Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Co byste měli vědět o luštěninách a nadýmání, které způsobují

Fazole, čočka, cizrna a hrách… Studie potvrzují, že luštěniny jsou důležitým prediktorem přežití u lidí ve věku 70 let a více. Chrání nás před srdečními chorobami, demencí, rakovinou a dalšími zdravotními neduhy a problémy. Teď si určitě říkáte: “Jsou jistě velmi zdravé, jenže pak mám břicho jak balón, nepříjemné větry a nemůžu vyjít mezi lidi.” Pojďme se podívat, co to způsobuje a jak na to vyzrát.

Proč způsobují luštěniny plynatost

Ačkoliv každý zná nadýmavé účinky luštěnin, málokdo zná důvod, proč tomu tak vlastně je a co s tím dělat. Většina lidí se raději z těchto důvodů luštěninám zcela vyhýbá nebo je velmi omezuje. To je ale chyba! Luštěniny mají spoustu benefitů pro naše tělo. Krom těchto pozitivně působících látek luštěniny obsahují i látky tzv. antinutriční (rostlinám slouží jako ochrana před predátory a nám lidem přináší jak negativní, tak pozitivní účinky).

Antinutričními látkami v luštěninách jsou:

 • inhibitory enzymů (zejména proteas) – zhoršují stravitelnost bílkovin (nebo sacharidů – u inhibitorů amylas). Jejich množství se snižuje naklíčením, při delší době klíčení jejich množství zase narůstá.
 • lektiny – mohou způsobit trávicí potíže a poškození střev, což má za následek zhoršení využití živin. Nejvíce se vyskytují v sóje a také v některých fazolích.
 • kyselina fytová – tvoří nerozpustné komplexy s minerálními látkami (železo, zinek, vápník aj.), čímž se zhoršuje jejich využitelnost. Nejvíce jich obsahují sojové boby (to je důvod, proč je třeba sojové boby jíst ve fermentované podobě).
 • tanniny – mohou způsobovat horší využitelnost některých aminokyselin.
 • saponiny – některé druhy saponinů mohou poškozovat sliznici střeva, jiné nevykazují žádnou toxicitu.
 • alfa-galaktosidy – často způsobují nepříjemné nadýmání, plynatost, větry a bolest břicha po konzumaci luštěnin.

Inhibitory enzymů a lektiny jsou látky termolabilní – tj. můžeme se jich zbavit dostatečnou tepelnou úpravou luštěnin (viz Jak správně uvařit luštěniny, aby byly měkké). Z tohoto důvodu není vhodné konzumovat luštěniny v syrovém stavu.

Kyselina fytová, tanniny, saponiny a alfa-galaktosidy jsou naopak látky termostabilní – tj. nelze je jednoduše odstranit tepelnou úpravou. Lze na ně ale vyzrát jinými postupy.

Jak vzniká nadýmání z luštěnin?
Velkou část antinutrientů v luštěninách tvoří nestravitelné oligosacharidy – zejména alfa-galaktosidy, konkrétně se jedná o rafinózu, stachyózu a verbaskózu. Lidský organismus není schopný tvořit enzym alfa-galaktosidasa, který by tyto sacharidy v tenkém střevě rozštěpil, doputují až do tlustého střeva, kde jsou rozkládány střevní mikroflórou za vzniku plynů – vodíku, oxidu uhličitého a methanu. A my pociťujeme nepříjemné nadýmání, plynatost a zapáchající větry.

Jak na luštěniny vyzrát

Alfa-galaktosidy jsou látky termostabilní, nelze se jich tedy zbavit vařením ani jinou tepelnou úpravou luštěnin. Jedná se však o látky rozpustné ve vodě. Právě proto je třeba luštěniny před konzumací namáčet a následně vodu, ve které se namáčeli, slít a uvařit je ve vodě čisté. Díky tomuto postupu se dá zbavit až 40 % přítomných oligosacharidů. Krom máčení se dá problematických oligosacharidů zbavit díky klíčení. V rostlině slouží alfa‑galaktosidy jako zdroj energie, během klíčení jsou tedy spotřebovávány a jejich obsah v naklíčených luštěninách klesá až o 80 %.

Studie: tělo si zvyklá na vlákninu z luštěnin postupně

Studie se shodují, že různé luštěniny způsobují různá množství plynů ve střevech. Vědci porovnávali nadýmání u zkoumaných osob po dobu 8 týdnů při konzumaci 1,5 hrnku těchto potravin v různých kombinacích: pinto fazole, fazole černé oko, pečené fazole a konzervovaná mrkev.

Dle výsledků první týden fazole černé oko způsobovaly u pozorovaných osob menší nadýmání než fazole pinto nebo pečené fazole. Po 3-4 týdnech se úroveň nadýmání u všech fazolí vrátila k normálu, jakmile se lidé přizpůsobili zvýšené vláknině.

