Domů > Magazín > Zdraví

Časté chyby začátečníků při přechodu na zdravější jídelníček

Chcete začít zdravě, ale nevíte jak na to? Nejste si jisti, zda jste to vzali za správný konec? Přinášíme přehled nejčastějších chyb, které začátečníci nevědomky dělají a připravují se tak o živiny i radost z dobrého jídla.

Rozhodli jste se začít jíst zdravě?

Omezit maso, vynechat mléčné produkty, ubrat slané pečivo, cukr, koláče, zákusky? Gratulujeme k tomuto skvělému rozhodnutí. Bohužel mnoho lidí neví, jak na to. Nejčastěji to udělají tak, že potraviny, které vyřadili, nahradí alternativami, které se zdají být zdravějšími.Supermarkety a zdravé výživy dnes nabízí pestrou paletu těchto rádoby zdravých alternativ masa, pečiva, sladkých dobrot a hotových jídel. Ale mnohdy je to jak z deště pod okap. Těmto potravinám často chybí minerály a vitamíny a mnohdy obsahují další nevhodné látky (cukr, aditiva, škroby, rafinované oleje, mnoho soli). Brzy při jejich zařazení do jídelníčku pocítíte nedostatek na zdraví, nebo se dostaví chutě na nevhodné potraviny, nejčastěji na sladkosti.

Nejčastější chyby v jídelníčku

 • Jídelníček obsahuje příliš mnoho “zdravých” polotovarů (alternativy masa, zavařená již hotová zdravá jídla, extrudované výrobky, cereálie aj.) a málo prvopotravin (celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina, ořechy, semínka, ovoce)
 • Chybí některá hlavní potravinová složka (nejčastěji celozrnné obilí nebo luštěniny)
 • Dojídání se sladkostmi (i když zdravými)
 • Příliš mnoho tuků a ořechů nebo semen
 • Mnoho soli ve stravě
 • Velké množství pečiva (i když celozrnného a kváskového) na úkor celozrnných obilovin
 • Nedostatek dynamiky a pestrosti ve stravě
 • Nevhodně kombinované potraviny
 • Neustálé uzobávání a časté jedení
 • Konzumace znovu ohřívaných jídel
 • Používání nevhodných způsobů ohřívání potravin
 • Příliš mnoho ovoce (zejména exotického)
 • Mnoho konzervovaných potravin (potraviny z konzervy, mražené potraviny, hotovky aj.)
 • Příliš malé porce
 • Nedostatek zeleniny

Jak se v tom má člověk vyznat?

Zdá se to být složité? My vám rozumíme, ale nebojte se! Je to mnohem jednodušší, než si myslíte. Je jen potřeba vrátit se k základům a prvopotravinám. Těm, které ještě nebyly zpracovány průmyslem – celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina, semínka, ořechy, ovoce. Z nich vařit a jimi se stravovat. Vyjde to levněji, přináší to více chuti a více zdravotních benefitů.

Nevíte jak začít? Co tedy máte jíst? Potřebujete návod pro začátečníky? Krok za krokem?

Přidejte se do našeho kurzu zdarma a pochopte, jak je vše jednoduché! Vrátí se vám energie, dobrá nálada a přebytečná kila od vás půjdou samy pryč :-)

Chci se naučit jíst zdravě

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

9 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Šárka
4. 6. 2022

Bojim se, ze pouzivate pro me nedostupne a nezname suroviny. Predevsim ty byliny. Ovsem naprosto si uvedomuji jejich hodnotu. byliny obecne jsou prirodni lekarna. Alespon ty caje a smesi se daji poridit. To ostatni je casto dostupne bohuzel jen na eshopu. Napriklad tolik druhu ryze, ci oleju atd. v mem meste v zadnem obchode skutecne nesezenu. Zpatky k bylinam a rostlinam. Kdyz ziji ve meste v byte, vubec netusim, kde takove rostliny shanet na louce ci v lese. Maximalne najdu a poznam koprivu. Aspon to. Mate vyhodu bydleni v domku a obklopeni divokou prirodou.

Nejde mi pokračovat dál..

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

116
23

Jaro je tu: Jak začít jíst zdravě

Ve 13 minutách zjistíte, jak zas získat energii, shodit zimní kila, co jíst a co vynechat. Biologické jaro už klepe na dveře, pozvěte ho do kuchyně! Určitě...
9
5

Kompletní průvodce zdravým grilováním bez masa

Máme tu teplo a s ním přichází i grilovací sezóna, která spojuje samé příjemné aktivity – dobrou společnost, čerstvý vzduch a dobré jídlo. A tím nemu...
12
3

Rodiče pozor – počet obézních dětí roste i u nás

Každé čtvrté dítě v ČR trpí nadváhou, každé sedmé obezitou a přibývá i dětí s monstrózní obezitou. Kde to všechno začíná a co všechno může váhu dítěte ovli...
155
19

Máte vyvalené nebo nafouklé bříško, které nejde zhubnout? Tady je 5 důvodů, které za to mohou.

Jíte zdravě, makáte ve fitku až do úmoru, všechno jde dolů, jen to proklaté bříško je pořád vypouklé a vy vypadáte jako těsně před porodem? A po jídle se t...
174
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...
171
29

Jak být fit na podzim díky jídelníčku v 10 minutách

Co jíst, co nejíst, co zahleňuje, z čeho jsme nemocní, proč přibíráme a jak se tomu vyhnout. Vše o podzimu a jídelníčku jsme našlapali do tohoto videa.