Domů > Jak začít > Základní suroviny > Ovoce

Kdoulovec japonský léčí revmatismus

Tento nádherně kvetoucí keř plný zdravých plodů, byl po staletí užíván k léčbě anémie a dalších nemocí.

Nepleťte si ho s kdouloní

Pozor, nejedná se o kdouloň. Tento opadavý keř pochází z Japonska, Číny a Koreji. U nás se běžně setkáte i s ozdobným kdoulovcem. V Asii rostou čtyři zástupci. Z kdoulovce japonského již bylo vyšlechtěno mnoho dalších odrůd. Plody jsou jedlé, ale v syrovém stavu mají svíravou chuť. Příjemně voní, a tak plody často končí v šatníku.

Co obsahuje

Šťáva z plodů je bohatá na bílkoviny, vlákninu, tuky, sacharidy, měď, vápník, železo, sodík, draslík, vitamín A, B, C a kyseliny. Obsahuje vysoké množství pektinu.

Léčivé účinky

 • protizánětlivé účinky.
 • Pomáhá při onemocnění kloubů a svalů, léčí artritidu, revmatismus.
 • Léčí onemocnění dýchacích cest.
 • Má příznivý vliv na činnost jater a sleziny.
 • Zlepšuje průtok krve.
 • Odvar pomáhá při průjmech, zvracení a křečích v břiše.
 • Posiluje imunitu.
 • Pomáhá při kašli.
 • protirakovinné vlastnosti.
 • Ze semen se připravuje sliz na popáleniny.
 • Snižuje otoky.
 • Je to tonikum, stimuluje zdraví a pomáhá při rekonvalescenci.
 • Ovocné masky z plodů se používají na stárnoucí pleť, rozjasnění, tonizaci.
 • Odvar z listů údajně zabraňuje šedivění vlasů.
 • V Číně se plody používají k aktivaci životní energie.

Využití v kuchyni

V Japonsku vyrábějí z plodů likér. Díky aromatické vůni se hodí plody použít na výrobu sirupů, čajů, džemů, zavařenin. Také lze plody fermentovat. Je možné je i sušit, předtím je potřeba plody blanšírovat. Hodí se na výrobu domácího octu, vína, džusu, sladkostí a zmrzlin. Plody jsou dost tvrdé, ale po přemrznutí trochu změknou a dá se z nich vymačkat šťáva jako z citrónu. Skvěle ho nahradí, protože obsahuje daleko více vitamínu C, než citrón.

Pěstování

Keř není náročný na půdu, miluje slunečné polohy a zvládá sucho. Je mrazuvzdorný do – 25 °C. Plody se sbírají v září až říjnu. Keř je prospěšný včelám. Keř se dá množit řízkováním mladých větví nebo ze semen. Lze odkopnout keř i s kořenem, ale velmi špatně se ujímá, zatím se nám z odkopku nepodařilo vypěstovat ani jeden keř.

PS: Víte už jak na zdravé cukroví?

My na Jíme Jinak ano! Naučíme vás chutné cukroví - bez cukru a 100% rostlinné! 💖 Mrkněte jak nahradit cukr ve vánočním pečení nebo se seznamte s perfektním plánem pečení zdravého cukroví. A myslíme i na vás, kterým dělá starosti lepek. Ochutnejte některý ze 40 receptů na bezlepkové cukroví.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

7 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobrý den,
Kdoulovec japonský mám mnoho let na zahradě. Každý rok na jaře je plný květů, ale plody na keři ještě nikdy nebyly. Můžete mi, prosím poradit jak se o keř starat, aby plodil. Děkuji za radu.

Jiřina Broučková
30. 9. 2023

Kdoulovec už mnoho let pěstuji, z čerstvých i sušených plodů dělám čaj.

Na sušení čerstvé plody nakrájím přes jádřinec na asi 3 mm silné plátky, které uschnou dobře na půdě, stejně jako jablečné křížaly. Po zalití několika plátků kdoulovce vroucí vodou vznikne vynikající voňavý čaj s citrónovou příchutí.

Ale zajímala by mě také jedlost jeho semen, kterým při krájení plodů nemohu odolat. Nejsou tak hořká jako jádra z jablek a připomínají mi oříšky. V literatuře se uvádí, že se semena z jádrového ovoce nedoporučují k jídlu, protože se z nich v těle uvolňuje kyanid.
Zatím jsem žádné příznaky otravy na sobě nepozorovala, ale zajímalo by mě, jak to s tou jedlostí vlastně je, protože je kdoulovec s jabloní blízce příbuzný. Na internetu jsem k tomu zatím nic nenašla.
Děkuji velice za odpověď!

A také pochopitelně děkuji za vynikající článek, ze kterého jsem se dozvěděla mnoho nových prospěšných informací!🥰

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

9

Josta a její benefity

Josta je povedený kříženec rybízu a angreštu. Tento ovocný keřík, jehož lahodné plody jsou nabité zdraví prospěšnými látkami, by na zahrádce určitě neměl c...
17
3

Akébie pětičetná a její jedlé plody

Nejen, že krásně kvete a ozdobí tak vaší zahradu, ale ještě poskytuje chutné plody, které pomohou zpomalit stárnutí.
14
3

Čekanka – superpotravina z louky

Hledáte zdravou alternativu za vaši oblíbenou kávu? A už jste slyšeli o čekance? Čekanka je léčivá rostlina plná vlákniny a antioxidantů, která má spoustu ...
5

Maca – léčivý kořen pro ženy

Kořen maca se k léčebným účelům používá již tisíce let.  Nyní je populární po celém světě. Proč je tato superpotravina oblíbená především mezi ženamí?

Miso – mýty a vědecká fakta

Které miso obsahuje prokazatelně B12? Které neobsahuje histamin? Je miso skutečně probiotické? Obsahuje zdraví prospěšné enzymy? Dokáže léčit rakovinu a ná...
5
1

Lebeda zahradní – krásná i chutná

Pochází zřejmě z Asie, dříve byla pěstována v Řecku a používaná jako salát. Je to velmi dekorativní rostlina, které se říká také horský špenát. Je ozdobou ...