Domů > Magazín > Žijeme jinak

Ekosystém se hroutí, kvůli postřikům ubývá včel

Společnost Monsanto často a ráda hlásá, že GMO potraviny mohou pomoci vyřešit světový hlad. Vypadalo to tak věrohodně, že svět málem uvěřil… Ale nynější studie ukazují jeden z nejsilnějších důkazů, že je tomu právě naopak. Glyfosáty produkované touto společností ohrožují včely a přispívají ke kolapsu našeho globálního zásobování potravinami!

Glyfosáty způsobují smrt včel a čmeláků

Již dřívější studie ukázaly, že pesticidy jako neonikotinoidy poškozují včely. Glyfosát se ale zaměřuje na enzymy v bakteriích a rostlinách, tak by měl být pro včely bezpečný, nebo ne? Ne. Naopak glyfosát poškozuje mikrobiologii, kterou potřebují včely pro růst a odolnost vůči patogenům. Nejvíce byl postižen mikrob, který se podílí na trávení a na obraně před patogeny. Včely vystavené běžné hladině glyfosátů umíraly častěji na běžné typy bakterií a infekčních patogenů. Střevní bakterie hrají zásadní roli při zachování dobrého zdraví včel (i lidí). Dle vědců má glysofát stejné účinky také na čmeláky. Světově používaný glyfosát Roundup zabíjí včely, ale také ničí jejich přirozené prostředí. (1)

Profesor Dave Goulson z univerzity of Sussex, odborník na biologii a hmyz, řekl: “Zdá se, že nyní musíme přidat glyfosát do seznamu problémů, kterým čelí včely. Tato studie je dalším důkazem toho, že aplikace rozsáhlých pesticidů v krajině má negativní důsledky, které jsou často těžko předvídatelné.

Čínská studie publikovaná letos zjistila, že larvy včel vystavené glyfosátu rostly pomaleji a častěji umíraly. Dřívější studie z roku 2015 našla u dospělých včel vystavených glyfosátu v polích kognitivní poruchy, které jim bránily se vrátit zpět do svého úlu.

Bez včel by život, jak ho známe, už neexistoval

Opylování včelami je důležité zhruba pro 75 % rostlinných plodin. Bez nich by náš život, jak ho teď známe, neexistoval. Je to velký problém, protože glyfosát je nejvíce používaným pesticidem na planetě. Každý rok se ho vyrábí více než 700 tisíc tun a používá se zemědělci více než 40 let. Počítá se proto se zhoršením problému (2). Včelstvo je dramaticky postiženo a klesá jeho počet v mnoha oblastech světa. Čínští farmáři musejí nyní dokonce ovocné stromy opylovat ručně, protože není dostatek včel, které by to udělaly.

Roundup zabíjí nejen včely, ale i lidi

Monsato čelí stovkám soudních případů týkajících se způsobené rakoviny používáním RoundupuMinulý měsíc soud nařídil společnosti Monsanto, aby zaplatila smrtelně nemocnému muži škody ve výši 289 milionů dolarů poté, co rozhodla, že chemikálie způsobila jeho rakovinu. Různé nezávislé testy potvrzují vážnost situace – glyfosát se nachází už i v našem jídle (například v dětských cereáliích) a naší moči.

Není čas ztrácet čas

Nečekejme, až přijdou další kauzy a studie o dalších prostředcích, které se v konvenčním zemědělství a na zahrádkách používají. Roundup je dlouho pod drobnohledem a konečně se věci daly do pohybu směrem k lepšímu. Ale zdraví včelstva a potažmo lidí neohrožuje zdaleka jen a pouze tento pesticid.  Při pěstován a výrobě potravin, ale také kosmetiky a drogerie, se používá mnoho dalších látek, které ničí naši přírodu. Vodu, vzduch, rostliny. A tím i hmyz, bez kterého ani my nebudeme mít co jíst. 

Není to otázka módy ale přežití

Eva Cikrytová, autorka Jíme Jinak, k tomu dodává: “Mnohdy se setkávám s názorem, že kupovat bio potraviny nebo přírodní kosmetiku, oblečení a hygienické je nějaká nová móda. Lidé, kteří se hlouběji nezajímají o to, jak vznikají potraviny a drogistické výrobky, které běžně kupují, nemají potřebné informace a snadno podlehnou dojmu, že je to zbytečnost. Přitom právě to, co jíme, v čem se myjeme a v čem pereme zásadně ovlivňuje jak přímo naše zdraví, tak i přírodu. Ona to bez nás nějak zvládne, my bez ní ale ne. Proto už teď přemýšlejte o tom, co kupujete a vybírejte to nejlepší pro sebe a pro tuhle planetu.

 

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

klub
11
21

10 způsobů, jak se zbavit trávicích problémů (podloženo studiemi)

Až 80 % z nás trápí trávicí problémy. Přispívá k tomu zrychlená doba, stres a špatná strava. Lékaři rádi tyto problémy shrnují pod diagnózu dráždivý trační...
6
1

Vláknina dokáže zázraky. A až 98 % z nás ji má nedostatek!

Často slýcháváme, že bychom měli přidat do stravy více vlákniny. Až 98 % z nás jí má v jídelníčku nedostatek. Víte, co vlastně vláknina v našem těle dělá? ...
2
3

Na mák z českého trhu není spolehnutí. Tyto jsou pančované, ukázaly testy.

Česko je země máku – jsme největšími milovníky na světě. Za rok spotřebujeme skoro až půl kila máku na hlavu. O to horší je fakt, že většina běžných ...
5
7

Víte, co znamená “baleno v ochranné atmosféře”? Možná vám to otevře oči

Kupujete krájenou a balenou zeleninu? Předem nakrájené balené saláty? Balené ovoce? Maso? Sýry? Pak jste se pravděpodobně už setkali s označením “bal...