Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Je zdravé jídlo dražší? Podívejte se na toto srovnání!

Co je dražší – konvenční stravování, fitness nebo zdravé stravování dle Jíme Jinak? Co tipujete? Mrkněte na naše srovnání denních reálných jídelníčků o cca 10 000 KJ. Kdy se zdravá strava prodraží? A podívejte se, za kolik to máme na den a osobu u nás doma a kolik ve skutečnosti ušetříme peněz.

Srovnání 3 typů stravování

Spočítali jsme pro vás denní 10 000 KJ jídelníček pro 3 typy stravování: Konvenční (klasické), fitness a podle Jíme Jinak. Výsledky jsou na první pohled zřejmé z grafu. Dopodrobna jsou jednotlivé výsledky popsány níže na stránce.

Když jsem kalkulace jídelníčků v září aktualizovala, byla jsem sama velmi překvapená, jak moc se ceny u běžné a fitness stravy zvedly, protože už tyto potraviny mnoho let nenakupuju. Vidím v průběhu těch let, jak moc se nůžky mezi různými typy stravování rozevírají, když se ceny potravin zvedají procentuálně. Čím dál tím víc ta čísla hovoří pro zdravení vaření podle Jíme Jinak. Nejenom zdravotně, ale i ekonomicky. 

Konvenční (klasická) strava

  • Snídaně: 2 rohlíky s máslem (10 g), šunkou (50 g) a sýrem (50 g), rajče a paprika (90 g) = 9,80 Kč + 2,70 Kč + 19,50 Kč + 15 Kč + 5 Kč + 2 Kč = 54 Kč
  • Svačina: jahodový jogurt (150 g) a houska = 15,90 Kč + 4,90 Kč = 20,80 Kč
  • Oběd: dušené kuřecí maso (170 g) s rýží (180 g) = 50 Kč + 13 Kč = 63 Kč
  • Svačina: croissant = 17,90 Kč
  • Večeře: těstoviny (100 g) s tuňákem (80 g) = 10 Kč + 60 Kč = 70 Kč

Dohromady zaokrouhleně cca 225 Kč na osobu za den. Ale za cenu nedostatku vlákniny ve stravě (pouze 57 % DDD) a naopak nadbytku soli se všemi důsledky (až 175 % DDD!). (zdroj jídelníčku z: emimino.cz, zdroj cen rohlik.cz ke dni 21.9. 2022, ceny byly použity průměrné, ani nejdražší ani nejlevnější značky)

 

Fitness strava

  • Snídaně: 2 vícezrnné rohlíky, tvaroh nízkotučný (100 g), pažitka, rajče (50 g) = 35,80 Kč + 11 Kč + 3 Kč + 4 Kč = 53,80 Kč
  • Svačina: banán a proteinová müsli tyčinka = 8,30 Kč + 35 Kč = 43,30 Kč
  • Oběd: brokolicová polévka 2,5 dcl; rybí filé (130 g), brambory (150 g), mrkvový salát (150 g) = 12 Kč + 56 Kč + 5 Kč + 5 Kč = 77 Kč
  • Svačina: bílý light jogurt, jahody (100 g), proteinový prášek (30 g) = 15 + 27 + 20 Kč = 62 Kč
  • Večeře: zapečené celozrnné těstoviny (250 g) s krůtí šunkou (30 g) a parmazánem (20 g), salát (100 g), kečup = 30 + 11 + 17 + 10 Kč = 68 Kč

Dohromady zaokrouhleně cca 300 Kč za den. Vláknina je v jídelníčku většinou v normě (cca 97 % DDD), sůl mírně nad normou (116 % DDD). Zdroj cen rohlik.cz ke dni 21.9. 2022, ceny byly použity průměrné, ani nejdražší ani nejlevnější značky. Pokud někdo preferuje bio, farmářské a podobné produkty, ceny budou ještě vyšší. (zdroj jídelníčku: vyziva-pro-fitness.cz)

 

Zdravá strava dle Jíme Jinak

  • Snídaně: zeleninová miso polévka (200 g zeleniny – pórek, mrkev, ředkev), miso (7 g), wakame (1 g) = 2 + 2 +4 + 3 + 4 = 15 Kč
  • Svačina: jáhlová kaše (100 g), napařená dýně (100 g), dýňová semínka (20 g) = 8 + 4 + 5 = 17 Kč
  • Oběd: krémová polévka (100 g zeleniny – cibule, dýně, řepa) s umeoctem; celozrnný těstovinový salát (150 g) s fazolemi (70 g) a zeleninou (100 g – salát, okurka, rajče) = 2 + 4 + 3 + 4 + 12 + 7 + 5 + 6 = 43 Kč
  • Svačina: skořicové pečené jablíčko, rozinky (20 g) a lískovými oříšky (20 g) = 4 +3 + 7 = 14 Kč
  • Večeře: basmati (100 g) rizoto s tofu (100 g) a zeleninou (200 g zeleniny – mrkev, cibule, petržel, brokolice) = 10 + 15 + 3 + 3 + 5 = 36 Kč

Dohromady zaokrouhleně cca 125 Kč za den. V jídelníčku je dostatek vlákniny, živin a množství soli je pod normou (90 % DDD). Zdroj cen rohlik.cz, Sunfood a Probio ke dni 21.9. 2022, ceny byly použity průměrné, ani nejdražší ani nejlevnější značky. Obiloviny, luštěniny, semínka, koření a zelenina jsou v bio kvalitě. Pokud použijete nebio produkty, cena bude nižší. Pokud nakupujete větší balení, cena je opět nižší. Já vařím za 90 až 110 Kč na osobu na den viz níže.

