- 300 g pšeničné celozrnné polohrubé mouky
- 250 g rýžového mléka neslazeného
- 40 g lískových ořechů
- 3 lžíce máku
- 1 lžíce lněných semínek
- 60 g slunečnicového oleje
- 1 lžička jedlé sody
- citrónová šťáva
- 1 špetka mletého kardamomu
- 1 špetka mletého badyánu
- vanilka
- 50 g sušených meruněk
- 50 g rozinek
- 1 kousek hořké čokolády bez cukru na ozdobu (možno vynechat)
- kokos na ozdobu (možno vynechat)
Jak připravit celozrnné bochánky s mákem
-
- Umelte mák a lněné semínko.
- Rozmixujte na hrubo lískové ořechy s meruňkami a rozinkami.
- Mouku smíchejte s jedlou sodou, mletými semínky, kardamonem, badyánem a rozmixovaným sušeným ovocem a oříšky.
- Všechny tyto suché ingredience dobře promíchejte a přidejte olej, citrónovou šťávu a rýžové mléko. Důkladně promíchejte, abyste získali poměrně lepivou směs.
- Vyložte plech pečícím papírem a pomocí dvou lžící vytvořte hromádky mírně vzdálené od sebe. Pečte v předehřáté troubě na 200 °C, dokud povrch není zlatohnědý.
- Po upečení nechte vychladnout. Rozpusťte čokoládu v troše vroucí vody a pocákejte jí povrch bochánků. Nakonec ozdobte strouhaným kokosem.

Praktické
- Můžete klidně vynechat zdobení čokoládou a kokosem, pak to bude opravdová rychlovka.
- Skladujte na suchém místě a do 3 dnů spotřebujte.
- Chcete-li mít bochánky sladší, přidejte vaše oblíbené sladidlo.
- Pokud si melete mouku doma v mlýnku, z celého zrna, prosijte ji 2-3x přes moučné síto, mouka pak bude méně hrubá a s těstem se bude lépe pracovat.
Obměna
- Místo lískových oříšků můžete použít mandle, nebo jiné ořechy.
Děti
- Vhodné pro děti od dvou let nebo svátečně jako cukroví pro děti v 1,5 roce věku. Pokud však dáváte mladšímu dítěti běžně sušenky, pečivo apod., můžete tyto bochánky zařadit zcela bez obav také, je to zdravější varianta bez cukru.
Co zažít zdravé vaření na vlastní jazyk?
Potkej se s reálnými lidmi, ochutnej to, přivoň si, zeptej se lektora. Zjistit více


Komentáře
Mám rada mak a tak som ho do bochánkov pridala vo väčšom množstve, ako je v recepte.
Robila som ich už mnoho krát a tak som vedela, že aj tak budú super.
Je to prostě tak recepty od Vierky jsou u nás doma často 🙏❤️