I kontrolní skupina lidí, která jedla jen konzervovanou mrkev, hlásila také nadýmání – pravděpodobně proto, že mrkev obsahuje také vlákninu, říká Dr. Todorov. I zde ale po čase nadýmání zmizelo, jak si tělo vláknině přivyklo.

6-12 % zkoumaných osob ale nepozorovalo ani po 8 týdnech žádné změny a zlepšení problémů s nadýmáním. Vedoucí studie Dr. Todorov říká, že lidé se liší v reakci na různé druhy luštěnin a že pokud nám jeden druh luštěnin způsobuje problémy, můžeme přejít na jiný druh, který nám tolik problémů nezpůsobuje. (zdroj)

Studie: jak moc pomáhá namáčení

Vědci v Indii zkoumali pět různých druhů fazolí namočených v různých roztocích po různou dobu:

 • obyčejná voda po dobu 6 hodin,
 • obyčejná voda po dobu 12 hodin,
 • voda s jedlou sodou (1/16 lžičky na litr) po dobu 6 hodin,
 • voda s jedlou sodou po dobu 12 hodin.

Poté změřili hladiny látek produkujících plyn, které zůstaly ve fazolích. Nejméně látek produkujících plyn obsahovaly fazole namočené po dobu 12 hodin. Nezáleželo na tom, zda byly namočeny v čisté vodě nebo ve vodě s jedlou sodou.

Co si ze článku vzít

 • Luštěniny obsahují kromě látek, které nám prospívají (snižují riziko mnoha chorob), také látky, které jsou antinutriční a mohou nám způsobovat problémy.
 • Části antinutričních látek se zbavíme dostatečně dlouhým namočením luštěnin do vody (viz Seznam časů namáčení a vaření luštěnin), druhou část eliminujeme správnou tepelnou úpravou, nebo klíčením.
 • Při přípravě a konzumaci luštěnin je třeba dodržovat několik pravidel.
 • Nejvíce se i z pohledu studií osvědčilo namáčet luštěniny na minimálně 12 hodin do čisté vody (je jedno, jestli přidáme sodu, nebo ne).
 • Pokud začínáme s konzumací luštěnin, je třeba počítat s trávicími problémy, než si naše tělo zvykne na zvýšené množství vlákniny. Některým lidem ale mohou luštěniny dělat problémy pořád. Pak je třeba najít si ten druh luštěnin, který dělá nejmenší problémy.

PS: Víte už jak na zdravé cukroví?

My na Jíme Jinak ano! Naučíme vás chutné cukroví - bez cukru a 100% rostlinné! 💖 Mrkněte jak nahradit cukr ve vánočním pečení nebo se seznamte s perfektním plánem pečení zdravého cukroví. A myslíme i na vás, kterým dělá starosti lepek. Ochutnejte některý ze 40 receptů na bezlepkové cukroví.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

8 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Martina
2. 6. 2021

Chtěla bych zkusit uvařit naklíčené mungo. Zkoušela jsem ho vařit nenaklíčené a bylo mi po něm těžko (i přes dodržení doporučení pro vaření luštěnin), ale syrové klíčky z něj mám moc ráda a je mi po nich dobře, tak mě napadlo jako experiment zkusit uvařit naklíčené. V jaké fázi klíčení je dobré je vařit? Až s dlouhými klíčky nebo hned krátce po začátku? Děkuji!

A jak tedy docílit toho, aby luštěniny nenarušovaly sliznici střev? To mi přijde horší než nadýmání.. Děkuji

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Nepečené brownie kostky bez lepku

Hledáte rychlý recept z pár ingrediencí? Pak vyzkoušejte tyto bezlepkové brownie kostky, které skvěle poslouží i jako nepečené vánoční cukroví.
38
2

Jak správně skladovat vánoční cukroví, aby vydrželo až do Vánoc

Víte, jak správně uskladnit vánoční cukroví, aby se nekazilo? Jak to udělat, aby sušenky zůstaly křupavé a perníčky změkly? Jsou lepší plastové dózy, nebo ...

Pařížské rohlíčky bez lepku

Bezlepková varianta na klasické vánoční cukroví, které je navíc bez cukru, vajec i mléka.

Šalotky na tamarindu a kokosu

Recept pro milovníky indické kuchyně. Vyzkoušejte ho a dejte vědět, jak vám chutnal. Zkusit si připravit doma recepty je někdy jediná možnost, jak navštívi...
klub
14
3

Proč se nemáme rády a proč pozitivní afirmace nefungují?

“Nelíbí se mi moje tělo, jsem tlustá a ošklivá”. Čím to je, že se nemáme rády a co se s tím dá dělat? A proč pozitivní myšlení a afirmace nefun...

Černý talíř

Vyzkoušejte tento rychlý, jednoduchý a lahodný recept obsahující černou rýži a fazole. Pochutnáte si a zároveň uděláte něco pro posílení vašich ledvin.