviny, hotovky aj.)
 • Příliš malé porce
 • Nedostatek zeleniny

Jak se v tom má člověk vyznat?

Zdá se to být složité? My vám rozumíme, ale nebojte se! Je to mnohem jednodušší, než si myslíte. Je jen potřeba vrátit se k základům a prvopotravinám. Těm, které ještě nebyly zpracovány průmyslem – celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina, semínka, ořechy, ovoce. Z nich vařit a jimi se stravovat. Vyjde to levněji, přináší to více chuti a více zdravotních benefitů.

Nevíte jak začít? Co tedy máte jíst? Potřebujete návod pro začátečníky? Krok za krokem?

Přidejte se do našeho kurzu zdarma a pochopte, jak je vše jednoduché! Vrátí se vám energie, dobrá nálada a přebytečná kila od vás půjdou samy pryč :-)

Chci se naučit jíst zdravě

PS: V pondělí 13.2. startujeme Jarní očistu!

Pokud zažíváte stres, únavu, necítíte se dobře nebo máte pár kil navíc, pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku. Už za pár týdnů uvidíte výsledky - ověřeno na lidech! 😊

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Šárka
4. 6. 2022

Bojim se, ze pouzivate pro me nedostupne a nezname suroviny. Predevsim ty byliny. Ovsem naprosto si uvedomuji jejich hodnotu. byliny obecne jsou prirodni lekarna. Alespon ty caje a smesi se daji poridit. To ostatni je casto dostupne bohuzel jen na eshopu. Napriklad tolik druhu ryze, ci oleju atd. v mem meste v zadnem obchode skutecne nesezenu. Zpatky k bylinam a rostlinam. Kdyz ziji ve meste v byte, vubec netusim, kde takove rostliny shanet na louce ci v lese. Maximalne najdu a poznam koprivu. Aspon to. Mate vyhodu bydleni v domku a obklopeni divokou prirodou.

Nejde mi pokračovat dál..

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Vyzkoušejte také

3
14

Chcete lepší postavu? Zkuste tento letní jídelníček

Biologické léto je tu! Co máme jíst a pít? Čemu se raději vyhnout a co v této sezóně přidat? Vylaďte jídelníček na letní, spravte si postavu do plavek a zl...
8

Typické chyby při veganské a vegetariánské stravě

Jíst vegansky ještě neznamená jíst zdravě. Když vyřadíme ze stravy živočišné produkty, automaticky to neznamená, že jíme dobře. I na veganské a vegetariáns...
5

Kompletní průvodce zdravým grilováním bez masa

Máme tu teplo a s ním přichází i grilovací sezóna, která spojuje samé příjemné aktivity – dobrou společnost, čerstvý vzduch a dobré jídlo. A tím nemu...
40
15

Jak být fit na podzim díky jídelníčku v 10 minutách

Co jíst, co nejíst, co zahleňuje, z čeho jsme nemocní, proč přibíráme a jak se tomu vyhnout. Vše o podzimu a jídelníčku jsme našlapali do tohoto videa.
3
5

Jak rychle a zdravě zhubnout bez cvičení

Dá se zhubnout zdravě bez cvičení? Bez mučení a drastických diet? Ano! Máme to vyzkoušeno nejen my, ale další stovky žen! Zkuste to taky.