Vaše zkušenosti s cenami zdravého vaření

Že zdravé není drahé se můžete dočíst v mnoha příbězích na Jíme Jinak. Konkrétní propočet rodinných výdajů za stravu podle Jíme Jinak dodala například Naďa v tomto článku nebo Jaroslav, který si to taky spočítal. Že takto jde dostat dítě z těžkých zdravotních problémů, i když jste na sociální podpoře rozvedená matka, potvrzuje ve svém příběhu i Libuše (Lékaři jí nedávali šanci) nebo Kamila, která začínala s Jíme Jinak jako nezaměstnaná a na nákupy ve zdravé výživě neměla peníze (Peníze a čas jsou jen výmluva). Moje osobní propočty jsou na konci tohoto článku.

Kdy se zdravá strava prodraží

  • Pokud člověk kupuje exotické superpotraviny a doplňky stravy (místo aby využíval naše české superpotraviny, které tady máme a jsou zdarma dostupné, jako třeba divoké byliny).
  • Když často používá zpracované výrobky jako jsou rostlinné jogurty, másla, veganské párečky, pomazánky, salámky, proteinové prášky, tyčinky, kupované sladkosti a pečivo, které si může snadno a levně udělat doma.
  • Pokud budete používat základní suroviny (obilí, luštěniny) a k tomu celistvé potraviny jako zelenina a ovoce, tak na této stravě budete na nejlepší možné ceně a zároveň skvělé kvalitě pro vaše zdraví.
  • Pokud jste úplný nováček, tak vás čeká pouze vstupní investice na výměnu základních surovin a zdravých dochucovadel, které ale vydrží opravdu dlouho a jejich cena se v průběhu času rozpustí v nákladech na jídlo. (Navíc pro členy Klubu máme slevu v eshopech se zdravou výživou.)

Vyrábět nebo kupovat?

Máme pro vás malý přehled toho, kolik stojí kupované versus doma vyrobené potraviny. Jak ušetřit? Dejte si tu práci a obětujte chvilku času a vyrobte si doma:

  • kváskový žitný chleba 800 g: kupovaný 66 Kč (značka Kubis) versus domácí žitný chléb cca 15-20 Kč.
  • rostlinný jogurt 400 g: kupovaný 60 Kč (Sojade) versus domácí sojový jogurt cca 25-30 Kč.
  • tempeh 200 g: kupovaný natural 32 Kč (Sunfood) versus domácí tempeh 12-18 Kč.
  • seitan 250 g: kupovaný natural (Sunfood) 33 Kč versus domácí seitan cca 20 Kč.
  • hummus pomazánka 150 g: 45 Kč (I love hummus) versus domácí hummus cca 10-15 Kč.

Super strava za 90 Kč až 110 Kč na den

Když jsme změnili jídelníček, dostali jsme se rázem na polovinu původní ceny za potraviny. A to jsem začala kupovat většinu potravin v bio kvalitě (obiloviny, luštěniny, semínka, koření). První roky jsem ani nekupovala výhodnější gastro balení, kupovala jsem jen malé balení ve zdravé výživě. A přesto jsme zásadně ušetřili. Abych byla přesná, ušetřili jsme 4.500 Kč měsíčně (na začátku jsme byli doma 3, ve 4 to pak bylo cca 6.300 Kč).

Protože cena zdravého vaření je častým dotazem začátečníků a věčným argumentem odpůrců zdravého vaření, stále to počítám. A stále mi vychází, i při neustálém růstu cen, že v průměru jíme doma za 90 Kč až 110 Kč na hlavu a den (snídaně – polévka a kaše se zeleninou, oběd – polévka a hlavní jídlo, svačina, večeře). Levnější varianta je ve dnech, kdy snídáme jen polévku, vaříme obilí a luštěniny a k svačině jsou ovocné či zeleninové svačiny. Draží v momentě, kdy použiji kupované knedlíky, polotovary jako seitan, tempeh apod., a k svačině dostanou děti kupovanou tyčinku ze zdravé výživy. Jedno jídlo mě tak v průměru vyjde na 17 Kč, ať už je to polévka, svačina nebo náš krásný, bohatý, obědový talíř složený z obilovin, luštěnin, teplé zeleniny, kvašené zeleniny a salátku. Ano, před dvěma lety to bylo 80 – 100 Kč, takže jak se zdražuje vše, tak se zdražují i naše vstupní suroviny a tedy naše jídlo. Ale velmi jemně a pořád je to super cena za super jídlo!

