Domů > Magazín > Blog

Skoro jsme přestali nakupovat a užíváme si volný čas

O tom, že strava podle Jíme Jinak šetří peněženku, jsem se dočetla v tomhle super článku. Za sebe to bez váhání potvrzuji, na výdajích je to neskutečně znát. Z čeho jsem ale nadšená ještě?

Jednoznačně z úspory času! A že ten se hodí vždycky (zvlášť rozlítané mámě od dvou dětí, která k tomu veselému kolotoči chce mít prostor i pro své vlastní koníčky).

A jak že tedy ten čas u nás šetříme?

Výrazně méně nakupujeme

Když není potřeba doplňovat čerstvé jogurty, sýry, šunky nebo mléko, najednou se snižuje i potřeba časté návštěvy supermarketů nebo jiných prodejen s potravinami.

Stačí jednou za čas nakoupit větší množství obilovin, luštěnin a dalších surovin, které vydrží. Máme je v jednom kuse uvařené nebo namočené a připravené k dalšímu zpracování, případně klíčící někde v rohu linky. Dřív jsem tenhle bod řešila velkou objednávkou na e-shopu a dobrodružným taháním krabic o několika desítkách kil (nebo jejich otevřením za mohutného zájmu postarších sousedů a postupným odnášením po taškách). Časem jsme postoupili na jedním slovem dokonalé bezobalové nákupy, o tom za chvíli.

Z mála je hodně

Skvělou výhodou vaření podle Jíme Jinak je i to, že z malého množství vstupních surovin vykouzlíme kopce dobrot. Než se vyprázdní jedna dóza se zrním nebo luštěninou, to chvíli trvá i v čtyřčlenné rodině. Přitom vlastně neděláme nic jiného, než že používáme základní nezpracované rostlinné produkty.

A za to nám naše těla dnes a denně děkují.

Naše abnormálně zdravé děti nadšení sdílí, musela jsem se o tom rozepsat taky

Bezobalové úspory času i energie

Třešničkou na dortu je pak bezobalový nákup. V milém prostředí se nasypeme potřebné množství všech surovin do sklenic, dóz nebo látkových pytlíků, které si v taškách doneseme až do kuchyně a rovnou skládáme na místo, kde z nich budeme odebírat.

Sbohem tahání těžkých krabic o desítkách kilogramů, sbohem nekonečné přesypávání z půlkilových sáčků, sbohem vršení, balení a odnášení plastových obalů…

I v krizi královsky uvaříme

Naše rostlinné vaření se osvědčilo i v tom, že dokážeme během chvíle připravit zdravé vyvážené jídlo i v krizových situacích, kdy je surovin opravdu málo, a to od snídaně přes svačiny až po hlavní jídla během dne.

Zrní s „rychlou luštěninou“ (třeba červená čočka) se najde vždycky a nějaká ta cibule s kouskem kořenové zeleniny se zpravidla vyškrábne taky, protože vydrží. Oblíbenou „nouzovkou“ jsou i placky s luštěninovou pomazánkou, na ty jsme vybavení taky skoro pořád.

Nepotřebujeme proto třeba po návratu z dovolené před vařením ještě rychle letět na nákup pro maso, chleba nebo rajčata.

A jak je to u vás? Poznáváte se v článku nebo máte jinou zkušenost? Dejte o tom vědět v komentářích, nám i dalším čtenářům!

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Tenhle článek mi mluví z duše👍❤

Já jsem taky u objemných nákupů z e-shopů, protože u nás žádný bezobalový obchod není, ale jinak to všechno ostatní mám stejně :) …je to tak osvobozující že? :)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Ona se zbláznila!

O starších lidech často míváme představy, že jako se léto přes podzim přehupuje k zimě, tak jim ubývá sil, budou spíše doma s knížkou, později s rozpletený...