Domů > Magazín > Blog

Fauna všude kolem

Když jsem posledně psala, jak nás příroda na jaře bere útokem, netušila jsem, že to je teprve začátek.

Pro špek v řeznictví

Myš, co se k nám nastěhovala, nechává po kuchyni bobky na znamení, že je pořád s námi. Kočka leží na gauči a o myš se nestará. Ona je šelma jenom venku. To se ani nenechá vzít do náručí. Ale doma je z ní gaučový plyšák. Nezbývá než nasadit pastičky. Co do nich ale dát? Myši prý rády špek a ten doma nemáme. Ani sýr. Při cestě do města jsem se tedy stavila v řeznictví. Vysvětlila jsem prodavačce, že potřebuji opravdu jen maličký kousíček, že to není na jídlo nýbrž do pastičky. Ukrojila dost velký kus a řekla si o 5 korun. To mě překvapilo. Něco tak levného už jsem dlouho nekoupila!

Když jsem stála ve frontě, prohlížela jsem si ten divný obchod a přemýšlela, jak dlouho ještě vydržím čichat ten pach. Nejsem citlivka, co se nemůže podívat na maso, ale tahle koncentrace a ten odér, to byla tedy výzva. Jak nejsem zvyklá maso kupovat a jíst, jak jsem celé roky nebyla v masně, tak mi to přišlo jako úplné sci-fi. Všude nějaké rudé kousky masa, kosti, šlachy…a ten puch. Špek naštěstí docela voněl, tak jsem ho popadla a mazala pryč. Byli jsme týden na horách a v domě byly pastičky hned tři. Myš se jim dlouho obezřetně vyhýbala. Špek osychal a v kuchyni se objevovaly další myší bobky. Nakonec se ale chytla, a tak bylo doma o jednoho nezvaného hosta méně. Brouků jsem se snad už zbavila, ještě zbývá ošetřit pokojovky a s pavoukama jsem to dávno vzdala. Procházím pravidelně pavučinama a říkám si, že nám přeci nosí štěstí.

Jedna vlaštovka jaro nedělá

Tak se to říká. Asi proto k nám vloni přiletěly hned dvě a udělaly si hnízdo u vchodu do sklepa pěkně pod stříškou. Před pár dny se tu objevily zase. To už bylo jaro v plném proudu. Poučení z loňska jsme dali všechno z okolí hnízda pryč. Protože to, co vloni pod hnízdem napadalo, to se nám už letos uklízet nechce.

Na vlaštovky se moc ráda dívám. Létají kolem domu, shánějí potravu pro mladé a neuvěřitelným způsobem pak jako kamikadze vlétávají zostra do sklepa do hnízda. Nechápu, jak to tam ubrzdí! Kdykoli jdu pro zásoby, vyletí ven, krouží a hlídají. Pokaždé je pozdravím a ujistím, že jdu jenom pro zeleninu a ne do jejich hnízda. Nenápadně okukuju mrňousky, kteří bez ustání pípají a otevírají nenasytné zobáčky.

Co se kromě čtení taky potkat živě na kurzu vaření?
19. června 2026, od 09:00, Zlín
Rezervovat místo
Co se kromě čtení taky potkat živě na kurzu vaření?

Nováčci u nás doma

Ještěrka a ropuchu už beru za stálé obyvatele naší zahrady. Ale tuhle jsem zachránila slepýše, se kterým si nehezky hrála naše kočka. Místo aby jí rychle zmizel v trávě, dělal neviditelného. Jenže to ona si klidně počká, až se zase pohne. A když se po dlouhé době hnul, tak po něm skočila, chytla ho do tlamy…no, musela jsem zakročit. Slepýše jsme tu nikdy předtím neviděli. Jsem moc ráda že tu je, protože slepýši prý žerou vajíčka slimáků, které tu naopak máme každý rok, a radost nám zrovna nedělají.

Překrásné překvapení nám připravil dudek, který se objevil na okně. Roman se plížil po domě a ukazoval mi, že zvenku se ozývají nějaké divné zvuky. Pustila jsem se do pátrání s ním a za chvíli se na parapetu objevila poskakující chocholka. Když vykoukla hlavička, tak jsem vyprskla:  „To je snad dudek!“  Znám ho jen ze staré obrázkové knížky z dětství, na vlastní oči jsem ho nikdy neviděla. A teď nám ten krasavec pochoduje po okně a po terase. Kochali jsme se jeho nádherou a poslouchali zvláštní zvuky, které vydával. Ukázalo se, že jsou tu dva samečci a pokřikují na sebe.

Cestou domů běžně potkáváme srnky, kance a zajíce plašíme nechtěně při procházkách po blízkém okolí. Letos jsme začali vídat i lišku. Zvířátka venku nám dělají radost. Doma pak už o něco méně. Co mě moc nepotěšilo vůbec, bylo setkání s mravenci v koupelně. „Co tu chtějí? Vždyť tu není nic k jídlu?“ přemýšlela jsem nad mravenčí dálnicí, která se objevila na podlaze. Nemohli jsme přijít na to, kudy se do domu dostali. „Ještě že nenašli špajz, tam by jídlo měli,“ řekla jsem a hned to v duchu odvolávala. Druhý den už byli i ve špajzu. Někdy stačí jen pomyslet… Takže kromě myší, potvůrek na kytkách, brouků v obilí a fazolích, pavouků a jiných hmyzáků řešíme i mravence ve špajzu.