Na kalkulace jsem se pro jistotu přeptala všech známých, kteří vaří na akcích, zdravých dovolených nebo mají zdravé jídelny. Vychází jim to stejně jako mě. Oběd za 25 – 35 Kč a celý den za 125 Kč na osobu (včetně nápojů jako je obilná káva, čaje apod. a luxusního dezertu viz Jídelníček z akce od Paní Dýně).

Levný a zdravý jídelníček ke stažení
Pokud nevíte, jak si taková zdravá, rychlá, jednoduchá a hlavně levná jídla sestavit, v klubu najdete jídelníček ke stažení. Celková cena za den se pohybuje okolo 90 Kč.

Ušetříme mnohem víc než jen za jídlo

My takto nejíme proto, abychom ušetřili. To byl nečekaný vedlejší bonus. Původní záměr byl mít zdravé dítě a upravit stravu rodiny k lepšímu. Co jsem si ale uvědomila velmi záhy bylo, že my neušetříme pár tisíc za jídlo, ale hodně tisíc měsíčně za péči a výrobky, které už nepotřebujeme. V mém případě to byly výdaje za masáže a rehabilitace, protože jsem měla věčné bolesti v zádech. Speciální ošetřování pleti, protože jsem měla šílené potíže s pokožkou. K tomu byly potřeba drahé pečující přípravky. Abych jakžtakž fungovala, musela jsem se dopovat různými doplňky výživy a platit za neustálou podporu na různých terapiích, kde jsem se snažila nabrat sílu pro běžný provoz. A když jsem nefungovala dobře, nemohla jsem pracovat, tedy vydělávat. Nedokážu ani spočítat, kolik peněz ušetříme, když jsme zdraví a vitální. Navíc cena za zdraví se podle mě ani penězi vyjádřit nedá.

A toho času, co ušetříme! Nechodíme každý den nakupovat, jednou za týden či dva doplníme zeleninu a ovoce, jinak základní suroviny kupuji jednou za dva tři měsíce. A čas ušetřený na tom, že neběhám po doktorech sama ani s dětmi, to je pro mě asi největší benefit.

Dalším vedlejším efektem je, že máme zásadně méně odpadů – odpadly kelímky od jogurtů, obaly od sýrů, pomazánek, uzenin, sladkostí apod. Navíc dnes už kupujeme do vratných obalů. Takže šetříme nejen svojí kapsu, ale taky přírodu. V podstatě nepotřebujeme popelnici :-)

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

48 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Děkuji Vám za inspiraci a jiný pohled na stravování.😊

Záleží jak se to vezme. Já jsem před JJ trpěla těžkým nechutenstvím, takže jsem utratila cca 250,- na týden, snídaně žádná, oběd jeden rohlík se sýrem nebo miska pohanky či rýže v lepším případě a večeře jeden toust s rajčetem 🤦🤣😂 Teď utratím majlant (poměrově), i když jím jen 3x denně a žádné pamlsky si nedělám, je to tak dobré, že mi to úplně stačí. To jen pro pobavení, mé tělo se z toho ještě teď dost vzpamatovává. 💚😢

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

1
6

Skoro jsme přestali nakupovat a užíváme si volný čas

O tom, že strava podle Jíme Jinak šetří peněženku, jsem se dočetla v tomhle super článku. Za sebe to bez váhání potvrzuji, na výdajích je to neskutečně zná...
3
2

S Klubem jsem ušetřila několik tisíc (Naďa, 60 let)

V šedesáti letech jsem se stala členkou klubu Jíme Jinak. Počáteční investice se mi dávno vrátila – využívám slevy pro Klubáky a jsem spokojená.
82
5

Kolik stojí luxusní zdravé jídlo? To vás překvapí

Ceny potravin a energií se od loňského roku zvyšují. Vyplatí se i teď kupovat kvalitní potraviny? Vyplatí se příprava zdravé stravy i po zdražení? Podívejt...
17
6

Lékaři ji nedávali šanci (Libuše, 60 let)

Před třiceti lety měla dcera divný kašel. Byly jí dva roky a čekala nás drsná diagnóza – bronchiální astma. Protože lékaři jí nedávali šanci, musela ...
4

5 mýtů o zdravé výživě, kterým už konečně přestaňte věřit

Také si myslíte, nebo kolem sebe často slyšíte, že je zdravá strava drahá? A je tedy nebo není? Je zdravá strava o tom, jíst ty drahé a exotické superpotra...
4
10

S Jíme Jinak hřeším celý týden (Petra, 34 let)

Potřebovala jsem shodit po porodní bříško a začala počítáním kalorií. Nic pro mě. Pořád jsem musela myslet na jídlo a počítat. S Jíme Jinak nepotřebuji che...