Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Znečištěné moře a řasy: je bezpečné je jíst?

Oceány a moře jsou znečištěná, je tedy bezpečné jíst mořské řasy? Nejsou řasy plné nebezpečných látek?

Nebojte se řas!

I přes to, že je v dnešní době moře velmi znečištěné, není třeba se bát mořských řas. Pokud bychom se báli jíst rostliny z moře, pak už bychom skutečně nemohli jíst vůbec nic.

Mořské řasy jsou na začátku potravinového řetězce, proto na rozdíl od ryb nejsou náchylné k bioakumulaci znečišťujících látek. Mohou sice pohlcovat značné množství těžkých kovů nebo radioaktivních prvků, pokud rostou poblíž zdroje znečišťujících látek jako je jaderná elektrárna, důl, chemická továrna, skladka atp. (1, 2), ale to je jedna z jejich mnoha předností. Látky jako těžké kovy totiž dokáží na sebe navázat a odvést je pryč i z našeho těla.

Přísná kontrola bio potravin

Potraviny dovážené z Japonska podléhají přísné kontrole. Každý jeden kamion. Kontroluje se krom jiného i radioaktivita. Jakmile zboží nesplňuje podmínky, posílá se zpět.  Možná jste postřehli před časem přestávku v dodávce mořských řas po úniku radioaktivního materiálu do moře. Všechno zboží bylo pozastaveno a prošetřováno.

Jak je to s mořskými řasami při potížích se štítnou žlázou řešíme ve videu s MUDr. Strnadelovou v Klubu Jíme Jinak.

Jíme jinak doporučuje:

  • Jezte řasy pravidelně, alespoň 1x denně, vaše tělo dostane cenné minerály a bude šetrně čištěno.
  • Vybírejte řasy s označením BIO – prošly přísnými certifikacemi a testy.
  • Pokud si nejste vybraným výrobkem z mořských řas jistí, požádejte výrobce nebo dodavatele o doložení testů na těžké kovy.

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Můžete si koupit španělské řasy

Jaky je zdroj informace, ze se kazdy kamion s potravinami kontroluje na radioaktivitu? A je opravdu 100% ras dovazeno z Japonska?

Ukázat další komentáře