A na terase, v garáži i v poštovní schránce si vosy budují hnízda. Máme tu i sršní hnízdo. Vosy a sršně jsou tu každý rok a problémy to nedělá. Letos je jich tu ale nějak moc. Že by se rozkřiklo, že jsme na ně hodní?

Tuhle jsem šla do garáže a divně to tam pípalo. Šli jsme po zvuku a zjistili, že v hromadě dříví vyrovnané u zdi, si nějaká ptačí rodinka udělala hnízdo. Kudy se tam dostali a jak vyletí ven, to mi není vůbec jasné. Vypadá to, že se protáhli větracím pidi otvůrkem. To je života tady všude kolem!

Jaro se nenápadně mění v léto a já se kochám pohledem na včeličky, raduju se z prvního letošního motýla a přemýšlím, jak se zbavit těch zvířátek, která doma zrovna nepotřebujeme. Taky máte kolem sebe tolik zvířátek?

PS: Jak jíst tak, aby ti bylo dobře?

Přidej se k 20 000 lidem, kteří už jedí jinak a spusť si kurz zdarma. Zjistit více

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

13 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jéé Evi😃to je super, kolik máte zvířátek 😉👍noo, tak to my taky něco podobného máme …těch 🐭🐭🐭jsme pochytali po zimě,snad 8 kousků,(náš 😺je nám tak vděčně nosí,vyplivne doma a už na ně prdí😃)nám je jich tedy líto,je vyloženě zabít…tak jsme si na ně koupili krabičku,do které vlezou/většinou 😉a my je pak vypustíme kus dál do pole…no,ale ta poslední 🐭nám vykousala díru pod lednicí,až ten tmavý okolní materiál se drobil a bobky všude…no nechtěla se nechat chytnout, bohužel taky musela pomoci pastička …ale třeba ten jeden myšák🐭,byl tak šikovnej a roztomilej,velký kukadla/a taky vlízt do krabičky se mu nechtělo,i když jsme mu tam dle ,,Ai ,,dali prý zaručeně…čoko,slunečnicová semínka,granulky , arašídové máslo…atd.dobroty…že jsme po pár dnech byli rádi, když skočil do vany a my ho v kýblu vynesli ven…foto přikládám😉jojo,příroda všude okolo nás,no..a naposledy se nám povedl kousek,tedy 😺po sérii 🐭🐭přes 3*čiči okýnka donesl dokonce maličkýho🐰zajíčka… takže naštěstí máme pár km od nás, Záchrannou stanici, takže opatrně do krabičky a v neděli v půl šesté ráno putoval autem do ZS,slíbili, že udělají vše co mohou…no takže u nás se také opravdu nenudíme..tož všem zvířátkům Zdar😺🐭🐰🐜🐌🕷️🐦‍⬛😉👍💚

Dudka a vlaštovky závidím. U nás jsou jiřičky, sousedíme se stájemi, kde jich hnízdí několik. A tak už zase nastává období, kdy nemůžeme sušit prádlo venku. Užovku mám ve skleníku, od té doby, co tam vyvádí mladé, neznám ukousané okurky. Srnka má srnče nahoře na sklepě, kde nesekáme trávu, zajíci chodí navštěvovat naše venkovní mazlící králíky a čas od času k nám zapluje i kachna. V seníku bydlí lasička a liška si chodí na zbytky na kompost. Divočáky naštěstí držíme za plotem v sadu, letos to rozryli tak, že nevykvetly žádné psí fialky a ani tam nevidím ocúnové listy, uvidíme, zda na podzim vykvetou. Miluje ten život za oknem kolem nás.

Ukázat další komentáře
Schovat štítky

Vyzkoušejte také

100
6

Ahoj strome, můžu tě obejmout?

Určitě už jste slyšeli o objímání stromů. Chtěli byste z nich načerpat energii tímto způsobem, ale nejste si jistí, jak na to? Přečtěte si, jak mít ze stro...
95
4

Známe hrdiny Jarní očisty 2024!

Podívejte se na největší proměny těch, kdo se nebáli chopit vařečky a něco pro sebe a se sebou udělat a podělili se s námi o své úspěchy v Jarní očistě 202...
20
2

Anglie: Den nultý – příprava na cestu

Moje vyprávění o cestě do Anglie začíná nultým dnem, dnem příprav, kdy mě zaskočilo nemilé zjištění. Ne, nesmím to vzdát a nechat si vysněnou cestu překazi...
47
11

Balancování na hraně “Smrti” (5. díl)

V tomto díle vám povyprávím o dalších pokrocích v mém boji s následky leptospirózy, dni plném výzev a dárku pro mou ženu a maminku i mě samotného.
88
6

Poslední úplněk roku 2024: Úplněk Dlouhých nocí

15. prosince 2024 v 10:01 ráno nastal poslední úplněk tohoto roku. Tento zimní úplněk v Blížencích přináší světlo a jasnost do chladných dnů, stejně jako B...
24
1

Novoluní ve Vodnáři: Energie změny a svobody

Dne 29. ledna ve 13:35 nastane novoluní ve znamení Vodnáře. Toto lunární období přináší příležitost ponořit se do energií inovace, svobody a pokroku. Vodná...